İNTERNETİN İLK TÜRK GAZETESİ
04.11.2003
Salı
  For English
  Ana Sayfa
  Haberler
  Ekonomi
  Dış Haberler
  Politika
  Kadın-Aile
  Kültür Sanat
  Televizyon
  Spor
  Yazarlar
  Yorumlar
  Çizgi-Yorum
 
  Akademi
  Bilişim
  Eğitim
  Otomobil
  Röportaj
  Tüketici Masası
  Okur Hattı
 
  Bölge Haberleri

  Dünyada Zaman

 
  Arşiv Arama
  Abone Formu
  About Us
  Reklam
  Künye / İletisim

  Hava Durumu
  Namaz Vakitleri
  E - Kart
  Sanat Galerisi

ZAMAN KiTAP

Haberler

haberler@zaman.com.tr

 

17. yaş günümüze Ankara’da görkemli kutlama

ZAMAN Gazetesi'nin 17. kuruluş yıldönümü Ankara'da siyaset ve basın dünyasının önde gelen isimlerinin katıldığı bir kokteylle kutlandı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın rahatsızlığı nedeniyle katılamadığı kokteylde yaş günü pastasını Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül kesti.

Dışişleri Bakanı Gül'ün pastayı kesmesi sırasında esprili diyaloglar yaşandı. Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun, Bakan Gül'e, “Pastayı ‘Zam'dan kes. Bir daha hiç zam olmasın” diye takıldı. Zaman'ın Ankara Aktaş'taki yeni binasında yapılan ve gazetemizin İmtiyaz Sahibi Ali Akbulut, Genel Yayın Müdürü Ekrem Dumanlı, Haber Müdürü Ali Akkuş ve Ankara Yayın Temsilcisi Mustafa Ünal'ın ev sahipliği yaptığı kutlamaya hükümeti temsilen çok sayıda bakan ve gazetelerin Ankara temsilcileri katıldı. Yaşgünü pastasını kesen Dışişleri Bakanı Abdullah Gül'e ZAMAN'ın ilk kurucuları ve çalışanları eşlik etti.

Gazetemizin 17. kuruluş yılı kutlamalarına Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Abdullah Gül'ün yanı sıra Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu, Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Bayındırlık ve İskan Bakanı Zeki Ergezen, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Başesgioğlu, ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Ali Babacan, Devlet Bakanları Kürşad Tüzmen ve Beşir Atalay iştirak etti. DYP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Bayar, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Keçiören Belediye Başkanı Turgut Altınok, Altındağ Belediye Başkanı Ziya Kahraman, Mamak Belediye Başkanı Gazi Şahin'in katıldığı programa Gençlik ve Spor Genel Müdürü Mehmet Atalay ve Ankara Sanayi Odası Başkanı Zafer Çağlayan da katılanlar arasındaydı.

Geceye basın-yayın kuruluşlarının Ankara temsilcileri de yoğun ilgi gösterdi. Kokteyle Hürriyet Gazetesi Ankara Temsilcisi Sedat Ergin, Tercüman Gazetesi Ankara Temsilcisi Emin Pazarcı, Star Gazetesi Ankara Temsilcisi Hayrullah Mahmud, Vatan Gazetesi Ankara Temsilcisi Bilal Çetin, Kanal 7 Televizyonu Ankara Temsilcisi Akif Beki, Samanyolu Televizyonu Genel Koordinatörü Hidayet Karaca ve Ankara Temsilcisi Haluk Örgün, Turkish Daily News Gazetesi Yayın Koordinatörü Bülent Keneş, Yeni Şafak Gazetesi Ankara Temsilcisi Mustafa Karaalioğlu ve yazarı Fehmi Koru katıldı.

Kutlama töreninde, pastanın kesilmesi sırasında esprili anlar yaşandı. Gül, büyük bir bıçakla pastayı keserken Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, bıçağı 'samurayın kılıcı'na benzetti. Coşkun'un “Gören de Irak'a gidiyor zannedecek" esprisinden sonra pastayı kesen Gül, "Nereden keseyim?" diye sordu. "Zam'dan kes. Zam'ı dışarı çıkar, zamlar dursun." diyen Coşkun'un sözleri üzerine ASO Başkanı Zafer Çağlayan araya girdi ve "Bu zam yapmayacağız sözü anlamına gelir mi?" sorusunu yöneltti. Çağlayan, Gökçek'e dönerek, "Otobüs biletlerine de zam olmasın, gazetelere de zam gelmesin." ifadelerini kullanırken Gökçek, "Zafer de sattığı ürünlere zam yapmasın." esprisini yaptı.

Eski ve yeni yöneticiler bir araya geldi, anılar tazelendi

Kutlamalara ZAMAN'ın ilk kurucuları, yöneticileri ve eski çalışanları da katıldı. Bu isimlerden AK Parti Diyarbakır Milletvekili İhsan Arslan, Başbakan Başdanışmanı Nabi Avcı, RTÜK üyesi Mehmet Doğan, Yeni Şafak Gazetesi köşe yazarı Fehmi Koru ve gazetenin eski imtiyaz sahibi Alaattin Kaya eski günleri yad ederek anılarını tazelediler. ZAMAN'ın 17 yıllık yayın hayatında eski sayılardan yer alan tabloların duvarlara asılması katılımcıların ilgisini çekti. Eski yazarlarımızdan Fehmi Koru, Zaman muhabirleri ile birlikte gazetenin eski sayılarını inceleyerek anılarını tazeledi.

Kutlamaya katılan bakanlar Zaman’a övgüler yağdırdı

Dışişleri Bakanı Abdullah Gül: ZAMAN, hem mizanpaj hem de muhteva olarak dikkat çekici bir gazete oldu. Türk basınında örnek olacak şekilde ayrı bir stil oluşturdu. İlgi ve dikkatle izliyorum.

Devlet Bakanı Beşir Atalay: Çok istikrarlı bir çizgide yayınını sürdürüyor. Son yıllarda yaptığı değişiklikle çok farklı bir gazetecilik örneği sunuyor. Ciddi, fikir gazetesi ve dolu dolu içeriği var.

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım: Gazeteniz beğendiğim gazetelerden bir tanesi. Haber ağırlıklı dolu dolu bir gazete. Yeni görüntüsüyle daha da etkileyici.

Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik: Zaman, mizanpajıyla, muhtevasıyla gerçek anlamda gazetecilik yapıyor. Gerçek anlamda gazetecilik adına Zaman'ı bugüne getiren kadroyu tebrik ediyorum.

Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen: Zaman, seviyeli ve objektif habercilik yapıyor. Bu standartları yakalayan ZAMAN'ı takdirle izliyorum. Farklı renkleri ZAMAN'da bulabiliyorsunuz.

Çalışma Bakanı Murat Başesgioğlu: Tarafsız, objektif habercilik anlayışı ve milli, manevi değerlere bağlı yayın anlayışı ile milletimizin takdirini toplamıştır. Bu yayın politikasının devam etmesi temennisi ile başarılar diliyorum.

Devlet Bakanı Ali Babacan: Çok kaliteli ve seviyeli bir çizgisi var. Özellikle son dizayn değişikliği ile artık Avrupa Birliği'ne yakışır bir gazete haline geldi.

Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun: ZAMAN ailece okuyabildiğimiz, evimize gönül rahatlığıyla aldığımız bir gazete. Haberleri ve yorumları gayet doyurucu. Objektif. Zaman'a nice 17 yıllar diliyorum.

İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu: İyi bir gazete çıkarıyorsunuz. İyi yolda gidiyorsunuz. Bu yolda devam etmenizi ve başarılarınızın devamını diliyorum.

Bayındırlık ve İskan Bakanı Zeki Ergezen: Zaman, Türkiye'de çok önemli bir işlevi yerine getirmektedir. Türkiye'nin sağduyulu yayın yapan çok önemli bir yayın organıdır. Takdirle izlemekteyim.

Büyük ilgi

Siyaset ve basın dünyasının önde gelen isimleri geceye katılarak Zaman camiasının mutluluğunu paylaştı.

Hürriyet Ankara Temsilcisi Sedat Ergin: 17 yılı geride bırakması, Zaman'ın artık kurumsallaştığını, köklü bir yer edindiğini gösteriyor.

Tercüman Ankara Temsilcisi Emin Pazarcı: Zaman Gazetesi, hepimizin ilgiyle izlediği, içinde pek çok önemli haberler olan iyi bir gazete.

Vatan Ankara Temsilcisi Bilal Çetin: Zaman, Türkiye'nin köklü bir gazetesi. Yaptığı hem içerik hem mizanpaj değişimi ilginç.

Yolu Zaman’dan geçenler

Gazetemizin eski imtiyaz sahibi Alaattin Kaya: 17. kuruluş yıldönümüne hasta yatağımdan kalkarak geldim. Zaman için ne diyebilirim. Zaman benim için hayattır.

ZAMAN'ın ilk sahiplerinden Diyarbakır Milletvekili İhsan Aslan: Biz çok iyi niyetle başlamıştık. Ondan olsa gerek şu anda Zaman çok iyi bir yere geldi. Çok emin ellerde varlığını sürdürüyor.

Zaman'ın uzun yıllar başyazarlığını yapan Yeni Şafak Gazetesi Yazarı Fehmi Koru: Zaman Türk basının yüzakı olarak başarılı gazetecilik yapıyor. Yeni yüzü ile ilgi çekiyor. Daha nice yıllara ulaşmasını ve nice başarılara imza atmasını diliyorum.

Yeni Şafak Gazetesi'nin Ankara Temsilcisi Mustafa Karaalioğlu: Zaman her zaman ayrıcalıklı bir gazete idi. Son dönemde mesleki açıdan yaptığı atılımlar, sayfa düzeni, mizanpajı ve içeriği doyurucu. Türk basınının amiral gemisi olduğunu gösterdi.

Gazeteciliğe Zaman’da başlayan Kanal 7'nin Ankara Temsilcisi Akif Beki: Zaman Türk matbuatında bir başarı öyküsü. 17 yıl içinde kendi tarz ve geleneğini geliştirdi. Bugün artık bir gazetecilik okulu sayılabilir. Türk basınına getirdiği kalite ve düzey için fazla söze gerek yok. Aldığı uluslararası ödüller ortada.

Başbakanlık Başdanışmanı Nabi Avcı: Yıllar önce bir şekilde yapmaya çalıştığım gazetenin şimdi genç ve heyecanlı bir ekip tarafından benim tahayyül ettiğimden de daha güzel bir biçim ve içerikle üstelik bizim o zamanlar tahayyül edemediğimiz bir tirajla yayınlanıyor olması doğrusu benim için ayrı bir anlam taşıyor. Görsel manada da farklı ve daha okunaklı bir gazete.

Zaman'ın ilk dönem yazarlarından RTÜK üyesi Mehmet Doğan: Benim için şu anki Zaman ilk çıkış dönemi Zaman’a daha fazla benziyor. Zaman'ı ilk çıktığı dönemdeki gibi yine heyecanla ve aynı hava ile izliyorum. Okuyorum. Yeni mizanpaj ve görüntüsü ile başarılı bir gazete ortaya koyuyor.

Zaman'da bir dönem Haber Müdürlüğü yapan Turkish Daily News Gazetesi Yayın Koordinatörü Bülent Keneş: Zaman Gazetesi'nin kat ettiği gelişmeyi görebilmek için yola çıktığı 1986'daki ilk sayısına bakmak yeterlidir. Zaman artık olgunluk çağına ulaşmıştır.

» 17. yaşgünü kokteylinin fotoğraf galerisi için tıklayınız «

04.11.2003


Yazıcıya uyarla      Arkadaşıma gönder


GAZETE SAYFALARI


 

   BÜTÜN YAZARLAR


Bütün haberler


Başlıklar

> Yunan kilisesi, cami ile Osmanlı’yı bağdaştırıyor

> İlaç prospektüslerindeki terimler anlaşılır hale geliyor

> İnternet, terk edilmiş siteler mezarlığı oldu

> Nişanlısına netten para çeken hırsıza 2 yıl hapis

> 7,5 milyarlık yurt devlete 1 trilyon liraya mal oldu

> Acılı baba, karakutunun açıklanması için eylem başlattı

> Eski Beşiktaşlı Letchkov belediye başkanı seçildi

> Bediüzzaman’nın talebesi Fakazlı vefat etti

> Doktorlar grev yapıyor yarın hastaneye gitmeyin

> Uyuşturucu çetelerini çökertmek için muhbirlik özendirilecek

> Uyuşturucuya başlama yaşı düştü

> Poster yarışmasında dünya 1’incisi oldu

> ‘Devlet, yönetim anlayışını değiştiriyor’

> Safkan Arap atları satış fiyatıyla lüks otomobilleri solladı

> Çelik genelgeyi imzaladı; mağduriyet giderilecek

> Kültür Bakanlığı yarım kalan kültür merkezlerini devrediyor

> 17. yaş günümüze Ankara’da görkemli kutlama 

   
   
   
   

 

 

Copyright© 1995-2003 Feza Gazetecilik A.S. / Çobançesme Mh. Kalender Sk. No: 21 34530 Yenibosna / İstanbul
Tel:+90 (212) 454 1 454 (pbx) Fax: +90 (212) 652 24 23 e-posta: okurhatti@zaman.com.tr
Bu site Zaman Gazetesi Bilgi İşlem ve İnternet Servisi tarafindan hazırlanmaktadır.