İNTERNETİN İLK TÜRK GAZETESİ
14.09.2003
Pazar
  For English
  Ana Sayfa
  Haberler
  Ekonomi
  Dış Haberler
  Politika
  Kadın-Aile
  Kültür Sanat
  Televizyon
  Spor
  Yazarlar
  Yorumlar
  Çizgi-Yorum
 
  Akademi
  Bilişim
  Eğitim
  Otomobil
  Röportaj
  Tüketici Masası
  Okur Hattı
 
  Bölge Haberleri

  Dünyada Zaman

 
  Arşiv Arama
  Abone Formu
  About Us
  Reklam
  Künye / İletisim

  Hava Durumu
  Namaz Vakitleri
  E - Kart
  Sanat Galerisi

ZAMAN KiTAP

Akdeniz...(Bütün Haberler)

bolgeler@zaman.com.tr

 

Şıra ürünlerine rağbet arttı

Kahramanmaraş ve çevresindeki üzüm bağlarından hasat edilen üzümlerden yapılan şıra ürünlerine olan talep her geçen gün artıyor.

Saraçhane Çarşısı’ndaki Bertizlioğlu işyerinde şıra çeşitleri sattığını söyleyen Devlet Köşker, ‘’Bağlardan özellikle Ahırdağ sırtlarındaki Bertiz yöresinden elde edilen üzümlerden üretilen siyah ve beyaz sucuk, samsa, pestil, bastık, pekmez gibi şıraların yeni ürünleri piyasaya çıktı. Mevsim itibarıyla özellikle tatilciler, yeni ürünleri satın alıyorlar.” dedi.

Köşker, ‘’Hormonlu yiyeceklerden korkan insanlar artık doğal ürünleri tüketmeyi tercih ediyor. Şıranın damak tadı ve beslenme özelliği öteden beri bilindiği için de, yurtdışından bile siparişler geliyor. Şıralarda badem, ceviz ve fıstık kullanılması da kaliteyi artırdığı gibi, yörede yüzyıllardır süregelen şıracılık geleneği de giderek bir sektöre dönüşmekte ve bunun sonucunda da ölmeye yüz tutan bağcılık yeniden canlanmaktadır.” diye konuştu. Köşker, sucuk fiyatlarının 6 ile 10 milyon lira arasında değiştiğini söyledi.

Cengiz Şanlı, K. Maraş

14.09.2003


 

Rekor Dersanesi hizmette

Kahramanmaraş’ta faaliyet gösteren dershanelere bir yenisi daha eklendi.

Rekor Dershanesi Kahramanmaraş Şubesi düzenlenen törenle faaliyete geçti. Açılış törenine TBMM Meclis Başkan Vekili Nevzat Pakdil, AKP Kahramanmaraş Milletvekilleri Hanefi Mahçiçek, Fatih Arıkan, Belediye Başkanı Mustafa Poyraz’ın yanı sıra daire amirleri ile çok sayıda davetli katıldı. Trabzon Caddesi üzeri Akbank arkasında 6 katlı olarak inşa edilen Rekor Dershanesi’nin Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Traş, “Rekor dershanesi İstanbul merkezli olup, kentimizde 10. şubesini açtı. Amacımız vatanını, milletini seven bilgi birikimiyle donatılmış, ülkesini çağdaş dünyanın seviyesine çıkaran gençler yetiştirmektir.” dedi. K.Maraş, cihan

14.09.2003


 

‘Hükümet esnafa destek olmalı’

Kahramanmaraş Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı A. Kadir Arifoğlu, esnafların yeniden canlandırılması amacıyla hükümete büyük görev düştüğünü söyledi.

Kahramanmaraş Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (KMESOB) Yönetim Kurulu Başkanı A. Kadir Arifoğlu, esnafların yeniden canlandırılması amacıyla hükümete büyük görev düştüğünü söyledi. Arifoğlu, “Hükümetten üç önemli isteğimiz var; kredi limitleri yükseltilmeli, BağKur ve SSK prim borçlarının faizleri bir defaya mahsus affedilmeli ve bir an önce sicil affı getirilmelidir.” dedi.

Arifoğlu, son üç aylık istatistik sonuçları incelendiğinde fiilen işi bırakan üye sayısının azaldığını, buna karşılık yeni iş yeri açan üye sayısının ise her geçen gün artmakta olduğunun sevindirici olduğunu kaydetti. Başkan Arifoğlu; “Bir anlamda hükümete olan güven ve buna bağlı olarak oluşan istikrar ortamı yeni iş yeri açanların sayısını artırmaktadır. Hükümet, esnafların yeniden canlandırılması amacıyla bir takım adımlar atmaktadır. Ancak, bunlardaki eksiklikler ile hükümetten isteklerimizi burada bulunan Milletvekillerimiz vasıtasıyla dile getirmek istiyoruz. Yüzde 44’den 30’a düşürülen esnaf kefalet kooperatifi kredilerinin faizlerinin daha da aşağıya düşürülmesini ve halen 10 milyar lira olarak uygulanan limitin yükseltilmesini istihdamın artması için istiyoruz.” diye konuştu.

KMESOB’un Milli Egemenlik Caddesi üzerindeki kendi binasında gerçekleştirilen başkanlar kurulu toplantısını TBMM Başkan Vekili Nevzat Pakdil, AK Parti Kahramanmaraş Milletvekilleri; Hanefi Mahçiçek, Ali Sezal, Fatih Arıkan, Avni Doğan, Belediye Başkanı Mustafa Poyraz, AK Parti İl Başkanı Veysi Kaynak, Merkez İlçe Başkanı Mehmet Erkoç da izledi.

Cengiz Şanlı / K.Maraş

14.09.2003


 

Ceyhan nehri tartışması bitmiyor

Afşin–Elbistan Termik Santralinin B ünitesine alınacak soğutma suyunun Ceyhan nehrinin çıktığı Pınarbaşı mevkiinden alınmak istenmesi konusundaki polemik, bu kez siyasi partilere sıçradı.

Ceyhan’dan alınacak suyun ‘siyasi rant’ haline dönüştürüldüğünü belirten siyasi partiler, bu konuda birbirlerini suçladılar.

Ceyhan Tertip Komitesi ve Elbistan Belediye Başkanı Abdullah Paksoy ve CHP İlçe Başkanı Hasan Uçak Ak Parti’nin Ceyhan’a yeterince sahip çıkmadığını ve Ak Parti’nin siyasi rant aracı olarak kullandığını iddia ederken, Ak Parti Elbistan İlçe Başkanı Mevlüt Kurt ise, Elbistan Belediye Başkanı ve komite içerisindeki bazı kişileri Ceyhan’ı çıkar elde etmek için kullandıklarını iddia ediyor. Bayındırlık Bakanlığı’nın mahkeme kararlarına rağmen re’sen pınarbaşı mevkiinin imara açılmasını istemesi üzerine önceki gün toplanarak son gelişmeleri değerlendiren Ceyhan Tertip Komitesi’nde siyasi polemik yaşandı. Sivil Toplum örgütleri ve siyasi parti temsilcilerinden oluşan Komitenin toplantısında parti temsilcileri, birbirlerini Ceyhan üzerinden siyaset yapmakla suçladılar.

Abdurrahman Atak, Elbistan

14.09.2003


 

Vatandaşlar grip konusunda uyarıldı

Kahramanmaraş Özel Yaşam Polikliniği doktorlarından M. Fatih Sevinç, vatandaşları gribe karşı uyardı. Sevinç, “Sıcak yaz günlerini artık geride bırakıyoruz.

Yavaş yavaş soğuk kış günlerine girmeye hazırlanırken, vatandaşlarımız bir hayli dikkatli olarak sağlıkları için bir takım tedbirleri almaları gerekiyor” dedi.

Mevsim değişikliğinin yaşandığı şu günlerde giyimin büyük önemi olduğunun altını çizen Dr. Sevinç, sözlerini şöyle sürdürdü: “Sigara gibi zararlı alışkanlıklardan da uzak durmak gerekiyor. Sebze ve meyve ağırlıklı beslenmeye önem verilmelidir. Vatandaşlarımız kendilerini kötü hissettikleri anda da bir an önce bir hekime başvurmalıdır.” K.Maraş, cihan

14.09.2003


 

Temizlik ihalesini KİTTAŞ kazandı

Kahramanmaraş Belediyesi tarafından gerçekleştirilen kent içi temizlik ihalesini KİTTAŞ A.Ş firması bir yıllığına 2 trilyon 430 milyar lira teklif vererek kazandı.

Belediye meclis salonundaki ihaleye bir süre katılan Belediye Başkanı Mustafa Poyraz, bir açılışa gitmek üzere ayrılmadan önce teklif veren iki firmanın zarflarını açtı. Kent merkezinin temizlik işini halen yürütmekte olan Selay Temizlik firmasının yetkilisi Selmin Alagöz bir yıllık hizmet bedeli olarak 2 trilyon 975 milyar lira fiyat istedi. Buna karşılık Selay’dan önce kent içi temizliğini yapan Kahramanmaraş firması KİTTAŞ A.Ş’nin Genel Müdürü Ali Bekereci ise bu işi 2 trilyon 430 milyar liraya yapacağını taahhüt etti. Kent içi temizlik ihalesini Selay’dan 545 milyar lira daha ucuz fiyat vererek kazanan KİTTAŞ A.Ş, ihalenin onaylanmasının ardından yılbaşından itibaren işe başlayacak. K.Maraş, cihan

14.09.2003


 

Pozantı’nın sorunları masaya yatırıldı

Pozantı’nın ekonomik ve sosyal olarak ayakta kalabilmesi için kurulan Pozantı gelişim planı çalışma grubu, Adana Vali Yardımcısı Ahmet Narinoğlu ile birlikte ilçenin durumunu değerlendirdiler.

Adana Ankara arasında devam eden otoban inşaatının tamamlanması durumunda Pozantı’daki dinlenme tesislerinin zor durumda kalacağı bildirildi.

Ekonomisinin büyük bölümü E – 90 yolunun kenarında kurulu bulunan dinlenme tesislerine bağlı olan Pozantı’nın sorunları Adana Vali Yardımcısı Ahmet Narinoğlu başkanlığında masaya yatırıldı.

Pozantı’nın ekonomik ve sosyal olarak ayakta kalabilmesi için kurulan Pozantı gelişim planı çalışma grubu, Adana Vali Yardımcısı Ahmet Narinoğlu ile birlikte ilçenin durumunu değerlendirdiler.

Konunun başından beri takipçisi olan MHP’li İl Genel Meclisi Üyesi Durmuş Taşpınar da, bugüne kadar yapılan toplantı, inceleme, anket ve araştırmalar sonucunda Pozantı için isabetli kararlar alındığını söyledi.

Taşpınar, “Değerlendirme toplantısında; Pozantı otobanında iki gişeden giriş ve çıkış yapılması, ilçenin doğal güzelliklerinin yanında hava su ve ulaşım avantajları gözönünde bulundurularak yayla turizmine kazandırılması, tarım ve orman ürünlerinin endüstriyel hale getirilerek ekonomiye kazandırılması, ilçemizde daha önce çıkarılan krom madeni ve diğer yeraltı kaynaklarının işletmeye açılması ve konaklama tesislerinin daha cazip hale getirilerek turistik otel kazandırılması konularında önemli adımlar atılmıştır.” dedi.

MHP’li İl Genel Meclisi Üyesi Durmuş Taşpınar, Pozantı’nın kalkınması için ellerinden gelen gayreti göstermeye devam edeceklerini sözlerine ekledi.

Mevlüt Yiğit, Pozantı

14.09.2003


 

300 fakir öğrenci giydirildi

Mersin’in Tarsus ilçesinde bulunan Adıyamanlılar Kültür ve Dayanışma Derneği, eğitim ve öğretim yılının başlaması nedeniyle 300 fakir öğrenciyi giydirdi.

Çeşitli mahallelerde tespit edilen fakir ailelerin çocukları dernek binalarına getirilerek burada çocukların giysileri ve okul önlükleri verildi. Okul önlüklerini alan fakir öğrenciler adeta bayram yaşadı. Adıyamanlılar Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Nusret Alkan yaptığı konuşmada, yeni bir eğitim ve öğretim yılına girerken eğitimin toplumların aydınlanmasında ve kalkınmasındaki yerini bilerek bu yardımı gerçekleştirdiklerini söyledi.

Hasan Küçük, Tarsus

14.09.2003


 

‘Vergi tahsilatını artıracağız’

İslahiye Vergi Dairesi Müdürü İsmail Polat, ilçede düşük olan vergi tahsilatını artırmak izin ellerinden gelen gayreti göstereceklerini söyledi.

Polat, bu konu ile ilgili olarak dairede görev yapan memurları uyardığını belirterek, “Vergi dairesinde bugün git yarın gel gibi bir durum kalmayacak. Memurların çalışmalarını sıkı denetleyeceğiz. Gaziantep defterdarlığının yeni vermiş olduğu araçla da şehir içi ve yol denetimlerini düzenli olarak yapacağız.” dedi. İslahiye’de 500 milyon liranın üzerinde borcu olanları acilen tespit edileceğini kaydeden Polat, “Alacaklarımızı bir an önce tahsil yönüne gideceğiz.” diye konuştu. İbrahim Ateşci, İslahiye

14.09.2003


 

‘Başarılarımız tesadüf değil’

Yıllardır İslahiyeli öğrencilerin umudu olan ve başarıları ile kamu oyunun dikkatini çeken İslahiye Safa Dersanesi, üniversiteyi kazanan öğrencilerini gidecekleri okullar hakkında bilgilendirdi.

Dersane öğrencilerinden sözel dalda birinci ve sayısal dalda ikinci olan Derya Deniz’in yerleştirme sonuçlarına göre Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni kazandığı bildirildi. Sözel ikincisi ve sayısal üçüncüsü Elif Betül Bozkurt’un İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni kazandığı kaydedildi. Başarının tesadüf olmadığını söyleyen Safa Dersanesi Müdürü Murat Alçı, “Safa dersanesi sadece öğrencilere üniversite kazandıran bir dersane değil, aynı zamanda kazanan öğrencileri üniversiteye yerleştirene kadar ilgilenmeye devam eden bir dersanedir.” dedi. İslahiye, cihan

14.09.2003


 

Işık Dersanesi irtibat bürosu açtı

ÖSS’de her dalda ilçe birincisi olan Düziçi Işık dersanesi, Bahçe ilçesindeki öğrencilerin de dersane hizmetlerinden yararlanmaları için irtibat bürosu açtı.

Dersane fiyatlarının uygun olması ve servis hizmeti verilmesi de halk tarafından taktirle karşılandı. Konuyla ilgili görüşlerini belirten dersane müdürü Arif Karakoyun, Bahçe’deki öğrencilere hizmet vermekten mutlu oldukların ve her öğrencinin bu hizmetten faydalanabilmesi için fiyatların piyasa altında tutmaları ve servis hizmetleri vermeleri nedeni ile beklenilenden daha fazla ilgi gördüklerini belirti. Düziçi, cihan

14.09.2003


 

Vefat eden valiler için mevlit okutuldu

Geçtiğimiz aylarda İzmir’de kalp krizi geçirerek hayatını kaybeden Hatay Valisi İsmet Gürbüz Civelek ve geçen hafta Ankara’da trafik kazasında yaşamını yitiren Denizli Valisi Recep Yazıcıoğlu anısına Hatay’da mevlidi şerif okutuldu.

Antakya Ulu Camisi’nde okutulan mevlidi şerife Hatay Emniyet Müdürü İhsan Ünal, Reyhanlı Kaymakamı Şükrü Çakır’ın yanısıra çok sayıda vatandaş katıldı.

Abdullah Özyurt, Antakya

14.09.2003


 

15 yıldır doktor bekliyorlar

İsaklar Köyü Muhtarı Mehmet Doğru, sağlık ocağının 7 köy ve 12 mahalleye hizmet için yapıldığını belirterek, “Düzenli olarak kimse gelmedi. Gelenler de bir yolunu bulup gitti.” dedi.

Mersin’in Gülnar İlçesi’ne bağlı İsaklar Köyü’nde 1988 yılında inşaa edilen sağlık ocağına 15 yıldan beri doktor, hemşire ve ebe gönderilmediği iddia edildi.

İsaklar Köyü Muhtarı Mehmet Doğru, sağlık ocağının 7 köy ve 12 mahalleye hizmet için yapıldığını ancak yıllardan beri düzenli olarak hizmet vermediğini söyledi.

Derdini anlatacak muhatap bulamamaktan yakınan Doğru, sağlık ocağından İsaklar başta olmak üzere, Bozyazı’nın Dereköyü, Kızılca, Elmakuzu, Tersakan ve Gülnar’ın Taşoluk, Yarmasu, Esengazi ve Ortu köylerinin yararlandığı ifade etti.

Sağlık ocağının yapıldığı 1988 tarihinde İsaklar köyüne bir doktor, bir hemşire ve bir de ebe olmak olmak üzere 3 kadro verildiğini anlatan Mehmet Doğru, “Fakat yıllardan beri düzenli olarak kimse gelmedi. Gelenler de bir yolunu bulup gittiler.” dedi. Doğru şu açıklamalarda bulundu : “Küçücük bir böcek ısırmasında bile hastalarımızı Gülnar, Bozyazı ve Anamur’a göndermek zorunda kalıyoruz. Zaman zaman araç bulamadığımız için bazı hastalarımızı muayene bile ettiremiyoruz. Sağlık ocağımız için tahsis edilen kadroları artık köyümüzde görmek istiyoruz.”

Muhtar Doğru, konuyu AK Parti Mersin Milletvekili Mustafa Eyiceoğlu ile görüştüklerini ancak olumlu bir cevap alamadıklarını da sözlerine ekledi.

Aydın Kahveci, Anamur

14.09.2003


 

Başarılı öğrenciye bilgisayar

Zirve dergileri başarılı öğrencileri ödüllendirmeye devam ediyor. Zirve dergisi, 2003 ÖSS’de Türkiye 1. si olarak Boğaziçi Üniversitesi’ne yerleşen Harun Şahin’i, son model bir dizüstü bilgisayarla ödüllendirdi.

Türkiye derecesi yapmasında Zirve dergisinin çok faydasını gördüğünü belirten Şahin, Zirve dergisi yetkililerine, örnek davranışlarından dolayı teşekkür etti.

Ödülünü takdim eden Mut Işık Dersanesi Müdürü Mehmet Ekmen ise; eğitimlerine Zirve dergilerinin işbirliğiyle devam ettiklerini belirterek, bunun semeresini de sınavlarda başarıyla aldıklarını söyledi.

İrfan Koca, Mut

14.09.2003


 

Sahte müfettiş tutuklandı

Erdemli ve Silifke’nin beldelerinde kendisini Başbakanlık Özel İdare Sekreterliği Bölge Müfettişi olarak tanıtan 51 yaşındaki Ş. A., biri kadın olmak üzere toplam 11 kişiyi iş bulma vaadiyle dolandırdığı iddiasıyla tutuklandı.

Şikayet üzerine yakalanarak göz altına alınan ve üzerinden sahte evraklar ele geçirilen Ş. A.,emniyette yapılan sorgulama sonucunda suçunu itiraf etti. Kendisini Başbakanlık Özel İdare Sekreterliği Bölge Müfettişi olarak tanıtan ve Gümrük Müdürlüğü’nde işe alınmaları sağlamak vaadiyle kişi başına 3’er milyar lira karşılığında Bünyamin Ak, Börteçine Baş, Kalkan Kostak, Seyfettin Özkan, Ferhat Kara, Orhan Demirel, Metin Türkeş, Adem Kocabıyık, Mustafa Özel, Hıdır Yılmaz ve Dilek Koca’yı dolandırdığı ileri sürülen Ş. A. adlı vatandaş yapılan şikayet üzerine yakalanarak göz altın alındı. Yapılan arama sonucunda üzerinde sahte evraklar ele geçirilen Ş. A., emniyette yapılan sorgulaması sonucunda suçunu itiraf etti. Nöbetçi mahkemeye çıkartılan Ş. A. tutuklanarak cezaevine gönderildi. Korkut Alp, Erdemli

14.09.2003


 

Trilyonluk cep telefonu operasyonu

Mersin Limanı’nda gerçekleştirilen operasyonda yurda kaçak olarak sokulmak istenen 9 bin adet cep telefonu ele geçirildi.

Kaçak cep telefonlarının piyasa değerinin 3 trilyonu bulduğu bildirildi. Bir istihbaratı değerlendiren Gümrük Muhafaza Kaçakçılık Şube Ekipleri Kıbrıs’dan gemi ile gelen deri yüklü DP 779 Kıbrıs plakalı bir TIR’dan arama yaptı. Derilerin arasına arıyan ekipler koliler içinde saklanmış cep telefonlarını buldu. Bunun üzerine F. Canlı isimli şoför göz altına alındı. TIR’daki deriler başka kamyonlara aktarılırken, cep telefonlarına el konuldu. Olayla ilgili olarak soruşturmanın devam ettiği ifade edildi. Mersin, cihan

14.09.2003


 

Mersin’de trafik kazası: 1 kişi öldü

Mersin’de sabahın ilk ışıkları ile çöp kamyonu ile bir kamyonun çarpışması sonucu meydana gelen kazada 1 kişi öldü. Kazada kamyonlarda bulunan 3 kişi de kazayı yara almadan atlattırken kamyon şoförü İmam Göktaş (21)hayatını kaybetti.

Kaza Akbelen Bulvarı Karayolları yakınında bulunan kavşakta meydana geldi. Akdeniz Belediyesi’ne ait Mahmut Ersavaş yönetiminde ki 33 RL 462 plakalı çöp kamyonu Mezarlık yönünden karayollarına doğru seyir halinde iken tali yoldan ana yola çıkan İmam Göktaş yönetimindeki 63 DS 753 plakalı kamyona çarptı. Çöp kamyonu kaza sonrası orta refüje çıkarken, diğer kamyon mermer imalathanesine girerek durdu. Kazada çarpma anında araçtan fırlayan İmam Göktaş olay yerinde hayatını kaybetti. Ümit Pıtır, Mersin

14.09.2003


 

Eğitim Sen istişare toplantısı yaptı

Türk Eğitim Sen Dörtyol şubesi, okul temsilcileri ile yemekli istişare toplantısı düzenledi.

Ferah lokantasında düzenlenen toplantıda konuşan Eğitim Sen Dörtyol Şube Başkanı Yaaşar Gürakan, eğitim işinin gönül işi olduğunu belirterek, kendilerinin de gönül seferberliği yaptıklarını söyledi. Gürakan, Ankara’da sendika yöneticilerinin seslerini duyurmak için başlattıkları mücadelenin imza aşamasına gelinceye kadar devam edeceğini söyledi. İbrahim Tok, Dörtyol

14.09.2003


 

THY, Adana-İzmir direkt seferleri 2 Ekim’de başlıyor

Adana Ticaret Odası’nın girişimleri sonucu 2 Ekim 2003 tarihi itibariyle haftada iki kez Salı ve Perşembe günleri direkt uçak seferi düzenlenecek. ATO'nun dış seferlere yönelik talebinin de dikkate alınacağı da belirtildi.

Adana Ticaret Odası Yönetim Kurulu’nun, Türk Hava Yolları’nın Adana bağlantılı iç ve dış hat seferlerini artırması için Ulaştırma Bakanlığı nezdinde sürdürdüğü girişimler olumlu sonuçlandı. Buna göre, 1 Ekim’den itibaren haftada iki gün karşılıklı olarak Adana–İzmir arasında sefer düzenlenecek. ATO’nun dış seferlere yönelik talebinin de önümüzdeki dönemde dikkate alınacağını kaydedildi.

6–12 Ekim tarihleri arasında yapılacak olan Adana Sanayi ve Ticaret Fuarı konusundaki hazırlıklarını yoğun bir şekilde sürdüren Adana Ticaret Odası tarafından, geçtiğimiz temmuz ayında Ulaştırma Bakanlığı ile Adana milletvekillerine gönderilen yazıda, fuar dolayısıyla artacak ziyaretçi yoğunluğuyla bölge ekonomisindeki kriz ortamının sona erdirilmesi ve mevcut ekonomik potansiyelin en rantabl şekilde kullanılabilmesi için THY’ nin iç ve dış hat seferlerini artırması istenmiştir. Yazıda, ekonomik sıkıntıların yeni pazarlar bulunmasının yanı sıra ulusal ve uluslararası ilişkilerin geliştirilmesine bağlı bulunduğunu, bunun da ulaşımın sağlıklı ve hızlı yapılabilmesi ile eşdeğer olduğune dikkat çekilerek; “Çukurova’da; tarım, ticaret ve sanayi sektörleri büyük gelişme göstermektedir. Bölgede üretilen ürünler yurtiçine ve dünyanın hemen her ülkesine ihraç edilmektedir. Çukurova, Mersin ve İskenderun limanları, Mersin ve Yumurtalık Serbest Bölgeleri büyük bir ekonomik potansiyel oluşturmaktadır. Bu potansiyelin verimli bir şekilde değerlendirilebilmesi için THY’nin Adana’dan gerçekleştirdiği yurtiçi ve yurtdışı uçuşlarını artırmasına ihtiyaç duyulmaktadır.” denilmişti.

THY Genel Müdürü Abdurrahman Gündoğdu imzasıyla Adana Ticaret Odası’na gönderilen cevap yazısında ise konunun değerlendirildiği belirtilerek özetle şu görüşlere yer verildi: “Adana ve İzmir gibi iki büyük şehir arasında direkt uçuş planlamasına yönelik yolcu talepleri dikkate alınarak uçak imkanı temin edilmiş ve Adana–İzmir arasında 1 Ekim 2003 tarihi itibariyle Salı ve Perşembe günleri İzmir 9,30 Adana 11,00 / 11,45 İzmir 13,20 saatlerinde direkt uçuşlar düzenmiştir.”

Bu arada ATO’nun talep ettiği yurtdışı uçuşlarından Adana’dan Tel Aviv, Bağdat, Beyrut, DüsseldorfFrankfurt uçuşlarının ise mevcut imkanlar doğrultusunda şimdilik karşılanamayacağı bildirildi. Adana, cihan

14.09.2003


 

‘Kokoreçi ‘Kokobüs’ümle AB’ye sokacağım’

Adana’da 14 yıldır kokoreç satan Abddurrahman Bora (40), “Kokobüs” adını verdiği minibüsüyle verdiği hizmetle, tüm iddiaların aksine kendisinin kokereci Avrupa Birliğine sokacağını iddia etti.

Yaptığı işin kalitesine güvendiğini belirten kokoreççi Abdurrahman usta “Ben AB standartlarına uygunum.’ diyor.

AB’nin kokorecçi istemediği yolunda çıkan haberlere sert tepki gösteren Bora, “Yıllardır bu işi yapıyorum. Bugüne kadar kimseden şikayet gelmedi. Günlük kesilen koyunların mumbar dediğimiz sakatatını alarak kokoreçi hazırlıyorum. Aileleler çocuklarıyla gelir benden kokoreçlerini yerler. Adana’ya ilk kokoreci getirerek meşhur acılı kebap karşısında iyi bir müşteri kazandım.” şeklinde konuştu.

13 yıl seyyar tablada kokoreç sattığını, ancak zabıtanın tablasına el koymasıyla Karafatma Köprüsü’nde “Kokobüs” adını verdiği minübüs içinde bu işi sürdürdüğünü belirten Abddurahman Bora, “Bir yıldır burada akşam 20.00 ile gece 02.00’ye kadar 8.5 kilo kokoreci bitiriyorum. Çeyrek ekmek arası kokereci 500 bin, porsiyonunu ise 2 milyon liradan servis yapıyorum.” diyerek ekonomik olarak hizmet verdiğini vurguluyor. Abdurahman usta “Kokoreç alırken, hijyenik ortamda hazırlanmasına dikkat edilmeli.” şeklinde uyarıda bulunmayı da ihmal etmiyor.

Minübüsün içine yerleştirdiği masa ile de yağmurlu havalarda müşterilerine hizmeti aksatmayan Abdurrahman Bora, “Ben, minibüsün tepesine baca yaptırdım, en ufak bir koko ve rahatsızlık vermiyorum.” diyor. “Kokobüs” isimli minübüsün ününü duyan müşteriler ise, Abdurrahman Bora’nın yaptığı kokoreçleri büyük iştahla yediklerini ve memnun olduklarını söylediler. Abdullah Yangın, Adana

14.09.2003


 

Trafik kazalarında 3 kişi öldü, 2 kişi yaralandı

Adana’da meydana gelen iki ayrı trafik kazasında 3 kişi öldü 2 kişi yaralandı.

D–400 karayolu Metro kavşağında bisikleti ile giden 14 yaşındaki Ayhan Arslan, Hakan Güvenmez yönetimindeki 01 UZ 261 plakalı yolcu minübüsü çarptı. Çarpmanın etkisiyle ağır yaralanan Güvenmez, kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti.

Diğer yandan Pozantı’da dün saat 19:30 sularında meydana gelen kazada ise, Adana’dan Ankara istikametine otobandan giden TIR, Pozantı gişelerinde bekleyen araçlara çarptı. Çarpmanın neticesinde 4 araçda ağır hasar meydana geldi. Abdurrahman Karaaslan’ın (30) kullandığı 73 SD 869 plakalı TIR gişelerde bekleyen 41 F 7375 plakalı çekiciye, 34 TJ 3565 plakalı tankere, 63 M 2650 plakalı minübüse ve 01 SY 415 otomobile arkadan çarptıktan sonra karşıya istikamete geçerek durabildi. Kazada TIR şoförü Abdurrahman Karaaslan ile beraberindeki Eyüp Karaaslan (14) ve Mehmet Karaaslan (17) ağır yaralandı. Kazada 63 M 2650 sürücüsü Ali Taze (40) olay yerinde hayatını kaybetti. Adana Numune Hastanesi’ne kaldırılan Abdurrahman, Eyüp ve Mehmet Karaaslan tedavi altına alındı. Ağır yaralı olarak hastaneye kaldırılan Abdurrahman Karaasalan da hastanede kurtarılamayarak hayatını kaybetti.

Cengiz Özen, Adana

14.09.2003


 

Belediyenin su borusunu çalarken yakalandılar

Adana’da belediyenin su borularını çalarken suçüstü yakalanan çocuklar, polislere kendilerini bırakmaları için yalvardı.

Adana’nın Seyhan İlçesi Fuzuli Caddesi yanında Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılan park içerisine su şebekesi yapılması için getirilen dökme demir boruları çalan hırsızları fark eden polisler hırsızları suç üstü yakaladılar. Çaldıkları demir boruları kağıt topladıkları el arabasına koyarken yakalanan Erhan G. (14) ve Ali Ö. (14) amaçlarının hırsızlık yapmak olmadığını, alınmayacağını bilmediklerini söylemelerine rağmen polisi ikna edemediler. Kağıt topladıkları arabanın zabıtalar tarafından götürülmesine üzülen hırsız çocuklar gözyaşı döktüler. Uzun süre polise kendilerini bırakmaları için dil döken Erhan G. ve Ali Ö. değeri 200 milyon olduğu öğrenilen borularla birlikte Küçükleri Koruma Şubesi’ne götürüldüler. Olay yerine gelen zabıta ekipleri de öğrenci olduklarını iddia eden iki hırsıza ait kağıt arabasını belediyeye götürdü.

Cengiz Özen, Adana

14.09.2003


 

Eğitimciler yüzde 20 zam bekliyor

Eğitimciler Birliği Adana Şube Başkanı Aydın Gül, Başbakan Erdoğan'ın vaatlerini yerine getirmesini beklediklerini vurgulayarak, "Memur maaşlarına yüzde 20 zam yapılmasını istiyoruz." dedi.

Yeni eğitim öğretim yıllının başlamasına sayılı günler kala, zor şartlar altında hizmet üretmeye çalışan eğitimcilere hak ettikleri ücretin hükümet tarafından verilmesi istendi.

Eğitimciler Birliği Adana Şube Başkanı Aydın Gül yaptığı açılamada, hükümetin toplu görüşmelerde, zor şartlar içerisinde hizmet eden memurlara karşı takındığı tavrı doğru bulmadıklarının altını çizip, Başbakan Tayyip Erdoğan’ın 3 Kasım seçimleri öncesi (Sivil toplum örgütlerine önem veriyoruz, sivil toplum örgütlerinin görüşleri yol haritamız olacaktır.) sözlerine atıfta bulunarak; ‘Bu sözlerini hatırlamasını istiyoruz. Henüz belirlenmeyen 2003 yılı zam miktarlarının gözden geçirilerek açlık sınırının altında yaşama mücadelesi veren memurların sesine kulak vermesini bekliyoruz.’ dedi.

Başkakan Tayyip Erdoğan’ın memurları kast ederek ‘olan verilir’ sözünün doğru olmadığını belirten Gül, en az yüzde 20 oranında zam yapılması gerektiğini belirtti. Bazı sendikaların ortamı gererek hükümetle memuru karşı karşıya bıraktığını bu nedenle de iktidarla giriştikleri hak kazanma mücadelelerinin hüsrana uğratılmasını kabullenemediklerini söyleyen Eğitimciler Birliği Adana Şube Başkanı Aydın Gül; ‘Memurlarımıza bu kırılganlığı yaşatan diğer sendikaları ciddi sendikacılığa davet ediyoruz’ dedi. Cengiz Özen, Adana

14.09.2003


 

Okullarda tadilatlar son güne kaldı

Yeni eğitim öğretim yılının açılmasına bir gün kala tadilat yapılan okullarda hummalı bir çalışma yürütülüyor. Okulların boya, tesisat ve altyapı çalışmalarındaki eksiklikleri tamamlamak için yoğun bir çalışmaya giren okul yöneticileri 15 Eylül 2003’e çalışmaların bitmesi için çalışıyorlar.

Adana’da çalışma yapılan onlarca okuldan sadece birisi olan Mustafa Kemal Atatürk İlköğretim Okulu’nun tuvaletleri ile bahçesinde yürütülen çalışmalar okulların açılacağı Pazartesi gününe yetiştirilmek için hızlandırıldı. Öğrenci tuvaleti ile kanalizasyon şebekesinin yenilenmesini yapan işçiler, gece gündüz çalışarak işleri Pazartesiye yetiştirmek için gayret ettiklerini belirttiler.

Aynı şekilde tadilat çalışmalarının yürütüldüğü okullardan olan Atatürk İlköğretim Okulu’nda ise sıcak havalardan korunmak için sınıflara yerleştirilen klimaların bakımının Pazartesi gününe kadar tamamlanmaya çalışılıyor. Cengiz Özen, Adana

14.09.2003


 

Açık kontenjan müracaatında izdiham yaşandı

Anadolu ve Süper Liselerinde okumak isteyen yüzlerce öğrenci 137 açık kontenjan için bavşurunca kayıt izdihamı yaşandı.

2003–2004 eğitim–öğretim yılının başlamasına bir gün kala, Anadolu ve Süper Liselerinin açık kontejanlarından faydalanarak bu okullarda okumak isteyen öğrenciler önkayıt için Atatürk İlköğretim Okulu’na akın etti. Yüzlerce öğrencinin velileri ile birlikte geldiği Atatürk İlköğretim Okulu’nda izdiham yaşandı. Sabah erken saatlerde başlayan ön kayıtlar, akşam saatlerine kadar devam etti.

Konuyla ilgili olarak yetkililerden edinilen bilgiye göre, Adana’nın Şehir Merkezi’nde bulunan 6 Anadolu Lisesi’ne 11, yine şehir merkezindeki 15 Süper Lise’ye ise 126 öğrenci alınacak. Yapılan müracaatların sonucu bugün Atatürk İlköğretim Okulu’nun kapısına asılarak ilan edilecek. Açık kontejanlarına öğrenci alan Süper Liselerin taban puanı 4.62 ile 4.90 arasında değişirken, Anadolu Liselerine girişte taban puanın 760 ile 826 arasında değiştiği öğrenildi. Adana, cihan

14.09.2003


 

Ortatepe, yeniden ANAP Yüreğir ilçe başkanı oldu

Anavatan Partisi (ANAP) Yüreğir İlçe Başkanlığı’nın olağan genel kurulu yapıldı. Tek liste halinde gidilen kongrede başkanlığına yeniden Necati Ortatepe seçildi.

Pegasus Restaurant’ta gerçekleşen genel kurula 450 üyeden 200’ü iştirak etti. ANAP Yüreğir İlçe teşkilatında yönetim kurulu ise şu isimlerden oluştu; Mahmut Akşam, Aysun Özgen, Hasan Demircioğlu, İsmet Çetintaş, Feyyaz Ballıoğlu, Ahmet Koç, Zafer Özgüler, Remzi Köse, Mahmut Ertaş, Mesut Gökçe, Ali Sağ, Veysel İsen, Yunus Çolpan ve Bekir Ünaldı.

Adana, cihan

14.09.2003


 

Sümer, CHP il başkanlığı için adaylığını açıkladı

CHP Adana İl Başkanı Orhan Sümer, il başkanlığına aday olacağını açıklayacağını açıkladı.

Orhan Sümer basın açıklaması sırasında Adana CHP Milletvekili Prof. Dr. Gaye Erbatur’un yanısıra yüz kadar partili de hazır bulundu. Orhan Sümer, 10 milyon insanın 3 Kasım seçimlerinde oy kullanmadığını bunun nedenin vatandaşların partilere olan güvenin azalmasından kaynaklandığı savundu. Sümer, “CHP olarak bu güveni vermeliyiz. Yerel seçimlerde CHP’yi iktidara taşıyacağız.” dedi. Adana, cihan

14.09.2003


 

Gaz sıkışan fıçı bomba gibi patladı, 1 yaralı

Adana’da Sedat Boyraz (44) adlı demirci ustası boş fıçıyı keserken gaz sıkışması sonucu meydana gelen patlamayla ağır yaralandı.

Seyhan İlçesi Sarıyakup Mahallesi 4 Sokak 3 nolu yerde bulunan Demir Doğrama Atölyesi’nde meydana geldi. Sedat Boyraz adlı demirci ustası boş fıçılardan birini kesmeye başladı. Bu sırada fıçıda meydana gelen gaz sıkışmasından dolayı fıçı bomba gibi patladı. Patlama sonucunda Sedat Boyraz, ayaklarından ağır şekilde yaralandı. Adana, cihan

14.09.2003


 

Üzerine kaynar su dökülen çocuk yoğun bakımda

Adana’da üzerine kaynar su dökülen 5 yaşındaki kız çocuğu ağır yaralandı.

Adana’nın Seyhan İlçesi Gülbahçe Mahallesi 97 Sokak 17 nolu evde annesinin piknik tüpünün üzerine koyduğu suyun üzerine devrilmesi sonucu Büşra Yeter (5) ağır yaralandı. Numune Hastanesi’ne kaldırılarak tedavi altına alınan ve karın bölgesi ile iki bacağının tamamı yanan Büşra, yoğun bakıma alındı. Yoğun bakımda tedavi edilen Büşra’nın hayati tehlikesi olduğu bildirildi.

Adana, cihan

14.09.2003


Yazıcıya uyarla      Arkadaşıma gönder


GAZETE SAYFALARI


 

   BÜTÜN YAZARLAR


Bütün haberler 

   
   
   
   

 

 

Copyright© 1995-2003 Feza Gazetecilik A.S. / Çobançesme Mh. Kalender Sk. No: 21 34530 Yenibosna / İstanbul
Tel:+90 (212) 454 1 454 (pbx) Fax: +90 (212) 652 24 23 e-posta: okurhatti@zaman.com.tr
Bu site Zaman Gazetesi Bilgi İşlem ve İnternet Servisi tarafindan hazırlanmaktadır.