İNTERNETİN İLK TÜRK GAZETESİ
13.03.2003
Perşembe
  For English
  Ana Sayfa
  Haberler
  Ekonomi
  Dış Haberler
  Politika
  Kadın-Aile
  Kültür Sanat
  Televizyon
  Spor
  Yazarlar
  Yorumlar
  Çizgi-Yorum
 
  Akademi
  Bilişim
  Eğitim
  Otomobil
  Röportaj
  Tüketici Masası
  Okur Hattı
 
  Bölge Haberleri

  Dünyada Zaman

 
  Arşiv Arama
  Abone Formu
  About Us
  Reklam
  Künye / İletisim
  Basın özetleri
  Hava Durumu
  Namaz Vakti
  E - Kart
  Sanat Galerisi

SON HABERLER


23:30

İşçi sendikaları yarın eylem yapma kararı aldı

Türk-İş, DİSK ve Hak-İş Konfedarasyonları, İş Kanunu Tasarısının gerekli mutabakat sağlanmadan TBMM'de görüşülmesini protesto amacıyla yarın AK Parti Genel merkezi ve parti il merkezlerinde eylem yapma kararı aldı.

23:20

Bush, İran'a yaptırımları uzattı

ABD Başkanı George Bush, Amerikan vatandaşlarının İran ile petrol anlaşması yapmalarını engelleyen yaptırımları 1 yıl uzattı.

22:10

ABD, Körfez bölgesine 10'dan fazla savaş gemisi daha göndermeyi planlıyor

ABD'nin, Akdeniz'deki savaş gemilerinden 10'dan fazlasını daha Körfez bölgesine göndermeyi planladığı bildirildi.

21:26

Sırbistan'da Neboysa Coviç, geçici başbakanlığa getirildi

Sırbistan Başbakanı Zoran Cinciç'in önceki gün suikastta hayatını yitirmesi üzerine, Başbakan Yardımcısı Neboysa Coviç Geçici Başbakanlığa getirildi.

21:08

Kuveyt'te büyük çaplı Amerikan tatbikatı başladı

Kuveyt'in kuzeyindeki Amerikan birliklerinin, bu akşam saatlerinde büyük çaplı bir tatbikat yapmaya başladığı bildirildi.

20:26

Batı Şeria'da 4 Filistinli öldürüldü

Batı Şeria'nın kuzeyindeki Cenin kenti yakınlarında, 4 Filistinli İsrail askerlerince öldürüldü.

20:19

Bombay'daki patlamada ölenlerin sayısı, 10'a yükseldi

Hindistan'ın ticaret merkezi Bombay kentinde bir trende meydana gelen patlamada ölenlerin sayısının 10'a yükseldiği bildirildi. Yetkililer, Mulund tren istasyonunda banliyö treninde meydana gelen patlamada 55 kişinin de yaralandığını belirttiler. Hindistan polisi ise ilk açıklamasında yaralı sayısını 15 olarak bildirmişti.

20:09

Erdoğan, Chaney ile telefonda görüştü

Hükümeti kurmakla görevlendirilen AK Parti Genel Başkanı Tayip Erdoğan, ABD Başkan Yardımcısı Dick Cheney ile bir telefon görüşmesi yaptı.

19:42

ÇBS, İstanbul Yaklaşımı'na alındı

ÇBS Printaş Baskı Mürekkepleri ve Gereçleri Sanayi A.Ş'nin mali kesime olan borçları, İstanbul Yaklaşımı kapsamında yeniden yapılandırıldı.

19:35

Bağdat'ta trafik kazası geçiren silah denetçisi öldü

Irak'ta denetimlerini sürdüren BM silah denetçilerinden birinin, başkent Bağdat'ta geçirdiği trafik kazası sonucunda öldüğü bildirildi.

19:29

Erdoğan, bazı bakanlarla görüştü

Hükümeti kurmakla görevlendirilen AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Dışişleri Bakanı Yaşar Yakış ve Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül ile biraraya geldi. Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Uğur Ziyal de görüşmede bulundu.

19:23

Powell: İkinci karar tasarısı oylanmayabilir

ABD Dışişleri Bakanı Colin Powell, BM Güvenlik Konseyi'nde Irak'la ilgili ikinci bir karar tasarısının oylanmayabileceğini söyledi.

19:10

Türkiye-AB Ortaklık Komitesi toplandı

Türkiye-AB Ortaklık Komitesi toplantısı Brüksel'de yapıldı.

18:46

Ankara'dan IKYB'ye işbirliği mesajı

Ankara'nın, Dışişleri Bakanlığında temaslarda bulunan Irak Kürdistan Demokrat Partisi'nin (IKDP) Ankara Temsilcisi Sefin Dizayi'ye ''işbirliği anlayışı içinde birlikte hareket edilmesinin beklendiğini'' ilettiği öğrenildi.

Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Büyükelçi Uğur Ziyal ve Ortadoğu dairesi yetkilileriyle yaptığı görüşmelerde, IKDP adına son zamanlarda yapılan açıklamaların ortaya olumsuz bir tablo çıkardığına Dizayi'nin dikkati çekildi. IKDPY'ye, bu davranışların kendi çıkarlarına da uygun olmadığı mesajı verildi.

18:43

Hindistan'da trende bomba patladı: 7 ölü

Hindistan'ın ticaret merkezi Bombay'da bir trende meydana gelen patlamada 7 kişi öldü. Polis, Mulund tren istasyonunda meydana gelen patlamada 15 kişinin de yaralandığını belirtti.

.

18:42

ABD, Kuzey Kore civarında keşif uçuşlarına yeniden başladı

ABD, Kuzey Kore civarındaki keşif uçuşlarına yeniden başladı.

Amiral Thomas Fargo, Pasifik'teki Amerikan kuvvetleri yoluyla keşif uçuşlarına yeniden başladıklarını belirterek, bölgede uçan uçaklar için koruma önlemi aldıklarını söyledi, ancak başka ayrıntı vermedi.

18:37

Parapiyasalarında günün değerlendirmesi...

Yatırımcıların yeni hükümet ve 2. tezkere bekleyişlerinin sürdüğü Borsa'da yılın en düşük işlem hacmi gerçekleşti. İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB) Ulusal 100 Endeksi, yüzde 0.50 yükseldi.

Dolar satış fiyatı Merkez Bankası kurlarında 10 bin 855 lira, serbest piyasada 24 bin lira arttı. 3 Mart 2004 vadeli kağıdın bileşik faizinde 0.79 puanlık yükseliş kaydedildi.

1. seansta 9.26 puan ve yüzde 0.09 kayba uğrayan İMKB Ulusal 100 Endeksi, 2. seansta ise 61.84 puan ve yüzde 0.58 yükseldi.

Endeks günü 52.58 puan artışla 10,666.63 puandan kapatırken, hisse senetlerinin günlük kazancı ortalama yüzde 0.50 olarak hesaplandı.

Hisse senetleri piyasasında günlük 221 trilyon 331 milyar 145 milyon liralık işlem hacmi ile bir gün arayla yılın en düşük rakamı gerçekleşti.

-DÖVİZ YÜKSELDİ-

Kapalıçarşı'da dün 1 milyon 621 bin liradan kapanan dolar, 1 milyon 623 bin liradan güne başladı. 1 milyon 785 bin liradan kapanan Euro'nun açılış fiyatı da 1 milyon 769 bin lira olarak belirlendi.

Piyasa kapanışında doların satış fiyatı 1 milyon 645 bin lira, Euro'nun satış fiyatı 1 milyon 788 bin lira oldu. Serbest piyasada doların günlük bazdaki yükselişi 24 bin lira, Euro'nun 3 bin lira olarak hesaplandı.

Merkez Bankası doların bugünkü efektif kurunu alışta 1 milyon 621 bin 990 lira, satışta ise 1 milyon 633 bin 401 lira olarak açıkladı. Böylece, Merkez Bankası'nın dünkü kurlarına göre, dolar alışta 10 bin 780 lira, satışta ise 10 bin 855 lira yükseldi.

18:09

IKDP temsilcisi Dizayi Dışişleri Bakanlığı'nda

Irak Kürdistan Demokratik Partisi (IKDP) Türkiye temsilcisi Sefin Dizayi, Dışişleri Bakanlığı'nda görüşmelerde bulundu. Ortadoğu Dairesi yetkilileriyle yaklaşık bir saat görüşen Dizayi, ardından Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Büyükelçi Uğur Ziyal ile kısa bir süre için biraraya geldi.

.

17:55

Irak, 3 Essamud füzesini daha imha etti

Irak'ın bugün 3 Essamud 2 füzesini daha imha ettiği bildirildi.

17:52

Dinç Bilgin'in yurtdışı yasağı kaldırıldı

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'na (TMSF) devredilen ve Bayındırbank bünyesinde birleştirilen Etibank'ı çeşitli yöntemlerle zarara uğrattıkları öne sürülen 23 sanığın yargılandığı dava kapsamında, bankanın eski sahibi Dinç Bilgin'in de aralarında bulunduğu 5 sanığın yurtdışına çıkış yasakları kaldırıldı.

.

17:41

Erdoğan-Gül görüşmesi sona erdi

59. Hükümeti kurmakla görevlendirilen AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Başbakan Abdullah Gül ile yaptığı görüşme sona erdi.

Başbakan Gül ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök ile Başbakanlık Merkez Binası'nda 1 saat 15 dakika süreyle biraraya gelen Erdoğan, Orgeneral Özkök'ün ayrılmasının ardından Gül ile 15 dakika başbaşa görüştü.

17:24

Org. Özkök, Başbakanlık'tan ayrıldı

Başbakan Abdullah Gül ve 59. Hükümeti kurmakla görevlendirilen AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan ile biraraya gelen Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök Başbakanlık'tan ayrıldı.

Başbakanlık Merkez Binası'nda saat 16.00'da başlayan toplantı, 1 saat 15 dakika sürdü. Başbakan Gül, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Özkök'ün ayrılmasının ardından Erdoğan ile başbaşa görüşüyor.

17:14

ABD, Körfez'e hayalet uçakları gönderdi

Olası Irak savaşında kullanılacak B-2 hayalet uçaklarının ABD'den ayrıldığı bildirildi. Bir askeri sözcü, bombardıman uçaklarının dün gece Missouri'deki Whiteman Hava Üssü'nden hareket ettiğini belirtti.

Bu arada, İngiltere Savunma Bakanı Geoff Hoon, savaşa hazırlık çerçevesinde Basra Körfezi'ne 850 askeri personel daha gönderileceğini açıkladı.

17:12

Cari işlemler dengesi 2002'de 1.8 milyar dolar açık verdi

Ödemeler dengesi bilançosuna göre Türkiye'nin cari işlemler dengesi, 2002 yılında 1 milyar 789 milyon dolar açık verdi.

Cari işlemler dengesi, 2001 yılında ise 3 milyar 390 milyon dolar fazla vermişti.

17:10

"Sevkedilen malzemeler kontrolümüz altında"

TBMM'nin verdiği izin çerçevesinde, askeri üs ve limanlarda gerekli yenileştirme, geliştirme, inşaat ve tevsi çalışmaları ile yerinde hazırlık kapsamındaki faaliyetler sürerken İskenderun Deniz Üs Komutanlığı'nda ''Basın Bilgi Merkezi'' oluşturuldu.

Deniz Kurmay Kıdemli Yüzbaşı Ertuğrul Uçar, Basın Bilgi Merkezi'nde yaptığı açıklamada, bugünden itibaren hazırlanacak basın bilgi notunun merkez tarafından iletileceğini bildirdi.

Uçar, şunları kaydetti:

''Mutabakat muhtırası kapsamında, ABD tarafı, getireceği araç, gereç ve malzeme listesini Genelkurmay Başkanlığı'na vermekte, Genelkurmay Başkanlığı'nca bu listeler kontrol edilerek mutabakat muhtırası ile karşılaştırılmakta ve uygun ise onay verilmektedir. Liste uygun onayı alırsa ABD tarafına ve İskenderun Deniz Üs Komutanlığı'na gönderilmektedir.

İskenderun Deniz Üs Komutanlığı'nca Genelkurmay Başkanlığı'ndan onaylanan liste ile gemiden tahliye edilen malzemeler karşılaştırılmakta ve listede olmayan malzemeler varsa geri çevrilmekte, tahliye edilen araç ve malzemeler gruplar halinde gidecekleri bölgelere sevk edilmektedir. Bölgeye gelen ve sevk edilen personel, araç ve teçhizat ile altyapı çalışmaları yapılmakta, üsler ve depo yerleri hazırlanmaktadır.''

16:52

Org. Yalman: Milletimizin bize vereceği görevi en iyi şekilde yerine getirmeye hazırız

Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Aytaç Yalman, ''Türk Silahlı Kuvvetleri olarak milletimizin bize vereceği her türlü görevi en iyi şekilde yerine getirmeye hazırız'' dedi.

Orgeneral Aytaç Yalman, Adana Valisi Kemal Önal'ı makamında ziyaret etti. Yalman, burada yaptığı konuşmada, Vali Önal'a nezaket ziyaretinde bulunduğu bildirdi. Orgeneral Yalman, 4 günden bu yana Hakkari'den İskenderun ve Adana'ya kadar olan bölgede İkinci Ordu birliklerini gündüz ve gece koşullarında denetlediğini anlattı. Yalman, ''Birliklerimizin çok mükemmel bir seviyede olduğunu özellikle ifade etmek isterim'' dedi.

16:52

Beyazsaray: BM karar tasarısının oylanması haftaya kalabilir

ABD, Irak konusundaki yeni BM karar tasarısıyla ilgili oylamanın gelecek haftaya ertelenebileceğini bildirdi.

Beyaz Saray sözcüsü Ari Fleischer, ABD Başkanı George Bush'un ikinci kararla ilgili oylama yapılmasını istediğini, devam eden diplomatik sürecin yarın tamamlanabileceğini ya da gelecek haftaya sarkabileceğini belirtti.

Fleischer, Bush'un, karar tasarısına destek sağlayacak bir ertelemeye razı olduğunu kaydetti.

16:52

Arnavutluk, Irak'a asker gönderecek

Arnavutluk parlamentosu, olası Irak savaşında küçük bir askeri birliğin ABD liderliğindeki güçlere katılmasına izin veren yasayı onayladı.

16:45

Borsa, günü yüzde 0.5 yükselişle kapattı

İMKB Bileşik Endeksi, 2. seansta 61.84 puan artarak, 10,666.63 puandan kapandı. Hisse senetleri, ikinci seansta ortalama yüzde 0.58 oranında değer kazandı.

İlk seanstaki 9.26 puanlık kayıp dikkate alındığında, borsa endeksi günün tamamında 52.58 puan arttı. Hisse senetlerindeki günlük artış ise yüzde 0.50 oldu.

16:30

Irak, yarın BM'ye şarbon raporu sunacak

Irak'ın, yarın BM'ye 1991'de imha ettiği şarbon miktarıyla ilgili rapor vereceği bildirildi.

Bağdat'taki bir diplomat, yaptığı açıklamada, yarın şarbon miktarıyla ilgili rapor sunacak Iraklı yetkililerin, gelecek günlerde de VX sinir gazı ile ilgili bir raporu BM'ye ileteceğini belirtti.

16:28

HADEP Bingöl İl Başkanlığı binası mühürlendi

HADEP'in kapatılması kararı üzerine HADEP'in Bingöl İl Başkanlığı binası mühürlendi.

Bu konuyla ilgili diğer haberler
Yunanistan: Türkiye'nin AB süreci olumsuz etkilenecek   [13.03.2003]
Anayasa Mahkemesi HADEP'i kapattı   [13.03.2003]
Yunanistan: Türkiye'nin AB süreci olumsuz etkilenecek   [13.03.2003]

16:14

Talabani: Musul ve Kerkük'ü işgal etme niyetinde değiliz

Irak Kürdistan Yurtseverler Birliği lideri Celal Talabani, peşmergelerin Musul ve Kerkük'ü işgal etme niyetinde olmadıklarını söyledi.

Talabani, Fransız Le Monde gazetesine yaptığı açıklamada, ''Siyasetimiz, denetimimizdeki bölgeleri korumaktır. Musul ve Kerkük'ü işgal etme niyetinde değiliz. Irak birliklerine karşı savaşmak niyetinde de değiliz. Kendimizi ABD'nin ortakları olarak görüyoruz'' dedi.

16:10

Başbakan Gül, Erdoğan ve Org. Özkök'le görüştü

Başbakan Abdullah Gül, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök ve 59. Hükümet'i kurmakla görevlendirilen AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan biraraya geldi.

Başbakanlık Merkez Binası'na, AK Parti Genel Başkanı Erdoğan'ın ardından, saat 16.00'da Genelkurmay Başkanı Orgeneral Özkök geldi.

Başbakan Gül'ün, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Özkök ve AK Parti Genel Başkanı Erdoğan ile biraraya geldiği bildirildi.

Org. Özkök, Başbakanlık'tan ayrıldı

Başbakan Abdullah Gül ve 59. Hükümeti kurmakla görevlendirilen AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan ile biraraya gelen Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök Başbakanlık'tan ayrıldı.
17:24

Erdoğan-Gül görüşmesi sona erdi

59. Hükümeti kurmakla görevlendirilen AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Başbakan Abdullah Gül ile yaptığı görüşme sona erdi.
17:41

15:57

Erdoğan, Başbakanlık'ta...

AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Abdullah Gül ile görüşmek üzere Başbakanlık'a geldi. Başbakanlık Merkez Binası'na saat 15.50'de gelen Erdoğan'ı, Gül'ün Özel Kalem Müdürü Hüseyin Avni Karslıoğlu karşıladı.

15:50

Gorbaçov'dan Saddam'a istifa çağrısı

Eski Sovyet lideri Mihail Gorbaçov, Irak lideri Saddam Hüseyin'in, ülkesini savaştan korumak için iktidarı bırakmasını istedi. İnterfaks ajansına göre, Gorbaçov, ''Saddam'ın siyasi sahneden çekilmesinin, savaşı önleyecek tek yol olduğunu düşünüyorum'' dedi.

.

15:45

Sezer, Orgeneral Özkök'ü kabul etti

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök'ü kabul etti. Çankaya Köşkü'ndeki haftalık görüşme, yaklaşık bir saat sürdü.

15:28

Avrupa Parlamentosu, Leyla Zana duruşması için Türkiye'ye heyet gönderiyor

Avrupa Parlamentosu, cezaevinde bulunan Leyla Zana ve arkadaşlarının yeniden yargılanması çerçevesinde yapılacak duruşmayı izlemek üzere Türkiye'ye heyet gönderiyor.

AP Başkanlık Divanı'nın bugün yaptığı toplantıda, duruşmayı izlemek üzere 7 kişilik bir parlamenter heyetinin 28 Mart tarihinde Türkiye gitmesine karar verildi.

15:27

Yunanistan: Türkiye'nin AB süreci olumsuz etkilenecek

AB Dönem Başkanı Yunanistan'ın Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Panos Beglitis, Halkın Demokrasi Partisi'nin (HADEP) Anayasa Mahkemesi tarafından temelli kapatılmasının, ''Türkiye'nin Avrupa sürecini olumsuz etkileyeceğini'' bildirdi.

Beglitis, yaptığı yazılı açıklamada, HADEP'in kapatılmasının ''Türkiye'de demokrasinin ve kurumlarının özümsenmesi, siyasi yaşamın normalleşmesi açısından olumsuz bir gelişme olduğunu'' belirtti.

Bu konuyla ilgili diğer haberler
Anayasa Mahkemesi HADEP'i kapattı   [13.03.2003]
HADEP Bingöl İl Başkanlığı binası mühürlendi   [13.03.2003]

15:27

İtalya'da 250 araç birbirine girdi: 11 ölü

İtalya'nın kuzeyinde, sisten dolayı meydana gelen trafik kazasında 250 araç birbirine girdi, 11 kişi öldü, 70 kişi yaralandı.

Venedik kenti yakınlarındaki Cessalto-Noventa di Piave A4 karayolu üzerinde sabahın erken saatlerinde meydana gelen kazaya, 35 dolayında ilkokul öğrencisini taşıyan bir servis aracının da karıştığı, çocuklar arasında yaralananlar olduğu belirtildi.

15:23

Kara Kuvvetleri Komutanı Org. Yalman Adana'da

Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Aytaç Yalman Adana'ya geldi. Bölgedeki gezi ve denetlemeleri kapsamında öğle saatlerinde İskenderun'a gelen Orgeneral Yalman, 39. Mekanize Piyade Tugay Komutanlığı'ndan Orduevi'ne geçti.

İskenderun'daki temaslarının ardından helikopterle Adana'ya hareket eden Orgeneral Yalman, 6. Kolordu Komutanlığı'na geldi.

15:05

Pearson, Erdoğan'a Bush'un tebrik mektubunu iletti

ABD'nin Ankara Büyükelçisi Robert Pearson, AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'a ABD Başkanı George Bush'un tebrik mektubunu iletti.

Pearson, Erdoğan ile parti merkez binasında yaptığı görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, Bush'dan Erdoğan'a, Siirt seçiminden almış olduğu sonucu kutlayan bir mektup getirmekten memnun olduğunu belirtti. Bush'un eski hükümetle olduğu gibi yeni hükümetle de yakın ilişkiler içinde olmayı umduğunu ifade eden Pearson, başkanın yeni hükümete başarılar dilediğini kaydetti.

14:35

Chirac'tan Erdoğan'a kutlama

Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac, yeni hükümeti kurmakla görevlendirilen AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı ''en sıcak duygularla'' kutladı.

14:23

İsveç, 2 Iraklı diplomatı sınırdışı ediyor

İsveç hükümetinin, ülkede görev yapan iki Iraklı diplomatı, ABD'nin isteği üzerine sınır dışı etmeye karar verdiği bildirildi.

14:21

Erdoğan, Pearson ile biraraya geldi

AK Parti Genel Başkanı Recep Tayip Erdoğan, ABD'nin Ankara Büyükelçisi Robert Pearson ile biraraya geldi. ABD Büyükelçisi Pearson, Erdoğan ile yapacağı görüşme için AK Parti Genel Merkezi'ne saat 13.30'da geldi.

14:13

İsrail askerleri, El Halil'de 2 İsrailliyi öldürdü

Batı Şeria'nın El Halil kentinde 2 İsrailli, İsrail askerlerinin araçlarına açtığı ateşte öldü.

İsrail Radyosu'nun haberinde, İsraillilerin araçlarına yaylım ateşi açıldığı bildirildi, ancak İsrail askerlerinin, vatandaşlarını yanlışlıkla vurmuş olabileceği belirtildi.

Bu konuyla ilgili diğer haberler
Gazze'de 2 Filistinli öldürüldü   [11.03.2003]
İsrail askerleri El Halil'de 1 Filistinliyi öldürdü   [11.03.2003]
İsrail askerleri Gazze'de yeni mevziler ele geçirdi   [07.03.2003]
İsrail, İslami Cihan'ın Cenin sorumlusunu yakaladı   [07.03.2003]
İsrail askerleri, Cebaliye mülteci kampına saldırdı: 11 ölü, yüzlerce yaralı   [06.03.2003]

14:05

Borsa, 2. seansa düşüşle başladı

İMKB Bileşik Endeksi, 2. seansın ilk dakikalarını, 1. seans kapanışa göre 29.34 puan azalarak 10,575.45 puandan geçti. Hisse senetleri, 1. seans kapanışa göre yüzde 0.28 oranında değer kaybetti.

13:55

Irak, İngiltere'nin yeni karar tasarısını reddetti

Irak Dışişleri Bakanı Naci Sabri, İngiltere'nin BM Güvenlik Konseyi'ne yeni bir karar tasarısı sunulması önerisini reddetti.

Sabri, bugün gazetecilere yaptığı açıklamada, yeni karar tasarısı taslağını için ''Bu reddedilen karar tasarısının makyaj yapılmış biçimi, saldırgan bir savaş planı. Tasarı, Güvenlik Konseyi üyelerinin çoğunluğu tarafından reddedilen eski tasarıyı cilalıyor'' diye konuştu.

13:41

ABD, Bulgaristan'daki askeri yığınağını arttırıyor

ABD, olası Irak operasyonu hazırlıkları çerçevesinde Bulgaristan'daki askeri yığınağını artırıyor. Sofya yönetiminden olası operasyon konusunda destek alan Washington, ABD'ye tahsis edilen Burgaz'daki Sarafovo üssüne hava ve kara yoluyla askeri teçhizat ve silah getirmeye devam ediyor. Sarafovo havaalanındaki KS-10A tipi yakıt ikmal uçaklarının sayısı 6'ya yükselirken, Hollanda'dan dün 12 TIR daha askeri teçhizat ve silahın geldiği bildirildi.

13:35

Arap Birliği heyetinin Irak ziyareti ertelendi

Arap Birliği dışişleri bakanlarının, Irak'a savaşı engellemek amacıyla Bağdat'a yarın yapmayı planladığı ziyaretin ertelendiği bildirildi. Mısırlı bir yetkili, ziyaretin ertelendiğini, ancak iptal edilmediğini söyledi.

.

13:35

ABD heyeti, Şanlıurfa'da 100 dönümlük yer talebinde bulundu

ABD'li askeri bir heyet Şanlıurfa'ya gelerek, Vali Yardımcısı Şehmus Günaydın'la görüştü. Biri kadın 4 kişiden oluşan heyetin, 100 dönümlük yer talebinde bulunduğu bildirildi.

Vali Yardımcısı Şehmus Günaydın, sağlık ve inşaat konularında uzman 4 kişiden oluşan ABD'li heyet ile makam odasında bir görüşme yaptı.

Şanlıurfa Valisi Şükrü Kocatepe, yaptığı açıklama, Amerikalı heyetin Vali Yardımcısı Günaydın ile yaptıkları görüşmede, Cumhuriyet Parkı'ndaki boş bulunan 100 dönümlük arazinin kullanımı konusunun gündeme geldiğini söyledi.

13:30

Irak Dışişleri Bakanı Naci Sabri, İngiltere'nin şartlarını reddetti

Irak Dışişleri Bakanı Naci Sabri, İngiltere'nin sunduğu şartların kabul edilemeyeceğini söyledi.

.

13:24

Yeni Yüzyıl ve Ateş'in isim hakları satılıyor

İşadamı Korkmaz Yiğit'e ait şirketin imtiyaz haklarına sahip olduğu Yeni Yüzyıl ve Ateş gazetelerinin isimleri, şirketin iflasına karar verilmesi üzerine İstanbul 1. İflas Müdürlüğü'nce açık artırma yoluyla satılacak.

13:23

Küçükali, AK Parti Disiplin Kurulu'na savunmasını sundu

AK Parti Müşterek Disiplin Kurulu (MDK), tedbirli olarak partiden kesin ihracı istenilen İstanbul Milletvekili Göksal Küçükali'yi dinledi.

MDK, Trabzon Milletvekili Kemalettin Göktaş başkanlığında, TBMM'de AK Grup Yönetim Kurulu salonunda toplandı. Toplantıya katılan Küçükali, kendisine yöneltilen ''basın ve yayın yoluyla Genel Başkan ve merkez yönetimine hakaret etmek'' ve ''basın ve yayın yoluyla partiyi savaş yanlısı olarak suçlamak'' iddialarına önce sözlü olarak yanıt verdi, daha sonra yazılı savunmasını sundu.

13:13

Kıbrıs Rum Kesimi, propaganda atağına geçti

Kıbrıs Rum Yönetimi, Kıbrıs sorununa çözüm bulma çabalarının başarısızlığa uğramasının hemen ardından, sorumluluğun Türk tarafına yüklenmesi ve BM kararları temelinde bir çözüm hedefiyle, BM Genel Sekreteri'nin iyi niyet misyonunun yinelenmesi yönünde diplomatik atak başlatıyor.

Rum basınında yer alan haberlere göre, Rumlar, Lahey görüşmelerinin hemen ardından, başarısızlığın Rum tarafına yüklenmemesi için öncelikle BM Güvenlik Konseyi nezdinde harekete geçiyor. Geçmişte gündeme gelen Kıbrıslı Türklere yönelik sözde açılımlar da yeniden gündeme getiriliyor.

13:12

Yıldırım: Şartlar gerekirse 2. tezkere de gelebilir

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, TBMM'den geçen üs ve limanların modernizasyonu tezkeresi kapsamında bazı çalışmalar yapıldığını bildirdi. Yıldırım, ''Bu çalışmaların Türk devletinin kontrolü dışında, tezkere kapsamının ihlali anlamında bir çalışmaya dönüşmesi kesinlikle söz konusu değildir. Herhangi bir kural ihlali mümkün değildir. Böyle bir teşebbüs, anında engellenmektedir. Türk devleti, ülke bağımsızlığını ve güvenliğini koruma yönünde hiçbir zafiyet içinde değildir'' dedi.

Yıldırım, Irak'a olası müdahaleye de değinerek, savaşın başta Türkiye olmak üzere bölgede telafisi mümkün olmayan sonuçlar doğuracağını, savaş isteyen insanların olmasının yadırgatıcı olduğunu dile getirdi.

13:07

Kara Kuvvetleri Komutanı Org. Yalman İskenderun'a geldi

Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Aytaç Yalman, helikopterle İskenderun'a geldi. Yalman'ın bölgedeki gezi ve denetlemeleri kapsamında İskenderun'a geldiği öğrenildi.

Öte yandan, sabah İskenderun Limanı ile Mersin'de Akdeniz Bölge ve Garnizon Komutanlığı'nı ziyaret eden ABD Avrupa Ordusu Komutan Yardımcısı Korgeneral Michael Dodson, helikopterle, Adana'nın merkez Yüreğir İlçesi'ndeki İncirlik Üssü'ne döndü.

12:57

Asya Finans Adana şubesi açıldı

Asya Finans Adana Şubesi, törenle hizmete açıldı. Büyükşehir Belediye Başkanı Aytaç Durak, açılış törenindeki konuşmasında, Türkiye'nin art arda ekonomik krizler yaşadığını, çiftçisinden sanayicisine kadar her kesimden vatandaşların borçlarını ödeyemez duruma geldiğini anlattı.

Hizmet ve üretim faaliyetlerinin devamında finans sektörünün katkısına ihtiyaç duyulduğunu ifade eden Durak, ''Türkiye sıkıntılarını aşmış değil. Bu kriz ortamında finans kuruluşu açmak cesaret işidir. Her şeye rağmen en iyi hizmetin verileceğine inanıyorum'' dedi.

Asya Finans Genel Müdürü Ünal Kabaca da verecekleri hizmetle Adana'da bu alandaki açığın giderilmesine katkı sağlayacaklarını ve hedefledikleri başarıyı yakalayacaklarını söyledi.

Açılış törenine, Çiftçiler Birliği Başkanı Cumali Doğru ile çok sayıda işadamı, sanayiciler ve diğer davetliler katıldı.

12:53

İMKB birinci seans değerlendirmesi

İMKB Ulusal-100 Endeksi, 1. seansı, 9.26 puan kayıpla 10,604.79 puandan tamamladı. Hisse senetlerinin ortalama değer kaybı yüzde 0.09 olarak gerçekleşti.

Borsa'da 1. seans 41.44 puan kayıpla 10,572.61 puan seviyesinde açıldı. Düşük hacimli işlemlerin devam ettiği seansın ilk yarısı 185.90 puan kayıpla 10,428.15 puandan geçildi.

Endeks, seans içinde en düşük 10,391.72, en yüksek 10,614.05 puanı gördü.

Borsa uzmanları, çok hızlı tamamlanması beklenen hükümet kuruluşunun gecikmesi ve 2. tezkere konusundaki belirsizliklerin hacimsiz de olsa satışları getirdiğini dile getirdiler.

12:42

Sabih Kanadoğlu, DEHAP'ın temelli kapatılması için dava açtı

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Sabih Kanadoğlu, Demokratik Halk Partisi (DEHAP) hakkında temelli kapatılması istemiyle Anayasa Mahkemesi'nde dava açtı.

Kanadoğlu, adı geçen partinin eylemlerinin, ''demokratik cumhuriyet, eşitlik ve hukuk devleti ilkesine aykırılık oluşturduğu, hukuk kurumlarına olan güvenin sarsılmasına, devletin demokratik yapısına karşı kuşku duyulmasına neden olduğu'' iddiasıyla, DEHAP'ın temelli kapatılması istemiyle Anayasa Mahkemesi'ne dava açtı.

12:42

ABD Büyükelçiliği siyasi müsteşarı, Ak Parti'de

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Şaban Dişli, ABD'nin Ankara Büyükelçiliği Siyasi Müsteşarı John Kunstader ile görüştü. AK Parti Genel Merkezi'nde basına kapalı olarak gerçekleşen görüşmenin ardından Müsteşar Kunstader açıklama yapmadan ayrıldı.

12:41

Abdüllatif Şener Londra'ya gitti

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, 2003 yılı özelleştirme programını yabancı yatırımcılara anlatmak üzere Londra'ya gitti. Abdüllatif Şener, THY'ye ait tarifeli bir uçakla İstanbul Atatürk Havalimanı'ndan Londra'ya hareket etti.

12:34

Kerbela Şehitleri Kars ve Iğdır'da anıldı

Kars'ta ve Iğdır'da Caferiler, Hazreti Muhammed'in torunu İmam Hüseyin ve yakınlarını, şehit edilişlerinin 1363'üncü yılında andılar.

Kars'ta, Kerbela'da İmam Hüseyin ve yakınlarının şehit edilişini anma amacıyla sabah erken saatlerde Çarşı Cami önünde toplanan binlerce Caferi, ellerinde taşıdıkları Türk Bayrağı, Atatürk ve Hazreti Ali'nin posterleri ile Yeni Mahalle'deki Işık Cami önünde toplananlarla birlikte Garnizon Şehitliği'ne gittiler.

Iğdır'da ise sabah erken saatlerde camilerde toplanan Caferiler, okunan mersiyeleri gözyaşları içinde dinlediler. Bu arada siyahlar giyinmiş ve gençlerden oluşan deste grupları, zincirle dövündüler.

Daha sonra şehir mezarlığına giden Caferiler, Kuran-ı Kerim okunmasından sonra İmam Hüseyin'e ağıtlar yaktılar. Adağı olanlar şerbet, meyve suyu ve bisküvi dağıttı.

Hakmehmet Köyü'nde düzenlenen törende ise İmam Hüseyin'in şehit oluşu canlandırıldı.

12:30

İran ve Irak, tüm savaş esirlerinin serbest bırakılması konusunda anlaştılar

İran ve Irak, 1980-1988 savaşından kalma tüm esirleri ve ellerindeki diğer ülke vatandaşı tüm suçluları serbest bırakma kararı aldılar. Irak Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, dün imzalanan anlaşma çerçevesinde İran'ın 941 Iraklı esiri, Irak'ın ise hapishanelerindeki 349 İranlı suçluyu serbest bırakacağı belirtildi.

12:24

Pakistan'da camide yangın çıktı 7 kişi öldü

Pakistan'ın doğusuna düşen Sargodha kasabasındaki bir camide çıkan yangında ilk belirlemelere göre 7 kişi öldü. Ulusal Kriz Dairesi Başkanı Cavit İkbal Çima, yangına kısa devrenin yol açtığının sanıldığını, soruşturmanın sürdürüldüğünü bildirdi.

12:21

ABD: "Kuzey Kore birkaç ay içinde silah yapımında kullanılacak uranyum zenginleştirebilir"

ABD, Kuzey Kore'nin birkaç ay içinde nükleer silah yapımında kullanmak üzere uranyum zenginleştirebileceğini ileri sürerken, Güney Kore Kuzey Kore'den, sorunun çok taraflı görüşmelerle çözülmesini istedi. ABD daha önce, Kuzey Kore'nin plutonyum zenginleştirme projesinin birkaç ay içinde 6 ila 8 nükleer bomba üretmeye yetecek kadar zenginleştirilmiş uranyum elde etme kapasitesinde olduğunu açıklamıştı.

12:20

Ağrı Dağı'nda çığ altında kalan 7 kişiden 5'i kurtarıldı 2 kişi kayıp

Ağrı Dağı'nda avlandıkları sırada çığ altında kalan 7 kişiden, 3'ü ağır olmak üzere 5'inin yaralı olarak kurtarıldığı, 2 kişinin halen kayıp olduğu bildirildi.

12:19

"Mevcut kanuna göre Öcalan'ın yeniden yargılanması mümkün değil"

Terör örgütünün elebaşı Abdullah Öcalan'ın İmralı Adası'ndaki yargılanmasında şehit aileleri adına müdahil avukat olarak görev yapan Mehdi Keskin, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin (AİHM) aldığı son karar doğrultusunda, Öcalan'ın Türkiye'de yeniden yargılanmasının mümkün olmadığını söyledi.

12:18

"Cincic suikastı mafya içi hesaplaşma"

Avrupa'da yayınlanan Sırp gazetesi Vesti, Sırbistan Başbakanı Zoran Cinciç'e düzenlenen suikastın, mafya içi hesaplaşma olduğunu yazdı. Cinciç'in, Belgrad'ın varoşlarından Surcin mahallesinde kurulduğu için ''Surcin'' mafyası olarak bilinen yasadışı örgüt ile ilişkisi olduğunu öne süren gazete, Başbakan'ın, mafya içi hesaplaşmaya kurban gittiğini belirtti.

12:17

Başbakan Gül, MİT Müsteşarı ile görüştü

Başbakan Abdullah Gül, MİT Müsteşarı Şenkal Atasagun'u kabul ederek, bir süre görüştü. Başbakanlık Merkez Binası'nda basına kapalı gerçekleşen görüşme, yaklaşık yarım saat sürdü. Görüşmenin ardından herhangi bir açıklama yapılmadı.

12:05

Anayasa Mahkemesi HADEP'i kapattı

Anayasa Mahkemesi, Halkın Demokrasi Partisi'nin (HADEP) temelli kapatılmasına karar verdi.

Anayasa Mahkemesi Başkanı Mustafa Bumin, Yüksek Mahkeme üyeleriyle birlikte Yüce Divan Salonu'nda HADEP'in kapatılması istemiyle açılan davada aldıkları kararı açıkladı.

Bumin, HADEP'in, kimi eylemleri yanında, PKK isimli terör örgütüne yardım ve destek sağlayarak, devletin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğüne aykırı nitelikteki eylemleri işlendiği, bir odak haline geldiği anlaşıldığından, Anayasa'nın 68 ve 69. maddeleri ile Siyasi Partiler Yasası'nın 101 ve 103. maddeleri gereğince temelli kapatılmasına karar verildiğini belirtti.

Mustafa Bumin, söz ve eylemleriyle partinin kapatılmasına neden olan kurucuları dahil 46 kişinin gerekçeli kararın Resmi Gazete'de yayınlanmasından başlayarak 5 yıl süreyle bir başka partinin kurucusu, üyesi, yöneticisi ve denetçisi olamayacaklarına karar verildiğini de bildirdi.

Bu konuyla ilgili diğer haberler
Yunanistan: Türkiye'nin AB süreci olumsuz etkilenecek   [13.03.2003]
HADEP Bingöl İl Başkanlığı binası mühürlendi   [13.03.2003]
Yunanistan: Türkiye'nin AB süreci olumsuz etkilenecek   [13.03.2003]

12:05

Borsa, 1. seansı düşüşle kapattı

İMKB Bileşik Endeksi 1. seansta, dünkü kapanışa göre 9.26 puan azalarak 10,604.79 puandan kapandı. Hisse senetleri ortalama yüzde 0.09 oranında değer kaybetti.

12:05

Papadopulos, Denktaş'ın başbaşa görüşme talebini reddetti

Kıbrıs Rum Yönetimi lideri Tasos Papadopulos, KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'ın, ''isterse görüşebiliriz'' önerisini reddederek, Rum tarafının yalnızca BM himayesinde görüşmeler yapacağını söyledi.

12:00

Sezer, Tüketicinin Korunması Hakkında Kanunda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun'u onayladı

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Tüketicinin Korunması Hakkında Kanunda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun'u onayladı.

Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi'nden yapılan açıklamaya göre, Sezer, 4822 Sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanunda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun'u yayımlamak üzere Başbakanlığa gönderdi.

11:59

İngiltere: İkinci BM kararının çıkma ihtimali az

İngiltere Başbakanı Tony Blair, Irak konusunda ikinci bir BM kararının çıkması ihtimalinin her zamankinden daha az olduğunu söyledi.

11:44

DEHAP binasında, terör örgütünü övücü yayın ele geçirildi

Diyarbakır'ın Dicle İlçesi'ndeki DEHAP teşkilat binasında, terör örgütü KADEK/PKK'yı övücü yayın ele geçirildi.

Olayla ilgili olarak DEHAP eski ilçe başkanı Şaban Kaymak ile eski asil üyeler İbrahim Atakay, Ali Akkul ve Mehmet Ataç gözaltına alındı. Sorgulamalarının ardından Dicle Cumhuriyet Başsavcılığı'na sevk edilen 4 kişi tutuklandı.

11:37

Erdoğan, 58. Hükümet'in bakanlarıyla görüşüyor

Hükümeti kurmakla görevlendirilen AK Parti Genel Başkanı, Siirt Milletvekili Recep Tayyip Erdoğan, bazı bakanlarla görüşüyor.

Erdoğan, dün bazı bakanlarla ayrı ayrı yaptığı görüşmelerin ardından bugün de Orman Bakanı Osman Pepe, Çevre Bakanı İmdat Sütlüoğlu, Tarım ve Köyişleri Bakanı Sami Güçlü ile ayrı ayrı parti genel merkezinde görüştü. Bakanların Erdoğan'a çalışmaları ve ortaya koydukları performansa ilişkin bilgi verdikleri bildirildi.

11:35

KKTC: Türkiye, garantör ülke olarak Kıbrıs'ta asker bulundurma hakkına sahiptir

KKTC Dışişleri ve Savunma Bakanlığı, AB Komisyonu'nun genişlemeden sorumlu üyesi Günter Verheugen'in sözcüsü Jean-Christophe Filori'nin ''Kıbrıs Rum Kesimi Avrupa Birliği'ne tam üye olunca Türkiye'nin işgalci konumuna düşeceği'' yönündeki açıklamasına sert tepki göstererek, Türkiye'nin 1960 Garanti ve İttifak Antlaşmaları çerçevesinde garantör ülke olarak Kıbrıs'ta asker bulundurma hakkına sahip olduğunu vurguladı.

.

11:30

Irak, Arap Birliği bakanlar heyetini kabul etmeyecek

Irak'ın, olası savaşı önleme girişimleri çerçevesinde yarın Bağdat'ı ziyaret etmek isteyen Arap Birliği bakanlar heyetini kabul etmeyecek.

Iraklı temsilcilerin Arap Birliği'ne verdikleri yazılı açıklamada, ''Irak'ta son günlerde, Amerikan saldırganlığıyla ilgili, bu ziyareti engelleyici gelişmeler olduğu, bu yüzden bu ziyaretin reddedildiği'' belirtildi.

11:30

İş Kanunu Yasa Tasarısı, Genel Kurul'a geliyor

AK Parti, İş Kanunu Tasarısı'nın görüşülmesi amacıyla Meclis Genel Kurulu'nun yarın ve hafta sonunda da çalışması için Danışma Kurulu'nu toplantıya çağırdı.

AK Parti'nin istemi üzerine saat 14.15'te toplanacak Danışma Kurulu'nda ele alınacak öneri üzerinde uzlaşma sağlanamadığı takdirde, grup önerisi olarak bugün Genel Kurul'da görüşülerek oylanması ve kabul edilmesi bekleniyor.

11:09

THY, Elazığ'a uçak seferlerini durdurdu

Türk Hava Yolları'nın (THY), Elazığ'a uçak seferlerini durdurduğu bildirildi. THY, Elazığ Havaalanı'na bundan böyle uçak seferi düzenlemeyecek.

.

11:05

Fransa, İngiltere'nin önerdiği şartları reddetti

Fransa Dışişleri Bakanı Dominique de Villepin, İngiltere'nin Irak'ta savaşın engellenmesi için önerdiği, Bağdat yönetiminin uyması gereken 6 şartı reddettiklerini söyledi.

De Villepin'in yayımladığı bildiride, ''Güç kullanımına başvurmadan Irak'a birkaç gün ek süre vermek değil, savaşa alternatif oluşturan silah denetimleriyle çizilen, barışçı silahsızlanma yolunda ilerlemek gerekir'' ifadeleri yer aldı.

10:58

Hasan Şaş: Hiç bir yere imza atmadım

Galatasaraylı futbolcu Hasan Şaş, transferi konusunda yapılan haberlere tepki gösterdi.

Hasan, ''Onlar ister inansınlar ister inanmasınlar. Bakın bir kez daha söylüyorum. Ben hiçbir yere imza atmadım. Hiçbir yerle anlaşmadım. Elbette görüşmeler yapıyorum. Elbette birtakım transfer gelişmeleri oluyor. Ama bunların hiçbiri kesin değil ve gazetelerde yazdığı gibi değil'' dedi.

10:55

BM gözlemcileri, Irak-Kuveyt sınırının Irak tarafından çekildi

Irak-Kuveyt sınırını denetleyen BM gücü, personelinin tümünü, askerden arındırılmış bölgenin Irak tarafından çektiğini açıkladı.

Irak-Kuveyt Gözlem Misyonu (UNIKOM) sözcüsü Daljeet Bagga, ''Irak tarafından herkes çekildi. Bu sadece tedbir kabilinden atılan bir adım'' dedi.

10:51

Terör örgütüne para yardımları sürüyor

Terör örgütü PKK-Kadek'in Avrupa ülkelerindeki derneklerden 3 ayda 1 milyon Euro topladığı bildirildi.

10:51

Borsa, 1. seansın ilk yarısında geriledi

İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nda (İMKB) Ulusal 100 Endeksi, 1. seansın ilk yarısında geriledi. Endeks, 1 saat 15 dakikalık ilk bölümü, dünkü kapanışa göre 185.90 puan azalarak 10,428.15 puandan geçti. Hisse senetleri, ortalama yüzde 1.75 oranında değer kaybetti.

İlk bölümde işlem hacmi ise 69 trilyon 816 milyar 500 milyon lira olarak gerçekleşti.

10:46

ABD Kara Kuvvetleri Komutan Yardımcısı Dodson Mersin'e geldi

ABD Kara Kuvvetleri Komutan Yardımcısı General Mıchael Dodson, Mersin'e geldi.

TBMM'nin tezkeresine istinaden hükümetçe verilen yetki gereği üs ve limanlarda yerinde hazırlık faaliyetleri sürerken, ABD Kara Kuvvetleri Komutan Yardımcısı General Mıchael Dodson, sabah ilk olarak helikopterle İskenderun Deniz Üs Komutanlığı'na geldi. Deniz Üs Komutanı Tuğamiral Yalçın Kavukçuoğlu ile görüşen Dodson ve beraberindekiler daha sonra limana geçerek, askeri araç ve malzemelerin bulunduğu bölümler ile sevkıyat konvoylarının çıkış yaptığı (D) kapısını gezdi.

10:30

TBMM Başkanlık Divanı toplandı

TBMM Başkanlık Divanı toplandı. TBMM Başkanı Bülent Arınç'ın başkanlığında saat 10.00'da başlayan Başkanlık Divanı toplantısında, TBMM'de çalışan geçici statüdeki personelin durumu ele alınacak.

10:20

Moody's'e göre Türk bankacılık sektörü....

Kredi derecelendirme (reyting) kuruluşu Moody's, Türk bankacılığının, yetersiz sermaye yapısı, zayıf varlık kalitesi ve istikrarsız bir işletme ortamı içinde düşük bir karlılıkla karşı karşıya bulunduğu bildirdi.

Buna karşılık, bu yıl içinde ortalama mali güç notunda ilerleme, bankacılıktaki karlılıkta artış bekleniyor.

Moody's, ''Türkiye'de Bankacılık Sektörü'nün Görünümü'' başlıklı raporuyla, Türk bankacılık sistemini değerlendirdi.

Rapordan derlenen bilgilere göre, Türkiye'nin, ''D (-)'' ile ''D'' arasında değişen ortalama mali güç notu, Türk bankacılık sisteminin içinde bulunduğu durumu yansıtıyor. Raporda, bu yıl içinde, ortalama mali güç notunda da ilerleme beklendiği ifade edildi.

Moody's kıdemli analistlerinden ve bankacılık raporunu kaleme alan Adel Satel, şimdiki bankacılık yapısıyla, mali güç kredi notunun, ''D (+)'dan yukarıya çıkmasının zor göründüğünü belirtti.

Raporda, Türkiye'deki siyasi kriz ihtimallerinin fazla olması ve bankaların kredi notlarındaki istikrarsızlıkların, bankaların etkin olarak çalışmalarını tehlikeye sokan unsurlar olduğu vurgulandı.

10:10

Afganistan'da çatışma: 5 ölü

Afganistan'da ABD özel güçleri konvoyuna pusu kuruldu, çıkan çatışmada 5 saldırgan öldürüldü.

.

10:08

Antidepresan ilacı "Serzone" toplatılıyor

Sağlık Bakanlığı, depresyon tedavisinde kullanılan ''Nefazodon'' etken maddeli ''Serzone'' adlı ilacı, karaciğer üzerindeki yan etkileri nedeniyle toplatıyor.

09:47

Karayollarında durum

Karayollarının yol yapım çalışmaları sürdürülen kesimlerinde ulaşım kontrollü sağlanıyor.

Karayolları Genel Müdürlüğü'nden yapılan açıklamaya göre, Sivrihisar-Eskişehir yolunun 29-92. kilometreleri arasındaki yapım çalışmaları nedeniyle sürücülerin trafik işaret ve işaretçilerine dikkat etmeleri gerekiyor.

09:39

Çin Halk siyasi Danışma Konferansı'nın yeni başkanı Jia Qingling

Çin Halk Siyasi Danışma Konferansı Başkanlığı'na, Çin Komünist Partisi (ÇKP) Merkez Komitesi Siyasi Bürosu Daimi Üyesi Jia Qinglin seçildi. 10. Çin Halk Siyasi Danışma Konferansı 1. Toplantısı'nda başkanlığa getirilen Jia, 1962'de üniversiteden mezun olduktan sonra teknisyen olarak çalıştı. Jia, 1996-2002 yılları arasında Pekin Belediye Başkanlığı ve Pekin Parti Sekreterliği görevlerinde bulundu. Jia Qinglin daha sonra, Kasım 2002'de düzenlenen ÇKP 16. Ulusal Kongresi'nde ÇKP Merkez Komitesi Siyasi Bürosu daimi üyesi seçildi.

09:37

Wexler, Bush yönetimini, "Türkiye ile ilişkileri diplomatik felakete sürüklemekle" suçladı

ABD Temsilciler Meclisi Demokrat Parti Florida milletvekili Robert Wexler, ABD Başkanı George Bush yönetimini, Türkiye ile ilişkilerde ''diplomatik felaket'' yaratmakla suçladı.

Türkiye ziyaretini tamamladıktan sonra Washington'a dönen, kongredeki ''Türk dostluk grubunun'' kurucularından Wexler, Bush yönetimini, ''umursamaz dış politika izlediği, Irak'ta tek taraflı savaş için acele ettiği ve Türkiye'yi de kapsayan tarihi, uluslararası ilişkilerini bozan dar görüşlülüğü'' yüzünden eleştirdi.

09:22

Deniz Baykal, İngiltere'ye gitti

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin (AİHM) terör örgütü elebaşı Abdullah Öcalan'ın yargılanma sürecine ilişkin verdiği kararla ilgili olarak, ''Öcalan'ın Türkiye'de yargılanması konusunda bizim hukukumuz ve kamu vicdanı açısından herhangi bir sorun, sıkıntı yoktur'' dedi. Baykal, Avrupa Sosyalistleri Partisi (PES) Başkanlık Divanı Toplantısı'na katılmak üzere İngiltere'ye gitti.

09:21

Amerikalı eski askerlerden Bush'a Irak savaşı karşıtı mektup

Körfez, Vietnam, Kore ve İkinci Dünya Savaşı'na katılmış 986 Amerikalı eski asker, ABD Başkanı George Bush'a Irak savaşı karşıtı mektup gönderdi.

Eski askerler, mektupta, ''Savaşın risklerini anlıyoruz, bu tür riskleri almanın gerekli olduğu zamanlar da vardır. Ancak bu zamanda Irak'a olası bir savaşın gerekli olup olmadığını kendimize soruyoruz'' ifadesine yer verdi.

09:09

Kapalıçarşı'da döviz

İstanbul serbest piyasada dolar 1 milyon 623 bin lira, Euro 1 milyon 769 bin liradan güne başladı. Kapalıçarşı'da 1 milyon 617 bin liradan alınan dolar, 1 milyon 623 bin liradan satılıyor. 1 milyon 762 bin liradan alınan Euro'nun satış fiyatı ise 1 milyon 769 bin lira olarak belirlendi.

Serbest piyasada dünkü kapanışta dolar 1 milyon 621 bin lira, Euro 1 milyon 785 bin lira olmuştu.

08:58

Cammu-Keşmir'de otobüste patlama: 4 ölü

Hindistan'ın Cammu-Keşmir eyaletinde, terminalde duran bir otobüste meydana gelen patlamada 4 yolcu öldü. Polis yetkilileri, otobüsün dışında bekleyen 16 kişinin de yaralı olarak hastaneye kaldırıldığını söylediler.

08:52

İsrailli gazeteci, Irak savaşının 18 Mart'ta başlayacağını iddia etti

Amerikan merkez komutanlığının Körfez bölgesinde bulunan birliklerine radyo aracılığıyla yolladığı gizli emirleri dinlediğini iddia eden İsrailli bir gazeteci, savaşın 18 Mart Salı günü başlayacağını öne sürdü.

''World Net Daily'' adlı internet sitesinde yer alan habere göre, Michael Gurdus adlı gazeteci, bu emrin, merkez komutanlığı tarafından Körfez bölgesinde konuşlanmış tüm birliklere iletildiğini ileri sürdü.

08:41

İvanov: "İngiltere'nin uzlaşma önerisini dikkatealıyoruz"

Rusya Dışişleri Bakanı İgor İvanov, Moskova yönetiminin İngiltere tarafından ileri sürülen uzlaşma önerisini dikkate aldığını belirtti. İvanov, Tacikistan Devlet Başkanı İmamali Rahmanov ile yaptığı görüşme öncesinde, bir günlük gezisini kısa kesip Devlet Başkanı Vladimir Putin ile İngiliz önerisini ele almak için Moskova'ya döneceğini söyledi.

08:32

BM Güvenlik Konseyi Çıkmazdan kurtulamıyor

Irak konusunda üçe bölünmüş olan BM Güvenlik Konseyi üyeleri, çarşamba gecesi geç saatlere kadar süren toplantılarında da sonuca ulaşamadılar. Bu arada, ABD-İngiltere ve İspanya tarafından hazırlanan ve ''Irak'ın kendisine tanınan son fırsatı da kaçırdığını'' belirterek güç kullanımına izin veren karar tasarısının en erken yarın oylanabileceği belirtildi.

08:23

Bangladeş, Irak'taki diplomatlarını geri çağırdı

Bangladeş, olası savaş nedeniyle Irak'taki diplomatlarından 16 Mart'a kadar ülkeden ayrılmalarını ve yurda dönmelerini istedi. Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Zahirul Haque, ''Körfez bölgesi çok kritik ve zor bir dönemle karşı karşıya geldiğinden Irak'taki diplomatlar ülkeden ayrılmak için valizlerini topladı'' dedi.

08:19

Filipinler'deki çatışmalarda 200 kişi öldü

Filipinler'de hafta başından bu yana güvenlik güçleriyle aşırı dinci ayrılıkçı militanlar arasında çıkan çatışmalarda yaklaşık 200 kişi öldü. Askeri yetkililer, dün ülkenin güneyinde militanlarca ele geçirilmeye çalışılan isyancı kampı Buliok'a helikopter ve uçaklarla düzenlenen saldırıda Moro Ulusal Kurtuluş Cephesi'ne (MNLF) mensup 100'ü aşkın militanın öldürüldüğünü bildirdiler.

08:08

Tokyo, Japon Denizi'ne keşif gemisi konuşlandırdı

Tokyo'nun, Japon Denizi'ne yüksek teknolojik donanıma sahip bir keşif savaş gemisi konuşlandırdığı bildirildi. Japon basın yayın organları, Kuzey Kore'nin balistik füze denemesine hazırlanıyor olabileceğini duyurdu. Savunma Ajansı sözcüsü, teknolojik donanımlı destroyerin Japonya ile Kuzey Kore arasındaki Japon Denizi'ne gittiğini doğruladı, ancak geminin ne zaman konuşlandığını ya da görevinin rutin devriye etkinliği mi olduğunu belirtmedi.

08:06

Hindistan'da fırtına: 12 ölü, 500 yaralı

Hindistan'ın doğusunda, ağaçların köklerinden söküldüğü, çok sayıda evin yıkıldığı şiddetli fırtınada 12 kişinin öldüğü, 500'den fazla kişinin yaralandığı bildirildi. Polis, 7 kişinin, fırtına sırasında içinde bulundukları cipin üzerine bir ağacın devrilmesi, 5 kişinin de yıldırım düşmesi sonucu öldüğünü kaydetti.

07:51

Meksika'da 5,9 büyüklüğünde deprem

Meksika'nın kuzey sahilinde Richter ölçeğine göre 5.9 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Ulusal Sismoloji Dairesi'nden yapılan açıklamada, Sonora eyaletinde kıyıdan yaklaşık 150 kilometre açıkta meydana gelen depremde can ya da mal kaybı olmadığı bildirildi.

07:26

CNN: "ABD, önde gelen Iraklı askerlerle gizli görüşmeler yürütüyor"

Amerikan CNN televizyonu, Washington'un, Irak'a savaş durumunda bazı Irak birliklerinin direniş göstermemesi umuduyla önde gelen askeri yetkililerle ''gizli teslimiyet'' görüşmeleri yürüttüğünü ileri sürdü. Haberini, ismi açıklanmayan Amerikalı yetkililere dayandıran CNN, Iraklı askeri yetkililerle iletişimin, Savunma Bakanlığı (Pentagon) aracılığıyla değil, Amerikan hükümetinin diğer ''unsurlarıyla'' yürütüldüğünü duyurdu.

07:22

ABD'de savaşa karşı karar çıkaran kentlere New York da katıldı

ABD'de Irak ile savaş yapılmasına karşı karar çıkaran kentler arasına New York da katıldı. New York kenti Belediye Meclisi'nde dün yapılan oylamada, tüm seçenekler tüketilmeden Irak ile savaş yapılmasına karşı çıkan ve savaşın son çare olarak düşünülmesini isteyen karar tasarısı 17'ye karşı 31 oyla kabul edildi.

07:18

Arnavutluk Başbakanı Nano, Cincic'in ölümünden "Zemun" çetesini sorumlu tutuyor

Arnavutluk Başbakanı Fatos Nano, Sırbistan Başbakanı Zoran Cinciç'e düzenlenen suikastı, ''alçakça bir eylem'' olarak niteledi. Nano, Sırbistan hükümetine gönderdiği başsağlığı mesajında, suikastın sadece Sırbistan'daki demokrasiyi değil, aynı zamanda bölgede istikrarı ve barışı hedef aldığını kaydetti.

07:15

BM'ye göre, BM Güvenlik Konseyi'nin kararsız üyelerinin desteği arkasında

ABD, Irak konusunda BM Güvenlik Konseyi'nde, Afrika ülkeleri ile diğer kararsız ülkelerin desteğini aldığını bildirdi. İsminin açıklanmasını istemeyen üst düzey bir yetkili, ABD'nin Güvenlik Konseyi'nin daimi olmayan üyelerinden üç Afrika ülkesinden (Angola, Kamerun ve Gine) olumlu yanıt aldığını kaydetti.

07:11

Tokyo'da 5,1 büyüklüğünde deprem

Japonya'nın başkenti Tokyo'da, Richter ölçeğine göre 5.1 büyüklüğünde meydana gelen depremde, yüksek binalar sallanırken, can ya da mal kaybı olduğuna ilişkin haber alınmadı. Japon Meteoroloji Ajansı, depremin merkez üssünün, Tokyo'nun kuzeybatısında yerin 50 kilometre altında olduğunu bildirdi.

07:09

Suudi Arabistan, savaaşın çıkması durumunda Irak'tan 100 bin mülteci akını olacağını tahmin ediyor

Suudi Arabistan, Irak'a karşı olası savaşa katılmayacağını yinelerken, engelleyemeyeceği bir savaş durumunda da Irak'tan ülkeye 100 bin civarında mülteci akını olacağının tahmin edildiğini bildirdi. Dışişleri Bakanı Suud El Faysal, düzenlediği basın toplantısında, Suudi Arabistan'ın, olası Irak savaşında yer almayacağını tekrarladı, ancak savaşı önlemenin ellerinde olmadığını söyledi.

00:53

Turizm Bakanlığı bütçesi, Plan ve Bütçe Komisyonu'nda kabul edildi

Turizm Bakanlığı bütçesi, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda kabul edildi.

00:00

ABD, olası savaşta önce Musul ve Kerkük'ün denetimini ele geçirecek

Irak Kürdistan Demokrat Partisi'nden (IKDP) bir yetkili, olası Irak savaşında Amerikan güçlerinin önce Musul ve Kerkük'ün denetimini ele geçireceğini söyledi.

00:00

Esenyurt'ta PTT binasına molotofkokteyli atıldı

Esenyurt'ta, PTT binasına molotofkokteylli saldırıda bulunuldu. Saldırı sonucu çıkan küçük çapta yangın itfaiye ekiplerince söndürülürken, binanın giriş katında maddi hasar meydana geldi.


GAZETE SAYFALARI


 

   YATIRIM
  Dolar  1,645,000
  Euro  1,788,000
  Altın  17,850,000
  İMKB  10,666.63

   BÜTÜN YAZARLAR   

   
   
   
   

 

 

Copyright© 1995-2003 Feza Gazetecilik A.S. / Çobançesme Mh. Kalender Sk. No: 21 34530 Yenibosna / İstanbul
Tel:+90 (212) 454 1 454 (pbx) Fax: +90 (212) 652 24 23 e-posta: okurhatti@zaman.com.tr
Bu site Zaman Gazetesi Bilgi İşlem ve İnternet Servisi tarafindan hazırlanmaktadır.