İNTERNETİN İLK TÜRK GAZETESİ
14.08.2003
Perşembe
  For English
  Ana Sayfa
  Haberler
  Ekonomi
  Dış Haberler
  Politika
  Kadın-Aile
  Kültür Sanat
  Televizyon
  Spor
  Yazarlar
  Yorumlar
  Çizgi-Yorum
 
  Akademi
  Bilişim
  Eğitim
  Otomobil
  Röportaj
  Tüketici Masası
  Okur Hattı
 
  Bölge Haberleri

  Dünyada Zaman

 
  Arşiv Arama
  Abone Formu
  About Us
  Reklam
  Künye / İletisim
  Hava Durumu
  Namaz Vakitleri
  E - Kart
  Sanat Galerisi

ZAMAN KiTAP

Kadın-Aile

kadinaile@zaman.com.tr

 

Şimdi doğanlar yirmi yıl sonra obez olacak

‘Sağlıklı Türk Çocuklarında Büyüme’ adlı bilimsel araştırmanın sonuçları, 20 yıl sonraki kuşağın şişman ve kısa boylu olacağını gösteriyor. Çocukların giderek hareketsizleşmesi, oyundan uzaklaşması, televizyon ve bilgisayar karşısında fazla vakit harcaması ve abur cubur beslenmeleri obezliğe zemin hazırlıyor.

Kalp damar hastalıklarından kansere, diyabet ve hipertansiyondan safra taşlarına kadar birçok hastalığın oluşumuna yol açtığı bilimsel araştırmalarca ispatlanan obezite, çocukluk çağında da büyüyen bir sorun. Başlarda Amerika gibi gelişmiş ülkelerin çocuklarında problem olarak görülen şişmanlık şimdilerde Türk çocuklarının da derdi haline dönüştü. Konu ile ilgili Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Abdullah Bereket’in yaptığı araştırma sonuçları durumun ciddiyetini bir kez daha ortaya koyuyor. “Sağlıklı Türk Çocuklarında Büyüme” adlı bilimsel araştırmanın sonuçları, 20 yıl sonraki kuşağın şişman ve kısa boylu olacağını gözler önüne seriyor. Dr. Bereket bu durumu dehşet verici olarak değerlendirirken, 6-17 yaş grubundaki her beş çocuktan birinin kilolu olduğunu vurguluyor.

10 çocuktan biri şişman

Batı stili yaşam tarzının çocukların giderek hareketsizleşmesine, oyundan uzaklaşmasına, televizyon karşısında, video bilgisayar oyunları oynayarak, kalorisi yüksek, yağ oranı fazla abur cubur beslenmelerine zemin hazırladığını hatırlatan Dr. Bereket, buradan yola çıkarak, “Sağlıklı Türk ÇocuklarındaBüyüme 2002-2003” çalışmasına başladıklarını belirtiyor. Araştırma için özellikle İstanbul’a göç alan okulların tercih edildiğini söyleyen Dr. Bereket, çalışma kapsamında İstanbul’daki 3 farklı sosyo–ekonomik düzeyde 11 farklı kreş, ilköğretim okulu ve lise seçildiğini, 4–18 yaşları arasındaki bin 400 çocuğun, 18 ayda çeşitli testlerden geçirildiğini anlatıyor. “Önce çocukların doğum ağırlıkları, genel sağlık durumları, beslenme özellikleri, anne–baba boyları gibi bilgileri içeren 21 soruluk bir anketin cevaplanması istendi. Daha sonra çocukların muayeneleri yapıldı. Elde edilen veriler neticesi ortaya gelecek adına endişe verici sonuçlar çıktı. Çocukların boy kısalığı, şişmanlık ve kemik zayıflığı gibi alanlarda her geçen gün olumsuz yöne doğru gittiği fark edildi. Ekonomik durumu zayıf ailelerin çocuklarının kısa boylu ve zayıf olduğunu, zengin ailelerin çocuklarının ise uzun boylu ve şişman olduğu saptandı.” diye konuşan Dr. Bereket, boy kısalığını hazırlayıcı faktörler arasında; Anne baba boyu, doğum ağırlığı, ekonomik durum, beslenme, hastalıklar ve hormonal eksiklikleri saydı. Dr. Bereket, her yüz çocuktan onunun şişman olduğunu, çocuk nüfusunda şişmanlığın 30 yıl içinde iki kat arttığını ifade ediyor. “ABD’de bile bu rakamlar bizdeki kadar hızlı artmıyor. ABD dünyadaki kalp ve şeker hastalığı oranının en yüksek olduğu ülke. Biz de onların izinden gidiyoruz. 20 yıl sonraki kuşak erken yaşlarda kalp ameliyatı olacak. Topluma doğru beslenme alışkanlığını vermek gerekli.” şeklinde konuşan Dr. Bereket, anne sütünün önemini bir kez daha vurguluyor.

Dr. Bereket sözlerini şöyle sürdürüyor:” Çocuklarda şişmanlığı hazırlayıcı faktörlerin başında ailevi alışkanlıklar geliyor. Kola gibi gazlı içeceklerin tüketiminin azaltılması gerekli. Özellikle annenin beslenme alışkanlığı çocuklar üzerinde bire bir etkili oluyor. Anne ne yiyorsa çocukda onları tüketiyor. Çalışan annelerin çocukları da genelde hazır yiyecekler tükettiği için daha şişman oluyor. Çocukların spor yapması gerekli. Akşam saatlerinde gösterilen yiyecek reklamları da çocuklar üzerinde çok etkili. Okullarına yürüyerek değil de servisle giden çocuklarda hareket kısıtlığı oluştuğu için şişmanlıyor. Asansör ve yürüyen merdiven kullanımı, sınav hazırlıkları, teknolojik araçlar, apartman yaşamı, trafik, parçalanmış aile, büyük aile, yaşlı anne, tek çocuk, aile içi geçimsizlik, ergenlik dönemi şişmanlığa bire bir etki ediyor.

Zeliş Yıldıral / İstanbul

14.08.2003


Yazıcıya uyarla      Arkadaşıma gönder


GAZETE SAYFALARI


 

   BÜTÜN YAZARLAR


Bütün haberler


Başlıklar

> Şimdi doğanlar yirmi yıl sonra obez olacak

> Bilgisayar meraklısı çocuklar daha şişman oluyor

> Kantaron otu doğal depresyon ilacı

> Çalışma masası kişiliği ele veriyor 

   
   
   
   

 

 

Copyright© 1995-2003 Feza Gazetecilik A.S. / Çobançesme Mh. Kalender Sk. No: 21 34530 Yenibosna / İstanbul
Tel:+90 (212) 454 1 454 (pbx) Fax: +90 (212) 652 24 23 e-posta: okurhatti@zaman.com.tr
Bu site Zaman Gazetesi Bilgi İşlem ve İnternet Servisi tarafindan hazırlanmaktadır.