İNTERNETİN İLK TÜRK GAZETESİ
30.09.2003
Salı
  For English
  Ana Sayfa
  Haberler
  Ekonomi
  Dış Haberler
  Politika
  Kadın-Aile
  Kültür Sanat
  Televizyon
  Spor
  Yazarlar
  Yorumlar
  Çizgi-Yorum
 
  Akademi
  Bilişim
  Eğitim
  Otomobil
  Röportaj
  Tüketici Masası
  Okur Hattı
 
  Bölge Haberleri

  Dünyada Zaman

 
  Arşiv Arama
  Abone Formu
  About Us
  Reklam
  Künye / İletisim

  Hava Durumu
  Namaz Vakitleri
  E - Kart
  Sanat Galerisi

ZAMAN KiTAP

Ege...(Bütün Haberler)

bolgeler@zaman.com.tr

 

Yol kenarında sebze meyve satarak geçiniyorlar

Domaniçli köylüler, ürettikleri meyve ve sebzeleri yol kenarında satarak geçimlerini sağlıyor. Özellikle yol üzerindeki çeşme ve dinlenme yerlerinde konuşlanan köylüler, satışlardan memnun. Domaniç–Bursa yolunu pazar yerine çeviren köylüler, ürettikleri malları satarak geçimlerini sağlarken, alışveriş yapanlar da taze sebze ve meyve almanın mutluluğunu yaşıyor.

Şehir dışından gelen birçok meyve ve sebzenin hormonlu olduğuna dikkat çeken Domaniçli köylüler, kendi ürettikleri ürünlerin doğal olduğunu söyledi. Köylüler, “Yoldan geçenler, hem burada bir müddet mola verip temiz hava teneffüs ediyor, hem de doğal yollarla ürettiğimiz meyve ve sebzelerden alıyor. Biz de memnunuz, onlar da memnun.” diye konuştu. Orman ağaçlarının arasında kalan ve bin 500 rakıma kadar ulaşan Kocadağ’ın içinden geçen karayolu, yolcular için de cazibesi olan ayrı bir yer olarak tanımlanıyor. Cemil Türken, Kütahya

30.09.2003


 

Türk balını kötüleyen Alman firma Türkiye’den bal almaya kalktı

Alman Heinz Gruber firması, Türkiye’deki bal ihracatının önünü kesmek için büyük alıcı firmalara Türk balını kötüleyen faks geçti. Aynı faksı yanlışlıkla bir Türk firmasına da gönderen Alman firma, faksı geçtikten 4 gün sonra aynı Türk firmasından bal almak istedi.

Alman Heinz Gruber firmasının, Türkiye’deki bal ihracatının önünü kesmek için büyük alıcı firmalara, “Alman Bal Birliği’nden aldığımız bilgiye göre Türkiye ve Arjantin ballarına yasak gelecekmiş” içerikli faks çektiği ortaya çıktı. As İhracat AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Yaşar Yüksek, aynı faksın kendisine de gönderildiğini belirterek, firmanın faksı gönderdikten 4 gün sonra ürün almak için fiyat teklifi istediğini kaydetti.

Heinz Gruber firmasının bal alıcısı firmalara gönderdiği faks, 4 Eylül 2003 tarihini taşıyor. Firman, As İhracat AŞ’ye de gönderdiği faksla aynı tarihte yazılmış ancak dört gün sonra (8 Eylül 2003) gönderdiği ikinci bir faksta alım için fiyat teklifi istedi. Firmanın aynı faksı kendi acentesi olan alıcıya da gönderdiğini anlatan Yüksek, amacın Türkiye’nin bal ihracatının önünü kesmek olduğunu ifade ederken Ege Canlı Hayvan ve Su Ürünleri İhracatçı Birlikleri Başkanı Enver Özsoy, bu söylentilerin Tarım Bakanlığı’nın 81 ilin Tarımİl Müdürlüğü’ne gönderdiği yazıda balda ilaç analizi yapılmasını istemesiyle çıktığını kaydetti.

Türkiye’nin dünya bal üreticisi ülkeler arasında dördüncü sırada yer aldığını ifade eden Yüksek, ilk sırada yer alan Çin’in balına 2002 yılında ilaç kalıntısından ötürü uygulanan boykot sebebiyle Türk balının dünya perakende piyasasında tanındığını dile getirdi. Dünya bal pazarının Alman firmalarının elinde olduğunu anlatan Yüksek, “Alman firmalar, bütün dünyadan bal alır ve yine bütün dünyaya bal satar. Perakende piyasa onların elinde, yılda 100 bin ton bal alırlar. Çin’e geçen sene boykot uygulanmıştı. Türkiye’de rekolte yüksek olunca dünyanın en ücra köşesindeki alıcı bile Türkiye’yi öğrendi. Bunun önünü kesmek istiyorlar. Perakende pazarını bizim ele geçireceğimiz korkusu var.” dedi.

‘Balınıza boykot başlayabilir’ faksıyla elimizdeki balı ucuza almak istedikleri, gelen fiyat teklifi talebinden anlaşılıyor. Başka ülkelerdeki müşterilerimizle konuşuyoruz, ‘Dedikodulardan haberiniz var mı?’ diyorlar. Size de Heinz Gruber firmasından faks mı geldi dediğimizde ‘evet’ diyorlar. Benim mal sattığım acenteme de aynı faks gitmiş. Bal mevsimi yeni başlıyor. Mevsim başlamadan ellerindeki balı ucuz fiyata bağlayalım düşüncesindedirler.” diye konuştu.

Özsoy ise Heinz Gruber firmasının kendi acentesi olduğunu, uzun yıllardır bu firmaya mal sattığını belirterek, alıcılara gönderilen faksın kötü bir niyet taşıdığı kanaatinde olmadığını söyledi. Özsoy, “Söylentiler, Tarım Bakanlığı’nın ilaç analizi istemesinden kaynaklanmış olabilir. Ben bu firmayı uzun yıllardır tanıyorum ve mal satıyorum. Bütün alıcılar malı ucuza almak ister ancak bu firmanın piyasayı speküle etme düşüncesi yok. Gönderilen faks, Türk balının fiyatını düşürmez.” dedi.

Geçen yıl bal ihracatında yaşanan usulsüzlüklerin önüne geçmek için Tarım Bakanlığı’yla bir çalışma başlattıklarını anlatan Ege Canlı Hayvan ve Su Ürünleri İhracatçı Birlikleri eski Başkanı Nedim Kalpaklıoğlu şunları söyledi: “Bal üretiminde bütün ülkelerin asgari istediği, C13 şeker analizidir. Geçen sene Çin balına uygulanan boykot sonrasında gözler Türkiye’nin ürününe çevrildi. Kötü niyetli kişiler, bu durumdan faydalanarak bala şeker karıştırıp ihraç etti. Bunun önüne geçmek için Tarım Bakanlığı’ndan, bütün dünyanın istediği C13 şeker analizi zorunluluğunun getirilmesini istedik. Tarım Bakanlığı bir adım daha ileriye giderek, ilaç kalıntısı için de tahlil yapılması için il müdürlüklerine yazı gönderdi. Yabancı alıcılar, bakanlığın bu analizi zorunlu hale getirme isteği sebebiyle üründen şüphelenmiş olabilir.”

Türkiye’nin 2001 yılında 5 milyon 153 bin dolar olan bal ihracatı, 2002 yılında 31 milyon 512 bin dolara yükseldi. 2003 yılının ilk 6 ayında ise 21 milyon 900 bin dolarlık bal ihracatı yapıldı.

Ali Rıza Karasu / İzmir

30.09.2003


 

‘Çayır ve mera alanlarımız giderek azalıyor’

Ziraatçılar Vakfı Başkanı Prof. Dr. Osman Yüreklitürk Türkiye’nin 1950 yılında 38 milyon hektar olan çayır ve mera alanının, 1990 yılında 12 milyon 400 bin hektar düştüğünü söyledi.

Bir zamanlar tarım ve hayvan ürünleriyle kendi kendine yeten sayılı ülkeler arasında yer alan Türkiye’nin, son yıllarda ihraç eden ülke konumundan ithal eden ülke konumuna geldiği belirtildi. Türkiye’nin 1950 yılında 38 milyon hektar olan çayır ve mera alanının, 1990 yılında 12 milyon 400 bin hektara düştüğünü belirten Ziraatçılar Vakfı Başkanı Prof. Dr. Osman Yüreklitürk, “Türkiye önceden tarım ve hayvan ürünleriyle dünyada kendine yeten sayılı ülkeler arasındaydı ancak şu anda neredeyse bütün gıda maddelerini ithal eder hale geldi. Tarım ve hayvacılıkta IMF’ye bağlı bir politika izlendiği için tarım ve hayvancılıkta ilerleme olmadığı gibi gerileme yaşanıyor.” dedi.

Gelişmiş ülkelerde tarıma verilen desteğin yüzde 70, hayvancılığa verilenin de yüzde 30 olduğunu aktaran Yüreklitürk, “Türkiye’de ise bunun tam tersi. İtalya’da kişi başına yıllık 2 bin 800 dolar, Yunanistan’da bin 900 dolar ve İspanya’da bin 500 dolar destek verilmekte. Türkiye’de ise üreticiye yıllık 50 dolar destek yardımı yapılıyor. Şu anda Türkiye’deki üreticinin eline bir yılda, Yunanistan’ın üreticisine verdiği bir yıllık destek parası kadar para geçmiyor.” şeklinde konuştu. Devlet tarafından üreticiye gerekli desteğin verilmediğini vurgulayan Yüreklitürk, “Türkiye’de 1990 yılında 851 bin ton pamuk üretilmiş ancak üretici gereken desteği alamadığı için 2000 yılında pamuk üretimi 730 bin tona düşmüş. 1990 yılında 630 bin ton olana kırmızı mercimek üretimi, 2000 yılında 280 bin tona düşmüş. Yeşil mercimek 216 bin tondan 73 bin tona, nohut 860 bin tondan 548 bin tona, ayçiçeği 860 bin tondan 800 bin tona ve soya 162 bin tondan 4 bin tona gerilemiştir.” dedi.

Türkiye’de tarım ürünleri girdilerinin çok yüksek olduğuna ve bu fiyatların düşürülmesi gerektiğine değinen Yüreklitürk, “Tarım ve hayvancılığın geliştirilmesi için üreticiler, gelişime ve değişen üretim şartlarına göre eğitilmelidir. Devlet altyapı yatırımlarına önem vermeli ve pazarlamaya destek olmalıdır. Mesela her beş köy bir araya getirilip çiftçi birlikleri oluşturmalıdır. Çiftçi birliklerinde en az bir veteriner hekim ve iki ziraat mühendisi çalıştırılmalıdır. İlçelerde üst çiftçi birlikleri kurularak merkezi laboratuvarlar açılmalıdır. Bu laboratuvarlarda süratle toprak analizleri yapılarak, hangi toprağın hangi ürünle en verimli olacağı çiftçiye anlatılmalıdır. İllerde ise büyük organizatör laboratuvar ve üretim istasyonları kurularak çiftçiye damızlık tohum ve damızlık hayvan temini sağlanmalıdır.” şeklinde konuştu.

Mustafa Kuşen / İzmir

30.09.2003


 

Aydın Kömürcüler Odası açıkta kömür satışının engellenmesini istedi

Aydın’da bakkallarda bile torbayla kömür satıldığını ve denetimlerin yapılamadığını ifade eden Aydın Marangozlar Kutucular Kömürcüler Odası, Aydın Valiliği’nin ve Çevre İl Müdürlüğü’nün şimdiden gerekli tedbirleri almasını istedi.

Aydın’da kömür satışlarını satış belgesi olanların yapması istendi. Aydın’da bakkalarda bile torbayla kömür satıldığını ve denetimlerin bu yüzden yapılamadığını ifade eden Aydın Marangozlar Kutucular Kömürcüler Odası Başkanı Süleyman Algün, Aydın Valiliği’nin ve Çevre İl Müdürlüğü’nün şimdiden gerekli tedbirleri almasını istedi. Aydınlı’nın ısınmak için kömürü tercih ettiğini, kömür alırken de öncelikle kalite ve temizlik yerine fiyatına baktığını beyan eden Algün, açıktan kömür satışının yasak olduğunu, geçen yıllarda bir türlü önlenemeyen açık kömür satışının bu yıl önlenmesini istedi. Algün, “Bazı bölgelerde kaçak dolum yapıldığı yönünde şikayetler gelmektedir. Mutlaka bu şikayetler değerlendirilmeli ve kaçaklar ortadan kaldırılmalı. İlimizde bulunan ve kömür satış izini olmayan hiçbir işyerinin kömür satışına izin verilmemeli. Bazı bakkalların kömür sattığı konusunda şikayet alıyoruz. Bir bakkal kömür satacak ise mutlaka odamıza kaydolup kömür satış izin belgesi alması gerekmektedir. Bu yıl önceki yıllarda yaşanan sorunların yeniden yaşanmaması için esnaflarımızın kendi haklarına saygı göstermesini ve karşı tarafın haklarına da saygı duymasını istiyoruz.” dedi.

Osman Akçay / Aydın

30.09.2003


 

Çanakkale’de çöp tenekeleri temizleniyor

Çanakkale Belediyesi, kötü koku saçan çöp konteyner ve tenekelerini, özel bir şirkete ait konteyner yıkama kamyonu kiralayarak temizletti.

Çöp tenekelerinin temizliğinin yıl içinde iki defa yapıldığını belirten Çanakkale Belediye Başkan Vekili İsmet Güneşhan, ilk olarak çöp tenekesi yıkama kamyonu satın almak istediklerini fakat maliyetinin yüksek olması sebebiyle kiralama yolunu seçtiklerini söyledi. Çöp tenekelerinin yıkanmasının çok önemli olduğunu belirten Başkan Vekili Güneşhan, “Uzun süre yıkanmayan çöp tenekelerinin dibinde zamanla biriken çöpler, kent merkezinde kötü kokulara sebep oluyor. Bu sebeple tenekelerin yılda iki defa temizlenip yıkanması sayesinde kötü kokuların yerini temiz kokular alacak.” dedi. Çanakkale, Zaman

30.09.2003


 

Nazilli’de yeni öğretim yılı törenle başladı

Aydın’ın Nazilli ilçesinde 2003–2004 eğitim öğretim yılı, Atatürk anıtında yapılan törenle açıldı.

Saat 10.00’da yapılan çelenk koyma törenine Nazilli Kaymakamı Salih Keser, Belediye Başkanı Esat Ergüler ve Milli Eğitim İlçe Müdürü Faruk Ercan katıldı. Daha sonra tören, Nazilli Beş Eylül İlköğretim Okulu’nda devam etti. Burada konuşan Kaymakam Keser, “Yeni eğitim öğretim yılı bütün öğrenci, öğretmen ve velilere hayılı olsun. Öğrenciler, siz ülkenin gelecekteki yetişkinlerisiniz. Bu yüzden sizden çok çalışmanızı ve örnek birer yetişkin olmanızı bekliyoruz. Değerli öğretmenlerimiz, siz de her öğrenciyi Türkiye’nin birer geleceği olarak görüp onlara gerekli alâkayı gösterin. Sayın veliler, öğrencilerinizin yeterli eğitimi alabilmesi için elinizden gelen bütün çabayı göstermenizi rica ediyorum.” şeklinde konuştu. Nazilli, Zaman

30.09.2003


 

25 öğrenciyi bir yıl boyunca ücretsiz taşıyacak

Aydın'ın Germencik İlçesi'nde oturan 64 yaşındaki Muharrem Doğan, taşımalı eğitimle okuyan öğrencileri ücretsiz taşıma sözünü tuttu.

Doğan, 27 milyar liraya aldığı minibüs ile Germencik Himmet Çondur İlköğretim Okulu'nda öğrenim gören 25 öğrenciyi ücret almadan 1 yıl boyunca taşıyacağını belirterek, şunları söyledi: ''Bir süre önce, toplam 10 milyar 730 milyon lira olan taşımalı eğitim ücretini almayacağımı açıklamıştım. Bana inanmayanları bugün utandırıyorum. Sözümü tutarak öğrencileri ücretsiz taşımaya başladım. Amacım eğitime bir nebze olsun katkı sağlamak. Bizim her şeyimiz çocukların elinde. Sanki kendim okula gidiyormuş gibi heyecanlıyım.'' Aydın, aa

30.09.2003


 

Özbek, Milas AK Parti İlçe Başkanı oldu

AK Parti Milas İlçe başkanlığına Yılmaz Özbek seçildi.

Haziran ayında yapılan olağan genel kurulda başkanlığı kazanan Murat Güngören’in bir süre sonra AK Parti Genel Merkezi tarafından görevden alınmasıyla yönetim boşluğu yaşanmış ve göreve Özbek atanmıştı. Parti yetkilileri, yeniden yapılan genel kurul seçimlerinde Özbek’in başkan seçildiğini bildirdi. Seçime AK Parti Muğla milletvekilleri Hasan Özyer ve Seyfi Terzibaşoğlu da katıldı. Milas, Zaman

30.09.2003


 

Biga’nın kurtuluşunun 81. yıldönümü kutlandı

Çanakkale’nin Biga ilçesinin düşman işgalinden kurtuluşunun 81. yıldönümü kutlamaları dün başladı.

Balıkaya Trap Atış Poligonu’nda yapılan 13. Geleneksel Trap Atma Yarışması ile başlayan etkinlikler, 17 Eylül’de Azerbaycan Halk Dansları Topluluğu’nun gösterisiyle devam edecek. 18 Eylül günü ise Biga’nın düşman işgalinden kurtuluşunun canlandırılması yapılacak. Aynı gün Biga Belediyesi, geleneksel sünnet şölenini düzenleyecek ve akşam saatlerinde halk konseri yapılacak. Biga, Zaman

30.09.2003


 

Kalemci: Düşük kur nedeniyle Denizli’de fabrikalar batabilir

Denizli Ticaret Odası (DTO) Başkanı Nail Kalemci, dolardaki düşük kur nedeniyle, Denizli'de ''fabrikaların batabileceğini'' ileri sürdü. Düzenlediği basın toplantısında Kanada'da yapılan Milletlerarası Ticaret Odaları 3. Genel Kurulu hakkında bilgi veren Kalemci, kuruluşun sanayileşmiş ülkelerin dünya ticaretindeki hegemonyasını kırmanın ve dünya ticaretini evrenselleştirmenin yollarını aradığını belirtti.

Dolar kurunda yükselişin sağlanamamasının ihracatı olumsuz etkilediğini vurgulayan Kalemci, Merkez Bankası'nın 50–70 milyon dolarlık alımlarıyla doların yükselmeyeceğinin anlaşıldığını, bu nedenle yeni önlemlerin alınması gerektiğini ifade etti. Merkez Bankası'nca yapılan alımların doların fiyatını artırmak yerine Türk Lirası'nı daha da kıymetli hale getirdiğini kaydeden Kalemci, ''Denizli, tekstil ağırlıklı ve ihracata dayalı üretim yapan bir il. İhracatının büyük bölümü de ABD'ye. Önlem alınmazsa Denizli'de fabrikalar batabilir. Artık bardak taştı.'' diye konuştu.

Kalemci, sorunun nereden geldiği belli olmayan 10 milyar doların Türkiye'ye girişinden kaynaklandığını, bu fazlalığın çekilmesiyle doların 1 milyon 500 lira seviyelerine çıkacağını bildirdi. Recep Yazıcıoğlu'nun ölümüyle boşalan Denizli Valiliği'ne yapılacak atamayla ilgili olarak da Kalemci, ''Yusuf Ziya Göksu ve Recep Yazıcıoğlu gibi üst düzey 2 valinin görev yaptığı Denizli'ye atama yapılırken bu dikkate alınmalı. Onların seviyesinde bir vali atanmalı. DTO olarak bir araştırma yapıyoruz. Belirlenen isimleri daha sonra ilgili yerlere bildireceğiz'' dedi.

Öte yandan Kalemci, Kanada'nın kişi başına 25 bin dolarlık milli geliriyle refahı yakalamış ülkelerden biri olduğunu ifade ederek, ''İşçi olarak gitmek için ortam uygun. Orada çalışan birinin istekte bulunması yeterli. Lisan biliyorsanız ve çalışmaya istekliyseniz, para kazanmak kolay. Ayrıca yatırımcılar için de cazip bir ülke'' diye konuştu.

30.09.2003


 

Acıpayam Ovası’nı sulayacacak kanallar bitmeden çökmeye başladı

Denizli’nin Acıpayam ilçesinde devam eden sulama projesi kapsamında yapılan kanallarda çökmeler başladı. 13 yıldır devam eden ve ne zaman bitirileceği konusunda kesin bir tarih verilemeyen projeyle ovanın çok az bölümü sulanıyor. Çökmelerin ise heyelan sebebiyle meydana geldiği bildirildi.

Kanalın geçtiği dağın eteklerinde olan çökmenin, su verilme işleminin devam etmesi sebebiyle tamirinin yapılamayacağı; fakat geçici olarak naylonla kaplanarak su kaybının ve çökmenin büyümesinin önlendiği açıklandı. Öte yandan bütün altyapısı tamamlanmasına rağmen hidratlardaki anlaşmazlık sebebiyle sulamadan mahrum kalan Yumrutaş bölgesi ise gelecek yıl sulanacak. Konuyla ilgili olarak bir değerlendirme yapan Yumrutaş Belediye Başkanı Muzaffer Yılmaz, ovanın sulama işleminin gecikmesinin kasaba ekonomisini olumsuz etkilediğini belirterek, “Sulama daha önceki yıllarda başlasaydı, ürün çeşidi ve miktarı çok farklı olurdu.” dedi. Gelecek yıl kasabalarının kapladığı alanın sulanacağını ifade eden Başkan Yılmaz, üreticinin bunu iyi değerlendirmesini istedi.

Turgut Canevi / Acıpayam

30.09.2003


 

Yunan işadamlarından Türkiye’ye tam destek

Yunanistan’ın Girit Adası Hanya Kenti’nde düzenlenen 5. Türkiye Ege Kıyıları ve Yunanistan Ege Adaları Ekonomik Zirvesi sona erdi. Zirvede konuşan Yunanlı işadamları Türkiye’nin Avrupa Birliği (AB) üyeliğine tam destek geldi.

Zirvenin sonunda düzenlenen basın toplantısında konuşan İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, 7. zirvenin gelecek yıl Marmaris’te yapılacağını açıkladı. Hanya Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Evagelos Spanoudakis, bütün katılımcılara teşekkür ederek, ‘’Hanya, her zaman kucak açıp sizi beklemektedir’’ dedi. İki ülke arasındaki ilişkinin ticaretle sınırlı kalmaması gerektiğine dikkati çeken Spanoudakis, diğer alanlarda da dostluk bağlarının güçlendirilmesini istedi. Taraflarca imzalanan sonuç bildirgesinde Ege’nin bir ticaret–yatırım ve dostluk denizine dönüştürülmesi gerektiği belirtilerek, özetle şöyle denildi:

“Ege, Akdeniz, Trakya hinterlandında bir ticaret ve turizm bölgesinin oluşturulması, ulus devletler ve ticari entegrasyonların dışında ekonomik merkezi oluşması nedeniyle Ege adaları ve Ege kıyıları ile bölgede bir ekonomik sıçrama yaratılması; Ege’nin ekonomi, ticaret, kültür ekseninde bir cazibe merkezi haline getirilmesi, iki ülke arasındaki ticaretin 4 yılda 2 milyar dolar olarak belirlenmesi.” gerekmektedir. Kıyı ticaretinin başlatılması ve bu konudaki ticarî ve idarî engellerin kaldırılması görüşünün de yer aldığı bildirgede şu ilkeler de yer aldı:

‘’Yunan Ege adaları ve Türk Ege kıyıları arasında ticaretin geliştirilmesini teminen Yunan adalarında akredite laboratuvarların açılması, Ege ile hava ve deniz yolu bağlantılarının kurulması, Ege kıyıları ile Ege adaları arasında ortak enerji yatırımları, kurtarma ve orman yangınlarını söndürmede işbirliği, 2004 Atina olimpiyatları çerçevesinde hizmet, müteaahhitlik, inşaat, konaklama, gıda, güvenlik, turizm, beyaz eşya, mobilya, tekstil, temizlik malzemeleri gibi bir çok sektörde işbirliği. Türkiye’nin AB’ye tam üyeliğinin Yunanistan tarafından desteklenmesi, çifte vergilendirmenin önlenmesi anlaşmasının mutlaka ve en kısa sürede imzalanması. İki ülke arasında ikili ve transit karayolu taşımacılığının tamamen serbestleştirilmesi. İzmir–Atina uçak seferlerinin gerçekleştirilmesi için ortak hareket edilmesi. Din turizmi paketleri, kış ve kültür turizmleri programlarının gerçekleştirilmesi, finansman ve bankacılık alanlarında işbirliği.”

Nedim Yalçın Ali Rıza Karasu / Girit

30.09.2003


 

Şehit polisin Devlet Övünç Madalyası’nı 6 yaşındaki kızı aldı

Aydın’da 5 şehit ailesi ve 4 gaziye Devlet Övünç Madalyası verildi. Ege Bölgesi Sanayi Odası toplantı salonunda düzenlenen törende şehit polis kızı 6 yaşındaki Ecenur Aşkıntaş, babasının devlet övünç madalyasını belgesini aldı.

Babası malûlen emekli olan polis kızı melek Aybüke Eker’in şehitler için yazdığı şiirini okurken duygu dolu anlar yaşandı. Şehit yakınları ve gaziler ağlarken protokolden de ağlayanlar oldu. Aydın, Zaman

30.09.2003


 

Kredi kartı borcunu ödemek için böbreklerini satılığa çıkardı

Manisa’nın Soma ilçesinde yaşayan iki çocuk babası Bayram İlteriş (45), kredi kartının 2 milyar lira olan borcunu ödemek için böbreklerini satılığa çıkardı.

İlteriş, “Beş yıldır işsizim. Kızım Rabia engelli doğdu; onun sağlığına kavuşması için elimizde olan üç beş kuruşun hepsini harcadık. Pazar arabam var, onunla evimin nafakasını çıkarmaya çalışıyorum ama nafile. Bu parayı ödemek için böbreklerimi satabilirim.” dedi. Soma, Cihan

30.09.2003


 

ADÜ akademik açılışını yaptı

Aydın Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ), törenle 2003–2004 akademik yılına başladı. ADÜ Spor ve Kültür Salonu’nda yapılan açılış törenine Aydın Valisi Muharrem Göktayoğlu, Belediye Başkanı İlhami Ortekin, Cumhuriyet Başsavcısı Sabri Beytorun, Bölge İdare Mahkemesi Başkanı Adviye Şahin, Baro Başkanı Sümer Germen, Emniyet Müdürü Cemil Demir ve öğretim görevlileri katıldı. Törene öğrenci katılımının az olması dikkat çekti.

Açılış töreninde konuşan ADÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Gürel, kaliteli bir üniversite olma yolunda emin adımlarla ilerlediklerini belirterek, “Üniversitemiz, 2003–2004 akademik yılına 9 bin 16 öğrencisi, 313 öğretim üyesi, 513 öğretim elemanı ve 652 idari personeli ile başlıyor. Sevinçle görüyorum ki üniversitemiz öğretim üyelerinin 236 adet araştırma projesi uluslararası kuruluşlardan, TÜBİTAK, DPT ve diğer ulusal kuruluşlardan destek almıştır.” dedi.

Osman Akçay, Aydın

30.09.2003


 

Tavas Kaymakamı, köyün içme suyu açılışını öğrenciye yaptırdı

Denizli’nin Tavas ilçesine bağlı Yahşiler köyünde yapılan içme suyu şebekesinin açılışında kurdelayı Tavas Kaymakamı Ahmet Ümit, ilköğretim öğrencisi Ayşe Gökçe’ye kestirdi.

Gökçe heyecanlanarak kesmekte zorlanınca Kaymakam Ümit, yardımcı oldu. Açılışta konuşan Ümit, “Bir ülkenin ve şehrin medeniyet kazanması elektrik, yol ve suyla olmaktadır. Susuz memleket olmaz. Emeği geçen herkese teşekür ederim.” dedi. Yahşiler Köyü Muhtarı Mustafa Karaboğa ise, “Bu içme suyunu köyümüzün yanında Akıncılar köyü de kullanacak. Desteğini esirgemeyen idarecilerimize ve köylülerimize teşekkür ederiz.” şeklinde konuştu. Osman Tanış, Tavas

30.09.2003


 

Balıkesir’in 6 kaymakamı değiştirildi

İçişleri Bakanlığınca yapılan tayin ve atamalara göre Balıkesir'e bağlı Gönen ilçesi Kaymakamı Mehmet Demirezer Şişli Kaymakamlığı'na atanırken, Gönen Kaymakamlığı'na ise İstanbul Vali Yardımcısı Saim Eskioğlu getirildi.

Balıkesir Vali Yardımcılıklarına Konya eski Vali Yardımcısı Mustafa Erdoğan, Çorum eski Vali Yardımcısı Ahmet Soley, Selçuklu eski Kaymakamı Kadim Doğan atandı. Balıkesir'in altı ilçesine de çeşitli atamalar gerçekleştirildi. Burhaniye Kaymakamı Ertan Yüksek Sincan Kaymakamlığına, Havran Kaymakamı Bekir Yılmaz İslahiye Kaymakamlığına, Savaş Tepe Kaymakamı Yüksel Topal ise Bayındır Kaymakamlığına, Maltepe Kaymakamı Ünal Oktay Burhaniye Kaymakamlığına, Akçadağ Kaymakamı Mustafa Özyapı Dursunbey Kaymakamlığına, Yüksekova Kaymakamı Ali Murat Kayhan ise Havran Kaymakamlığına atandı.

Balıkesir, Cihan

30.09.2003


 

Köylerini broşürle tanıtıyorlar

Balıkesir’in Edremit ilçesine bağlı Kızılkeçili köyü, turizm merkezi olma yoluna hızlı adımlarla ilerliyor. Kızılkeçili Köyü Muhtarı Osman Akçay, köyün güzeliklerini anlatan bir broşür hazırlatarak gelen yerli ve yabancı turistlere dağıttı.

Kızılkeçeli’yi turistik bir merkez haline dönüştürmek isteyen Muhtar Akçay, bu yıl başlattığı ev pansiyonculuğunun seneye yaz sezonunda daha etkili olması ve köye daha çok turist gelmesi için tanıtıcı broşürler hazırlatarak dağıttırdı. Akçay, “Belediye olma niteliğini yakalıyoruz ancak Kızılkeçeli köyü olarak belediye olmayı istemiyoruz. Köyümüzün muhtarlık olarak yönetilmesinden yanayız. Belediye statüsüyle bir çok problem de beraberinde gelecektir. Biz böyle daha huzurluyuz.” dedi. Köyde bir çok değişiklik de yapan Akçay, bütün yolların asfaltlandığını, önümüzdeki yıl ise Hasan Boğuldu Mesire Alanı’na giden 4.5 kilometrelik yolun asfaltlanacağını bildirdi. Edremit, Zaman

30.09.2003


 

Organize hayvan hırsızlığı uyarısı yapıldı

Ege Bölgesi’nde sıkça görülmeye başlanan toplu hayvan hırsızlıklarının terör örgütü bağlantılı olabileceği bildirildi.

Manisa’nın Kula İlçesi’nde jandarma, Ziraat Odası’nda hayvan yetiştiricileri ile toplantı yaptı. Yetkililer, İzmir, Aydın, Denizli, Manisa, Muğla ve Uşak illerindeki toplu hayvan hırsızlıkları ile ilgili geniş çaplı soruşturma yapıldığını, hırsızlıkların organize bir şebeke tarafından gerçekleştirildiğinin tespit edildiğini bildirdiler. Kula, aa

30.09.2003


 

İthalattaki gümrük vergi oranının yükseltilmesi mısırcıları sevindirdi

Turgutlu Ziraat Odası Başkanı Kenan Gürsabancı, Türkiye Ziraat Odaları Birliği’nin çalışmaları sonucunda mısırın ithalattaki gümrük vergi oranlarının arttırılmasının mısır üreticilerini biraz da olsa rahatlattığını söyledi.

Turgutlu Ziraat Odası Başkanı Kenan Gürsabancı, yaptığı basın açıklamasında Türkiye Ziraat Odaları Birliği’nin gayretleri ile mısır üreticisinin rahatladığını aktararak, diğer ithalattaki gümrük vergi oranların değiştirilmesiyle mısır üreticisinin kazançlı çıkacağını belirtti. Gürsabancı, daha önce ithal edilen mısırdan % 45 gümrük vergisi alındığını fakat Ziraat Odaları Birliği’nin çalışmalarıyla hükümetin bu gümrük vergi oranını % 70’e çıkarmasıyla mısır üreticisinin rahatladığını dile getirdi. Bu artışın Türkiye’deki mısır üretimi yapan üreticileri sevindirdiğini ifade eden Gürsabancı, “Önümüzdeki günlerde, yapılan bu çalışmaların ne kadar doğru olduğu görülecektir. Tarım politikamızın bazı maddelerinin değiştirilmesi mısır üreticilerine pozitif etki yapacaktır ve bazı şeylerin değiştirildiğinde sonuçların ne denli olumlu olduğu ortaya çıkacaktır. Hükümetten beklentimiz, bunun sadece mısırla sınırlı kalmaması. İthalatta tarım ürünlerine uygulanan vergi oranlarının tekrar gözden geçirilmesi gerekmektedir” diye konuştu.

İbrahim Süzer / Turgutlu

30.09.2003


 

Zeytin, yok yılında artış gösterdi

İzmir Ticaret Borsası (İTB) Başkanı Tuğrul Yemişçi, zeytin ve zeytinyağında bu yılın ‘Yok Yılı’ olduğunu söyledi. Bir önceki yok yılına oranla bu yılın zeytin ve zeytinyağı rakamlarının arttığına dikkat çeken Yemişçi, zeytinciliğe ilginin arttığını ve ağaç sayısında artış olduğunu vurguladı.

İTB’de bir basın toplantısı düzenleyen Yemişçi, geçen yıl zeytinde bir milyon ton, zeytinyağında 148 bin ton olan rekoltenin bu yılın yok yılı olması nedeniyle zeytinde 302 bin ton, zeytinyağında 41 bin tona düştüğünü söyledi. Bir önceki ‘Yok yılı’ 2001–2002’de rekoltenin zeytinde 229 bin ton, zeytinyağında 30 bin ton gerçekleştiğini hatırlatan Yemişçi, 2001–2002 yılına oranla bu yılki rakamların iyi olduğunu aktardı. Geçen yılki rakamların zeytinde 1 milyon ton, zeytinyağında 148 bin ton olarak hesaplandığını dile getiren Yemişçi, geçen yıl rakamlarında yüzde 5 oranında bir sapma olduğunu kaydetti. Mevye veren ağaç sayısının 65 milyon 100 binden 66 milyon 710 bine yükseldiğini ve meyve vermeyen ağaç sayısının 4 milyon 200 binden 4 milyon 274 bine yükseldiğini dile getiren Yemişçi, ağaç başına zeytin tanesinin 16’dan 5’e düştüğünü açıkladı.

Ege zeytin ve zeytinyağının Türkiye için önemli olduğunu belirten Yemişçi, 10 yılın ortalamasında Ege’nin toplam zeytin ve zeytinyağı üretiminin yüzde 89’unu karşıladığını vurguladı. Zeytinde primin bölgelere göre farklı belirlenmesi gerektiğini dile getiren Yemişçi, üretilen ürünün hangi bölgede hangi maliyette üretildiğinin, hangi koşullarda satıldığının belirlenmesi ve buna göre prim tesbit edilmesi gerektiğini vurguladı. Bu konuda ilgili müsteşarlıklara ve Devlet Planlama Teşkilatı’na başvurduklarını ifade eden Yemişçi, geç açıklanan pirimin çiftçiyi memnun etmediğini ve 2003 primlerinin 2004 yılı bütçesinde ödenmesinin kendilerini üzdüğünü belirtti.

Tuncay Levent / İzmir

30.09.2003


 

Adliyede ifade veren Antalyalı taraftarlara yaralı yakınları saldırdı

Pazar günü oynanan Vestel Manisaspor ile Antalyaspor karşılaşması öncesinde taraftarlar arasında çıkan iki kişinin bıçaklandığı ve biri polis dört kişinin atılan taşlardan yaralandığı olayların zanlıları dün Manisa Adliyesi’nde hakim karşısına çıkarıldı.

Şehir girişinde Manisalı taraftarlara saldıran Antalyalı taraftarlardan 10 zanlının ifadeleri alındıktan sonra dördü tutuklandı, altısı serbest bırakıldı. Önceki gün meydana gelen olayda başına isabet ettiği taşlarla ağır yaralanan Aydın Borak’ın (19) yakınları adliyeye gelerek olay çıkardı. Taraftarların üzerine saldıran Borak’ın yakınları, polis tarafından adliye dışına çıkartıldı.

Manisa, Zaman

30.09.2003


 

Pazarcılar dışarıdan gelen tuhafiyecilere engel olamıyor

Dışarıdan gelen esnafın engellenmesi için büyük bir mücadele içinde olan Manisa Pazarcılar Odası, tuhafiyecilere sözünü geçiremiyor.

Yaptıkları mücadeleler sonucunda dışarıdan gelen esnaf sayısını geçen yıllara göre azalttıkları söyleyen Manisa Meyve, Sebze ve Umum Pazarcılar Odası Başkanı Halim Şener, Perşembe Pazarı’ndaki tuhafiyeciler bölümünde hâlâ dışarıdan gelen esnaflar olduğunu ve bunun odaya kayıtlı pazarcıları büyük sıkıntıya soktuğunu vurguladı. 2 bin civarında kayıtlı üyesi bulunan Meyve, Sebze ve Umum Pazarcılar Odası’nın 15 zabıtası, belediye zabıtasının da desteğiyle dışarıdan gelen esnafa fırsat vermiyor. Oda Başkanı Şener, “Daha önceki yıllarda, dışarıdan gelen esnaflar yüzünden bir hayli sıkıntılı günler geçirdik ancak yoğun çalışmalarımız sonucu amacımıza ulaştık ve şimdilerde bu konuda pek sıkıntı yaşamıyoruz. Zaman zaman özellikle tuhafiyeciler bölümünde dışarıdan gelenler oluyor, zabıtamız buna da gereken müdahaleyi yapmayı ihmal etmiyor.” dedi. İl dışındaki esnafların özellikle Perşembe Pazarı için yoğun talebi bulunduğunu belirten Şener, “Yerimiz müsait olsa, elbette dışarıdan gelen esnafa hayır demeyiz.” şeklinde konuştu. Muharrem Gökçen, Manisa

30.09.2003


 

Ödemişli şair muhtar ilk şiir kitabını çıkardı

İzmir’in Ödemiş ilçesine bağlı Bozcayaka Köyü Muhtarı Bayram Avcı, ilk şiir kitabını yayınladı.

İlkokul mezunu olan Muhtar Avcı’nın kitabının ismi “Şiir Bahçesinde.” 201 şiir, 18 şarkı ve türkü sözünün bulunduğu şiir kitabında Cumhurbaşkanı’ndan kaymakama, Fethullah Gülen’den Zeki Müren’e kadar birçok kişi için yazılmış şiirler yer alıyor. İzmir eski Valisi Alaaddin Yüksel’e okuduğu şiirle susuz köyüne su getirten şair muhtar Avcı, kitabında bölgenin problemlerini anlatmak için bürokratlara yazdığı şiirlere de yer vermiş. Ödemiş, Zaman

30.09.2003


 

Armutlu’daki seçim yatırımı bitiriliyor

İzmir’in Kemalpaşa ilçesine bağlı Armutlu beldesinde, 12 Mayıs 2002’deki ara seçimlerde ANAP eski Genel Başkanı Mesut Yılmaz’ın temelini attığı ve sadece dört kolondan oluşan çok programlı lisenin inşaatına hız verildi.

İnşaatın sponsorluğunu üstlenen Güriş İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı İdris Yamantürk’ün ismini taşıyan bina için çalışmalar hızlandırıldı. Yetkililer, okulun inşaatla ilgili bütün malzemelerinin satın alındığını ve beton anlaşmasının yapıldığını, en kısa sürede de kaba inşaatın tamamlanacağını ve okulun önümüzdeki eğitim öğretim yılında eğitime başlayacağını belirtti. Okul inşaatının başlaması, belde halkı tarafından da sevinçle karşılandı. Yakında yalnızca Kemalpaşa ilçe merkezinde Kemalpaşa Lisesi’nin bulunması, yakın beldelerde ise lise olmaması velileri zor durumda bırakıyordu. Engin Kazlı, Kemalpaşa

30.09.2003


 

Halk Eğitim Merkezi kayıtları başladı

Kütahya’nın Simav ilçesinde Halk Eğitim Merkezi tarafından açılan meslek kurslarına kayıtlar başladı.

Simav Halk eğitim Merkezi, bu yıl okuma yazma 1. ve 2. kademe, bilgisayar, el sanatları, İngilizce, Arapça, Çinicilik, Bağlama, halıcılık ve kilim, giyim, nakış, kalorifer ateşciliği gibi alanlarda kurslar açacak. Simav Halk Eğitim Merkezi Müdürü Falih Uz, “Herhangi bir dalda kurs açılabilmesi için en az 15 kursiyerin başvurması gerekiyor. Kursiyerlerimiz, meslek edinmenin yanında para kazanarak aile bütçesine de katkıda bulunuyor. Geçen yıl merkezimize kayıt yaptırıp devam eden bin 625 kursiyere kurs bitirme ve başarı belgesi verdik. Bu yıl daha fazla kursiyerin kayıt yaptırmasını bekliyoruz.” dedi. Simav, Zaman

30.09.2003


 

Organize hayvan hırsızlığı uyarısı yapıldı

Ege Bölgesi’nde sıkça görülmeye başlanan toplu hayvan hırsızlıklarının terör örgütü bağlantılı olabileceği bildirildi.

Manisa’nın Kula İlçesi’nde jandarma, Ziraat Odası’nda hayvan yetiştiricileri ile toplantı yaptı. Yetkililer, İzmir, Aydın, Denizli, Manisa, Muğla ve Uşak illerindeki toplu hayvan hırsızlıkları ile ilgili geniş çaplı soruşturma yapıldığını, hırsızlıkların organize bir şebeke tarafından gerçekleştirildiğinin tespit edildiğini bildirdiler. Kula, aa

30.09.2003


 

Sürücü kursu, TSE belgesi aldı

Manisa’da 15 yıldan beri hizmet veren Sancaklı Sürücü Kursu, trafik kazalarını azaltmak amacıyla Türk Standartları Enstitüsü’nden (TSE) kalite belgesi aldı.

Kursiyerlerine modern bir binada, klimalı sınıflarda ve teknolojinin son imkanlarıyla ders anlatan Sancaklı Sürücü Kursu, Manisa’daki sürücü kursları arasında TSE belgeli tek kurs durumunda. TSE Manisa Temsilcisi İsmail Ünlü, konuyla ilgili olarak şunları söyledi: “Manisa’da bulunan sürücü kurslarında yapılan inceleme ve görüşmeler neticesinde, sadece Sancaklı Sürücü Kursu’nun Türk standartlarına uygun eğitim verdiğini gördük. Sancaklı Sürücü Kursu, direksiyon eğitim alanından binadaki dersliklerine, sahibi ve işletmecilerine varıncaya kadar Türk standartlarına uygun eğitim veriyor. Dolayısıyla bu kurs, Manisa’da ilk olarak TSE belgesi almış oldu.” diye konuştu. TSE belgeli Sancaklı Sürücü Kursu’nun kurucusu Şuayip Uçar ise 15 yıldır bu sektörde hizmet verdiğini ifade ederek, her zaman amaçlarının hizmet kalitesini yükseltmek olduğunu belirtti. Kursun 28 Temmuz 2003 tarihinde TSE belgesi aldığını bildiren Uçar, bu zamana kadar kazandığını kursiyerlere yatırım için harcadığını dile getirdi. Uçar, şöyle konuştu: “Türkiye’de trafik kazaları, gerek sürücüden gerekse yollardan kaynaklanan hatalardan dolayı her geçen gün artıyor. Artık bu kazaların, en azından sürücüden kaynaklananlarını verdiğimiz kurslarla asgariye indirmemiz gerekir. Bütün kursiyerlerimize, kurs bitiminde TSE belgeli sertifika veriyoruz. Bu sayede kursiyerlerimiz hem TSE belgeli sertifikaya sahip oluyor hem de daha kaliteli bir eğitim almış oluyor.”

Muharrem Gökçen, Manisa

30.09.2003


 

Dikili ve Ayvalık kurtuluşunu kutladı

Balıkesir’in Ayvalık ilçesinin kurtuluşunun 81. yıldönümü, halkın yoğun ilgisiyle kutlandı. Saygı duruşu ve Atatürk anıtına çelenk konulmasıyla başlayan tören, Ayvalık Kaymakamı Ayhan Boyacı, Belediye Başkanı Ahmet Tüfekçi ve Garnizon Komutanı’nın halkı selamlamasıyla devam etti. Törende Kaymakam Boyacı ve Başkan Tüfekçi, günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yaptı. Okulların resmi geçidini, Tarihî Turgutlu Mehter Takımı’nın gösterisi takip etti.

Dikili’nin kurtuluşunun 81. yıldönümü coşkuyla kutlandı. Saygı Duruşunun ardından İstiklal Marşı’nın söylenmesiyle başlayan program Cumhuriyet Meydanına çelenklerin konulmasıyla devam etti. Programda Kuzey Kıbrıs Cumhuriyeti Otantik Halk Oyunları Ekibi’nin ilginç gösterilerileri büyük ilgi gördü. Program geçit törenleriyle sona erdi. Ayvalık, Dikili, Zaman

30.09.2003


 

Fuarda sergilenen eski tarım aletleri ilgi çekti

İzmir’in Ödemiş ilçesinde bu yıl ikincisi düzenlenen Ödemiş Tarım Fuarı’nda Salihli Ziraat Odasının açtığı “Eski Tarım Aletleri” standı büyük ilgi çekti.

Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş’in daveti üzerine bu yıl ilk defa fuara katılan Salihli Ziraat Odası, geçmişten günümüze tarım aletlerini sergiledi. Fuarı gezen bir çok vatandaş stand önünde uzun süre oyalanarak, aletleri görme ve inceleme fırsatı buldu. Konuyla ilgili açıklama yapan Salihli Ziraat Odası Başkanı Ahmet Can “Tarım aletleri ile ilgili Salihli’de bir müze oluşturmak için harekete geçtik. Ellerinde eski tarım aletleri olan varsa bize ulaşsın.” dedi. Ödemiş, Zaman

30.09.2003


 

Turgutlu OSB’nin altyapı ihalesi onaylandı

Turgutlu Ticaret ve Sanayi Odası’nın, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’nda yapılan Turgutlu Organize Sanayi Bölgesi’nin altyapı ihalesi, bakanlık tarafından onaylandı.

30 firmanın katıldığı ve 3 trilyon 200 milyar liralık muammen bedelli ihalede ihale komisyonu, 1 trilyon 200 milyar lira teklif veren Mehmet Alptekin İnşaat’a işi ihale etmişti. Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun’un ihale komisyonunun kararını onaylamasından sonra yapılan açıklamada, Elazığ’da kurulu Mehmet Alptekin İnşaat’ın ihaleyi aldığı açıklandı. Turgutlu, Zaman

30.09.2003


 

Göksu: Temel sorunumuz eğitim

Bir ülkenin kalkınmasını sağlayan, ekonomisini geliştiren ana unsurun eğitim ve bilgi olduğunu belirten Vali Göksu, “Çağdaş bir toplum olma yolunda önemli adımlar atmaktayız. Çağdaş olabilmenin, bilgi toplumu olabilmenin yolu eğitimden geçmektedir.” dedi.

2003–2004 eğitim–öğretim yılının açılışı dolayısıyla İzmir Karşıyaka Mavişehir İlköğretim Okulu’nda bir tören düzenlendi. Törene, İzmir Valisi Yusuf Ziya Göksu, Ege Ordu Komutanlığı Harekat Kurmay Başkanı Tuğgeneral Aydın İnağ, Emniyet Müdürü Halil Tataş, Karşıyaka Kaymakamı Mehmet Aslan, Karşıyaka İlçe Milli Eğitim Müdürü Erdal Türker, Karşıyaka Belediye Başkanı Şebnem Tabak, veliler ve öğrenciler katıldı.

Törende öğrenciler adına konuşan ilköğretim okulu 2. sınıf öğrencisi Melis Okuş (8), konuşmasının sonunda Vali Göksu’ya “bir kırmızı gül” sunmak istediğini söyledi. Öğretmenleri tarafından protokol tribününe çıkartılan Okuş’u, Vali Göksu kucağına alıp öptü ve gülü kabul etti.

Bir ülkenin kalkınmasını sağlayan, ekonomisini geliştiren ana unsurun eğitim ve bilgi olduğunu belirten Vali Göksu, “Öğrencilerimizle, öğretmenlerimizle, velilerimizle İzmir’de mutlu bir günü yaşıyoruz. Ülkemizin en temel sorunu eğitimdir. Bu ülke ne çektiyse cehaletten çekti. Bunu yok etmenin yolu eğitimden geçer. Barışı, dostluğu sağlamanın yolu da eğitimdir. Bugün Türkiye, Büyük Önder’imizin bize armağan ettiği, rejimlerin en mükemmeli olan Cumhuriyet rejimiyle yönetilmektedir. Artık, çağdaş bir toplum olma yolunda önemli adımlar atmaktayız. Çağdaş olabilmenin, bilgi toplumu olabilmenin yolu eğitimden geçmektedir.” dedi.

Okulların büyük bölümünün eksiklerinin Milli Eğitim Bakanlığı ve İl Özel İdaresi tarafından giderildiğini ve ilk kez bu yıl, ilköğretim okullarında kitap karmaşası yaşanmadığını da dile getiren Göksu, “İzmir’de her yıl, yüzde 2–2,5 nüfus artışı oluyor. Bu yıl, 18 bin yeni öğrenci okullara kayıt yaptırdı.” diye konuştu.

9 Nisan’da ‘’Yap okulunu yaşat adını’’ adını verdikleri bir kampanya başlattıklarını hatırlatan Vali Göksu, “Tüm hayırseverlerimiz ve işadamlarımıza bir kez daha sesleniyorum; gelin okul yaparak, adınızı ölümsüzleştirelim. İzmir her konuda olduğu gibi bu konuda da Türkiye’ye önder olacaktır.” şeklinde konuştu.

Bin 250 okulda 630 bin öğrencinin 29 bin öğretmenle bugün dersbaşı yaptığını belirten İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Kamil Aydoğan, “41 yeni okul ihalesi gerçekleştirdik. 147 okulda da onarım ihalesi yaptık. 119 yeni öğretmenin ataması yapıldı. 466 İngilizce, 219 da bilgisayar öğretmeni açığını, ücretli öğretmen ile kapatacağız. Bakanlığımız İzmir’de ilköğretim okullarında okuyan 459 bin 300 öğrenciye 3 milyon 550 bin kitap gönderdi, hepsini sıralarına koyduk.” dedi.

Mustafa Kuşen / İzmir

30.09.2003


 

Öğrenciler Başkan Piriştina’dan bilgisayar sınıfı istedi

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Piriştina ve Konak Belediye Başkanı Erdal İzgi, Vasıf Çınar İlköğretim Okulu’nu ziyaret etti. Ziyaret sırasında, okul öğrencilerinden İlayda Özuğurlu ve Şima Sever, Piriştina’dan okullarına bilgisayar sınıfı istedi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Piriştina ve Konak Belediye Başkanı İzgi, 2003–2004 eğitim–öğretim yılının başlaması nedeniyle Konak İlçesi’ne bağlı Ferahlı Mahallesi’ndeki Vasıf Çınar İlköğretim Okulu’nu ziyaret ederek öğrencilere çanta dağıttı. Öğrenciler ise Piriştina’yı “Büyük Başkan Piriştina” tezahüratlarıyla karşıladı.

Göreve geldiklerinde İzmir’deki okulların bakım, onarım ve çevre düzenleme çalışmalarına başladıklarını belirten Başkan Piriştina, “3 yıl içinde okulların yeni ihtiyaçları ortaya çıktı. Vasıf Çınar İlköğretim Okulu’nun bilgisayar laboratuvarının yanı sıra, imkanlarımız dahilinde tüm ihtiyaçlarını karşılayacağız. Türkiye’deki tüm sorunların altında eğitim eksikliği yatıyor. Valilik, Milli Eğitim Müdürlüğü ve belediyelerle işbirliği yaparak eğitime destek veriyoruz ve vermeye de devam edeceğiz.” dedi.

Piriştina’nın insana verdiği önemi her fırsatta ortaya koyduğunu, kendisine destek verilerek sahip çıkılması gerektiğini dile getiren Konak Belediye Başkanı Erdal İzgi, okulların ihtiyaçlarının karşılanacağını söyledi. Daha sonra da okulu gezen Piriştina, öğrencilerin alkışları arasında okuldan ayrıldı. İzmir, Zaman

30.09.2003


 

Meksikalı profesör İzmir’de öldü

Uluslararası Beyin Araştırmaları Örgütü’nce (IBRO), Ege Üniversitesi’nde (EÜ) düzenlenen konferansa katılmak için İzmir’de bulunan Meksikalı Profesör Hugo Arechiga, kaldığı otel odasında ölü bulundu.

‘’Sinir Bilim ve Beyin’’ konulu konferansa konuşmacı olarak katılmak üzere İzmir’de bulunan Prof. Dr. Hugo Arechiga’nın (63), kaldığı Ege Sağlık Oteli’ndeki 106 numaralı odadan çıkmaması ve kendisine ulaşılamamasından şüphelenen konferans yetkilileri, otel görevlilerine kapıyı açtırdı. Odaya giren görevliler, Prof. Dr. Arechiga’nın yataktaki cesediyle karşılaştı. Yapılan ilk muayenede, Arechıga’nın kalp krizi sonucu öldüğü belirlendi. İzmir, aa

30.09.2003


 

Simit 300 bin lira oldu

İzmir’de 80 gram simit 300 bin liraya çıktı.

Simit fiyatlarındaki artış konusunda görüşlerini aldığmız İzmir Pide, Gevrek İmalatçıları ve Benzerleri Odası Başkanı Nevzat Duru, dünden itibaren 80 gram simitin 300 bin liraya satılmaya başlandığını ifade etti. Duru, bir sene önce yapılan fiyat ayarlamasından bu tarafa, simidin hammadde ve girdi fiyatlarına yüzde 20’den daha fazla zam yapılmasına rağmen kendilerinin yüzde 20’lik fiyat ayarlamasını yeterli gördüklerini ifade etti. İzmir, Zaman

30.09.2003


 

22 dünya genci Urla’dan ayrıldı

Uluslararası Gönüllü Gençlik Kampı çerçevesinde İzmir’in Urla ilçesine gelen 22 gencin yaptığı park, 13 Eylül cumartesi günü açıldı.

11 ülkeden gelen ve Urla’daki 80. Yıl Cumhuriyet Parkı’nın peyzaj çalışmalarını yapan gençler, Urla’ya kendilerinden bir hatıra bırakmanın heyecanını yaşadı. Çalışmalar kapsamında parka çok sayıda ağaç ve çit bitkisi dikildi. Türkiye, Almanya, Belçika, Fransa, Güney Kore, Hollanda, İtalya, Japonya, Ukrayna ve Yunanistan’dan gelen 22 genç, açılış kurdelesini Urla Belediye Başkanı Selçuk Karaosmanoğlu ile birlikte keserek parkı halkın hizmetine açtı. Katılımcı ülke bayraklarının yer aldığı tabelayı kütüğe çakan gençlere, Başkan Karaosmanoğlu çeşitli hediyeler verdi. Urla, Cihan

30.09.2003


 

İzmir’de su kesintisi

İzmir Büyükşehir Belediyesi İZSU Genel Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre 17 Eylül günü saat 10.00 ile 17.00 arasında TEDAŞ tarafından Tahtalı Barajı Su Alma Yapısı’nda enerji kesintisi yapılacağından Gaziemir, Buca, Eskiizmir, Uzundere, Limontepe, Cennetçeşme, Peker ve Karabağlar semtlerinde 7 saati aşmayacak şekilde su kesintisi yapılacak. İzmir, Zaman

30.09.2003


 

Ege’de atılan dostluk tohumları filizlendi

İzmir Ticaret Odası (İZTO), Türkiye Ege Kıyıları ve Yunanistan Ege Adaları işadamları arasında 1998 yılında atılan dostluk tohumları filizlendi. İZTO ve Türk Yunan Ticaret Odası tarafından Yunanistan’ın Girit Adası’nda düzenlenen “5. Türkiye Ege Kıyıları Yunanistan Ege Adaları Ekonomik Zirvesi”nde verilen mesajlarla ekonomik ve siyasi işbirliği daha da güçlendirildi.

Zirvenin son gününde Yunanistan Armatörler Birliği Başkanı Stilinanos Sanis ile görüşen İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, İZTO’nun Akdeniz Ülkeleri ile ticaretin artırılması için geliştirdiği “Doğu Akdeniz Projesi”ne tam destek aldı. Zirve’yi değerlendiren Demirtaş, Zirve’nin en önemli sonucunun Rum Patrikhanesi’nin de desteğini almaları olduğunu söyledi. İki ülke arasındaki ilişkilerde dinin belirleyici bir rolü olduğuna dikkat çeken Demirtaş, “Hanya Metropolü Baş Piskoposu İrineos bizi evine davet etti. Her türlü ikramda bulundu. Fener Rum Patriği Bartholomeus’ta Zirve’ye gönderdiği mesajda bizim yanımızda olduğu mesajını verdi. Daha önce Türk–Yunan dostluğuna pek sıcak bakmayan Rum Patrikhanesi’nin de tam desteğini aldık. Bundan sonra ilişkilerin daha kolay gelişeceğini düşünüyorum.” dedi.

Yunan tarafının Doğu Akdeniz Projesi’ne olumlu baktığını anlatan Demirtaş, Yunan Armatörler Birliği Başkanı Stilianos Saris’in projede yer almak istediğini kendilerine söylediğini kaydetti. Akdeniz ülkeleri arasında 2010 yılında serbest ticaretin başlayacağına işaret eden Demirtaş, şunları söyledi: “İki ülkenin güçlü biçimde Akdeniz’de birlikteliği, pazar payını artırması önemli. Artık düşmanlık yok. Birbirimize kopmayacak şekilde bağlandık. Pek çok şey konuşuldu ancak detaylandırılmadı. Önümüzdeki ay Yunanistan’ın bütün ticaret odaları başkanlarını İzmir’de toplayarak sorunları ve çözümleri tartışacağız. Bu zirve ile hem kafalardaki hem de sınırlardaki mayınlar kaldırıldı.”

Yunanistan Armatörler Birliği Başkanı ile yapılan toplantıda Yunanistan’ın en büyük deniz filosu olan Mineos’un yetkilileri de İzmir’e kruvaziyer seferleri yapmak istediklerini belirttiler. Toplantı sırasında Türk tarafı, bütün bürokratik engellerin aşılacağını ayak bastı parasının İZTO tarafından ödeneceğini ve gelen turistlerin ekonomik ve güvenli şekilde alış–veriş yapabileceklerine garanti verdi. Doğu Akdeniz Projesi kapsamında kurulan Türk Med ile kiralama hariç işbirliği yollarının araştırılmasına da karar verildi. İzmir Valisi Yusuf Ziya Göks da Mineos şirketi yetkililerini İzmir’e davet etti.

Ali Rıza Karasu / İzmir

30.09.2003


 

İzmir’deki üç gün sürecek bütangaz eylemi ertelendi

İzmir Bütangaz Satıcıları Odası Başkanı Osman Canbaz, dün başlaması planlanan ‘’3 gün satış yapmama’’ eylemini ertelediklerini bildirdi.

Canbaz, yaptığı yazılı açıklamada şunları söyledi: ‘İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Mehmet Ali Susam bizi arayarak, üç büyük ilin birlik başkanları ile bu sorunun çözümü için Ankara’ya gideceklerini söyledi. Tüm tüpçü arkadaşlarımız Ankara’dan alınacak sonucu bekleyecek. Altını çiziyorum, eylem iptal edilmemiştir, ertelenmiştir.’’ İzmir, Zaman

30.09.2003


 

İzmir Eczacılar Odası Başkanı Sayılkan, güven tazeledi

İzmir Eczacılar Odası Başkanı Eczacı Tuncay Sayılkan, 28 Eylül Pazar günü yapılan oda seçimlerinde tekrar seçilerek güven tazeledi.

Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Rektörlüğü binasında 27 Eylül Cumartesi günü yapılan İzmir Eczacı Odası’nın olağan genel kurulunun ardından 28 Eylül’de yine aynı yerde yapılan oda seçimine iki listeyle gidildi. Eczacı Tuncay Sayılkan başkanlığındaki liste 410 oy alırken diğer liste 310 oyda kaldı. Sayılkan, seçim sonrası yaptığı açıklamada iki yıldır yaptığı çalışmaların takdir edilmesinin güzel olduğunu söyledi. İzmir, Cihan

30.09.2003


 

Çiğli Belediyesi’nde çalışan işçiler iş bırakma eylemi yaptı

Çiğli Belediyesi’ne bağlı Kafesan şirketinde çalışan 276 işçi, eylül ayı maaşları ödenmediği gerekçesiyle belediyenin şantiyesinde iş bırakarak oturma eylemine başladı.

Belediye–İş Sendikası Karşıyaka Şube Başkanı Atilla Aktaş, “10 gün önce Çiğli Belediye Başkanı Tevfik Alyanak ile görüşerek işçilerin alacaklarının ödenmesini istedik. 10 günden bu yana bırakın alacaklarımızı ödemeyi bizi arayan soran bile olmadı. Bu durumda iş bırakmaktan başka çaremiz kalmadı.’’ şeklinde konuştu. İzmir, Zaman

30.09.2003


 

Göksu: İzmir’i Kandilli yapacağız

İzmir Valisi Yusuf Ziya Göksu, kısa bir süre önce kurulan Deprem Araştırma ve Uygulama Merkezi’ni, İzmir’in Kandillisi yapmak için uğraşacaklarını söyledi. Dokuz Eylül Üniversitesi Jeofizik Mühendisliği Bölüm Başkanı ve Deprem Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdür Prof. Dr. Zafer Akçığ ve yönetim kurulu üyeleri, Vali Göksu’yu makamında ziyaret etti. Ziyaret sırasında İzmir’in 1. dereceden deprem kuşağı üzerinde olduğunu belirten 3 dosya sunuldu. Dosyaların içeriğinde Kordondaki binaların yanısıra kamu binaları ve okulların durumları da masaya yatırıldı.

Deprem Araştırma ve Uygulama Merkezi’nin hayata geçirilmesi için yaklaşık 2 trilyon lira tutarında cihaza ihtiyaç duyulduğunu aktaran Prof. Dr. Akçığ, rasathanenin merkez üssünün Tınaz Tepe olacağını ancak gözlem cihazlarının İzmir geneline yayılacağını söyledi. İzmir’in 1. dereceden deprem kuşağı üzerinde olduğunu ifade eden Vali Göksu ise Valilik Kriz Masası’ndan her gün deprem raporu aldığını kaydetti. Önemli olanın depremden sonra değil deprem öncesinde tedbir almak olduğunu vurgulayan Göksu, “Ekim ayında deprem zirvesi gerçekleştireceğiz. Ayrıca Deprem Araştırma ve Uygulama Merkezi’ni, İzmir’in Kandilli’si yapmak için çalışacağız.” dedi. Ege Bölgesi’nde ortalama her gün 2.9, 3.2 ve 3.5 oranlarında deprem kaydedildiğini belirten Göksu, bu amaçla 2004 yılı İl Genel Meclisi bütçesinden para ayıracaklarını ve deprem gözlem evini hayata geçireceklerini ifade etti.

Ekim ayı içinde İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı, Valilik ve Kamu Müdürlerinin katılımıyla ‘Deprem Zirvesi’ gerçekleştireceklerini söyleyen Göksu, burada uzmanların görüşleri doğrultusunda, alınması gereken önlemleri tartışacaklarını ifade etti. Kamu yatırımlarının bundan sonra zemin etütü yapılmadan inşaata başlanmaması yönünde yeniden düzenlendiğini belirten Göksu, yeni yapılan binaların sağlıklı olduğunu ancak eski yapıların güçlendirilmeye ihtiyaç duyduğunu kaydetti.

Öte yandan Konak Pier’in Ekim ayı içinde mutlaka açılacağını bildiren Göksu, konunun Maliye Bakanı’nın bir tek imzasına kaldığını söyledi.

Ömer Oruç, İzmir

30.09.2003


 

‘İZSU, kanalda boğuldu’

İzmir Büyükşehir Belediyesi Su veKanalizasyon İdaresi’nin (İZSU) İzmir’in sel baskınlarını önlemek için 80 km. uzunluğunda yaptırdığı kanaletlerin başarıya ulaşmadığını ifade eden İzmir Ticaret Odası (İZTO) Meclis Üyesi Yavuz Yılmaz, İZSU Genel Müdürü Hasan Fehmi Mani’yi eleştiri yağmuruna tuttu. Eleştiriler arasında, kanallar için harcanan paranın yanısıra bu iş için İzmirli firmaların tercih edilmeyişi de gündeme getirildi.

Yılmaz, ağırlığını kanaletlerin oluşturduğu eleştiri oklarını şu başlıklar altında topladı: “Hasan Fehmi Mani’nin, sel baskınlarını önlemek için 80 km. uzunluğunda yaptırdığı kanaletlerin bir kısmı yol seviyesinin altında, bir kısmı üstünde kaldı. Bu sebeple asfaltlar traşlanıp tekrar asfalt döküldü ya da yol asfaltla dolduruldu. Kanaletlerin yapımını iki fima, 3’er trilyon liradan toplam 6 trilyon liraya yaptı. 10 trilyon lira da asfaltlamaya gitti. 4 sene öncesinin 16 trilyonuyla gerçekleştirilen kanaletlerin hiçbir işe yaramadığı görüldüğünden sökülüp yeniden düzenleniyor.” 15–20 trilyon liranın da bu şekilde gideceğini belirten Yılmaz, bu kanaletleri temizlemek için 1.4 milyon euroya 8 adet temizleme aracı alındığını ifade ederek, “Yine de bir işe yaramadığı görülecek. Bazı yerlerde yapıldığı gibi üzerleri bir müddet sonra asfaltla örtülecek.” dedi.

Kanaletler ve dere ıslah çalışmalarında sel baskınlarını önleyemeyen İZSU’nun, şehri bu defa da ızgaralarla donattığını anlatan Yılmaz, değil Türkiye’de dünyanın hiçbir yerinde benzeri görülmeyen bu uygulamanın sel baskınıyla alakası olmadığını öne sürdü. Yılmaz, “Bu sistemin, orta şiddette bir yağmurda bile netice vermeyeceği görülecektir. Üstelik genleşme sebebiyle kaynak yerlerinin atmasından sonra devamlı gürültü çıkaracaktır. Bundan dolayı bu ızgaralar kaldırılarak yerleri kapatılacaktır.” dedi. Yılmaz, bütün bu işler yapılırken Türkiye’deki krizlerden dolayı en çok etkilenen İzmir esnafının değil, döküm ızgaralarında Konyalıların, müteahhitlerde ise İstanbulluların tercih edilmesini eleştirdi.

Öte yandan görüşlerini almak ve iddialar konusunda düşüncelerini sormak için aradığımız İZSU Genel Müdürü Hasan Fehmi Mani, haberin yayına verildiği saate kadar cevabî arama yapmadı. Şerif Erdikici, İzmir

30.09.2003


 

Zeytin ‘yok yılı’nda artış gösterdi

İzmir Ticaret Borsası (İTB) Başkanı Tuğrul Yemişçi, zeytin ve zeytinyağında bu yılın ‘Yok Yılı’ olduğunu söyledi.

Bir önceki yok yılına oranla bu yılın zeytin ve zeytinyağı rakamlarının arttığına dikkat çeken Yemişçi, zeytinciliğe ilginin arttığını ve zeytin ağacı sayısında artış olduğunu vurguladı. İTB’de bir basın toplantısı düzenleyen Yemişçi, geçen yıl zeytinde bir milyon ton, zeytinyağında 148 bin ton olan rekoltenin bu yılın yok yılı olması nedeniyle zeytinde 302 bin ton, zeytinyağında 41 bin tona düştüğünü söyledi. Bir önceki ‘Yok yılı’ olan 2001–2002’de zeytinde 229 bin ton, zeytinyağında 30 bin ton gerçekleştiğini hatırlatan Yemişçi, bu yılki rakamların iyi olduğunu aktardı. Geçen yılki rakamların zeytinde 1 milyon ton, zeytinyağında 148 bin ton olarak hesaplandığını dile getiren Yemişçi, geçen yıl rakamlarında yüzde 5 oranında bir sapma olduğunu kaydetti. İzmir, Zaman

30.09.2003


Yazıcıya uyarla      Arkadaşıma gönder


GAZETE SAYFALARI


 

   BÜTÜN YAZARLAR

 

12 adayı kaybetmek ya da...

NEDİM YALÇIN

Bütün haberlerYAZARLAR

NEDİM YALÇIN
 

   
   
   
   

 

 

Copyright© 1995-2003 Feza Gazetecilik A.S. / Çobançesme Mh. Kalender Sk. No: 21 34530 Yenibosna / İstanbul
Tel:+90 (212) 454 1 454 (pbx) Fax: +90 (212) 652 24 23 e-posta: okurhatti@zaman.com.tr
Bu site Zaman Gazetesi Bilgi İşlem ve İnternet Servisi tarafindan hazırlanmaktadır.