İNTERNETİN İLK TÜRK GAZETESİ
14.06.2003
Cumartesi
  For English
  Ana Sayfa
  Haberler
  Ekonomi
  Dış Haberler
  Politika
  Kadın-Aile
  Kültür Sanat
  Televizyon
  Spor
  Yazarlar
  Yorumlar
  Çizgi-Yorum
 
  Akademi
  Bilişim
  Eğitim
  Otomobil
  Röportaj
  Tüketici Masası
  Okur Hattı
 
  Bölge Haberleri

  Dünyada Zaman

 
  Arşiv Arama
  Abone Formu
  About Us
  Reklam
  Künye / İletisim
  Hava Durumu
  Namaz Vakitleri
  E - Kart
  Sanat Galerisi

ZAMAN KiTAP

Marmara...(Bütün Haberler)

bolgeler@zaman.com.tr

 

Öğrenciler, karne dağıtan validen bilgisayar istedi

Bursa’da, 407 bin ilk ve ortaöğretim öğrencisi tatile girdi. Bir okulda karne dağıtım törenine katılan Vali Köksal, öğrencilerin istekleri ile ilgileneceğini söyledi. Y. Beyazıt Lisesi’nde bir sınıfın öğrencileri aidat yatırmadıkları için bir süre karne alamadı.

Bursa’da, ilk ve orta dereceli okullarda öğrenim gören 407 bin öğrenci dün karnelerini aldı. Bursa Valisi Oğuz Kağan Köksal, Mehmet Akif Ersoy İlköğretim Okulu’nda karne dağıtım törenine katıldı. Öğrenciler Vali Köksal’dan okulun ihtiyaçlarını karşılamalarını isterken, Vali Köksal da sorunları çözme sözü verdi.

Bursa’da, 711 ilk ve ortaöğretim okulunda öğrenim gören 407 bin öğrenci tatile girdi. Bursa Valisi Oğuz Kağan Köksal, Mehmet Akif Ersoy İlköğretim Okulu’nun karne dağıtım törenine katıldı. Öğrencilerle sohbet eden Vali Köksal, öğrencilerin okullarının ihtiyaçlarına yönelik isteklerini dinleyerek sorunların çözüleceğini söyledi. Bir öğrenci okula bilgisayar alınmasını isterken, diğer bir öğrenci de, okul bahçesinin asfaltlanmasını istedi. Vali Köksal, 3/E sınıfı öğrencilerine karnelerini dağıttı.

Bu arada Yıldırım Beyazıt Lisesi’nde para vermedikleri için karnelerini alamadıklarını iddia eden öğrenciler, olayı basın mensuplarına haber verdi. Okula gelen basın mensuplarına dertlerini anlatan öğrenciler karnelerini almak istediklerini; ancak 30 milyon liralık okul aidatlarını vermedikleri için karnelerini alamadıklarını söyledi.

Oğlu Muhammed Kaya’nın eve karne almadan geldiğini söyleyen Sinan Kaya isimli öğrenci velisi, “Ben iflas eden bir esnafım. Oğluma, para vermediği için karne vermemişler. Sabahtan bu yana okulda oradan oraya koştururken ayaklarıma kara su indi.” diye dert yandı.

Okul idarecilerinin yanına giden Sinan Kaya, sorununu idarecilere anlattı. Sert tepki ile karşılaşan Sinan Kaya, bu kez basın mensuplarıyla gidince idareciler, karnelerini alamayan 10 Fen A sınıfı öğrencilerine karnelerini verdi. Gazeteciler sayesinde karnelerine kavuşan öğrenciler, basın mensuplarına teşekkür etti.

Fatih Karakılıç / Bursa

14.06.2003


 

BUSKİ çalışmaları sebebiyle trafik yeniden düzenleniyor

Bursa Su ve Kanalizasyon İdaresi’nin (BUSKİ) Muradiye’de yapacağı kanalizasyon ve yağmur suyu çalışmaları sebebiyle Devlet Hastanesi ile Muradiye arasındaki Kaplıca Caddesi, 45 gün süreyle trafiğe kapatılacak.

Çalışmalarını 17 Haziran Salı günü başlatacak olan BUSKİ, 31 Temmuz Perşembe günü sona erdirecek. Bursa Büyükşehir Belediyesi’nden yapılan açıklamaya göre, şehrin doğu, kuzey ve güney güzergahlarından gelip Devlet Hastanesi’ni son durak olarak kullanan toplu taşıma araçları, Devlet Hastanesi’nde bekleme yapmadan Tangör Sokak’ı takiben Ortapazar Caddesi’nden geri dönerek servislerine devam edecekler.

Devlet Hastanesi önünden Muradiye istikametine giden ve Hamzabey’i son durak olarak kullanan toplu taşıma araçları 24–C ve 5–A, çalışma süresi içinde servislerini Devlet Hastanesi’nde tamamlayacaklar.

Şehrin çeşitli yerlerinden gelip Devlet Hastanesi, Muradiye üzerinden Çekirge’ye giden araçlar, Altıparmak Caddesi’ni kullanacaklar. Hamzabey, Devlet Hastanesi, Atatürk Caddesi, Santral Garaj güzergahında çalışan E–2 hattı da geçici E–3 hattı adını alarak, Garaj, Çarşamba, Bahri Baba Otoparkı, Salı Pazarı güzergahından 2. Murat İlköğretim Okulu’nun önüne çıkacak.

Devlet Hastanesi–Muradiye güzergahından Adalet ve BursaRay istasyonlarına yolcu taşıyan B–40 ise çalışma boyunca Altıparmak Caddesi’nden turlarına devam edecek. Fatih Karakılıç, Bursa

14.06.2003


 

Tekerlekli sandalye ile okudu, takdirname aldı

Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde bulunan Orhan–Nurdan Oğuz İlköğretim Okulu 6. sınıf öğrencisi yürüme engelli Mustafa Koçdemir (12), tekerlekli sandalye ile gittiği okulda 2003–2004 eğitim ve öğretim yılını takdir belgesi ile bitirdi.

Ereğli’de doğuştan yürüme engelli Mustafa Koçdemir, tekerlekli sandalye ile gittiği okulda sınıfını takdir belgesi ile geçti.

Sınıf arkadaşları ve öğretmenlerinin alkışları eşliğinde karnesini ve takdir belgesini alan Mustafa Koçdemir, bugüne kadar altı takdir belgesi aldığını, büyüyünce bilgisayar mühendisi olmak istediğini söyledi.

Koçdemir, “Daha önce annemin kucağında okula gidip geliyordum. Geçtiğimiz yıl okulumuzu yaptıran Nurdan–Ahmet Orhan Oğuz çifti bana tekerlekli sandalye hediye etti ve ben de okula tekerlekli sandalye ile gidip gelmeye başladım. Sınıfımı takdir alarak geçtiğim için çok mutluyum. Büyüyünce bilgisayar mühendisi olmak istiyorum; ama bilgisayarım yok. Bilgisayarım olsa tatilde onunla oynardım.” dedi.

Okul Müdürü Abdurrahman Tülüce ise engelli öğrenci Mustafa Koçdemir’in örnek bir öğrenci olduğunu belirterek, “Mustafa derslerinde çok çalışkan bir öğrenci, arkadaşları onu, o da arkadaşlarını çok seviyor.” şeklinde konuştu. Cahit Kılıç, Ereğli

14.06.2003


 

İnegöl İHL’de tenis kortu açıldı

İnegöl İmam Hatip Lisesi ilçede bir ilke imza atarak profesyonel ölçülerde bir tenis kortu yaptırdı.

Pansiyon binası bahçesinde yaptırılan tenis kortunun açılış törenine belediye başkan yardımcıları Muammer Subaşı ve Adnan Alkış, ilçe Milli Eğitim Müdürü Ekrem Şimşek, şube müdürleri Tahsin Çetinkaya ve Özer Yılmaz, İHL Koruma Derneği Başkanı Murat Gültekin, bazı okul müdürleri, okul öğretmen ve öğrencileri katıldı.

İlk maç, belediye başkan yardımcısı Muammer Subaşı ve beden eğitimi öğretmeni Adem Tayyar arasında sembolik vuruşla gerçekleştirildi. Tören öncesinde bir konuşma yapan okul müdürü İhsan Yıldız, amaçlarının öğrencilerinin zihni gelişimini olduğu kadar bedensel gelişimini de sağlamak olduğunu kaydetti. Bayram Kaya, İnegöl

14.06.2003


 

Mezuniyet sevincinden herkes payını alıyor

Tavşanlı Özel Yavuz Selim Koleji’nden bu sene 80 öğrenci mezun oldu. Bursa’da da Özel Nilüfer Fen ve Anadolu Lisesi’ni bitiren 131 öğrenci için mezuniyet gecesi düzenlendi.

Kütahya’nın Tavşanlı ilçesinde 6. defa mezun veren Özel Yavuz Selim Koleji’nin bahçesinde düzenlenen mezuniyet törenine aileler büyük ilgi gösterdi. Tavşanlı Kaymakamı Mehmet Özmen, Tavşanlı Belediye Başkanı M. Zeki Akcan, Tunçbilek Belediye Başkanı Mutahhar Temel, İlçe Milli Eğitim Müdürü Sezai Kadıoğlu, STV Spor Müdürü Mehmet Şeyho’nun da katıldığı törende konuşan Okul Müdürü Zekeriya Çiçek “Veliler çocuklarını bize teslim etti. Biz de, verilen bu emaneti namus ve şeref borcu olarak bildik. Vatanına, milletine, bayrağına bağlı, sosyal yönü gelişmiş, İngilizce bilen bir insan olarak onları yetiştirme gayreti içerisine girdik.” dedi.

Öğrencilere başarılar dileyen Kaymakam Mehmet Özmen mutluluklarını candan paylaştığını belirtti. Milli Eğitim Müdürü Sezai Kadıoğlu ise Yavuz Selim Koleji’nin yıllardan beri başarının simgesi haline geldiğini söyledi.

Öğrencilerin yaptığı birbirinden güzel gösterilerden sonra STV Spor Müdürü Mehmet Şeyho, çeşitli dallarda derece yapmış okul öğrencilerine madalya verdi. Kaymakam Mehmet Özmen ise okul birincisi Enes Gülçek’e plaket takdim etti. Gecenin ilerleyen saatlerinde mezun olan 80 öğrenci tek tek isimleri okunarak sahneye çağrılarak plaketleri verildi. İlk kez 5 kız öğrencinin de yer aldığı mezuniyet töreninde öğrenciler unutulmaz anlar yaşadı.

Bursa’da da Özel Nilüfer Fen ve Anadolu Lisesi’ni bitiren 131 öğrenci için mezuniyet gecesi düzenlendi. Kültürpark Altınceylan tesislerindeki programa AK Parti Bursa Milletvekili Şerif Birinç, Nilüfer Kaymakamı Mehmet Ali Karatekeli, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Necmi Aydın, Milli Eğitim Şube Müdürü Mehmet Ekiz ve öğrenci velileri katıldı. Değişik yarışmalarda derece elde eden öğrencilerle birlikte, Fen Lisesi birincisi Ekrem Kocabıyık ve Anadolu Lisesi birincisi Cahit Simit’in ödüllendirildiği gecede konuşan Nilüfer Liseleri Müdürü İshak Yıldırım, 20. yılda binlerce mezun verdiklerini belirterek, “Geçmişte ÖSS Türkiye birinciliği gibi kırılması zor rekorlara imza atan okulumuz, inanıyorum bu yıl da sizler sayesinde aynı başarıyı yakalayacaktır.” dedi. Mehmet Şenlik, İlhan Basmacı; Kütahya, Bursa

14.06.2003


 

Mezuniyet törenlerinde unutulmaz anlar yaşanıyor

Özel Sakarya Işık Lisesi’nden mezun olan 50 öğrencinin mezuniyet töreni Valilik’ten başlayıp, okul bahçesinde devam etti. Özel Erkul İlköğretim Okulu’nun 50 mezun öğrencisi de, sevinç ve hüzün gözyaşları ile uğurlandı.

Özel Sakarya Işık Lisesi’nden mezun olan 50 öğrenci, düzenlenen çok yönlü bir programla uğurlandı. İzmit’te de Özel Erkul İlköğretim Okulu, mezun olan 50 öğrencisine diplomalarını törenle verdi.

Aynı zamanda kuruluşunun 10’uncu yılını kutlayan Özel Sakarya Işık Lisesi’nin programı, Mehter Takımı eşliğinde Valilik’ten Çar Caddesi’nin sonuna kadar yürüyüşle başladı. Okul bahçesinde devam eden programda bir sinevizyon gösterisi ile okul tanıtıldı.

Programın açılış konuşmasını yapan okul müdürü Hikmet Şahin, bir annenin oğlunu askere gönderirken veya bir annenin kızını gelin ederken yaşadığı duygularla dolu olduklarını söyledi. Bir de müjde veren Şahin, önümüzdeki eğitim ve öğretim döneminde Işık Koleji bünyesinde bir fen lisesi açacaklarını duyurdu.

Çeşitli yarışmalarda başarı elde eden öğrencilerin ödüllerini Vali Yardımcısı Mehmet Hamurcu ve Başkan Aziz Duran verdi. Hamurcu, okulu başarısından dolayı takdir ederken, Duran ise Işık öğrencilerinin her yönüyle kente pırıl pırıl ışık yaydıklarını belirtti ve eğitim kadrosunu kutladı. Özel Okullar Arası Hazırlıkta İngilizce Konuşma Yarışması’nda birinci olan Erdi Arslan’ın İngilizce skeçleri mükemmel bir şekilde anlatması büyük alkış aldı.

Gecenin finalinde ise mezun öğrenciler tek tek sahneye çağrılarak sınıf öğretmenleri tarafından mezuniyet plaketleri verildi. Sakarya Vali Yardımcısı Mehmet Hamurcu ve Adapazarı Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Duran, okul idaresinin öğrencilere böylesine kapsamlı bir tören düzenlemesini takdir etti.

İki farklı duygu yaşanıyor

İzmit’teki Özel Erkul İlköğretim Okulu da, mezun olan 50 öğrencisine diplomalarını düzenlediği gece ile verdi. Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde düzenlenen törene Kocaeli Milli Eğitim Müdürü Hayrettin Gürsoy, şube müdürleri, ilköğretim müfettişleri, daire müdürleri, veliler ve öğrenciler katıldı.

İki farklı duyguyu yaşadığını belirten Okul Müdürü Hacı Aydın, “Öncelikle mezun olan öğrencilerimizden ayrılmanın üzüntüsünü yaşıyoruz. Okulumuzun başarısını görmemiz açısından da mutluyuz.” dedi.

İngilizce ve Türkçe olarak iki ayrı sunumun yapıldığı gecede, İngilizce skeç, Türkçe ve İngilizce şarkılardan oluşan koro, mutluluk ormanı, sivrisinek, halk oyunları ve step gösterileri ilgiyle izlendi. Yarışmalarda dereceye giren öğrencilere ve yıl boyunca en çok kitap okuyan öğrencilere ödülleri verildi.

Mezun öğrencilerin alkışlarla sahneye davet edildiği törende, okul birincisi İrfan Yıldız mezunlar adına bir konuşma yaptı ve isminin yazılı olduğu bröveyi okul kütüğüne çaktı. Flama tesliminden sonra mezuniyet pastası kesildi. Tören, öğrencilerin keplerini havaya fırlatmaları ile son buldu.

Duran Savaş - Fikri Kaya / Adapazarı - İzmit

14.06.2003


 

Belediye, bankamatiklerden yılda 6 milyar lira vergi alıyor

İzmit Saraybahçe Belediyesi, şehir merkezinde bulunan banka ve finans kuruluşlarına ait her bankamatik cihazından yılda 6 milyar lira vergi alıyor.

Başka yerlerde böyle bir ugulama olmadığını savunan bankacılar, belediyenin çevreyi kirlettiği gerekçesiyle bankamatik cihazlarından yüksek miktarda vergi almasına tepki gösteriyor.

Banka ve finans kuruluşları, artan mudilerinin daha rahat bankacılık işlemlerini yapmaları için şubelerin önüne veya şehrin değişik yerlerine bankamatik cihazları koyarak hizmet veriyorlar. Bu hizmete karşı Saraybahçe Belediyesi, çevreyi kirlettiklerini gerekçe göstererek, yılda 6 milyar lira gibi bir Çevre Vergisi alıyor.

Belediye yetkilileri, bu uygulamanın yasal olduğunu savunurken, banka ve finans kuruluşlarının yetkilileri tepki gösteriyor. Alınan rakamın çok yüksek olduğunu belirten banka ve finans kuruluşlarının yetkilileri, uygulamanın, İstanbul gibi büyük illerde bile olmadığını, alınan vergiden dolay yeteri kadar bankamatik kuramadıklarını belirttiler.

Fikri Kaya / İzmit

14.06.2003


 

Bahar Kadın Derneği’nden İzmit ve Kandıra’da kermes

Kocaeli Bahar Kadın Derneği üyeleri, fakir öğrenciler yararına İzmit ve Kandıra’da kermes düzenledi. Derinceli hanımların yaptığı el işi çeyiz ile gıda ürünlerinin satıldığı kermes İzmit merkezinde bulunan Sanat Sokağı’nda açıldı.

Kermesin açılışını Kızılay Kocaeli Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Erol Alpaslan yaptı. Kermeste kadınlar özellikle el işi çeyiz ürünlerine büyük ilgi gösterdi.

Öte yandan Kandıralı hanımlar da öğrenim çağındaki öğrenciler yararına kermes açtı. İlçe merkezinde bulunan Çetiner Pasajı’nda açılan kermesin açılışını Kandıra Belediye Başkanı İsmail Genç yaptı. Açılışta bir konuşma yapan Başkan Genç, “Bu faaliyetleri yapanları gönülden destekliyor ve tebrik ediyorum.” dedi.

Hanımların el emeği göz nuru ile yaptıkları çeyiz ve gıda kermesine hanımlar büyük ilgi gösterdi. Geliri ihtiyaç sahibi öğrenciler için kullanılacak kermeste mantı, çiğköfte ve içli köfte günleri de düzenleneceği bildirildi. Dernek yetkilileri her iki kermesin de 18 Haziran tarihine kadar açık kalacağını kaydetti. Kocaeli, Cihan

14.06.2003


 

Türk ve Yunan işadamları işbirliği yapacak

Tekirdağ Ticaret Odası Başkanı Öner Özen, Yunanistan’ın Gümülcine ve Dedeağaç şehirlerinde düzenlenen Türk – Yunan ortak işbirliği platformunun çok verimli geçtiğini belirterek, bazı firmaların iş bağlantıları yaptığını açıkladı.

23–24 Mayıs 2003 tarihleri arasında düzenlenen toplantıya Türkiye’den Edirne, Tekirdağ, Kırklareli, İstanbul, Çorlu, Malkara, Keşan ticaret ve sanayi odaları temsilcileri ile bu odaya kayıtlı gıda, mermer, tekstil ve hazır giyim, mobilya ve dekorasyon, turizm, inşaat, otomotiv, ileri teknoloji ürünleri, içki ve kereste sektöründe faaliyet gösteren 90 firma yetkilisi katıldı. Yunanistan’dan da Kavala, Drama ve Batı Trakya ticaret odaları temsilcileri ile bu odalara kayıtlı işadamlarının yer aldığı böyle bir toplantının Doğu–Batı Trakya bölgesinde ilk kez gerçekleştiği vurgulandı. Türkiye ile Yunanistan arasındaki ekonomik ve ticari işbirliği imkanlarının geliştirilmesi, karşılıklı yatırımlar ve kurumsal alt yapı çalışmaları konusunda bilgi alışverişinde bulunulduğunu anlatan Tekirdağ Ticaret Odası Başkanı Öner Özen, Türk–Yunan ekonomik ve ticari işbirliği toplantısının ikinci ayağının İstanbul veya Edirne’de yapılmasının kararlaştırıldığını da belirtti. Erdal Yiğit, Tekirdağ

14.06.2003


 

İzmit’te mağaza açılışında büyük izdiham yaşandı

İzmit’te mağaza açılışında ünlü sanatçı ve mankenler tarafından dağıtılan hediyeleri almak isteyen vatandaşlar arasında izdiham yaşandı. Mağazanın açılışına sanatçılar Murat Başaran, Yıldo ile mankenler katıldı.

Şehir merkezinde bulunan İstiklal Caddesi üzerinde Çorlu ve Akyazı’dan sonra üçüncü şubesini açan Japon Pazarı Alışveriş Merkezi, şov dünyasından ünlü isimleri bir araya getirdi. Sunuculuğunu Yıldo ile mankenlerin yaptığı ve animatörlerin çeşitli gösteriler yaptığı açılışta pop müzik sanatçısı Murat Başaran mini bir konser verdi. Mini konserden sonra mankenler ve sanatçılar tarafından mağaza önünde toplanan kalabalığa çeşitli hediyeler dağıtıldı. Hediyeleri kapmak isteyen vatandaşlar arasında büyük mücadele yaşanırken yer yer izdihamlar yaşandı. İzmit, Cihan

14.06.2003


 

Hızırbey’den ÖSS’ye gireceklere moral gecesi

Lüleburgaz Hızırbey Eğitim Dersanesi, ÖSS öncesi öğrencilerine moral gecesi düzenledi.

Lüleburgaz Kongre Meydanı’nda düzenlenen moral gecesinin açılış konuşmasını yapan dersane müdürü Mustafa Karanfil, amaçlarının sınav öncesi öğrencilerin sınav stresini hafifletmek olduğunu söyledi. Karanfil, geceyi Lüleburgaz halkına ve öğrencilerine hediye ettiklerini kaydetti. Gecenin sürpriz konuğu ise sanatçı Mansur Ark idi. Şarkıları ve danslarıyla izleyenleri eğlendiren Ark, Hızırbey Dersanesi yöneticilerine kendisine bu imkanı verdikleri için teşekkür etti. Yoğun katılımın gözlendiği gecede öğrenciler hem eğlendi, hem de pazar günü girecekleri sınav öncesi stres attı. Mustafa Pınarbaşı, Lüleburgaz

14.06.2003


Yazıcıya uyarla      Arkadaşıma gönder


GAZETE SAYFALARI


 


   BÜTÜN YAZARLAR


Bütün haberler 

   
   
   
   

 

 

Copyright© 1995-2003 Feza Gazetecilik A.S. / Çobançesme Mh. Kalender Sk. No: 21 34530 Yenibosna / İstanbul
Tel:+90 (212) 454 1 454 (pbx) Fax: +90 (212) 652 24 23 e-posta: okurhatti@zaman.com.tr
Bu site Zaman Gazetesi Bilgi İşlem ve İnternet Servisi tarafindan hazırlanmaktadır.