İNTERNETİN İLK TÜRK GAZETESİ
31.05.2003
Cumartesi
  For English
  Ana Sayfa
  Haberler
  Ekonomi
  Dış Haberler
  Politika
  Kadın-Aile
  Kültür Sanat
  Televizyon
  Spor
  Yazarlar
  Yorumlar
  Çizgi-Yorum
 
  Akademi
  Bilişim
  Eğitim
  Otomobil
  Röportaj
  Tüketici Masası
  Okur Hattı
 
  Bölge Haberleri

  Dünyada Zaman

 
  Arşiv Arama
  Abone Formu
  About Us
  Reklam
  Künye / İletisim
  Hava Durumu
  Namaz Vakitleri
  E - Kart
  Sanat Galerisi

ZAMAN KiTAP

Kültür Sanat

kultur@zaman.com.tr

 

Fatih’e ‘eşcinsel’ diyen Babinger’e Osmanlı tarihçileri tepki gösterdi

Alman tarihçi Prof. Franz Babinger’in Türkçeye çevrilen ‘Fatih Sultan Mehmed ve Zamanı’ adlı kitabındaki iddialara Prof. Dr. Halil İnalcık cevap verdi.

Kitabında Fatih Sultan Mehmed’i ‘zalim bir padişah’ olarak tanıtan Babinger için Halil İnalcık, “Osmanlı tarihine yanlı ve Batılı bir gözle bakıyor. Kendine göre birçok nedenden dolayı da Türklere karşı yanlı bir tavır sergiliyor.” değerlendirmesinde bulundu. Franz Babinger’in 1953 yılında “Konstantiniye’nin Türkler tarafından fethedilişinin 500. yılı” dolayısıyla yazdığı kitap, geçtiğimiz hafta Türkçe olarak yayımlandı. Kitapta, Fatih Sultan Mehmed, ‘eşcinsel, yıkıcı, cani ve Hıristiyanlığa sempati duyan bir padişah’ olarak nitelendiriliyor. Osmanlı tarihi konusunda otorite olan Prof. Halil İnalcık, Babinger’i, tarihi saptırmakla suçladı. İnalcık, kendi çağdaşı Babinger’in iddialarının tarihi gerçeklere dayanmadığını ve referanslarının da yetersiz olduğunu söylüyor. Babinger’in eserinin birçok yerinde yer ve isim hataları bulunduğunu vurgulayan İnalcık, ünlü tarihçinin Fatih dönemini birincil ağızdan anlatan Tursun, Enveri, Ruhi, İdris ve Kemal Paşazade’nin eserlerinden habersiz olduğunu belirtiyor. Prof. Abdülkadir Özcan da Fatih’e yakıştırılacak en son şeyin ‘eşcinsellik’ olduğunu söylüyor. Prof. Feridun Emecan ise “Babinger, eserinin orijinalinde görüşlerini, ‘rivayet’ ve ‘iddia ediliyor’ diyerek sıralamış. Ancak çeviride iddialar kesin bilgi gibi yansıtılmış.” diyor. Kitabın İngilizce baskısını yayına hazırlayan William C. Hicman de Babinger’in dipnot kullanmamasının bir eksiklik olduğunu itiraf ediyor. Osmanlı tarihi konusunda, tüm dünyada otorite birkaç isimden biri olarak kabul edilen Franz Babinger’in “Fatih Sultan Mehmed ve Zamanı” adlı kitabı, sekiz bölümden oluşuyor. Babinger’in tarihî olaylara bakışıyla birlikte kitabın en çok tartışılan bölümleri, Fatih Sultan Mehmed’in kişiliği ve uygulamaları ile ilgili yazdıkları. Yazar, Fatih’in insanlara verdiği en hafif cezalardan birini şöyle anlatıyor: “Büyük Türk’ün cezaları, adaletsizlikleri ve zalimleri türlü türlü ve korkunçtur. Ceza vermek istediği adamı (suçlu olsun olmasın) yere yatırtarak, adamın anüsüne uzun ve sivri bir kazık yerleştirilir...”

Prof. Franz Babinger’in “Fatih Sultan Mehmed ve Zamanı” kitabında yer alan iddialara cevap olarak, Halil İnalcık 1960’ta 20 sayfalık “Fatih Sultan Mehmed ve Zamanı” adlı bir makele yayımlamış. İnalcık, bu makalede Babinger’in yaptığı kronolojik hataları, tarihi kişiliklerle ilgili yanlış bilgileri teker teker cevaplamış. Yazarın iddialarını, Osmanlı tarihçilerinden dipnotlar vererek çürüten İnalcık, kendisinin de Osmanlı kaynakları üzerine bir eseri bulunan Babinger’in, kitabını yazarken Osmanlı kaynaklarının bir bölümünü tamamen görmezden gelmesini anlaşılmaz olarak niteliyor.

Dr. Erhan Afyoncu: Babinger, Katolik bir Türk düşmanı

Dr. Erhan Afyoncu Babinger’in Katolik ve katı bir Türk düşmanı olduğunu vurguluyor ve ekliyor: “Keşke bütün Türk düşmanları böyle olsa. Babinger’in eseri, Fatih ile ilgili yazılmış en ciddi biyografidir. Türkçeye geç de olsa çevrilmesi sevindirici. Ancak kendisi, eserinde düz mantıkla gidiyor; Fatih ve dönemini daha çok İtalyan belgeleriyle değerlendiriyor. Oysa, Venediklilerin Roma’ya gönderdiği mektuplar asılsız ve yanlış bilgilerle dolu. Belki Katolik ve Türk düşmanı olduğu için Türk kaynaklarını kullanmıyor. Bu yüzden de bazı terimleri karıştırıyor. Mesela Saray’daki ‘İçoğlanlar’ teşkilatını oğlancılık olarak algılıyor ve Saray’a genç erkek (oğlan) alan padişahı eşcinsellikle, oğlanlara düşkünlükle suçluyor. Oysa, ‘İçoğlanlar’, devlete idareci yetişmek için Saray’a alınırdı.”

Prof. Dr. Feridun Emecan: Cevap vermek bile gereksiz

Prof. Dr. Feridun Emecan “Babinger’in iddialarına cevap vermek bile gereksiz. Fatih’in eşcinselliği ise İstanbul’u kaybeden Bizanslıların ondan hıncını almak için uydurdukları bir yakıştırma. İşin aslı astarı yok.” diyor. Babinger’in eserinin orijinalinde görüşlerini, ‘rivayet’ ve ‘iddia ediliyor’ diyerek sıraladığını, yorum yaptığını söyleyen Emecan, “Gerçi, bunlar kitabın Türkçe çevirisinde yer almamış ve kesin bir dille belirtilmiş. Bu açıdan kitabın çevirisinde de büyük problemler var. ‘Rivayete göre, iddia ediliyor’ gibi cümleler yok. Babinger’in söyledikleri kesin bilgi gibi yansıtılmış.” diyor.

Batılı tarihçilerin en çok başvurduğu kaynak Babinger

1967 yılında ölen Franz Babinger, başta Batılı tarihçiler olmak üzere Türk tarihçilerinin de Osmanlı tarihi konusundaki çalışmalarında en çok başvurduğu yazarlardan biri. “Osmanlı Tarih Yazarları ve Eserleri” adlı kitabı, tarih araştırmacıları açısından önemli kaynak olarak biliniyor. Yine Alman Türkoloğun “18’inci Asırda İstanbul Kitapçılığı (1919)”, “ORUÇ Vakayinâmesi (1925)”, “Evliyâ Çelebi’nin Küçük Asya Yolları (1930)” ve “Rumeli Akınları (1937)” gibi Osmanlı tarihi ile ilgili eserleri bulunuyor.

Prof. Dr. Abdülkadir Özcan: Bu iddialar Babinger’e yakışmıyor

Prof. Dr. Abdülkadir Özcan da tıpkı Prof. Dr. İnalcık gibi, Babinger’in en büyük eksikliğinin, elinde hiçbir tarihi kaynak ve belge olmadan Fatih’i yargılamak olduğunu söylüyor. “Fatih için ‘eşcinseldi’ demek, Babinger gibi bir bilim adamına yakışmıyor.” diyen Özcan, tüm hayatını cihanın tek hükümdarı olmak için mücadele etmeye adayan, zevk ve sefa nedir bilmeyen Fatih’e yapılacak en büyük haksızlığın ve yakıştırılacak en son şeyin ‘eşcinsellik’ olduğunu belirtiyor.

Abdullah Kılıç / İstanbul

31.05.2003


Yazıcıya uyarla      Arkadaşıma gönder


GAZETE SAYFALARI


 

   BÜTÜN YAZARLAR


Bütün haberler


Başlıklar

> Üsküp Türk Tiyatrosu ‘Sınırdaki Ev’i İstanbul’a taşıyor

> ’Yarım asırdır Türkçe oyun sahneliyoruz‘

> Bergama Müzesi restore edilecek

> Kültür Sanat Günlüğü

> Fatih’e ‘eşcinsel’ diyen Babinger’e Osmanlı tarihçileri tepki gösterdi

> Fotoğraf sanatçıları federasyon kurdu

> Rumelihisarı’nda tiyatro buluşması

> Mezopotamya’nın sûreti sergileniyor

> ‘Kral Uru’ Aspendos Tiyatrosu’nda

> Yaylı çalgılar çocuk korosu kuruldu

> [Yerin Kulağı] Pina Bausch geldi bugün, salonlar doldu boşaldı bugün!.. 

   
   
   
   

 

 

Copyright© 1995-2003 Feza Gazetecilik A.S. / Çobançesme Mh. Kalender Sk. No: 21 34530 Yenibosna / İstanbul
Tel:+90 (212) 454 1 454 (pbx) Fax: +90 (212) 652 24 23 e-posta: okurhatti@zaman.com.tr
Bu site Zaman Gazetesi Bilgi İşlem ve İnternet Servisi tarafindan hazırlanmaktadır.