İNTERNETİN İLK TÜRK GAZETESİ
07.04.2003
Pazartesi
  For English
  Ana Sayfa
  Haberler
  Ekonomi
  Dış Haberler
  Politika
  Kadın-Aile
  Kültür Sanat
  Televizyon
  Spor
  Yazarlar
  Yorumlar
  Çizgi-Yorum
 
  Akademi
  Bilişim
  Eğitim
  Otomobil
  Röportaj
  Tüketici Masası
  Okur Hattı
 
  Bölge Haberleri

  Dünyada Zaman

 
  Arşiv Arama
  Abone Formu
  About Us
  Reklam
  Künye / İletisim
  Basın özetleri
  Hava Durumu
  Namaz Vakti
  E - Kart
  Sanat Galerisi

Akdeniz...(Bütün Haberler)

bolgeler@zaman.com.tr

 

Özel Kenger Lisesi gıda kermesi açtı

Kahramanmaraş’ta Özel Ali Kenger Lisesi fakir öğrenciler için gıda kermesi düzenledi. Okul Aile Birliği tarafından ilki organize edilen gıda kermesi 2 gün açık kalacak.

Gıda kermesinde Kahramanmaraş’a özgü ev yemeklerinin yanısıra çeşitli tatlı ve pastalar, unlu gıdalar ile bazlama yer alıyor. Trabzon caddesi Gülşah apartmanı altında düzenlenen kermesin açılış kurdelesini Belediye Başkanı Mustafa Poyraz kesti. Özel Ali Kenger Lisesi Okul Aile Birliği Başkanı Nesrin Tarakçı, “Ekonomik şartlara bağlı olarak okumanın zorlaştığı şu günlerde öğrencilere bir nebze olsun yardım edebilmek için gıda kermesi düzenledik. Buradan elde edilecek geliri kentte belirlediğimiz ihtiyaç sahibi öğrencilere vermek istiyoruz.” diye konuştu.

Cengiz Şanlı, K.Maraş

07.04.2003


 

Kamyonet kanala uçtu aynı aileden 5 kişi öldü

Kahramanmaraş’ın Türkoğlu ilçesinde kamyonetin tahliye kanalına düşmesi sonucu 5 kişi hayatını kaybetti. Türkoğlu’nun Minehöyük yolu üzerinde Hasan Kaplan’ın kullandığı 01 DU 096 plakalı kamyonet, aşırı hız nedeniyle Gavurgölü’nün kurutulması için açılan kanala uçtu.

Türkoğlu’nun Sır köyünde biber ekmeye giden Kaplan ailesi sabah saat 9.00 sıralarında köylerine dönerken aşırı hız nedeniyle kanala uçtu. Kaplan ailesinin 5 ferdi yaşamını yitirirken, 3 kişi kurtuldu. Mehmet, Elif ve Emin Kaplan kardeşler, 7 metre derinlikteki kanala uçan kamyonetten atlayarak kurtulmayı başarırken, Baba Hasan Kaplan (45), eşi Hatice Kaplan, (40) ve çocukları İdris (15), Merve (13) ve Samet Kaplan (9) hayatını kaybetti.

Adana Emniyet Müdürlüğü Su Altı Kurtarma Timi dalgıçları olay yerine gelerek, kamyonetin ve cesetlerin çıkarılması için büyük çaba sarf etti. Türkoğlu Kaymakamı Ergüder Can, kamyonetteki ailenin tarım işçisi olduklarını ve Kahramanmaraş’tan köylerine döndüklerini belirterek; “Kazanın duyulmasının hemen ardından suda kaybolanların bulunması için Adana Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı su altı kurtarma timlerinden yardım istedik. Yaşamlarından umudumuzu kestiğimiz aile fertlerinin bulunması için başlatılan çalışma devam ediyor.” dedi.

Cengiz Şanlı / K.Maraş

07.04.2003


 

Huzur toplantısı yapıldı

Kahramanmaraş’ın Türkoğlu ilçesinde, Emniyet Amirliği vatandaşla huzur toplantısı yaptı.

Huzur toplantısı, polis teşkilatının kuruluşunun 158. yılı kutlama etkinlikleri çerçevesinde ilçe emniyet amirliği lokalinde yapıldı. Emniyet Amiri Recep Yıldırım, polis–halk kaynaşmasını sağlamak istediklerini belirterek, vatandaşların kendilerine yardımcı olmasını istedi.

Kerim Zengin, Türkoğlu

07.04.2003


 

Alkollü araba kullanmak 2 kişinin hayatına mal oldu

Mersin’in Tarsus ilçesinde alkollü bir sürücü, alt yapı çalışmaları için trafiğe kapatılmış ve kazılmış yolda iş makinasının altına girdi. Kazada 2 kişi öldü.

Kaza önceki akşam saat 20.00 sıralarında Yeni Ömerli Mahallesi Yeşilyol caddesinde meydana geldi. Şehmuz Bayram’ın (27) kullandığı 63 AC 883 plakalı özel otomobil altyapı çalışmaları için kazılan yola uyarı levhasına rağmen aşırı hızla daldı. Otomobil altyapı çalışmaları için yol üzerinde park halinde bulunan iş makinasının altına girdi. Kaza sonucu otomobil sürücüsünün yanında bulunan Mehmet Emin Kızılyıldırım (37) olay yerinde hayatını kaybederken otomobil sürücüsü Şehmuz Bayram ağır yaralandı. Ağır yaralanan Şehmuz Bayram hurdaya dönen otomobilden güçlükle çıkartılabildi. Tarsus Devlet Hastanesi’ne kaldırılan Şehmuz Bayram bütün müdahalelere rağmen kurtarılamadı.

Öte yandan kaza yapan aracın içinden çok sayıda alkol şişesinin çıkması dikkat çekti. Tarsus Emniyet Müdürü Fatih Necdet Öztürk de kaza yerine gelerek kurtarma çalışmalarına bizzat eşlik etti. Emniyet Müdürü Fatih Necdet Öztürk, ‘’Defalarca alkollü araç kullanmayın diye uyarmamıza rağmen uyarılarımızın dikkate alınmadığını görmekteyiz. Bu kaza ise bunun apaçık bir göstergesidir.’’ diye konuştu.

Hasan Küçük / Tarsus

07.04.2003


 

‘Abartılı tabelalar görüntü kirliliği oluşturuyor’

Hatay Valisi İsmet Gürbüz Civelek, kent merkezinde, çoğunluğu doktorlara ait olmak üzere gereğinden fazla tabela asılmasının, görüntü kirliliğine neden olduğunu söyledi.

Civelek, yaptığı açıklamada, ildeki görevine başladığında, özellikle Kurtuluş Caddesi yoğunlukta olmak üzere dikkatini en fazla çeken çirkin görüntünün, tabelalar olduğunu belirtti. Birçok işyerinin yanı sıra bir doktora ait 23 tabela birden gördüğünü anlatan Civelek, ‘’Abartılı tabelalar, görüntü kirliliği yaratıyor. Tarihi bir özelliği olan Kurtuluş Caddesi, tabelalardan adeta görünmez hale gelmiş’’ dedi. Civelek, tarihi caddenin tabela ile katledilmesine seyirci kalınamayacağını ve bu konuda önlem alınması için gerekeni yapacağını kaydetti. Antakya, aa

07.04.2003


 

Cezeryeci Muhittin usta ikinci şubesini açtı

Cezeryeci Muhittin usta Mersin’de ikinci şubesini açarak hizmet ağını genişletti.

Yeni Mahalle Çakmak Caddesi Hasırlı Cami yanında ikinci şubesini açan cezeryeci Muhittin usta, özellikle Mersin’e has cezeryenin yanı sıra diğer şekerleme çeşitleriyle de müşterilerine hizmet sunmaya başladı. Yeni bir şube açarak müşterilerine daha iyi bir hizmet vermeyi amaçladıklarını belirten Muhittin Samırkaş, “Yeni şubemizde Mersin’in meşhur cezeryesinin yanında diğer şekerleme çeşitlerinin bulmak mümkün. Müşterilerimizi en kısa sürede yeni şubemize bekliyoruz.” dedi.

Ümit Pıtır, Mersin

07.04.2003


 

AK Parti ormanlığının adı değişti

Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) Adana İl Başkanlığı, bir süre önce oluşturduğu AK Parti ormanlığını, ‘Miraç Özer Ormanlığı’ olarak değiştirildi.

AK Partisi Adana İl Başkanı Vedat Kahyalar, geçirdiği elim bir kaza sonucu hayatını kaybeden Miraç Özer’in üzüntüsünü hala yaşadıklarını belirterek, “Herkesin yardımına koşan iyi bir insandı. Rahmetli Miraç Özer’in de katıldığı fidan dikme töreni ardından oluşturulan AK Parti Ormanlığı’nın adı Miraç Özer ormanlığı olarak değiştirildi. ” dedi. Adana, cha

07.04.2003


 

Şehit polislerin anısına 3 bin fidan diktiler

Silifke İlçe Emniyet Müdürlüğü tarafından şehitlerin anısına düzenlenen ‘Polis Amca Ormanı’ açılışı büyük ilgi gördü.

Silifke kalesinin yamacında gerçekleştirilen açılış törenine ve fidan dikimine Kaymakam Sefa Çetin, Belediye Başkanı Bayram Ali Öngel ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Törenin açılış konuşmasını Silifke Emniyet Müdürü Ömer Özçelik yaptı. Özçelik, “Tarih kokan memleketimiz ağaçlandırma yönünden geri planda kalmıştır. Bizler polis teşkilatı olarak şehitlerimizin anısına Silifke kalesinin yamacına 3 bin fidan dikmeye karar verdik. Çalışmalarımızda emeği geçen herkesi kutluyorum. Hepimize hayırlı olsun.” dedi.

Belediye Başkanı Bayram Ali Öngel de, “Silifke Belediyesi, 25 dönümlük bu araziyi Emniyet Müdürlüğü’ne bağışlayarak katkıda bulunmuştur. Bu güzel ve örnek çalışmalarından dolayı polis teşkilatını kutluyorum.” şeklinde konuştu.

Kaymakam Sefa Çetin ise, “Yeşili sevdiğinizi buraya gelmenizle ispat ettiniz. Bildiğiniz gibi Silifke, yeşillikten nasibini alamamıştır. Bu güzel çalışmanın inşallah devamı gelir. Polis sadece halkın huzurunu sağlamaz, aynı zamanda halka daha sağlıkı ortam sunmak için çalışır. Bunu da Silifke Emniyet Müdürlüğü yaptığı çalışmalarıyla göstermiştir. Bir fidan dikebilmek için buraya gelen tüm misafirlerimizi kutluyorum.” dedi.

Emniyet Müdürlüğü tarafından çalışmalarda emeği geçenlere teşekkür belgesi verildi. Fidan dikimden sonra Silifke kalesinde kurulan çadırda misafirlere sıkma, börek ve ayran ikram edildi.

Murat Erkan / Silifke

07.04.2003


 

‘Kapsamlı bir hukuk reformu kaçınılmaz’

Avukatların sorunlarının toplumun sorunlarından ayrı tutulamayacağını vurgulayan Mersin Barosu Başkanı İsa Gök, avukatların hukuk ve hukukun üstünlüğü için var olduklarını kaydetti.

Avukatlar Günü'nde konuşan Gök, Türkiye’de kapsamlı bir hukuk reformunun kaçınılmaz olduğuna dikkat çekti. Gök, reformdan kasıtlarının sadece yasaların güncellenmesi veya yargılamanın hızlanması olmadığını kaydetti. Hakim, savcı, yardımcı eleman, fiziki mekan eksiklerinin giderilmesini, savunmanın önündeki engellerin kaldırılmasını istediklerini ifade eden Gök, “Olması gerekenin çok üzerinde dava dosyasını çözümlemek zorunda kalan, kendilerine özel yaşam alanı bile bırakılmayan ama buna rağmen canla başla mücadele eden savcı ve yargıçların durumu ortadayken, savunmanın önüne konulan engellerle, hukuk devleti kurma iddia ve mücadelesinin çok da başarılı olacağını sanmıyorum. Avukatların sorunları toplumun sorunlarından ayırt edilemez. Ülkede yaşanan ekonomik çöküş avukatları da olumsuz etkilemiştir.” dedi.

Ümit Pıtır, Mersin

07.04.2003


 

Adanalı sanayiciler Yunanistan'a gidiyor

Adanalı 74 sanayi kuruluşunun temsilcilerinden oluşan 88 kişilik bir ekip, yarın özel uçakla Yunanistan’a gidiyor.

Adana Sanayi Odası’nın (ASO) organizasyonunda Adana Ticaret Borsası’nın (ATB) desteğiyle gerçekleştirilecek Yunanistan İş Heyeti Ziyareti’ne Adana Valisi Kemal Önal da katılacak.

Bölge dış ticaretinin gelişmesini, kentte yerli ve yabancı yatırımların artmasını sağlamayı hedefleyen Adana Sanayi Odası, bu yöndeki çalışmalarını Yunanistan’la sürdürüyor.

Adana Sanayi Odası Başkanı Ümit Özgümüş, Atina, Selanik ve Pire kentlerini içerecek iş ziyaretinde ihracat, ithalat ve ortak yatırım imkanlarının değerlendireceğini belirterek, savaş ve ekonomik kriz ortamında bu etkinliğin önemli olduğunun altını çizdi.

Heyette; tekstilden otomotive, gıdadan makinaya 10’a yakın sektör temsilcisinin yeni pazar bulma imkanına kavuşacağını belirten ASO Başkanı Ümit Özgümüş şunları söyledi:

“Türkiye’nin genel ihracat stratejisini, yakın komşularla ticaret oluşturuyor. Küreselleşme rekabeti gittikçe zorlaştırıyor. Nakliye fiyatları bile önemli olmaya başladı. Yanıbaşımızda siyasi gerginliklerden dolayı çok iyi tanımadığımız büyük bir pazar var. Yunanistan’da önemli bağlantılar yapılacağına inanıyorum.” Adana, cha

07.04.2003


 

Adanalı sanayiciler Yunanistan'a gidiyor

Adanalı 74 sanayi kuruluşunun temsilcilerinden oluşan 88 kişilik bir ekip, yarın özel uçakla Yunanistan’a gidiyor.

Adana Sanayi Odası’nın (ASO) organizasyonunda Adana Ticaret Borsası’nın (ATB) desteğiyle gerçekleştirilecek Yunanistan İş Heyeti Ziyareti’ne Adana Valisi Kemal Önal da katılacak.

Bölge dış ticaretinin gelişmesini, kentte yerli ve yabancı yatırımların artmasını sağlamayı hedefleyen Adana Sanayi Odası, bu yöndeki çalışmalarını Yunanistan’la sürdürüyor.

Adana Sanayi Odası Başkanı Ümit Özgümüş, Atina, Selanik ve Pire kentlerini içerecek iş ziyaretinde ihracat, ithalat ve ortak yatırım imkanlarının değerlendireceğini belirterek, savaş ve ekonomik kriz ortamında bu etkinliğin önemli olduğunun altını çizdi.

Heyette; tekstilden otomotive, gıdadan makinaya 10’a yakın sektör temsilcisinin yeni pazar bulma imkanına kavuşacağını belirten ASO Başkanı Ümit Özgümüş şunları söyledi: “Türkiye’nin genel ihracat stratejisini, yakın komşularla ticaret oluşturuyor. Küreselleşme rekabeti gittikçe zorlaştırıyor. Nakliye fiyatları bile önemli olmaya başladı. Yanıbaşımızda siyasi gerginliklerden dolayı çok iyi tanımadığımız büyük bir pazar var. Yunanistan’da önemli bağlantılar yapılacağına inanıyorum.” Adana, cha

07.04.2003


 

Adana Fenerium açıldı

Fenerbahçe Kulübü Asbaşkanı Murat Özaydınlı, Fenerium mağazalarının dünyada benzerinin bulunmadığını söyledi.

Murat Özaydınlı, kulüp genel sekreteri Vedat Olcay ve Basketbol Şube Sorumlusu Mahmut Uslu, Atatürk Caddesi’ndeki Fenerium mağazasının açılış törenine katıldı. Mağazanın açılışı sırasında açıklama yapan asbaşkan Özaydınlı, Adana ile birlikte Türkiye genelindeki Fenerium mağazası sayısının 12’ye yükseldiğini söyledi. Asbaşkan Özaydınlı, nostalji forması satın aldığı açılışta mağaza sayılarının artmasından dolayı son derece gurur duyduğunu söyledi. Adana, cha

07.04.2003


 

AK Parti ormanlığının adı değişti

Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Adana İl Başkanlığı, bir süre önce oluşturduğu AK Parti ormanlığını, ‘Miraç Özer Ormanlığı’ olarak değiştirdi.

AK Partisi Adana İl Başkanı Vedat Kahyalar, geçirdiği elim bir kaza sonucu hayatını kaybeden Miraç Özer’in üzüntüsünü hala yaşadıklarını belirterek, “Herkesin yardımına koşan bir insandı. Rahmetli Miraç Özer’in de katıldığı fidan dikme töreni ardından oluşturulan AK Parti ormanlığının adı Miraç Özer ormanlığı olarak değiştirildi. ” dedi. Adana, cha

07.04.2003


 

İncirlik'te savaşı protesto

Amerika Birleşik Devletleri’nin Irak’taki sivil halka yönelik saldırıları savaş karşıtları tarafından İncirlik Üssünün bulunduğu İncirlik Beldesi girişinde protesto edildi.

İnsan Hakları Derneği, EMEP, Özgürlük ve Dayanışma Partisi’nin (ÖDP) destek verdiği eylemde 200 kişilik gurup ABD'yi protesto etti.

Adana, cha

07.04.2003


Yazıcıya uyarla      Arkadaşıma gönder


GAZETE SAYFALARI


 

   BÜTÜN YAZARLAR  


Bütün haberler 

   
   
   
   

 

 

Copyright© 1995-2003 Feza Gazetecilik A.S. / Çobançesme Mh. Kalender Sk. No: 21 34530 Yenibosna / İstanbul
Tel:+90 (212) 454 1 454 (pbx) Fax: +90 (212) 652 24 23 e-posta: okurhatti@zaman.com.tr
Bu site Zaman Gazetesi Bilgi İşlem ve İnternet Servisi tarafindan hazırlanmaktadır.