İNTERNETİN İLK TÜRK GAZETESİ
30.05.2003
Cuma
  For English
  Ana Sayfa
  Haberler
  Ekonomi
  Dış Haberler
  Politika
  Kadın-Aile
  Kültür Sanat
  Televizyon
  Spor
  Yazarlar
  Yorumlar
  Çizgi-Yorum
 
  Akademi
  Bilişim
  Eğitim
  Otomobil
  Röportaj
  Tüketici Masası
  Okur Hattı
 
  Bölge Haberleri

  Dünyada Zaman

 
  Arşiv Arama
  Abone Formu
  About Us
  Reklam
  Künye / İletisim
  Hava Durumu
  Namaz Vakti
  E - Kart
  Sanat Galerisi

ZAMAN KiTAP

Akdeniz...(Bütün Haberler)

bolgeler@zaman.com.tr

 

‘Ülkelerin gelişmişliği eğitim seviyesi ile ölçülür’

Kahramanmaraş’ta okul müdürleri ile okul aile birliği başkanları, okul ve öğrenci sorunlarını tartıştı.

Özel Rabia Arıkan İlköğretim Okulu’nda gerçekleşen toplantıya İl Milli Eğitim Müdürü Sebahattin Akgül, Müdür Yardımcısı Salim Kılıç, okul müdürleri ile okul aile birliği başkanları katıldı.

Toplantıya ev sahipliği yapan Özel Rabia Arıkan İlköğretim Okulu Müdürü Mehmet Fatih Erdoğan, “3 4 yıldır bu toplantıları yapmaktayız. Geleceğin teminatı olan öğrencilerimizin sorunlarının masaya yatırılarak çözüme kavuşturulmasını herkes için çok önemlidir. Bunun için öğretmen ve öğrenciler nasıl bir okulun temel taşı ise okul aile birlikleri de okulumuzun temel taşlarından biridir. Okul aile birliklerinin önemi asla tartışılmamalıdır.” dedi.

İl Milli Eğitim Müdürü Sebahattin Akgül ise, “Günümüzde ülkelerin kalkınmışlık düzeyi o ülkenin, yer altı yer üstü kaynakları, gayri safi milli hasılatı, merkez bankasının döviz rezervleri ile ölçülmemektedir. Artık ülkelerin gelişmişliği eğitilmiş nitelikli insanları ile ölçülmektedir. Burada okul aile birliklerine büyük görev düşüyor. Okul aile birlikleri okul–veli bütünleşmesini sağlamalı, okul yönetimi ile öğrenciler arasında bir köprü kurmalıdır. Ancak o zaman okul aile birlikleri istenilen başarıyı elde eder.” diye konuştu. Cengiz Şanlı, K.Maraş

30.05.2003


 

‘Sars’a karşı tedbirler alındı

Kahramanmaraş İl Sağlık Müdürü Cafer Tatlıbal, dünyayı sarsan sarsla ilgili Kahramanmaraş’ta gerekli tedbiri aldıklarını söyledi.

İl sağlık müdürlüğünde gerçekleşen basın toplantısında ildeki bütün hastaneleri bu hastalığa karşı uyardıklarını ve birer oda tahsis edildiğini ifade eden Tatlıbal, “Bu güne kadar bölgemizde bu hastalığa rastlanmadı. Ancak Afşin bölgemizde bir tek şüpheli vaka vardı. Güney Afrika’dan gelen bir mühendis yüksek ateşle hastaneye yatırıldı, ateşinin düşmediği görülünce sars şüphesi ile karantina altına alındı. Daha sonra o hastanın sars vakası olmadığı anlaşılınca tedavisi yapılarak taburcu oldu. Şuanda hastalıkla ilgili ilimizde hiç bir tehlike bulunmamaktadır.” dedi.

Toplantı sonrası İl Sağlık Müdürü Cafer Tatlıbal, sars hastalığı ile ilgili hazırlıklarını basın mensuplarına tanıttı. K.Maraş, cha

30.05.2003


 

Bir mühür için 350 kilometre yol kat etmek zorunda kalıyorlar

SSK bürosunun olmaması yüzünden başta Elbistan olmak üzere Afşin, Göksun, Nurhak ve Ekinözü ilçelerinde yaşayan vatandaşlar, sağlık işlemlerini yaptırabilmek için 350 km. yol katederek Kahramanmaraş’a gitmek zorunda kalıyor.

Elbistan’da bir SSK bürosunun olmaması nedeniyle sağlık karnesi çıkartmak veya vize işlemi yaptırmak isteyen vatandaşlar, 350 km. yol katederek işlemlerini Kahramanmaraş’ta yaptırabiliyorlar.

Çevre ilçe ve köylerle birlikte yaklaşık 250 bin nüfuslu bir bölgede küçük bir büronun açılmaması nedeniyle yaklaşık 100 bin vatandaşın bu şekilde zor durumda bırakılması tepkiyle karşılanıyor.

Başta Elbistan olmak üzere Afşin, Göksun, Nurhak ve Ekinözü ilçelerinde yaşayan vatandaşlar, sağlık işlemlerini yaptırabilmek için 350 km. yol katederek Kahramanmaraş’a gitmek zorunda kalıyorlar.

Elbistan Kaymakamı İsmail Küreci, geçtiğimiz günlerde Elbistan’a gelen Kahramanmaraş Valisi İlhan Atış’a konuyla ilgili vatandaşların yaşadığı sıkıntıları dile getirerek, Elbistan’da bir SSK bürosu açılması gerektiğini iletti.

Kaymakam Küreci, “Elbistan, bugün 35 ilden daha büyük bir ilçedir. Buna rağmen, bazı konularda sıkıntılar yaşıyoruz. Elbistan ve çevre ilçelerde yaşayan vatandaşlarımız, bir SSK irtibat bürosu açılmadığından dolayı sağlık işlemleri ile ilgili 350 km. yol giderek Kahramanmaraş’ta işlem yaptırıyorlar. Bu durum, vatandaşlarımızı büyük bir sıkıntıya sokuyor. Elbistan’da bir büronun açılmaması nedeniyle, Yeşil Kart almak isteyenlerden istenen “SSK kaydı vardır veya yoktur” yazısı ile BağKur ve SSK’lı vatandaşların yeni karne alabilmek veya vizesi dolan karnelerine vize işlemi yaptırabilmek için Kahramanmaraş’a gitmek zorunda kalıyorlar” dedi.

Vatandaşların yaşadığı bu duruma Kahramanmaraş Valisi İlhan Atş bile çok şaşırdı. Vali Atış, bu problemin biran önce çözülmesi gerektiğini söyledi.

Abdurrahman Atak, Elbistan

30.05.2003


 

Yatırımda aslan payı enerjiye

Kahramanmaraş 2003 yılının ikinci dönem İl Koordinasyon Kurulu toplantısı Vali İlhan Atış başkanlığında yapıldı.

Vali Atış, birinci dönem sonu itibariyle kamu kurum ve kuruluşlarının yatırımları ile ilgili olarak bin 720 projenin bulunduğunu ve projelerin toplam tutarının 5 katrilyon 376 trilyon 962 milyar lira olduğunu söyledi.

Atış, 2003 yılı ödeneğinin ise 894 trilyon 986 milyar olduğunu ifade ederek; “Sektörler itibariyle en fazla yatırım payı 805 trilyon 510 milyar ödenekle enerji sektörüne ait. Bu sektörü 19 trilyon 882 milyar ödenekle ulaştırma ve 19 trilyon 134 milyar lira ile diğer kamu hizmetleri izliyor. Projeler için dönem sonu itibariyle yapılan harcamaların toplam tutarı 300 trilyon 30 milyar olup, nakdi gerçekleşme oranı yüzde 34, fiziki gerçekleşme durumu ise yüzde 33 seviyesindedir. En fazla yatırım harcaması enerji sektöründe Afşin–Elbistan B Termik Santrali Tesis Müdürlüğü’nce 293 trilyon 309 milyar harcamayla gerçekleşmiştir.” dedi.

Kurul toplantısına Belediye Başkanı Mustafa Poyraz, kaymakamlar, vali yardımcıları, daire amirleri ve ilçe ve belde belediye başkanları katılarak, sorunlarını dile getirdiler.

Cengiz Şanlı, K.Maraş

30.05.2003


 

‘Sigara kullanımı gelişmiş ülkelerde azalıyor bizde artıyor’

Mersin Sağlık Müdürü Atakan Kızılok, dünya genelinde 1 milyar 250 bin kişinin sigara içtiğinin tahmin edildiğini belirterek,”Bu da halen dünya genelinde yaşayan 15 yaş ve üstü kişilerin yaklaşık üçte birinin sigara içtiği anlamına gelmektedir.

Halen sigara içen 1 milyar 250 milyon kişinin bir günde 11 bini, bir yıl içerisinde ise toplam 4 milyonu sigara içtiği için ölmektedir.” dedi.

Gelişmiş ülkelerde tütün tüketiminin hızla düştüğünü belirten Kızılok, Türkiye’de son 20 yılda yüzde 80 oranında arttığını kaydetti. Türkiye’de erkeklerin yaklaşık yüzde 60’ı, kadınların yüzde 20’si ve toplumun yüzde 40’ının sigara içtiğini ifade eden Kızılok, “Sigara içme oranları kişilerin eğitim durumları ve statüleri yükseldikçe de hızla artmaktadır. Özellikle bayanlarda sigara içme oranları son yıllarda artmaktadır. Sigara ve sigara dumanı, katran, karbonmonoksit ve nikotine ek olarak amonyak, arsenik, hidrojen, siyanür, formaldehid ve metan gibi son derece zehirli olan 4 bin fazla kimyasal madde içerir. Sigarada bulunan nikotin eroin kadar bağımlılık yapma özelliği olan bir maddedir. Katran akciğerlere zarar verirken, karbonmonoksit kan dolaşımımıza girerek pıhtılaşmaya neden olur. Atardamarların iç duvarlarına zarar verir ve kalp krizlerine neden olur. Sigaranın kadınlarda doğurganlığı azalttığı ve erkeklerde iktidarsızlığa yol açtığı ispatlanmıştır.” dedi.

Ümit Pıtır, Mersin

30.05.2003


 

İsdemir’de üretim rekoru kırıldı

İskenderun Demir Çelik Fabrikası Çelikhane ve Haddehaneler Başmüdürlüğü’ne bağlı çelikhanede üretimin en üst düzeye ulaştığı bildirildi.

İsdemir iletişim ve tanıtım koordinatör vekili H. Hüsnü Tekin, “3 nolu konverterde 24 Ocak ve 27 Mayıs tarihleri arasındaki kampanyada 2003 döküm yapılarak astar döküm sayısı rekoru kırılmıştır. Bu değer Türkiye’de ulaşılan en yüksek astar döküm sayısıdır.” dedi. Tekin, “Konverter içi, refrakter tuğlalarla örüldükten sonra, bu rerefrakter tuğlalar ömrünü doldurana kadarki alınan döküm sayısıyla ulaşılan bu rekorda, her dökümde alınan 185 ton sıvı çelik ile 370 bin 555 ton sıvı çelik elde edilmiştir. Bir önceki astar döküm sayısı rekoru bin 875 dökümle 1 nolu konverterde 13 Ocak 5 Mayıs tarihleri arasındaki kampanyada gerçekleştirilmişti.” diye konuştu. Mürsel Seher, İskenderun

30.05.2003


 

Başarılı öğrenciler ödüllendirildi

Hatay’da Kemal Çipe Vakfı tarafından düzenlenen 9. temel dini bilgiler yarışmasında dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi.

Yarışmaya 30 ilköğretim okulundan toplam 2 bin 400 öğrencinin katıldığını belirten Kemal Çipe Vakfı Başkanı Hüseyin Çipe, amaçlarının öğrencilere temel dini bilgileri kazandırmak olduğunu belirtti. Yarışma sonucunda birinci olan Faruk Elçin’e vakıf tarafından 150 milyon lira, ikinci olan Erkan Aydın’a 100 milyon lira, aynı puanla 3. olan M. Faruk İnan’a da 100 milyon lira para ödülü verildi. Abdullah Özyurt, Antakya

30.05.2003


 

‘Muzda kalite için eğitim şart’

Mersin’in Anamur ilçesinde başlayan örtü altı muz üretimi hızla yayılıyor. Tarım İlçe Müdürü H.Niyazi Sarıoğlu, “Son yıllarda uygulanan koruyucu politikalarla muz yetiştiriciliğinde kalite ve verim arttı, üretim hız kazandı.” dedi.

Anamur’da büyük bir tarım potansiyeli olduğunu ifade eden Sarıoğlu, nüfusun yüzde 60–70’inin tarımdan geçindiğini ve bunun da büyük kısmının muz yetiştiricisi olduğunu söyledi. Muzun verim ve kalitesinin yükselmesi için üreticilerin eğitilmesinin şart olduğunu belirten Sarıoğlu, “Eğitimli bir üretici, bilinçli olarak üretim yapar. Sulama, gübreleme ve bakım konusunda ne yapacağını iyi bilir. Eğitimsiz üretici ise, birkaç yılda üretimi sıfırlar.” şeklinde konuştu. Aydın Kahveci, Anamur

30.05.2003


 

Veliler arasında yemek yarışması

Özel Hoşgörü İlköğretim Okulu’nun öğrenci velileri arasında düzenlediği yemek yarışmasında heyecanlı saatler yaşandı.

Okul bahçesinde düzenlenen yemek yarışmasına yaklaşık 50 kadar öğrenci velisi katıldı. Etli yemekler, zeytinyağlılar ve tatlılar olmak üzere üç kategoride gerçekleştirilen yarışmada jüri üyeleri doktor Ayfer Can, sağlık uzmanı Sabahat Şaşmaz, aşçı Mehmet Salgut, öğretmen Güler Gürpınar ve tatlı uzmanı Yaşar Balcı yemekleri sunum ve tat olarak değerlendirdi. Değerlendirmeler sonunda zeytinyağlı yemeklerde Mehtap Ekiz birinci olurken, etli yemeklerde Suna Tan ve tatlılarda da Gülbin Kabul birinci oldu. Sefer Hacıoğlu, Osmaniye

30.05.2003


 

Mut Işık Dersanesi seminer verdi

Mut Işık Dersanesi ÖSS ve LGS’ye girecek öğrencilere ‘sınav kaygısını yenme’ teknikleriyle ilgili bir seminer düzenledi.

Dersane Müdürü Mehmet Ekmen, “Amacımız öğrencileri motive edip, başarılı olmalarını sağlamaktır. Bunun için de veli ve öğrencilere dönem içinde değişik seminerler verdik.” dedi. Gazi İlköğretim Okulu konferans salonundaki seminere de büyük ilgi gösterildiğini anlatan Ekmen, “Seminerde bedensel ve zihinsel teknikler, sınav öncesi yapılması gereken hazırlıklar ve sınav anında yapılacak teknikler hakkında bilgiler verildi. Önceki yıllarda sınava giren öğrencilerin tecrübelerinden örnekler sunuldu.” diye konuştu.

Hasan Küçük, Tarsus

30.05.2003


 

100 yıl önceki Taşucu kitaplaştı

Taşucu Belediye Başkanı Emin Güleç, beldenin tarihi, kültürü, sanatı ve yetiştirdiği ünlüleri konu alan çalışmaların kitap haline getirildiğini söyledi.

Taşucu beldesinin geçmişi ile geleceği arasındaki köprüleri sağlam kurmaya çalıştıklarını ifade eden Başkan Güleç, Mersin Üniversitesi Taşucu Meslek Yüksek Okulu öğretim görevlisi tarihçi Ayhan Yalçın’ın çalışması olan ‘100 yıl önce Taşucu 1800 –1903’ adlı kitabın bu köprünün en sağlam direklerinden birisi olacağını kaydetti. Bu kitapla birlikte geçmişin bu güne taşındığına dikkat çeken Başkan Güleç, “İçindeki bilgilerin yanında yer alan fotoğraflar da önemli bir görsel kanıt şeklindedir. Vilayet Salnamelerine dayanan bu çalışma yeni çalışmalar için de bir ışık olacaktır.” diye konuştu

Korkut Alp, Erdemli

30.05.2003


 

Adliye önündeki paniğe yol açtı

Mersin’in Tarsus ilçesinde adliye binası önünde unutulan daktilo çantası paniğe yol açtı.

Adliyede çalışan bir personelin adliyenin önünde unuttuğu çantada bomba olduğu sanıldı. Olay yerine gelen Emniyet güçleri çanta kenarında güvenlik önlemlerini aldı. Bomba imha uzmanlarının çağrıldığı sırada, çantasını unutan adliye personeli herkesin şaşkın bakışları arasında daktilo çantasını alarak adliyenin yolunu tuttu.

Hasan Küçük, Tarsus

30.05.2003


 

Ebru sanatı kurslarına bayanlar rağbet ediyor

Osmaniye Valiliği ile İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nün organizesi ile açılan iğne oyası ve ebru kursları hanımlardan büyük ilgi görüyor.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Araştırma ve Eğitim Genel Müdürlüğü tarafından da desteklenen kurslara, bir uzman öğretici eşliğinde Osmaniye’den 40 bayan devam ediyor.

İl Kültür ve Turizm Müdürü Ahmet Tabur, 7 Nisan 2003 tarihinde başlayan kursların 17 Haziran 2003 tarihinde sona ereceğini ifade ederek, “Toplam 200 saat olarak planlanan kurslarımız hafta içi hergün 8.00–12.00 ile 15.00–17.00 saatleri arasında devam ediyor. Kurs sonunda bir sınav yapılacak ve bu sınavda başarılı olanlara Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından ‘Kurs Bitirme Belgesi’, başarısızlara da ‘kurs devam belgesi’ verilecek. Kurs Bitirme Belgesi alan kursiyerlerimiz daha sonra açılacak kurslarda usta öğretici olabilecekler.” dedi.

Ebrunun doğu kökenli bir sanat olduğunu belirten Tabur, “Osmanlı döneminde Türklerin ebruyu, cami ve Kur’an–ı Kerim süslemelerinde kullandıklarını görüyoruz. Ebrunun üzerine hat işleme ve boyama yaparak da zenginlik sağlanıyor. Kurslarımıza çevre illerden de yoğun ilgi var. Kurs sonunda usta öğreticilerimizi çevre illere göndererek oralarda kurs açmalarını sağlayacağız. Ayrıca kurs sonunda kursiyerlerimizin ürettiği malzemeler Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın Ankara’da açtığı el sanatları sergisinde sergilenecek.” şeklinde konuştu.

Kursa devam eden kursiyerler de, ürettiğimiz eserlere büyük talep var. İleride bunları satarak aile ekonomimize katkı sağlayabileceğimize inanıyoruz.” dediler.

Sefer Hacıoğlu, Osmaniye

30.05.2003


 

Mersin’de çöp ev operasyonu

Mersin’de yaşlı bir kadının, kiraladığı evleri ve dükkanları çöp ev haline getirdiği ortaya çıktı.

Yeni Mahalle 5315. sokak üzerinde oturan vatandaşların şikayeti üzerine araştırma yapan Akdeniz Belediyesi zabıta ekipleri çöp ev haline getirilmiş 4 depo buldu. İsmini çevredeki vatandaşların da bilmediği yaşlı kadın, çöplerinin zabıtalar tarafından toplanmasına itiraz etti.

Eczacı olduğu ve akli dengesi yerinde olmadığı öğrenilen yaşlı kadın zabıtalara,”Bunlar benim çöplerim. Kime ne zararı var? Koku falan da yapmıyor. Sizi valiye şikayet edeceğim.”dedi. Çöplerin toplanmasına engel olamayacağını anlayan yaşlı kadın çöpleri yığdığı deponun kapısını kapattı. Zabıtaya anahtarı vermeyen yaşlı kadın sırtındaki çöp torbası ile olay yerinden hızla uzaklaştı. Kadının kapıyı kilitlemesi üzerine polis çilingir getirerek kapıları açtırdı. Çöp depoları Akdeniz Belediyesi temizlik işleri tarafından çöp kamyonlarına yüklendi.

Ümit Pıtır, Mersin

30.05.2003


 

Belediye emeklilere plaket verdi

Hatay’ın Dörtyol ilçesinde bedediyeden emekli olan 5 kişiye plaket verildi.

Belediyede düzenlenen bir törenle bu yıl içerisinde emekli olan Ünal Yıldız, Mustafa Elmas, Salih Duran, M.Fatih Ataç, Nurettin Şanal ve Zafer Ege’ye plaketleri Belediye Başkanı Fadıl Keskin tarafından verildi. Belediye Başkanı Keskin, “25 yıl ilçemize ve belediyemize hizmet eden bu arkadaşlarımızı tebrik ediyorum. Belediyemizde ilk defa böyle bir uygulama yapılıyor. Emeklilerimize bundan sonraki hayatlarında başarılar diliyorum.” dedi. İbrahim Tok, Dörtyol

30.05.2003


 

Pozantı'da elektrik kesintisi var

Adana’nın Pozantı ilçesi’nde 1 Haziran Pazar günü elektrik kesintisi yapılacağı bildirildi.

TEDAŞ tarafından yapılan yazılı açıklamaya göre, Çukurova Elektrik A.Ş.’ye ait Misis ve Toroslar Trafo Merkezinde yıllık periyodik bakım çalışması sebebiyle Pozantı merkez ve köylerin tamamına saat 08.00 ile 17.00 arası elektrik verilemeyecek.

Adana,cha

30.05.2003


 

Durak: Adaylığım için daha çok süre var

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Aytaç Durak, mahalli seçimler için adaylığını açıklamasının henüz erken olacağını belirterek siyaset kulvarının heran değiştiğini ifade etti.

AK Parti ve CHP’nin belediyeye siyaseti sokmama yönünde karar aldığını ve il, ilçe başkanlarını belediye başkan adayı yapmama eğiliminde olduklarını hatırlatan Durak, “Ben yıllardır siyasetle belediyeciliğin ayrı yapılması gerektiğini söylüyorum. Belediye başkanı ile siyasi parti il başkanları arasında köprü kurulması gerektiğini belirtiyorlar. Sayın Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da (merkeze kayacağız, Demokrat Parti gibi olacağız) diyor. Bunlar da benim yıllardır söylediğim şeyler. Belediyecilik ayrı siyaset ayrıdır. Belediye başkanlığını iki turlu yapma cesareti gösterseler o zaman gerçekleri daha iyi görürüler.” dedi.

Seçimler için adaylığını açıklamasının henüz erken olduğunu ve seçimlere daha bir yıl bulunduğunu söyleyen Durak, “Siyaset daha oturmadı. Kaygan bir ortam var şu an Türkiye’de. Kulvarlar heran değişiyor. Zaten siyasi kalıplar da dağıldı. Bugün kim solcu kim sağcı belli değil. Yıllar öncesindeki parti gruplarının bağnaz, katı tutumumu yok oldu. Bu nedenle hangi partiden aday olacağımın şimdiden merak edilmemesi gerekir.” şeklinde konuştu. Osman Balcı, Adana

30.05.2003


 

Çiftçinin gözü Ankara’da

Çukurova Bölgesinde Buğday hasatına başlayan çiftçinin gözü kulağı yeni ürün alım ve fiyat politikasının açıklanmasına çevrildi.

Geçtiğimiz hafta sonu başlayan hububat hasatı her geçen gün Çukurovanının tümüne yayılırken ürüteci hütkümetten ilk alım ve fiyat politikasını açıklamasını bekliyor. Türkiye’de son aylarda yaşanan kaliteli ekmeklik buğday sıkıntısını da göz önünde bulunduran çiftçi, ürününü geçtiğimiz yıl olduğu gibi bu yıl da elinden çıkarttıktan sonra değerlenmesini istemiyor. Karataş’ın Çakırlı köyü çiftçilerinden Mustafa Metin, hasat yapmaya başladıklarını, tüccarın da serbset piyasada buğdayı 315–320 bin lira civarında aldığını hatırlatarak, “Hükümetten bu yıl piyasa dengesini çiftçi lehine tutmasını ve fiyatı erken açıklamasını bekliyoruz. Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) bu yıl erken devreye girmeli ve fiyatları aşağı doğru değil yukarı doğru çıkmasını sağlamalı. Geçtiğimiz yıl ürünü 250–260 bin liradan satarken TMO 221 bin lira fiyat açıkladı. Biz ürünü sattıktan iki ay sonra da buğdayın kilogram fiyatı 400 bin liraya kadar yükseldi. Bu yıl aynı durumla karşılaşmak istemiyoruz.” dedi.

Adana Çiftçiler Birliği Başkanı Cumali Doğru ise Türkiye’nin buğday darboğazına girmemesi için TMO’nun üretici ve tüketiciyi kollayıcı görev üstlenmesi gerektiğine işaret ederek, “TMO geçen yıl olduğu gibi bu yıl da buğday spekülasyonlarını seyretmemeli. Serbest piyasada oluşan fiyat dikkate alınarak TMO ürün alımı yapmalı. Piyasada fiyat dengesi oluşturmalı.” diye konuştu.

Ziraat Mühendisleri Odası (ZMO) Adana Şube Başkanı Ayhan Barut ise üretici maliyetinin 320 bin lira olduğunu yüzde 25 de çiftçi karı konularak 400 bin lira baş fiyat verilmesini istiyor.

Ali Akçoban, Adana

30.05.2003


 

Zihinsel engelli çocuk Vekil Erbatur’u ağlattı

Cumhuriyet Halk Partisi Adana Milletvekili Prof. Dr. Gaye Erbatur, zihinsel yetersiz çocukla hem ağladı hem de çocuğu teselli etti.

Bahri Özgiray Zihinsel Yetersiz Çocuklar Rehabilitasyon Merkezi’nin açılışına katılan milletvekili Erbatur, zihinsel yetersiz çocuklara toplumun sahip çıkması, bu çocukların ailelerine de destek olması gerektiğini söyledi. Ayşegül isimli zihinsel engelli çocuk dilinin döndüğünce, “Bana hep destek olan, yardım eden anne ve babama teşükkür ediyorum.” dedi. Ayşegül’ün bu sözlerinden ve ağlamasından çok etkilenen Erbatur da gözyaşlarını tutamadı ve Ayşegül’e sarılarak ağladı. Milletvekili Gaye Erbatur, Büyükşehir Belediye Başkanı Aytaç Durak, Seyhan Belediye Başkanı Yıldıray Arıkan tarafından açılan merkez 4 bin 100 metrekare bir alan üzerine iki kat şeklinde inşa edildi. Merkezde 80 çocuğa rehabilitasyon hizmeti verilecek. Adana, cha

30.05.2003


 

MHP Seyhan’da aday sayısı 3’e çıktı

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Seyhan ilçe başkanlığı için mevcut başkan Yılmaz Tankut ve eski başkan Haydar Çolak’dan sonra Yusuf Bozca da aday olduğunu açıkladı.

Bozca, ilçe teşkilatında düzenlediği basın toplantısında 7 Haziran 2003 tarihinde yapılacak Seyhan ilçe kongeresinde MHP’yi önümüzdeki yerel seçimlerde iktidara getirmek için aday olduğunu söyledi. Türkiye’nin kurtuluşunun Milliyetçi Hareket’in kadrolarında olduğunu savunan Bozca, “Bugüne kadar kutsal bildiğim davamdan hiçbir şekilde taviz vermedim. Önümüzde bir yerel seçimler var. Partimizi bu seçimlere eniyi şekilde hazırlayarak yerel yönetimlerde iktidar yapmak için söz veriyorum.” dedi. Adana, cha

30.05.2003


 

Ünal, mezun olduğu okulda şenliğe katıldı

Adana’nın merkez ilçe Yüreğir Belediye Başkanı Ahmet Ünal, 37 yıl önce mezun olduğu okulun bahar şenliğine katılarak, öğrencilere nasihat edip, “Çalışırsanız, başarırsınız.” dedi.

Yüreğir’de Sinanpaşa mahallesindeki Vehbi Necip Savaşan İlköğretim Okulu’nda yapılan bahar şenliğine katılan okulun ilk mezunlarından olan Yüreğir Belediye Başkanı Ahmet Ünal, 1962 yılında kurulan okula gelebilmek için hergün 20 kilometrelik yolu yürümek zorunda kaldığını anlatarak şunları söyledi: “9 yaşında ilkokula başladım, 16 yaşında da ortaokula. Buraya gelebilmek için köyümden 20 kilometrelik yolu yüreyerek gelirdim. Burada belediye başkanı olarak bulunuyorum, çocuklarımız yarın milletvekili, bakan, başbakan neden olmasın.” dedi. Adana, cha

30.05.2003


 

Yüreğir’e pazar günü elektrik verilemeyecek

Adana’nın Yüreğir ve Pozantı ilçesi’nde bazı semtlerde 1 Haziran Pazar günü elektrik kesintisi yapılacağı bildirildi.

TEDAŞ tarafından yapılan yazılı açıklamaya göre Çukurova Elektrik A.Ş.’ye ait Misis ve Toroslar Trafo Merkezinde yıllık peryodik bakım çalışmalarının yapılabilmesi Pozantı ilçesi ile Yüreğir’e bağlı bazı belde ve köylere elektrik verilemeyecek. Pazar günü saat 08.00 ile 17.00 arası Yüreğir’e bağlı Misis, Geçit, Abdioğlu, Suluca, Kürkçüler beldeleri ile Herekli, Büyük Kapılı köyü, Pozantı’da ise ilçe ve köylerinin tamamında elektrik kesintisi uygulanacak. Adana, cha

30.05.2003


 

Telekom çalışanları eylem yaptı

Adana’da bir gurup Türk Telekom çalışanı özelleştirme karşıtı eylem yaptı.

Büyük Postane önünde toplanan Haber Sen üyesi yaklaşık 30 çalışan, “Telekom halkındır satılamaz, İMF’ye değil emekçiye bütçe, Bu ülke, bu halk satılık değil.” şeklinde sloganlar atarak “Özelleştirmeye hayır” dediler. KESK’e bağlı Haber Sen Adana Şube Başkanı Ahmet Kılıç, burada yaptığı konuşmada, siyasetçilerin Türk Telekom’u önce arpalık olarak kullandıklarını şimdi de satmak için her türlü yolu denediklerini ileri sürerek, Maliye ve Ulaştırma bakanlıklarını halkı doğru bilgilendirmemekle suçladı. Adana, cha

30.05.2003


Yazıcıya uyarla      Arkadaşıma gönder


GAZETE SAYFALARI


 

   BÜTÜN YAZARLAR


Bütün haberler 

   
   
   
   

 

 

Copyright© 1995-2003 Feza Gazetecilik A.S. / Çobançesme Mh. Kalender Sk. No: 21 34530 Yenibosna / İstanbul
Tel:+90 (212) 454 1 454 (pbx) Fax: +90 (212) 652 24 23 e-posta: okurhatti@zaman.com.tr
Bu site Zaman Gazetesi Bilgi İşlem ve İnternet Servisi tarafindan hazırlanmaktadır.