İNTERNETİN İLK TÜRK GAZETESİ
09.10.2003
Perşembe
  For English
  Ana Sayfa
  Haberler
  Ekonomi
  Dış Haberler
  Politika
  Kadın-Aile
  Kültür Sanat
  Televizyon
  Spor
  Yazarlar
  Yorumlar
  Çizgi-Yorum
 
  Akademi
  Bilişim
  Eğitim
  Otomobil
  Röportaj
  Tüketici Masası
  Okur Hattı
 
  Bölge Haberleri

  Dünyada Zaman

 
  Arşiv Arama
  Abone Formu
  About Us
  Reklam
  Künye / İletisim

  Hava Durumu
  Namaz Vakitleri
  E - Kart
  Sanat Galerisi

ZAMAN KiTAP

Haberler

haberler@zaman.com.tr

 

Niğde üniversitesi, öğrencilerini trafik kazasına karşı sigortalattı

Trafik kazasında 22 öğrencisini kaybeden Niğde Üniversitesi, bütün öğrencilerini sigorta güvencesi altına aldı. Üniversite, devlet üniversiteleri arasında bir ilki gerçekleştirerek toplam 20 bin öğrencisini muhtemel trafik kazalarına karşı sigortalattı. Niğde Üniversitesi (NÜ), bir yıl geçerli olacak ve her yıl yenilenecek olan anlaşmaya göre, sigorta şirketine bir ay için 15 milyar lira ödeyecek.

NÜ Rektörü Prof. Dr. Ferhat Ecer, sigortalama fikrinin, 24 Ekim 1997'de 22 öğrencisinin Konya Karapınar mevkiinde meydana gelen trafik kazasında yanarak hayatını kaybetmesinden sonra doğduğunu söyledi. Rektör Ferhat Ecer, kazanın yıldönümünde düzenlenen anma programlarında karşılaştıkları dramatik manzara karşısında etkilendiğini belirterek, "Öğrencilerimizin Türkiye gibi trafik canavarlarının kol gezdiği bir ülkede kaza yaparak hayatlarını kaybedebileceklerini veya sakat kalabileceklerini düşündük. Sonuçta böyle bir karar aldık. Garanti Sigorta'yla görüştük; sigorta yetkilileri ilk kez böyle bir teklifle karşılaştıklarını belirtti. Doğuş ailesinin Niğdeli olması işimizi kolaylaştırdı." dedi.

Rektör Ecer'in verdiği bilgiye göre, sigorta 15 Eylül 2003–15 Eylül 2004 tarihleri arasında geçerli olacak ve her yıl yenilenecek. Garanti Sigorta'ya öğrenci başına aylık 7,5 milyon lira para ödenecek. 20 bin öğrenci için ödenecek toplam 15 milyar lira üniversite derneğinden karşılanacak. Sigorta şirketi ölümlü kazalarda öğrencinin ailesine 20 milyar lira tazminat verecek. Kalıcı sakatlıklarda, sakatlığın derecesine göre tazminat ödenecek. Şirket, yaralanmalarda ise 500 milyon liranın yanı sıra tedavi masraflarını ödeyecek.

Rektör Ferhat Ecer, Türkiye'de yılda 4–5 öğrencinin trafik kazalarında öldüğüne dikkat çekerek, bütün üniversiteleri sigorta yapmaya çağırdı. Niğde Üniversitesi'nde okuyan Barış Aldemir, kendilerine sağlanan hizmet için bütün öğrenciler adına Rektör Ecer'e teşekkür etti. Memleketi Çanakkale ile Niğde arasında 17 saat yolculuk yaptığını ve bu uzun yolculukta kaza riskinin fazla olduğunu kaydeden Aldemir, kaza sigortasıyla üniversitenin öğrencilerine verdiği değeri gösterdiğini söyledi.

Garanti Sigorta Niğde Acentesi ve Garanti Bankası Niğde Şube Müdürü Veysi Çınar, bankalarının 19 üniversite için ilginç projeler üzerinde çalıştığını, Niğde Üniversitesi'nden gelen teklif karşısında hemen olumlu cevap verdiklerini açıkladı. Sigorta işini diğer üniversitelere de yaygınlaştıracaklarını vurgulayan Çınar, amaçlarının sosyal bir proje çalışmasına katkıda bulunmak olduğunu, alınan harçların kazaya uğrayan bir kişinin masraflarını bile karşılamayacağını söyledi.

Yanan otobüste 22 öğrencisini kaybetmişti

Konya'nın Karapınar ilçesinde 24 Ekim 1997'de bir otobüsün yanması sonucu 44 kişi yanarak hayatını kaybetti. Kazada, 22'si Niğde Üniversitesi öğrencisi olmak üzere, Kayseri Erciyes Üniversitesi öğrencilerinin de aralarında bulunduğu 44 yolcudan sağ kurtulan olmadı. Ölen öğrencilerin Kayseri, Konya, Denizli, Afyon, Aydın'da bulunan aileleri her yıl olay mahalline gelerek, kazanın yıldönümlerinde anma toplantısı yapıyor. Kaza yapan firma, otobüs üreticisi ve kazada hayatını kaybedenlerin yakınları arasındaki dava yıllarca sürdü.

Osman Er-Salih Koca / Niğde

09.10.2003


Yazıcıya uyarla      Arkadaşıma gönder


GAZETE SAYFALARI


 

   BÜTÜN YAZARLAR


Bütün haberler


Başlıklar

> Niğde üniversitesi, öğrencilerini trafik kazasına karşı sigortalattı

> Kan davası eğitimi de vurdu

> Alman turistin tutuklanmasına yol açan taş krizi yasayla aşılacak

> RTÜK’ün TRT genel müdür seçimi durduruldu

> Yargıtay, Hizbullah ile ilgili kararı ‘eve dönüş’ talebi üzerine bozdu

> Irgatlar gelmeyince pamuk tarlada kaldı

> Sağlık karnesini eczanede bırakan emeklilere ceza geliyor

> Almanya’ya stant işçisi olarak gitti, şimdi dev inşaatlar yapıyor

> Anketle 18 bin öğrenciye sigara içip içmediği sorulacak

> Yurtdışında ölenlerin cenazelerinin getirilmesi için ödenek yok

> ÖSS değişikliğine YÖK tepki gösterdi

> Aydın Doğan: Uzanlar şantaj yapıyor 

   
   
   
   

 

 

Copyright© 1995-2003 Feza Gazetecilik A.S. / Çobançesme Mh. Kalender Sk. No: 21 34530 Yenibosna / İstanbul
Tel:+90 (212) 454 1 454 (pbx) Fax: +90 (212) 652 24 23 e-posta: okurhatti@zaman.com.tr
Bu site Zaman Gazetesi Bilgi İşlem ve İnternet Servisi tarafindan hazırlanmaktadır.