İNTERNETİN İLK TÜRK GAZETESİ
02.06.2003
Pazartesi
  For English
  Ana Sayfa
  Haberler
  Ekonomi
  Dış Haberler
  Politika
  Kadın-Aile
  Kültür Sanat
  Televizyon
  Spor
  Yazarlar
  Yorumlar
  Çizgi-Yorum
 
  Akademi
  Bilişim
  Eğitim
  Otomobil
  Röportaj
  Tüketici Masası
  Okur Hattı
 
  Bölge Haberleri

  Dünyada Zaman

 
  Arşiv Arama
  Abone Formu
  About Us
  Reklam
  Künye / İletisim
  Hava Durumu
  Namaz Vakitleri
  E - Kart
  Sanat Galerisi

ZAMAN KiTAP

Ekonomi

ekonomi@zaman.com.tr

 

Vergi indirimi gündeme geldi eski araçlar kıymete bindi!

Yaşlı araçların hurdaya ayrılması uygulamasının bu hafta yasalaşması bekleniyor. Uygulamayla 20 yaş üzerindeki aracın tescilinin silinmesi karşılığında yeni bir araç için 4 milyar lira vergi indirimi yapılacak. Oto galerileri, indirimden yararlanmak için hurda araçları topluyor.

AK Parti Hükümeti’nin kurulmasıyla birlikte otomotivcilerin birkaç kez farklı bakanlara sunduğu ‘yaşlı araçların hurdaya ayrılması’ uygulamasının bu hafta kanunlaşması bekleniyor. Uygulamanın başlamasıyla birlikte 20 yaş üzerindeki bir aracın trafik kaydının silinmesi karşılığında yeni bir araç için 4 milyar liraya varan vergi indirimi yapılacak. Ancak henüz ortada kanun ya da uygulamaya imkan verecek bir düzenleme yokken, otomobil bayileri ve oto galerileri piyasadan 20 yaşın üzerindeki araçları toplamaya başladı.

İstanbul’daki bir oto galeri sahibi, 20 yaş üzerindeki araca sahip olanların düşük gelirli insanlar olduğuna işaret ederek, “Bu kişiler eski aracının trafik kaydını silip, en az 15–16 milyar lira daha verip yeni bir araç alamaz. Dolayısıyla da uygulamadan yararlanamazlar. Biz de değerinin 500–600 milyon lira üzerinde bir fiyatla eski otomobili alıp, kanunun sağladığı ÖTV indiriminden yararlanmak istiyoruz. İndirimle alacağımız aracı satıp bir iki milyar fazla kâr elde edeceğiz.” şeklinde konuştu.

Otomobil galerileri, servisler, tamircilerin yanısıra bazı otomobil plazaları da bu tür araçları toplamak için kolları sıvadı. Piyasada 1983 model ve daha yaşlı otomobil modeli olarak Murat 124, Murat 131, Renault 12, ‘Vosvos’ olarak bilinen kaplumbağa, Peugeot 504, Ford Taunus, Opel Kadet, Skoda 1203 gibi modeller bulunuyor.

Türkiye'de bugün yollarda olan 1983 model ve daha yaşlı otomobiller arasında model çeşitliliği oldukça sınırlı. Bu otomobillerin fiyatları ise 500 milyon ile 2 milyar arasında değişiyor. Ancak, hükümetin bu projeye onay vereceğinin duyulmasıyla birlikte fiyatlarda bir miktar artış gözleniyor.

Türkiye’de ilk kez uygulanacak olan 20 yaşın üzerindeki araçların hurdaya çıkarılması projesi, trafikte bulunan 783 bin otomobil ve üç yüz bin civarındaki ticari aracı kapsıyor. Ancak, bu uygulamadan sadece isteyenler faydalanabilecek. Yani, istemeyen ya da imkanı olmayanlar için aracının trafik kaydını düşürme zorunluluğu bulunmuyor. Uygulama ile amaç; isteyenlere aracını yenilemesi halinde bir vergi teşviki sağlamak.

Maliye Bakanı Kemal Unakıtan’ın projeyi aldıktan sonra otomotiv sektörü yöneticilerine ‘kısa sürede hayata geçirelim’ dediği yaşlı araçlarla ilgili çalışma, 1990’lı yıllardan beri Avrupa’da farklı ülkelerde yapılan uygulamalardan örnek alındı. Buna göre, trafikteki araçların gençleştirilerek, çevreye verilen zararın azaltılması, yakıttan tasarruf edilmesi ve trafik güvenliği gibi faydaları da dikkate alınarak İtalya, Fransa ve İspanya gibi ülkeler birkaç kez ‘yaşlı araçlara yönelik hurdaya çıkarma desteği’ uyguladı.

Uygulama ile yılsonu kadar 20 bin civarında yaşlı otomobil ve buna yakın miktarda yaşlı ticari aracın trafikten kaydını sildirip yenilenmesi bekleniyor. 1983 model ve daha yaşlı otomobilin trafikten kaydını sildirenlerin 1600 cc’nin altında yeni bir otomobil alması halinde 3,5-4 milyar lira ÖTV indirimi alması planlanıyor. Bu sınıfta da ticari araçlarda da yine trafikten kaydı düşülen aracın yerine yine aynı türden yenisi alındığında bu indirim uygulanacak. Yani yaşlı kam- yonunun trafik kaydını sildiren, yine sıfır kilometre kamyon aldığında ancak 4 milyar liraya yakın bir vergi indiriminden faydalanabilecek. Kamyonunu hurdaya ayırıp otomobil almak isteyene bu teşvik uygulanmayacak.

Başlangıçta bu yılsonuna kadar geçerli olacağı beklenen yaşlı araçların hurdaya ayrılması uygulaması ile trafikten kaydı düşülen araçların değerlendirilmesiyle ilgili de iki proje gündeme getirildi. Birincisi, bu araçların başka ülkelere ihraç edilmesi; diğeri ise hurdaya çıkarılıp hammadde olarak değerlendirilmesi. Trafik kaydı düşülen araç bir daha tekrar trafiğe çıkamayacak, ihraç edilemediği takdirde hurda olarak satılabilecek. Başta Otomotiv Distribütörleri Derneği üyeleri olmak üzere tüm otomotiv sektörü yöneticileri hükümete sundukları projenin ikinci ayağında kullanılmış otomobilin ihracatına da yer vermişti. Maliye Bakanı Kemal Unakıtan’ın bu işle ilgili bürokrasinin minimuma indirilmesi talimatını verdiği, ancak otomotivcilerin pazar bulma konusunda zorluk çektiği belirtiliyor.

Memduh Taşlıcalı / İstanbul

02.06.2003


Yazıcıya uyarla      Arkadaşıma gönder


GAZETE SAYFALARI


 

   BÜTÜN YAZARLAR


Bütün haberler


Başlıklar

> Vergi indirimi gündeme geldi eski araçlar kıymete bindi!

> Akaryakıt bayileri TÜPRAŞ’ın yabancıya satılmasını istemiyor

> 'Tekel’i yabancıların alması tekelleşmeye yol açar '

> Orkinos pazarında yeni yatırımlar kavga çıkardı

> Çiftçiye mazot desteği başladı

> CHP’li vekiller Baykal için önerge vermiş!

> 329 milyon dolar, YPK kararıyla 109 milyon dolara düşürülmüş

> Merkez Bankası’na kur eleştirileri giderek artıyor

> TİM Başkanı Satıcı: Artık söylemekten usandık

> Mayısın zam şampiyonu domates

> ‘Hassas konuları masaj yapa yapa aşmak lazım’

> [VİTRİN] 

   
   
   
   

 

 

Copyright© 1995-2003 Feza Gazetecilik A.S. / Çobançesme Mh. Kalender Sk. No: 21 34530 Yenibosna / İstanbul
Tel:+90 (212) 454 1 454 (pbx) Fax: +90 (212) 652 24 23 e-posta: okurhatti@zaman.com.tr
Bu site Zaman Gazetesi Bilgi İşlem ve İnternet Servisi tarafindan hazırlanmaktadır.