İNTERNETİN İLK TÜRK GAZETESİ
01.11.2003
Cumartesi
  For English
  Ana Sayfa
  Haberler
  Ekonomi
  Dış Haberler
  Politika
  Kadın-Aile
  Kültür Sanat
  Televizyon
  Spor
  Yazarlar
  Yorumlar
  Çizgi-Yorum
 
  Akademi
  Bilişim
  Eğitim
  Otomobil
  Röportaj
  Tüketici Masası
  Okur Hattı
 
  Bölge Haberleri

  Dünyada Zaman

 
  Arşiv Arama
  Abone Formu
  About Us
  Reklam
  Künye / İletisim

  Hava Durumu
  Namaz Vakitleri
  E - Kart
  Sanat Galerisi

ZAMAN KiTAP

Haberler

haberler@zaman.com.tr

 

1 trilyonluk yolsuzluğu ihbar edene 50 milyar lira ödül

Hortumcularla mücadeleyi etkin hale getirebilmek için Bölge İhtisas Mahkemeleri adıyla yolsuzluk mahkemeleri kuruluyor. Adalet Bakanlığı’nca hazırlanan kanun taslağına göre, savcıların geniş yetkilerle donatılacağı mahkemeler kurulana kadar yolsuzluk davalarına Devlet Güvenlik Mahkemeleri bakacak. Yeni düzenlemede yolsuzlukların ihbarına da para ödülü öngörülüyor. Buna göre 1 trilyonluk yolsuzluğu ihbar edene 10 ila 50 milyar lira arasında ödül verilecek.

Yolsuzluk mahkemeleri, asgari ücretin bin katını aşan miktardaki haksız menfaatlere bakacak. Adalet Bakanlığı, yolsuzluklarla daha kararlı bir şekilde mücadele edebilmek amacıyla Yolsuzlukla Mücadele Kanunu Tasarısı adı altında yeni bir taslak üzerinde çalışıyor.

Hazırlanan taslakta banka yolsuzlukları da dahil olmak üzere zimmet, rüşvet, dolandırıcılık, ihaleye fesat karıştırma, kara para aklama ve kaçakçılık gibi suçlara bakmak üzere bölge ihtisas mahkemeleri kurulacak. Daha önce yapılan yasa değişiklikleriyle mafya dışındaki yolsuzluk davaları DGM’lerden alınarak ağır ceza mahkemelerine gönderilmişti. Taslağın yasalaşması halinde DGM’ler geçici olarak tekrar yolsuzluk davalarına bakacak. Ayrıca DGM’lerin kaldırılması halinde bu mahkemelerin bölge yolsuzluk ihtisas mahkemelerine dönüştürülebileceği ifade ediliyor.

Yolsuzluğu ortaya çıkarana ikramiye

Taslakta yer alan düzenlemeye göre Yolsuzlukla Mücadele Kanunu kapsamına giren yolsuzluk olaylarında süre sınırı aranmadan suçüstü muamelesi uygulanacak. Çıkar Amaçlı Suç Örgütleriyle Mücadele Yasası’nda yer alan telefon dinleme, gizli görevli kullanma gibi tedbirlerin yolsuzluk soruşturmalarında da uygulanması sağlanıyor. Bu suçlardan mahkum olanların hapis cezaları, verdikleri zararı telafi edinceye veya haksız kazancı iade edinceye kadar para cezasına çevrilmeyecek ve ertelenemeyecek. Şimdiye kadar yolsuzluk davalarından sonuç alınmasını zorlaştıran ve yargının elini kolunu bağlayan yasa boşluklarının giderildiği taslakta yolsuzluk suçlarının ortaya çıkarılmasına yardımcı olanlara, telafi edilen zararın yüzde 1 ile 5’i arasında bir miktarın ikramiye olarak verilmesi öngörülüyor. Buna göre 1 trilyon liralık yolsuzluğun ortaya çıkarılmasını sağlayan kişiye İçişleri Bakanlığı tarafından 10 milyar ile 50 milyar lira arasında ikramiye verilecek.

Yolsuzluk davalarına bakmak amacıyla kurulacak bölge ihtisas mahkemesi savcıları da olağanüstü yetkilerle donatılıyor. Süper savcılar, Anayasa’da belirtilen cumhurbaşkanı, başbakan ve bakanlar gibi istisnalar dışında bütün kamu görevlileri hakkında görev ve unvanlarına bakmadan ve izin almadan doğrudan takibat yapabilecek. Yolsuzluk soruşturmalarını yürüten cumhuriyet savcısı, emniyet yetkilileri ve diğer kurumların uzmanlarından bir çalışma gurubu oluşturabilecek. Savcı, yurtdışı boyutu olan olaylarda uluslararası sözleşmeler ve adli yardımlaşma çerçevesinde suç failleri ve delilleriyle, yolsuzluktan elde edilen gelirleri doğrudan kendisi ilgili ülkelere giderek veya polis aracılığıyla araştıracak. Yürütülen yolsuzluk soruşturmasının birden çok bölgeyi ilgilendirmesi veya uluslararası düzeyde olması durumunda cumhuriyet savcılıkları arasındaki koordinasyonu Ankara’da yolsuzluk suçlarını soruşturmakla görevli cumhuriyet başsavcısı yapacak.

Taslak, ceza hukukuna ilişkin olduğu için aleyhteki ceza kurallarının geçmişe yürütülemeyeceği ilkesi uyarınca getirilen düzenlemelerin çoğu yasa yürürlüğe girdikten sonra başlayacak soruşturma ve davalarda uygulanabilecek.

Yolsuzlukla Mücadele Kanun Taslağı maddeleri:

Yolsuzluk suçlarına ilişkin davaları için “bölge ihtisas mahkemeleri” kurulacak. Bu mahkemeler kurulana kadar davalara DGM’ler bakacak.

Süper savcı şeklinde çalışacak tarzda geniş yetkilerle donatılan ihtisas mahkemesi savcıları uluslararası bağlantılı soruşturmaları, gerektiğinde yurtdışına giderek yürütebilecek.

Yolsuzluk mahkemelerinde, asgari ücretin bin katını (yaklaşık 250 milyar) geçen miktarda haksız menfaatin söz konusu olduğu davalar görülecek.

Yolsuzluk soruşturmalarında telefon dinleme, gizli görevli kullanma gibi tedbirler de uygulanabilecek.

Alınan ihbarlar üzerine yolsuzluk olaylarında süre ve yer sınırı aranmaksızın suçüstü muamelesi yapılacak.

Yolsuzluk suçlarının ortaya çıkarılmasına yardım sağlayanlara devletin telafi ettiği zararın yüzde 1’i ile 5’i arasında ikramiye verilecek.

Verdikleri zararı telafi edinceye kadar bu suçlardan mahkum olanların cezaları paraya çevrilmeyecek.

Yolsuzluk davalarına bakan ihtisas mahkemesi savcıları, emniyet ve diğer kuruluşların uzmanlarından oluşan çalışma grubu oluşturabilecek.

Kamu kurum ve kuruluşları, asgari ücretin 2 bin katını aşan (yaklaşık 500 milyar) bütün ihale ve alım satımları İçişleri Bakanlığı’na bildirmek zorunda olacak.

Yolsuzluk suçuna iştirak edip, soruşturma başlamadan önce ihbarda bulunanlara ceza verilmeyecek. Suçların aydınlatılmasına yardım edenlere koruma tedbirleri uygulanacak.

Murat Aydın / Ankara

01.11.2003


Yazıcıya uyarla      Arkadaşıma gönder


GAZETE SAYFALARI


 

   BÜTÜN YAZARLAR


Bütün haberler


Başlıklar

> Depremde suçlanan müteahhitler mahkemelerden zaferle çıkıyor

> Sayıştay Başkanı Mehmet Damar: Kamusal alan falan tanımıyorum

> 1 trilyonluk yolsuzluğu ihbar edene 50 milyar lira ödül

> Ramazan’ın bereketi camilerden sokaklara taştı

> Evrenin en büyük ve en sıcak galaksisi bulundu

> Dünyanın en yaşlısı öldü

> Şehirli kızlar da kaçarak evleniyor

> RTÜK, misyonerlik yayınlarını önlemek için harekete geçti

> Albright, 15 ünlü Türk kadınıyla buluşacak

> Meclis Komisyonu Ulucanlar Cezaevi’nin kapatılmasını istedi

> Generallerden Vakit Gazetesi’ne tazminat davası

> Özkök’ün övdüğü görüntülü telefonu 500 kişi kullanıyor

> Aile hekimliği sistemi 4 ay sonra başlıyor

> Bakan Çelik: Ruhban Okulu’nun açılmasına sıcak bakıyorum

> Polis, çocukları ‘korsan gösteri yaptılar’ diye gözaltına aldı

> Maganda terörüne ağır ceza geliyor

> Yargıtay, Bucak’a verilen beraatin bozulmasını istedi

> 2004 ÖSS’de geçen yılki kurallar geçerli

> Hırka-i Şerif dualarla açıldı 

   
   
   
   

 

 

Copyright© 1995-2003 Feza Gazetecilik A.S. / Çobançesme Mh. Kalender Sk. No: 21 34530 Yenibosna / İstanbul
Tel:+90 (212) 454 1 454 (pbx) Fax: +90 (212) 652 24 23 e-posta: okurhatti@zaman.com.tr
Bu site Zaman Gazetesi Bilgi İşlem ve İnternet Servisi tarafindan hazırlanmaktadır.