İNTERNETİN İLK TÜRK GAZETESİ
21.08.2003
Perşembe
  For English
  Ana Sayfa
  Haberler
  Ekonomi
  Dış Haberler
  Politika
  Kadın-Aile
  Kültür Sanat
  Televizyon
  Spor
  Yazarlar
  Yorumlar
  Çizgi-Yorum
 
  Akademi
  Bilişim
  Eğitim
  Otomobil
  Röportaj
  Tüketici Masası
  Okur Hattı
 
  Bölge Haberleri

  Dünyada Zaman

 
  Arşiv Arama
  Abone Formu
  About Us
  Reklam
  Künye / İletisim
  Hava Durumu
  Namaz Vakitleri
  E - Kart
  Sanat Galerisi

ZAMAN KiTAP

Haberler

haberler@zaman.com.tr

 

Seçim yaklaşıyor, verdiğimiz rahatsızlık sebebiyle özür dileriz

Nisan 2004’te yapılacak yerel seçimler yaklaşınca, yurt genelinde belediyeler yoğun bir çalışma seferberliği başlattı. Hemen her noktada sürdürülen çalışmalar, şehirleri birer köstebek yuvasına çevirdi.

Hazine’ye olan borcuyla gündeme gelen Yozgat Belediye Başkanı Ali Açıkgöz, seçim öncesi hız kazanan çalışmalar için popülist davrandıklarını itiraf ederek, “Vatandaş son anlarda yapılanı görür. Bu dönemlerde borç harç göze gelmez.” dedi.

5 yıllık bir süre ile yönetime gelen belediyeler, gelir gider durumlarına göre senelik dilimler halinde planlar yapıp bu doğrultuda çalışmalar yapıyor. Göreve geldiklerinin ilk dönemlerinde çalışmaları genelde ağırdan alan belediyeler, seçimler yaklaştığında ise hemen her cadde ve sokakta yoğun bir altyapı, üstyapı çalışmasına start veriyor. Bu çalışmalar kentteki yaşamı olumsuz etkiliyor. Esnaf aylar süren çalışmalar boyunca bazen iş yapamaz hale gelirken, sokaklar da vatandaşın yürümesini dahi imkansızlaştırıyor.

Hazine Müsteşarlığı’na olan 65 trilyon liralık borcu ile gündeme gelen Yozgat Belediyesi’nin başkanı Ali Açıkgöz, seçimler yaklaştıkça belediyelerin yatırımlarını artırdığını doğruluyor. Başkan Açıkgöz, “Bu dönemlerde borç harç göze gelmez.” dedi. Seçmene iyi görünme ve sempati toplama amaçları ile bu şekilde davranıldığını kaydeden Açıkgöz, “Çünkü vatandaş son yapılanları görür. Bizim Anadolu insanı böyledir. Sana, ‘Bunca yıldır başkanlık ettin. Söyle, ne yaptın?’ diye sorarlar.” ifadesini kullandı. Belediyelerin mali yapılarına göre hareket etmediklerinin altını çizen Açıkgöz, popülist davranarak seçime yakın zamanda çalışmalarını artırdıklarını dile getirdi. Açıkgöz, şöyle konuştu: “Türkiye’de alışılmış bir durum artık bu. Sadece yerel seçimler için değil Ankara’da da böyle hareket ediliyor. Seçim yaklaşırken temel atma törenleri veya diğer göz boyama yatırımları artar. Kaynağı düşünmeden projeye girişirler. Bunun önlenmesi için Yerel Yönetim Yasası derhal çıkarılmalı.”

Hemen her seçim döneminde siyasetçilerin göz boyamak için yoğun bir çalışma başlattığına işaret eden esnaf ve vatandaşlar, artık bu duruma alıştıklarını söylüyor. Eskişehir’in en işlek yeri olan Hamamyolu’nda yıllardır esnaflık yapan Yüksel Karakaya, belediyelerin özellikle seçimler yaklaşırken başlattığı çalışmalardan dolayı çoğu zaman mağdur olduklarını belirtirken, bir başka vatandaş da “Seçim sonrası dönemdeki uzun sürede çalışmayıp, seçim yaklaştığında çalışmaları yoğunlaştırma her siyasetçinin başvurduğu taktik. Biz artık buna alıştık, bizim için bu olaylar normal.” şeklinde konuştu.

Yıllardır kentsel sorunlar üzerinde çeşitli çalışmalar yapan ve bu konuda projeler geliştiren Mimarlar Odası Eskişehir Şubesi eski Başkanı mimar Birol Azdiken, Türkiye’de gerçek anlamda oturmuş bir yerel yönetim anlayışı olmadığı için belediyelerin vatandaşa hizmet götürmek yerine bir dahaki seçimde ‘nasıl kazanırım’ın hesabını yaptığını kaydetti.

İstanbul’daki çalışmalar bıktırdı

Yerel seçimler öncesi dünyanın en büyük metropollerinden İstanbul’daki belediyeler özellikle Büyükşehir Belediyesi de yol, trotuvar yapılması, boru hattı döşenmesi, kaldırım çalışmalarına hız verdi. Halkı bıktıran çalışmalar, şehirde günlük yaşantıyı da olumsuz etkiliyor. İGDAŞ ve İSKİ kazılarına Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Daire Başkanlığı’nın sürdürdüğü trotuvar çalışmaları da eklendi. Yine belediyeye ait Ulaşım Daire Başkanlığı Yol Bakım ve Onarım Müdürlüğü’nün yürüttüğü yol tamirleri trafiği altüst ediyor. Çobançeşme Kavşağı İlave Köprü inşaatı ve Yenibosna köprülü kavşak güçlendirme çalışması, Ataköy Kavşak düzenlemesi E5 üzerinde kilometrelerce uzayan trafiğe sebep olduğu için tepki topluyor. Çok sayıda kurumun ayrı ayrı yaptığı yol çalışmaları ve kazılar yüzünden halk sıkıntılar çekerken, onarım çalışmaları da tamamlanamadı. Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Daire Başkanlığı Yapı İşleri Müdürü Mücahir Demirtaş, özellikle yaz aylarında yol, kavşak düzenlemelerinde sıkıntı yaşandığını kabul ederek, zamanlama hatası yapıldığını söyledi. Haber Merkezi

21.08.2003


Yazıcıya uyarla      Arkadaşıma gönder


GAZETE SAYFALARI


 

   BÜTÜN YAZARLAR


Bütün haberler


Başlıklar

> By-passlılar Ağrı Dağı’nda zirve yaptı

> Türk bilim adamlarından önemli buluş

> Başbakan Erdoğan ve Bakan Çelik her öğrenciye mesaj gönderecek

> Doğan, devir teslimde medyayı ‘Mütareke basını’ olmakla suçladı

> Mütareke basını nedir?

> Kamyonun çarptığı inek sahibine 540 milyon lira ceza kesildi

> Hırsızlık için girdiği muayenehanede uyku hapı içince yakayı ele verdi

> Seyyar piliç ve köftecilere jeneratör mecburiyeti getirildi

> Çocukları hedef alan 6 sapık yakalandı

> Pütürge iki kez depremle sallandı

> Uzanlar gizli dinleme için yurtdışından özel cihaz getirtmiş

> Uzan Grubu, Telsim’i telekulak için kullanmış

> Meşhur telekulak olayları

> Telekom, Telsim’den 100 trilyonluk alacağı için haciz başlattı

> İmar’ın bu defa bonozedeleri BDDK önünde eylem yaptı

> Uzanlar’ın mal kaçırma operasyonu belgelendi

> Seçim yaklaşıyor, verdiğimiz rahatsızlık sebebiyle özür dileriz

> ‘Çeyiz hazırlayan geline benziyorlar’

> Sosyolog Sündal: Görüntüyü seviyoruz

> Korgun’dan çıkarak tarihe geçen en ünlü Türk kadını Süreyya

> Kansere karşı karpuz yiyin

> Bir günde 650 hektar kül oldu 

   
   
   
   

 

 

Copyright© 1995-2003 Feza Gazetecilik A.S. / Çobançesme Mh. Kalender Sk. No: 21 34530 Yenibosna / İstanbul
Tel:+90 (212) 454 1 454 (pbx) Fax: +90 (212) 652 24 23 e-posta: okurhatti@zaman.com.tr
Bu site Zaman Gazetesi Bilgi İşlem ve İnternet Servisi tarafindan hazırlanmaktadır.