İNTERNETİN İLK TÜRK GAZETESİ
28.08.2003
Perşembe
  For English
  Ana Sayfa
  Haberler
  Ekonomi
  Dış Haberler
  Politika
  Kadın-Aile
  Kültür Sanat
  Televizyon
  Spor
  Yazarlar
  Yorumlar
  Çizgi-Yorum
 
  Akademi
  Bilişim
  Eğitim
  Otomobil
  Röportaj
  Tüketici Masası
  Okur Hattı
 
  Bölge Haberleri

  Dünyada Zaman

 
  Arşiv Arama
  Abone Formu
  About Us
  Reklam
  Künye / İletisim
  Hava Durumu
  Namaz Vakitleri
  E - Kart
  Sanat Galerisi

ZAMAN KiTAP

Haberler

haberler@zaman.com.tr

 

Kaybolan çocuğun sesini taklit eden çete aileden fidye istedi

Kocaeli’nin Körfez ilçesine bağlı Hereke beldesinde 37 gün önce kaybolan konuşma engelli çocuğun ailesinden 4 milyar lira fidye isteyen çete İzmir’de yakalandı. Çetenin, elinde kayıp çocuk olmadığı halde sesini taklit ederek para koparmaya çalıştığı belirlendi.

Kocaeli’nin Körfez ilçesine bağlı Hereke beldesinde 37 gün önce kaybolan konuşma engelli çocuğun ailesinden çocuk sesi taklidi ile 4 milyar lira fidye isteyen çete İzmir’de yakalandı.

Polis ve jandarmanın aile ile birlikte yaptığı plan ve operasyon sonucu yakalanan fidyecilerden birisi tutuklanarak cezaevine girdi. Bir yandan kaybolan çocuklarının acısını yaşayan baba Hayrettin ve amca Gıyasettin Kaplan, “İnsanlık ne hallere düşmüş. Bize yardımcı olması gerekenler, taklit yapıp fidye koparmaya çalıştılar.” diye tepki gösterdi.

Ağrılı Kaplan ailesinin üç çocuğundan ortancası olan Muhammet Kaplan, 21 Temmuz 2003 tarihinden beri kayıp. Konuşma engelli olan 14 yaşındaki Muhammet’i bulmak için çalmadık kapı bırakmayan Kaplan ailesi, yurdun dört bir yanına el ilanları, duvar afişleri asarak görgü şahitlerinin kendilerine yardımcı olmalarını istedi. Aile, başta Kocaeli ve İstanbul olmak üzere Adapazarı, Kastamonu, Afyon, Kütahya, Bilecik, Balıkesir, İzmir gibi il ve ilçelerden sayısız telefon ihbarları aldı.

Gelen bütün ihbarlara rağmen çocuklarını bulamayan Kaplan ailesini, geçtiğimiz cumartesi akşamı 0 537 476 .. .. numaralı telefondan adının Yusuf olduğunu söyleyen bir kişi arar. Meçhul şahıs, aileye, çocuklarının ellerinde olduğunu belirterek kendilerine yardımcı olacağını söyler. Çocuklarının yaşadığına dair ilk defa bu kadar kesin bir telefon alan aile bunu sevinçle karşılar. Çocukla telefonda konuşmak isteyen baba Hayrettin Kaplan, başından geçenleri şöyle anlattı: “Gelen telefonla heyecanlandık. Çocuğun sesini duymak istedik. Bunun üzerine Yusuf adındaki kişi, biraz sonra konuşturacağını söyledi. Gerçekten bir süre sonra konuşma özürlü olan ve birkaç kelime çıkartan çocuğumuzla karşı karşıya idik. Çocuğumun çıkardığı sesleri çıkarıyordu, sesi de benziyordu. Amcası da kendisi ile konuştu. Annesi de konuştu ve gerçekten oğlu olduğunu sanarak heyecandan bayıldı, hastaneye kaldırdık.”

Çocuklarına günler sonra ulaştığını sanan Kaplan ailesi, sevinç ile oğullarına kavuşmayı beklerken, bu defa Yusuf adlı kişi, aileden 4 milyar lira fidye istedi. Bunun üzerine aile, Körfez ilçe Jandarma Komutanlığı ile ilçe nöbetçi cumhuriyet savcılığına suç duyurusunda bulundu. Geçtiğimiz pazar gününe kadar bankamatik aracılığıyla paranın istenmesi üzerine ilçe jandarma komutanlığı yetkilileri, aileden fidyecileri oyalamalarını istedi. Jandarma, kullandığı cep telefonunun numarasını saklamayı unutan Yusuf adlı fidyecinin adresini tespit için İstanbul’a cep telefonu şirketi Turkcell’e giderek yerini belirledi.

Postane abluka altına alındı

Ekipler bu çalışmayı yaparken Kaplan ailesi de fidyecinin verdiği Özgür Çimen adına İş Bankası’na ait bankamatik hesabına 4 milyar lira yerine 40 milyon lira gönderdi. Bankadan para alırken, 4 milyar lira yerine 40 milyon lira yatırıldığını gören fidyeci, aileye telefon mesajları çekti. Aile, yetkililerin talimatı ile fidyecileri oyalamayı sürdürdü. Fidyecinin, Şenol Uyan adına Akbank hesabı vermesi üzerine aile parayı posta yoluyla gönderebileceklerini söyler. Bunun üzerine fidyeci, Hüseyin Deniz adına postaneden para gönderilmesini ister. Fidyecinin İzmir Bergama’daki yeri ve adresini tespit eden Körfez İlçe Jandarması, Bergama Jandarma Komutanlığı ve ilçe polis ekipleri ile irtibata geçer. İhbar üzerine Bergama Postanesi abluka altına alınır. Aile ile mesajlaşan fidyeciler, parayı almak için Bergama Postanesi’ne girerken jandarma ve polis ekipleri tarafından suçüstü yakalandı.

Özgür Çimen ve Hüseyin Deniz Bergama Jandarma Komutanlığı’nda sorgularının ardından mahkemeye çıkartıldı. Özgür Çimen tutuklanarak cezaevine konulurken, Hüseyin Deniz serbest bırakıldı. Çocuklarının sesini taklit eden fidyecilerden dolayı bir daha yıkılan baba Hayrettin Kaplan, “Biz çocuğumuzu bulmak için mücadele ederken, birileri de bizim acımız ve duygularımız ile oynamaya kalktı. Allah rızası için çocuğumuzun yerini bilenlerin yardımcı olmalarını istiyoruz.” dedi.

Fikri Kaya / Kocaeli

28.08.2003


Yazıcıya uyarla      Arkadaşıma gönder


GAZETE SAYFALARI


 

   BÜTÜN YAZARLAR


Bütün haberler


Başlıklar

> Gül bahçesindeki sema, izleyenleri büyüledi

> Üç aylar başlıyor, bu gece Regaip Kandili

> Giriş pahalı olunca dışarıda dua ediyorlar

> Eroğlu, mankenlere ateş püskürdü

> ‘Öldürüldü’ denilen Ermenilerin yaşadığı belgelerle ispatlandı

> ‘Türklerin politikası kin ve nefret üzerine değil’

> Toplu mezarların açılmasına yeniden başlandı

> ‘Asker siyaset konuşursa yargılanır’

> Org. Özkök: Askerî müdahale çare değil

> Org. Asparuk: Bilgi çağında bilgiyle uğraşmalıyız

> BDDK, Etibank’ın borçları için Bilgin’in şirketlerini satışa çıkardı

> Kaybolan çocuğun sesini taklit eden çete aileden fidye istedi

> Psikiyatristler Kongresi’ne askerler büyük ilgi gösterdi

> Atatürk’ün sözü, şehrin her yerine Kürtçe olarak asıldı

> Hastanelerde galoş için artık para alınmayacak

> Eve kilitlenen kız, balkondan inmek isterken öldü

> YÖK tasarısı için uzlaşma sağlandı

> Sıfır kalktı, sınıf geçme kolaylaştı

> 20 bin yeni öğretmene yolluk verilmeyecek

> Üçüncü kattan düşen çocuk kazayı sıyrıklarla atlattı

> Gasp mağdurlarının ifadesi artık olay yerinde alınacak

> Hukukçular Emniyet’in yolsuzluk tasarısını eleştirdi

> Fly Havayolları tarifeli uçuş yapma izni aldı

> 60 bin yıl sonra yeniden muhteşem Kızıl Gezegen

> İstanbul’da bulut, Mars’ı unut!

> Angelina Jolie, bir Çeçen çocuğu evlatlık edinecek

> Uzanlar için gıyabi tutuklama talebi

> Uzanlar’ın TV’leri yayına başladı

> Star, Cem Uzan’ın istediği haber ve manşetle çıktı

> Gül bahçesindeki sema, izleyenleri büyüledi 

   
   
   
   

 

 

Copyright© 1995-2003 Feza Gazetecilik A.S. / Çobançesme Mh. Kalender Sk. No: 21 34530 Yenibosna / İstanbul
Tel:+90 (212) 454 1 454 (pbx) Fax: +90 (212) 652 24 23 e-posta: okurhatti@zaman.com.tr
Bu site Zaman Gazetesi Bilgi İşlem ve İnternet Servisi tarafindan hazırlanmaktadır.