İNTERNETİN İLK TÜRK GAZETESİ
25.05.2003
Pazar
 
  For English
  Ana Sayfa
  Haberler
  Ekonomi
  Dış Haberler
  Politika
  Kadın-Aile
  Kültür Sanat
  Televizyon
  Spor
  Yazarlar
  Yorumlar
  Çizgi-Yorum
 
  Akademi
  Bilişim
  Eğitim
  Otomobil
  Röportaj
  Tüketici Masası
  Okur Hattı
 
  Bölge Haberleri

  Dünyada Zaman

 
  Arşiv Arama
  Abone Formu
  About Us
  Reklam
  Künye / İletisim
  Hava Durumu
  Namaz Vakti
  E - Kart
  Sanat Galerisi

ZAMAN KiTAP

Kadın-Aile

kadinaile@zaman.com.tr

 

‘Bebektir, anlamaz’ demeyin 0-3 yaş çok önemli unutmayın

“Çocukta oluşan bazı sorunlar veya özellikler 3 yaşından sonra telafi edilemiyor.” diyen Psikolog Banu Vardar Karabeyoğlu, ailelere 0–3 yaşın önemini anlatmaya çalışıyor. Hiçbir 3 yıl ilk 3 yıl kadar insan karakterine etki etmiyor.

Çocuk eğitimi ve anne–baba üzerine çalışmaları ile tanınan, Together Eğitim ve Danışmanlık Merkezi’nin yöneticisi Psikolog Banu Vardar Karabeyoğlu, açtığı internet sitesi ile 0–3 yaş grubu çocuklar için sanal eğitim programı başlattı. Sağlıklı bir nesil için 0–3 yaş döneminin, en önemli dönem olduğunun altını çizen Karabeyoğlu, “İnsan yaşamının başka hiçbir 3 yılı, 0–3 yaş kadar kişiliğin şekillenmesinde önemli değildir. Bu sebeple internet yoluyla anne ve babalara evlerinden çıkmadan bütün bir yılı kapsayan eğitim verme şansımız olacak.” yorumunu yaptı.

1984–89 yılları arasında Kanada’da, ‘anne–baba ve çocuk ilişkileri’ alanında çalışmalar yapan Karabeyoğlu, özellikle 0–3 yaş grubu ile ilgilenme gerekçesini, çocuğun beynindeki ve sosyal karakterindeki en önemli şekillenme ve değişim sürecinin bu dönemde yaşanması ile açıklıyor. Her çocuğun doğuştan gelen birtakım özelliklere sahip olduğunu ve ailesinden aldığı kişilik özellikleri olduğunun altını çizen Karabeyoğlu, “Fakat çocuğa asıl etki yapan çevreden aldığı etkiler. Ailedeki durum, anne–baba davranışları ve çevresindeki ilişkiler ağıdır. Çocukta oluşan bazı sorunlar veya özellikler 3 yaşından sonra telafi edilemiyor.” ifadesini kullandı. Bu yaş grubundaki çocuklara anne ve babanın özel ilgi göstermesi gerektiğini de belirten Karabeyoğlu, bu dönemin sadece çocuğun bakımını yapmak, altını değiştirme ve karnını doyurma dönemi olarak algılanmaması gerektiğinin altını çizdi.

Psikolog Karabeyoğlu işte çocuk gelişiminin bu en önemli devresinde, özellikle çocukları için dışarıdan destek alamayan anneler için interneti devreye soktuklarını belirtiyor. Evde eğitim sitesinde, çocuğun bir yıllık gelişimi izleniyor, ebeveynler ve özellikle anneler ile interaktif bir ilişki geliştiriliyor. Çocuk için haftalık dilimlerden oluşan ve bir yılı kapsayan bir eğitim programı verdiklerini belirten Karabeyoğlu, yaptıkları önerilerin de anlaşılması kolay ve uygulanabilir olmasına dikkat ettiklerinin altını çiziyor. Bir süredir anne–baba ve çocukların iletişimi üzerine, www.annebabacocuk.com adlı internet sitesinde ebeveynlere yol gösteren Karabeyoğlu, 0–3 yaş grubu çocuklar için oluşturduğu www.evdeegitim.com adlı siteyle, çocuk eğitimini anne ve babaların evlerine taşımayı hedefliyor.

Zafer Özcan / İstanbul

25.05.2003


Yazıcıya uyarla      Arkadaşıma gönder


GAZETE SAYFALARI


 

   BÜTÜN YAZARLAR


Bütün haberler


Başlıklar

> ‘Bebektir, anlamaz’ demeyin 0-3 yaş çok önemli unutmayın

> Bebeğinizi kucağınızda sallamayı ihmal etmeyin

> Kan grubu uyuşmazlığı evlenmeye engel değil

> Sınav zamanı aileler neler yapmalı? 

   
   
   
   

 

 

Copyright© 1995-2003 Feza Gazetecilik A.S. / Çobançesme Mh. Kalender Sk. No: 21 34530 Yenibosna / İstanbul
Tel:+90 (212) 454 1 454 (pbx) Fax: +90 (212) 652 24 23 e-posta: okurhatti@zaman.com.tr
Bu site Zaman Gazetesi Bilgi İşlem ve İnternet Servisi tarafindan hazırlanmaktadır.