İNTERNETİN İLK TÜRK GAZETESİ
15.05.2003
Perşembe
  For English
  Ana Sayfa
  Haberler
  Ekonomi
  Dış Haberler
  Politika
  Kadın-Aile
  Kültür Sanat
  Televizyon
  Spor
  Yazarlar
  Yorumlar
  Çizgi-Yorum
 
  Akademi
  Bilişim
  Eğitim
  Otomobil
  Röportaj
  Tüketici Masası
  Okur Hattı
 
  Bölge Haberleri

  Dünyada Zaman

 
  Arşiv Arama
  Abone Formu
  About Us
  Reklam
  Künye / İletisim
  Hava Durumu
  Namaz Vakti
  E - Kart
  Sanat Galerisi

ZAMAN KiTAP

Haberler

haberler@zaman.com.tr

 

‘5 yıl ceza alır, 2 yıl yatar çıkarım’ dönemi sona eriyor

TBMM Başkanlığı’na sunulan Yeni Türk Ceza Kanunu, erken tahliyeyle cezaların caydırıcılığını yok eden şartla salıverilme uygulamasının değiştiriyor. Mahkumlar artık cezanın az bir bölümünü çekip kurtulamayacak.

Türk Ceza Kanunu’nda (TCK) köklü değişiklikler öngören tasarı, önceki gün Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne sunuldu. Yeni infaz yöntemleri getiren tasarı ile ceza süreleri de değiştiriliyor.

Mevcut uygulamada 5 yıl ceza alan bir hükümlü 2 yıl cezaevinde yattıktan sonra otomatik olarak şartla salıverilirken yeni düzenlemeye göre hiçbir mahkum cezasının 3’te 2’sini çekmeden hapisten çıkamayacak. Hürriyeti bağlayıcı cezaların tamamının yarıdan fazla oranında artmasını sağlayacak düzenlemeye göre suçu alışkanlık haline getirmiş kişiler artık “5 yıl ceza alır, 2 yıl yatar çıkarım” hesabıyla rahat rahat suç işleyemeyecek. 5 yıl ceza alan bir suçlu ancak 3 yıl 4 ayını cezaevinde geçirdikten sonra şartla salıverme koşullarına sahipse tahliye edilecek. Bu çerçevede yeni tasarıda bazı suçlarda cezalar düşüyormuş gibi gözükse de fiili olarak suçların tamamının cezası yüzde 66 oranında artacak. 10 yıl hapis cezasına çarptırılan bir kişi şu anda 4 yıl yatıp çıkarken tasarının yasalaşması halinde ancak 6 yıl 8 ayını cezaevinde geçirdikten sonra şartla tahliye edilebilecek.

Tasarının 67’nci maddesinde yapılan düzenlemeye göre ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılanlar en az 30 yıllarını, müebbet hapiste ise 25 yıllarını, diğer hürriyeti bağlayıcı cezalarda da hükümlülük süresinin üçte ikisini cezaevinde geçirmeden şartla salıverme imkanından yararlanamayacak. Ancak iyi halli hükümlü niteliğini kazanmış olan hükümlüler erken tahliye edilecek. İyi halli oldukları belirlenen mahkumlar kendileri istekte bulunmasalar bile cezalarının üçte ikisini çektikten sonra serbest bırakılacak.

Şartla tahliye edilerek cezaevinden çıkan mahkumların sivil hayata adapte olmaları ve tekrar suç işlemelerinin önlenmesi için patronaj rejimi uygulamaya geçirilecek. Bu çerçevede mahkumlara iş bulunması ya da kendi işlerini kurmaları konusunda yardımcı olunacak.

Şartla salıvermeden yararlanarak cezaevinden çıkan bir mahkum kasıtlı bir suç işleyerek tekrar mahkum olursa veya yükümlü olduğu şartları yerine getirmezse şartla salıverme kararı geri alınarak kalan cezası aynen çektirilecek.

Öte yandan, mahkum sayısının artması sebebiyle sık sık af çıkarılmasına yol açan cezaevlerinin kapasite sorunu, suçluların hapse girmeden cezalandırılmasını öngören özel infaz yöntemleriyle aşılacak. Yeni TCK tasarısı ve Cezaların İnfazı Hakkında Kanun tasarısıyla ‘elektronik pranga, bir işte zorunlu çalışma, bir yere gitmeme’ gibi özel infaz şekilleri getiriliyor. Tasarıda öngörülen düzenlemeye göre bazı kısa süreli hapis cezalarına çarptırılanlarla, kısa süreli hürriyeti bağlayıcı cezaya hükümlü olanlardan geriye kalan cezaları altı ay ve daha az olanlar istekleri üzerine özel infaz şekillerinden yararlanabilecek. 65 yaşını geçen mahkumlar ile yaşı ne olursa olsun sağlık durumu cezaevinde kalmasına engel olacak kadar bozuk olanlar doktor raporuyla hükümlülük süresi 6 ayı aşmaması halinde oturdukları yerde cezalarını çekebilecek. Bazı kadın hükümlülerin cezalarını oturduğu yerde çekmesi elektronik bilezik suretiyle kontrol edilecek.

Kısa süreli hürriyeti bağlayıcı cezaların yerine bazı tedbirler de uygulanabilecek. Mesela mahkeme tarafından hapis cezası yerine bir eğitim veya iyileştirme kurumuna devam etmeye ve kamuya yararlı bir işte çalışmaya ilişkin bir tedbir kararı verilebilecek. Ya da hakim, bazı faaliyetlerin, meslek veya sanatın icrasının geçici olarak durdurulmasına, her türlü ehliyetname veya ruhsatnamenin geçici olarak geri alınmasına karar verebilecek.

Murat Aydın / Ankara

15.05.2003


Yazıcıya uyarla      Arkadaşıma gönder


GAZETE SAYFALARI


 

   BÜTÜN YAZARLAR


Bütün haberler


Başlıklar

> Türkiye SARS için teyakkuzda

> SARS’ın öyküsü - Corona virüs ailesi

> Ölenlerin sayısı 588

> Yarın Ay’ın sol kenarı ısırılmış gibi gözükecek

> Kural: İnsanoğlu dünyayı yaşanmaz hale getiriyor

> Danimarka’da Hz. İsa resimli sandalete protesto

> ‘5 yıl ceza alır, 2 yıl yatar çıkarım’ dönemi sona eriyor

> Sezer Tokat’ta halkla kucaklaştı

> ‘Eurovizyon’da önemli olan kültür değil performanstır’

> Avukatlar, sokakta cübbe giyip vatandaşa haklarını anlattı

> Doğum izni bir ay arttı 1,5 saat süt izni geldi

> Milli Eğitim, taşımalıdaki servis şoförlerinin parasını ödeyemiyor

> Emniyetteki 2 imam kadrosu 6 yıldır boş bekletiliyor

> Savcı kırmızı kart görünce olay çıktı

> Sarp Kuray’a 12 yıl ağır hapis

> Uluslararası eroin şebekesi, uydu destekli operasyonla çökertildi

> Gaziantep ABD hattı

> Yarış atları, tatil için Ereğli’ye götürülüyor

> Tarihî flamanın değerini ölçecek uzman çıkmadı

> Eylemci, Başbakanlık önünde kendini yaraladı 

   
   
   
   

 

 

Copyright© 1995-2003 Feza Gazetecilik A.S. / Çobançesme Mh. Kalender Sk. No: 21 34530 Yenibosna / İstanbul
Tel:+90 (212) 454 1 454 (pbx) Fax: +90 (212) 652 24 23 e-posta: okurhatti@zaman.com.tr
Bu site Zaman Gazetesi Bilgi İşlem ve İnternet Servisi tarafindan hazırlanmaktadır.