İNTERNETİN İLK TÜRK GAZETESİ
07.08.2003
Perşembe
  For English
  Ana Sayfa
  Haberler
  Ekonomi
  Dış Haberler
  Politika
  Kadın-Aile
  Kültür Sanat
  Televizyon
  Spor
  Yazarlar
  Yorumlar
  Çizgi-Yorum
 
  Akademi
  Bilişim
  Eğitim
  Otomobil
  Röportaj
  Tüketici Masası
  Okur Hattı
 
  Bölge Haberleri

  Dünyada Zaman

 
  Arşiv Arama
  Abone Formu
  About Us
  Reklam
  Künye / İletisim
  Hava Durumu
  Namaz Vakitleri
  E - Kart
  Sanat Galerisi

ZAMAN KiTAP

Ekonomi

ekonomi@zaman.com.tr

 

20 yaş üzeri otolar hurdaya çıkacak iptal edilen ek vergiler yeniden geldi

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, otomotiv sanayiini canlandırmak ve çevreyi kirleten eski araçların yerine yeni araçların alımını teşvik etmek amacıyla 20 yaşın üzerindeki araçlarını hurdaya çıkararak yeni araç alanlara Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) indirimi getiren yasayı onayladı.

Yasayla, Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edilen Motorlu Taşıtlar Ek Vergisi de yeniden getirildi. Buna göre, 1 Nisan tarihinden sonra taşıt alanlar da ek vergi ödeyecek.

Otomotivde geçici olarak Özel Tüketim Vergisi indirimi öngören yasa, vergi dairelerinin yükünü hafifletmeye ve mükelleflerin beyanname ve borçlarını daha kolay vermelerine imkan sağlayan düzenlemeler de getiriyor. Vergi beyannameleri ile devamlı bilgi vermek durumunda olan mükelleflerden istenilen bilgiler, internet de dahil olmak üzere her türlü elektronik bilgi iletişim araç ve ortamında da verilebilecek. Amme alacakları; banka kartı, kredi kartı ya da benzeri kartlarla da ödenebilecek. Bankalar, amme alacaklarının kredi kartı ile ödenmesi sırasında borçludan komisyon alabilecek. Yabancı irtibat bürolarında çalışanların ücretleri, yurtdışından getirilen dövizlerle ödenmesi şartıyla Gelir Vergisi’nden muaf tutulacak.

Yeni araç kullanımını teşvik ederek otomotiv sanayii, karayollarının korunması, çevre ve hava temizliği, tüketicinin daha olumlu koşullarda otomobil alımını özendiren yasa, belli koşullarda Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) indirimi öngörüyor. Geçici bir düzenleme olarak öngörülen hüküm, 20 yaşın üzerindeki kara nakil vasıtalarını hurdaya çıkaranların, hurdaya çıkarılan araçla aynı cinsten, motor silindir hacmi 1600 cc’yi geçmeyen yeni bir araç almaları halinde bu yıl için 3,5 milyar, 2004 yılı için de 4,5 milyar lira daha az ÖTV ödemelerine imkân sağlıyor.

Kambiyo senetleri ve kambiyo senetlerine benzeyen senetlerden Damga Vergisi alınmamasını hükmeden yasa, kredi kartı üyelik sözleşmelerinden Damga Vergisi alınmasına son veriyor. Yükseköğretim kurumlarınca yaptırılan bilimsel araştırma projeleri nedeniyle düzenlenen kâğıtlar Damga Vergisi’nden muaf tutulurken, Toplu Konut Fonu’ndan faizsiz kredi alanlar da Damga Vergisi ödemeyecek.

Görevleri nedeniyle şehit olanlar ile tatbikat ve manevralarda hayatlarını kaybedenlerin dul, yetim ve bakmakla yükümlü olduğu ana veya babasının Toplu Konut Fonu’ndan faizsiz kredi kullanarak aldıkları konutlarla ilgili işlemler de harçtan müstesna tutuluyor. Yasa Bakanlar Kurulu’na, gelirinin üçte ikisini harcayan vakıflara vergi muafiyeti getirme yetkisi de tanıyor. Ankara, aa

07.08.2003


Yazıcıya uyarla      Arkadaşıma gönder


GAZETE SAYFALARI


 

   BÜTÜN YAZARLAR


Bütün haberler


Başlıklar

> 20 yaş üzeri otolar hurdaya çıkacak iptal edilen ek vergiler yeniden geldi

> Merkez Bankası, faiz oranlarını 3 puan düşürdü

> Oğuz Satıcı: Faiz indirimi olumlu fakat her şey iyi gidiyor anlamı çıkmaz

> ‘Vergi Barışı’nda tahsilat 2,8 katrilyona ulaşır’

> Fitch, Türkiye’nin görünümünü negatiften pozitife çevirdi

> Uzanlar parayı ödemeyince Petkim ihalesi iptal edildi

> Memurlar, toplu sözleşme pazarlığına sıkı hazırlanıyor

> İstanbul Yaklaşımı’na 304 firma alındı

> Sabancı, 101 trilyon kâr etti 

   
   
   
   

 

 

Copyright© 1995-2003 Feza Gazetecilik A.S. / Çobançesme Mh. Kalender Sk. No: 21 34530 Yenibosna / İstanbul
Tel:+90 (212) 454 1 454 (pbx) Fax: +90 (212) 652 24 23 e-posta: okurhatti@zaman.com.tr
Bu site Zaman Gazetesi Bilgi İşlem ve İnternet Servisi tarafindan hazırlanmaktadır.