İNTERNETİN İLK TÜRK GAZETESİ
12.11.2003
Çarşamba
  For English
  Ana Sayfa
  Haberler
  Ekonomi
  Dış Haberler
  Politika
  Kadın-Aile
  Kültür Sanat
  Televizyon
  Spor
  Yazarlar
  Yorumlar
  Çizgi-Yorum
  Mizah
 
  Akademi
  Bilişim
  Eğitim
  Otomobil
  Röportaj
  Tüketici Masası
  Okur Hattı
 
  Bölge Haberleri

  Dünyada Zaman

 
  Arşiv Arama
  Abone Formu
  About Us
  Reklam
  Künye / İletisim
  Hava Durumu
  Namaz Vakitleri
  E - Kart
  Sanat Galerisi

ZAMAN KiTAP

SON HABERLER


22:24

ABD ordusu Bağdat'ta operasyon yaptı: 2 ölü, 3 yaralı

ABD güçlerinin bu akşam Bağdat'ta düzenlediği iki ayrı operasyonda, 2 kişiyi öldürdüğü, 3 kişiyi yaraladığı ve 5 kişiyi tutukladığı bildirildi.

ABD güçleri sözcüsü, 1. Zırhlı Tümeni'nin Apaçi helikopterleri desteğindeki askeri araçlarla Bağdat'ın batısında yer alan Ebu Garib bölgesinde bir kamyoneti izlediğini ve daha sonra bir helikopterin bu kamyonete ateş açması sonucu 2 kişinin öldüğünü, 3 kişinin yaralandığını ve 5 kişinin tutuklandığını açıkladı.

22:13

ABD: Hangi adı alırsa alsın PKK terörist örgüttür

ABD, kendisini fesheden terör örgütü PKK/KADEK'in yerine kurulacağı bildirilen Kürdistan Halk Kongresi'ni (KHK) de terörist kabul ettiğini bildirdi.

Bir ABD Dışişleri Bakanlığı yetkilisi, PKK/KADEK üyelerine yaptıkları gibi, KHK üyelerini de şiddeti durdurarak, Topluma Kazandırma Yasası'ndan yararlanmaya davet ettiklerini söyledi. Yetkili, şunları söyledi:

''PKK/KADEK'in düzenlediği kongreyi ve bu örgütün adını değiştirerek açıkça terörist faaliyetlerinin sorumluluğundan kurtulmaya yönelik çabalarını reddediyoruz. ABD'nin bu konudaki tutumu açık. PKK, hangi adı alırsa alsın, terörist bir örgüttür. Hiçbir isim değişikliği ve basın açıklaması, bu gerçeği değiştiremez.''

ABD Dışişleri Bakanlığı yetkilisi, PKK/KADEK/KHK militanlarının süren şiddet eylemlerinin de, bu örgütün terörizme devam ettiğinin kanıtı olduğunu kaydetti. Yetkili, ''PKK militanlarının yakın zamanda kuzey Irak'ta, Irak sınır polisi ve Amerikan kuvvetleriyle çatışması ve Türkiye'de yakın zamanlarda yaptığı saldırılar, PKK'nın terörist niyetlerini açıkça ortaya koyuyor. İsmi PKK, KADEK veya KHK olsun, bu örgüt her durumda terörist olarak muamele görecektir. ABD Başkanı George W. Bush'un da belirttiği gibi, Irak'ta terörist sığınaklara izin vermeme politikasına bağlıyız. Buna, PKK/KADEK/KHK da dahil'' diye konuştu.

21:54

Nasıriye'deki saldırıda ölü sayısı 27'ye yükseldi

Irak'ın Nasıriye kentinde, İtalyan askeri üssüne düzenlenen bombalı intihar saldırısında ölenlerin sayısı 27'ye yükseldi.

Ölen İtalyanların 18'i karabinyeri (jandarma), 9'u ise sivil. Saldırıda, yaklaşık 20 İtalyanın da yaralandığı belirtildi.

Nasıriye hastane kaynakları da, saldırıda 8 Iraklının öldüğünü ve yaklaşık 80 kişinin yaralandığını söylediler.

21:29

Erministan'da Rus savaş uçağı radardan kayboldu

Rus hava kuvvetlerine bağlı bir Mig-29 savaş uçağının, Ermenistan'da uçuş sırasında radardan kaybolduğu bildirildi.

Ermenistan Savunma Bakanlığı'ndan Mediamax ajansına yapılan açıklamaya göre, Pilot Binbaşı Konstantin Kardaş'ın yönetimindeki uçak, Ermeni hava kuvvetlerine ait bir tesisten, ülkenin Gürcistan sınırı yakınında, Amasi bölgesindeki Rus üssüne uçuşu sırasında kayboldu.

21:15

ABD güçleri, Bağdat'ta operasyon düzenledi

Irak'ın başkenti Bağdat'ta bu akşam meydana gelen patlamaların nedeninin, ABD güçlerinin isyancılara karşı düzenlediği operasyon olduğu açıklandı.

Amerikan ordusundan bir sözcü, Bağdat'ta yaptığı açıklamada, ''ABD ordu güçlerine düzenlenen saldırıların sorumlularına karşı operasyonlar yapılıyor. Bu patlamalar da o operasyonun bir parçası'' dedi.

20:28

Bağdat'ta 20'ye yakın patlama oldu

Irak'ın başkenti Bağdat'ta 20'ye yakın patlama meydana geldiği bildirildi.

.

20:20

Şener: Akçakoca, muhtemel iddialara cevap verebilmek için evrakların fotokopisini almış olabilir

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, eski Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Başkanı Engin Akçakoca'nın evinin bitişiğindeki eve yapılan baskınla ilgili olarak, bazı evrakların görevi bıraktıktan sonra da bu tip savunma hakkını sürdürebilmek açısından bulundurulması ihtiyacının hissedebileceğini belirterek, ''Olayın karakteri böyle bir ihtiyaçtan kaynaklanmıştır diye düşünüyorum'' dedi.

Şener, Akçakoca'nın, görevden ayrıldıktan sonra kendisine isnat edilebilecek suçlamalara cevap verebilmek için kendi dönemine ait evraklara ihtiyaç duymuş olabileceğini, bunun için de evrakların bir suretini yanına aldığını söyledi.

Bakan Şener, evrakların incelendikten sonra iade edileceğini bildirdi.

19:48

Akçakoca'nın bir arkadaşının evinde BDDK evraklarının fotokopileri bulundu

İmar Bankası'na ait kayıp evrakın bulunması amacıyla eski Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) Başkanı Engin Akçakoca'nın da oturduğu Etiler Alkent Sitesi'nde 4 adreste mali polis ve savcı tarafından yapılan aramada, BDDK'ya ait bazı belgelerin fotokopileri bulundu.

Koliler içindeki evrak, bir minibüse konularak incelenmek üzere İstanbul Mali Şube Müdürlüğü'ne götürüldü.

Mali Polis'le birlikte çalışmaları tamamladıktan sonra Alkent Sitesi'nden ayrılan Şişli Cumhuriyet Savcısı Mecit Ceylan, basın mensuplarının ısrarlı soruları üzerine, ''Şu anda hiçbir bilgi veremiyoruz'' dedi.

Savcı Ceylan, ''Engin Akçakoca'nın gözaltına alınıp alınmayacağı'' yolundaki sorulara ise ''Hayır, böyle bir şey söz konusu değil'' karşılığını verdi.

19:45

Türk Musevi Cemaati, iftar yemeği verdi

Türkiye Hahambaşısı İsak Haleva ve Türk Musevi Cemaati Başkanı Bensiyon Pinto, Türk Musevi Cemaati adına Neve Şalom Sinagogu'nun altındaki kültür merkezinde iftar yemeği verdi.

.

19:32

Akçakoca: Bir ihbar üzerine arama yapılmıştır

Eski Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Başkanı Engin Akçakoca, İmar Bankası belgelerinin, 2 arkadaşının, asistanının ve şoförünün evinde olduğunu iddia eden bir ihbar üzerine, Mali Polis tarafından savcılık izniyle araştırma yapıldığını bildirdi.

.

19:31

Filistin'de yeni kabine yemin etti

Filistin'de Başbakan Ahmed Kurey'in yeni kabinesi, yemin ederek göreve başladı.

.

19:19

Erdoğan, Rize'ye gitti

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Rize'ye gitti.

19:16

Sinop'ta trafik kazası: 4 ölü, 1 yaralı

Sinop'un Boyabat İlçesi'nde meydana gelen trafik kazasında 4 kişi öldü, 1 kişi yaralandı.

Edinilen bilgiye göre, Musa Çiftçi yönetimindeki 55 SD 371 plakalı otomobil, Sanayi Sitesi yakınlarında karşı yönden gelen Ali Uysal'ın kullandığı 34 NV 484 plakalı kamyonetle çarpıştı. Kazada, otomobilde bulunan Mehmet Çakıcı (20), Serkan Buzcu (24), Ali Çiftçi (21) ve sürücü Musa Çiftçi olay yerinde öldü.

19:06

Nasıriye'deki saldırıda ölü sayısı 25'e yükseldi

Nasıriye'de İtalyan askeri üssüne düzenlenen bombalı intihar saldırısında, ölü sayısı 17'si İtalyan olmak üzere 25'e yükselirken, enkaz altından yeni cesetlerin çıkabileceği belirtildi.

İtalyan yetkililer, olayda henüz milliyetleri bilinmeyen 15 kişinin yaralandığını belirtirken, Nasıriye'deki hastane yöneticisiyse yaralı sayısının 80'den fazla olduğunu bildiriyor.

19:03

Gül: Tarihte hep olduğu gibi Kürtler'in hamisi yine biz olacağız

Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, tarihte hep olduğu gibi Kürtlerin hamisinin yine Türkiye olacağını belirterek, Kürt liderlere, ''Türk halkını rencide edecek üzücü şeyler söylemeyin, bunların uzun vadeli maliyetleri olur'' uyarısında bulundu.

CNN Türk'teki Manşet programına konuk olan Gül, bir soru üzerine, Türklerle Kürtlerin tarih boyunca beraber olduğunu ve bunun böyle de devam etmesi gerektiğini kaydederek, ''Zaman zaman bazı hatalar yapılıyor ama uzun vadede düşünüldüğünde bu yine böyle olacaktır'' diye konuştu.

Gül, şunları kaydetti: ''Son 15 sene içerisinde onları (Kürtleri) herhalde Almanlar, Avrupalılar, başkaları korumadılar. Amerikalılar operasyonlar yaptılar, ama Türkiye üzerinden oldu bütün bunlar. Hepsini yine Türkiye korur. Dolayısıyla orada da liderlere söylediğimiz hep şu: 'Konuşmalarınızda, demeçlerinizde dikkatli olun. Türk halkını rencide edici, üzücü şeyler söylemeyin. Bunların uzun vadeli maliyetleri olur.''

Bakan Gül, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın KKTC'ye yapacağı gezide muhalefet liderleri de dahil olmak üzere herkesle görüşeceğini de aktardı.

Türkiye'nin AB yolundaki eksikliklerinin hepsini zamanla tamamlayacağını, bu konuda hükümetin kararlılığından kimsenin şüphe etmemesi gerektiğini belirterek, ilk etapta yönetmeliklerin çıkacağını ve bu yönetmeliklerin 1 ay içinde biteceğini kaydetti.

18:53

Kaya Çilingiroğlu'nu yaraladığı öne sürülen bir kişi yakalandı

İşadamı Kaya Çilingiroğlu'na dün düzenlenen silahlı saldırıyla ilgili bir şüpheli yakalandı.

Çilingiroğlu'nun, 34 UB 7884 plakalı cipinden indiği Etiler Hareket Sitesi Otlukbeli sokakta uğradığı silahlı saldırıda yaralanmasına ilişkin çalışma başlatan Organize Suçlar Şube Müdürlüğü, olayın faili olduğu gerekçesiyle Şükrü Hacısüleymanoğlu'nu Sirkeci'de gözaltına aldı.

18:42

Avrupa Konseyi ile Loizidu krizi büyüyor

Avrupa Konseyi'nin büyükelçiler seviyesinde toplanan delegeler komitesi, ara kararla ''Türkiye'nin AİHM kararı gereği, Kıbrıslı Rum kadın Titiana Loizidu'ya maddi tazminatı en geç 19 kasım tarihine kadar ödemesini'' istedi.

Komite, bugünkü toplantısında Loizidu hakkında AİHM'nin Türkiye aleyhine verdiği kararı ele aldı.

Toplantı sonunda yayınlanan ara kararda, Türkiye'nin şu ana kadar AİHM kararı gereği tazminat ödememesi sert bir biçimde eleştirildi. Ara kararda, AİHM kararlarının koşulsuz yerine getirilmesi gerektiği belirtildi ve en geç 19 kasım 2003 tarihine kadar Türkiye'nin bu tazminatı ödemesi istendi.

18:32

BDDK incelemeleri sürüyor

Başbakanlık Teftiş Kurulu, Sayıştay, Hesap Uzmanları Kurulu ile Yüksek Denetleme Kurulu'ndan çok sayıda müfettişin Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu'nda (BDDK) çeşitli konulardaki incelemeleri sürüyor.

Yetkililer, teftiş yapan müfettiş sayısının sürekli değiştiğini, bazen 35'i bulduğunu söylediler.

Engin Akçakoca, 5 Kasım tarihinde BDDK başkanlığından istifa ederken, basında yer alan haberlerde, kurumda çok sayıda müfettişin incelemelerini sürdürdüğünü ve bundan duyduğu rahatsızlığı ifade etmişti. Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener ise teftişten dolayı kurumların yıpranmayacağı söylemişti.

18:01

İmar soruşturması Akçakoca'nın kapısına dayandı

İstanbul Mali Şube Müdürlüğü'ne bağlı ekipler, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) başkanlığından istifa eden Engin Akçakoca'nın evine geldiler.

Ekipler, bazı evrakı almak üzere Akçakoca'nın Etiler Alkent Sitesi'ndeki evine gittiler. Akçakoca'nın evine, bir süre sonra da İmar Bankası'na ilişkin soruşturmayı yürüten savcılardan Şişli Cumhuriyet Savcısı Mecit Ceylan da geldi. Savcı Ceylan ve Mali Şube Müdürlüğü ekipleri, halen Akçakoca'nın evinde bulunuyor.

17:29

Blair: İngiltere yolundan sapmayacak

İngiltere Başbakanı Tony Blair, ABD önderliğindeki koalisyonun Irak'ta çok büyük zorluklarla karşılaştığını, ancak ülkeye demokrasiyi getirmeyi taahhüt ettiğini ve İngiltere'nin bundan sapmayacağını söyledi.

Avam Kamarası'nda konuşan Blair, birçok masum insanı öldürmeye hazırlanan terörist gruplarla Irak'ın devrik lideri Saddam Hüseyin'e sadık kalanlar varken, ''bu büyük zorlukların kaçınılmaz olduğunu'' belirtti. Iraklıların günlük yaşamlarını iyileştirmek için çabaladıklarını, ancak teröristler ve Saddam yandaşları tarafından durdurulmak istendikleri söyleyen Blair, Kennedy'nin zor durumda olan bölgeden çıkmaları gerektiğini söylemeye çalıştığını, ancak bunun yapılacak en kötü şey olacağını ileri sürdü. Blair, ''Irak siyasetimizi aynen sürdürmek zorundayız'' dedi.

17:23

İsrail, gizli hükümet memoradumunda yol haritasına uymadığını kabul etti

İsrail'in gizli bir memorandumunda, devletin, yasadışı yerleşim yerlerini yıkma konusunda barış planında yer alan taahhütlerini yerine getirmede başarısız kaldığı belirtiliyor.

Hükümet kaynakları, Dışişleri Bakanı Silvan Şalom tarafından hazırlanması istenen memorandumda, ''ABD'ye yerleşim yerlerini yıkacağımıza dair söz vermiştik, ancak bunu yapmadık'' denildiğini bildirdiler.

17:21

Danıştay 9. Daire Başkanlığı'na seçilen Çelik YSK üyeliğinden istifa etti

Danıştay 9. Daire Başkanlığı'na seçilen Selahattin Çelik, Yüksek Seçim Kurulu (YSK) üyeliğinden istifa etti.

Danıştay kontenjanından YSK üyeliği görevini de sürdüren Selahattin Çelik, dün yapılan seçimler sonucunda üyesi olduğu 9. Daire Başkanlığı'na seçilmişti. Çelik, bugün YSK Başkanlığı'na bir dilekçe vererek, YSK üyeliğinden istifa ettiğini bildirdi.

17:14

Paris Mahkemesi ELF'in eski yöneticilerini 5'er yıl hapis cezasına çarptırdı

Paris Mahkemesi, petrol devi ELF grubunda yaşanan ve 20. yüzyılın başından bu yana Fransa'da görülen en büyük yolsuzluk davasıyla ilgili kararını bugün açıkladı.

Mahkeme, ELF'in eski genel müdürü Loik Le Floch-Prigent ile yine eski üst yöneticilerinden Alfred Sirven'e yolsuzluk ve usulsüzlük yapmak suçlarından 5'er yıl hapis cezası verdi.

Loik Le Floch-Prigent için 375 bin euro para cezası veren Paris Mahkemesi, Alfred Sirven'in ise 1 milyon Euro para cezası ödemesine hükmetti.

17:08

İtalyan üssüne yapılan saldırıda 1'i sivil 15 İtalyan öldü

İtalya Savunma Bakanı Antonio Martino, Irak'ın güneyindeki Nasıriye'deki İtalyan askeri üssüne saldırıda 1'i sivil 15 İtalyanın öldüğünü duyurdu.

Martino, ölen sivil İtalyanın kimliği hakkında bilgi vermezken, ''Birkaç ciddi yaralı ve birçok hafif yaralımız var'' dedi ve ölen ya da yaralanan Iraklılar konusunda güvenilir bilgiye sahip olmadıklarını kaydetti.

Bakan Martino, istihbarat servislerinden edinilen bilgiye göre, saldırının Saddam'ın Fedaileri tarafından planlandığını ve düzenlendiğini kaydetti. Bu arada, Nasıriye kentinde bulunan İtalyan askeri üssüne yapılan saldırıda 7 Iraklının öldüğü bildirildi. Iraklı hastane kaynakları, bir bomba yüklü araçla bir bomba yüklü kamyon kullanılarak düzenlenen saldırılarda 59 kişinin de yaralandığını kaydetti.

16:42

Yırcalı: AB için Kıbrıs'ın şart olmadığını düşünüyorduysak kendimizi aldatıyoruz demektir

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) İcra Kurulu Başkanı Rona Yırcalı, AB'nin Türkiye ile ilgili raporunun tenkit edildiği gibi reaksiyon yaratacak bir konu olmadığını ifade ederek, ''AB için Kıbrıs meselesinin bir mecburiyet, koşul, şart olduğunu bilmiyor muyduk?... Eğer biz bunun buraya kadar şart olmadığını, olmayacağını düşünüyorduysak kendi kendimizi aldatıyoruz demektir'' dedi.

Yırcalı, şöyle konuştu:

''Raporun en çok tenkit edilen maddesi Kıbrıs meselesinin şart koşulması. Biz bunun zaten bir mecburiyet, koşul, şart olduğunu bilmiyor muyduk, hep aramızda konuşmuyor muyduk? Ülkemizdeki siyasiler bunu söylemiyor muydu? Bu konuda beyanat veren kişi ve kuruluşlar bunu dile getirmiyor muydu? Eğer, biz bunun buraya kadar bir koşul, şart olmadığını, olmayacağını düşünüyorduysak kendi kendimizi aldatıyoruz demektir. Çünkü bizim yurt dışında yaptığımız temaslarda, dışarıdan gelen yetkili kişilerde bizi idare edenlere bunu devamlı söylüyordu. Onun için AB raporunda reaksiyon uyandıracak, yaratacak bir şey olduğu kanaatinde değiliz.''

16:36

Türkiye-Irak elektrik işbirliği protokolü imzalandı

Türkiye ile Irak arasında, elektrik alanında işbirliği yapılmasını öngören bir protokol imzalandı.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler ile Irak Elektrik Bakanı Aiham Alsammarae'nin imzaladığı protokol, elektrik alanınında ilişkilerin geliştirilmesini amaçlıyor.

16:34

Borsa günü artışla kapattı

İMKB Bileşik Endeksi 2. seansta 354.20 puan artışla 15,771.44 puandan kapandı. Hisse senetleri 2. seansta ortalama yüzde 2.30 oranında değer kazandı. İlk seanstaki 193.10 puanlık artış dikkate alındığında Borsa endeksi, günün tamamında 547.30 puan yükseldi. Hisse senetlerindeki ortalama günlük değer kazancı yüzde 3.59 oldu.

16:34

AİHM, parti kapatma davasında Türkiye'yi haksız buldu

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), Anayasa Mahkemesi tarafından kapatılan Sosyalist Türkiye Partisi'nin (STP) yöneticilerinin yaptığı şikayet başvurusunda Türkiye'yi haksız buldu.

Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin (AİHS) örgütlenme hakkıyla ilgili 11. maddesinin ihlal edildiğine hükmeden Strasbourg Mahkemesi, maddi tazminat kararı vermedi, ancak mahkeme masraflarının Türkiye tarafından ödenmesini kararlaştırdı.

16:17

Bursa Valisi: Kanunsuz bir yürüyüş yapılmak istenmişti, bunu önledik

Bursa Valisi Oğuz Kağan Köksal, Gemlik'te düzenlenmek istenen açıkhava toplantısıyla ilgili olarak, ''Kanunsuz bir yürüyüş yapılmak istenmişti, bunu önledik'' dedi.

Köksal, şöyle konuştu:

''Kanunsuz bir yürüyüş yapılmak istenmişti. İzin başvurusu olmamasına rağmen Gemlik'te yürüyüş yapılacağını öğrendik. Bu kanunsuz yürüyüşü önlemek için alınan tedbirler uygulanmış, yürüyüş önlenmiştir. Gruplar basın bildirisini okuduktan sonra dönüş yoluna geçmişlerdir. İstanbul'da yaşanan olumsuz olaylara rağmen, Bursa il sınırları içinde şu ana kadar bir hadise olmadı. Sadece İnegöl mevkiinde durdurduğumuz kalabalık grubu hareket ettirebileceğimiz bir yer olmadığı için orada trafik kısa süre durmuştur.''

Bu konuyla ilgili diğer haberler
DEHAP'lı bir grup Emniyet Müdürlüğü'nü taşladı    [12.11.2003]
Gemlik'teki toplantıya katılmak için yola çıkan 2 otobüs Yalova girişinde durduruldu    [12.11.2003]
DEHAP'lı bir grup Emniyet Müdürlüğü'nü taşladı    [12.11.2003]
İnegöl'de durdurulan DEHAP'lılar yüzünden Bursa-Ankara Karayolu ulaşıma kapandı    [12.11.2003]
Gemlik'te geniş güvenlik önlemleri alındı    [12.11.2003]

16:13

Ermenistan-Rusya askeri işbirliği protokolü imzalandı

Rusya ve Ermenistan arasında, Ermenistan'daki Rus üsleriyle ilgili 1995 yılında imzalanan anlaşmada bazı değişiklikleri de öngören bir askeri işbirliği protokolü imzalandı.

Ermenistan Savunma Bakanı Serzh Sarkisyan ve Rusya Savunma Bakanı Sergey İvanov, Erivan'da bu protokolün yanı sıra Rus üslerinin durumu ve 2004 yılında iki ülke savunma bakanlıkları arasında işbirliği yapılmasına yönelik iki ayrı protokol daha imzaladı.

16:11

Filistin Parlamentosu Kurey başkanlığındaki yeni kabineyi onayladı

Filistin parlamentosu, Başbakan Ahmed Kurey tarafından oluşturulan yeni kabineyi onayladı.

Filistin parlamentosunun bugünkü oturumunda görüşülen yeni kabine, 13'e karşı 48 lehte oyla kabul edildi, 5 kişi çekimser oy kullandı.

16:11

DEHAP: Polis açıklama yapılmasına izin vermezse herkes kendi iline dönünce açıklamada bulunacak

Bursa'nın Gemlik İlçesi'nde düzenlenmek istenen açık hava toplantısı nedeniyle alınan geniş güvenlik önlemleri sürerken, DEHAP İlçe Başkanlığı'nda basın açıklaması yapıldı.

DEHAP İlçe Başkanı Ali Metin, yaptığı açıklamada, Gemlik'teki olağanüstü durumu anlamakta güçlük çektiklerini belirterek, ''Gemlik bu coğrafyanın bir parçası değilse, bize açıklasınlar'' dedi.

Bu konuyla ilgili diğer haberler
DEHAP'lı bir grup Emniyet Müdürlüğü'nü taşladı    [12.11.2003]
Gemlik'teki toplantıya katılmak için yola çıkan 2 otobüs Yalova girişinde durduruldu    [12.11.2003]
DEHAP'lı bir grup Emniyet Müdürlüğü'nü taşladı    [12.11.2003]
İnegöl'de durdurulan DEHAP'lılar yüzünden Bursa-Ankara Karayolu ulaşıma kapandı    [12.11.2003]
Bursa Valisi: Kanunsuz bir yürüyüş yapılmak istenmişti, bunu önledik    [12.11.2003]
Gemlik'te geniş güvenlik önlemleri alındı    [12.11.2003]

16:05

Erdoğan-Gül görüşmesi sona erdi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül ile yaptığı görüşme sona erdi.

Bilkent Otel'de gerçekleşen görüşmede, Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Uğur Ziyal, büyükelçi Deniz Bölükbaşı ve Erdoğan'ın dış politika danışmanlarından Ender Arat yer aldı. Görüşmeden erken ayrılan Ziyal, gazetecilere yaptığı açıklamada, genel dış politika konularının ele alındığını bildirdi. Vakit darlığı nedeniyle görüşmenin otelde yapıldığını ifade eden Ziyal, bu tür görüşmelerin sürekli olduğunu söyledi.

15:54

"Bankacılık Yasa Tasarısı'nı geri çekmeyi düşünmüyoruz"

Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, BDDK'nın daha etkin ve hızlı tahsilat yapabilmesi amacıyla hazırlanan ''Bankacılık Yasa Tasarısı''nı Meclis'ten geri çekmeyi düşünmediklerini söyledi.

Unakıtan, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda Maliye ve Hazine bütçelerinin görüşülmesi sırasında gazetecilerin çeşitli sorularını yanıtladı.

Unakıtan, Bankacılık Yasa Tasarısı konusunda IMF'den uyarı mektubu geldiği haberlerinin hatırlatılması üzerine, ''Hayır. Öyle bir mektuptan haberim yok, bilmiyorum. Tasarıyı geri çekmeyi düşünmüyoruz'' dedi.

Maliye Bakanı, Cem Uzan ile yapılan görüşmede bir ödeme planının gündeme getirilip getirilmediği sorusu üzerine de ödeme planından ziyade karşılıklı bir görüşme yaptıklarını ifade etti.

15:43

Amerikan askerleri yanlışlıkla IGHK üyesine ateş açtı

Amerikan askerlerinin, yanlışlıkla Irak geçici hükümet konseyi üyesini taşıyan araca ateş açtıkları bildirildi.

Irak yönetiminden yapılan açıklamada, araçta bulunan konsey üyesi Muhammed Bahr El-Ulum'un kurtulduğu, şoförünün ise yaralandığı belirtildi.

15:34

Erdoğan: Asgari ücreti insani görmüyorum

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, özelleştirmeyi ihanet gibi gören bazı zihniyetlerin bulunduğunu ve özelleştirmeyle işsizliğin artacağını savunanların olduğunu ifade ederek, ''Devlet kapısına adım attım mı yırttık. Açık konuşuyorum; salla başını al maaşını. Zihniyet bu...'' dedi.

Bunun bedelini milletin ödediğini belirten Başbakan Erdoğan, ''Devletin bir kuruluşu yılda 350 milyon dolar millete bedel ödettiriyorsa bu kurumu yük olarak tutmamızın anlamı yok'' dedi. Konuşmasında asgari ücret konusuna da değinen Erdoğan, ''Asgari ücreti insani görmediğini'' söyledi. Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nda görev alan arkadaşlarına bunun insani bir şekilde çözülmesi için talimat verdiğini bildiren Başbakan Erdoğan, iş dünyasında yatırıma yönelik adımların da kendisini son derece mutlu ettiğini belirtti.

Batan bankaların Türkiye'ye çıkardığı tablonun herkes tarafından bilindiğini anlatan Erdoğan, İmar ve Adabank'ın da bedelinin millet tarafından ödendiğini söyledi. İstihdamın artmasında ara eleman yetiştirmenin önemine de işaret eden Başbakan Erdoğan, ''Meslek okullarına verdiğimiz, vereceğimiz önemi artırmakta kararlıyız'' dedi.

15:28

Güler: Bakanlık olarak Irak'a danışmanlık yapacağız

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, Irak'ın önemli miktarda elektrik ihtiyacı bulunduğuna işaret ederek, bu konuda Bakanlık olarak Irak'a danışmanlık yapacaklarını bildirdi.

Güler, Irak Elektrik Bakanı Aiham Al Sammarae ve beraberindeki heyeti kabul ederek, bir süre görüştü.

Irak'ın gelecek yıl elektrik alanında 8 milyar dolarlık yatırım yapacağına işaret eden Güler, Türk özel sektör kuruluşlarının bakanlığı vasıtasıyla malzeme temin edebileceğini ve tesisler kurabileceğini ifade etti.

15:28

İzmir'den Gemlik'e gitmek isteyen 26 otobüs geri çevrildi

Bursa'nın Gemlik İlçesi'nde düzenlenmek istenen açıkhava toplantısına katılmak üzere İzmir'den yola çıkanları taşıyan 30 otobüsten 26'sı, ''trafiğe çıkış evrakının eksik olduğu'' gerekçesiyle geri çevrildi.

Bu konuyla ilgili diğer haberler
DEHAP'lı bir grup Emniyet Müdürlüğü'nü taşladı    [12.11.2003]
Gemlik'teki toplantıya katılmak için yola çıkan 2 otobüs Yalova girişinde durduruldu    [12.11.2003]
DEHAP'lı bir grup Emniyet Müdürlüğü'nü taşladı    [12.11.2003]
İnegöl'de durdurulan DEHAP'lılar yüzünden Bursa-Ankara Karayolu ulaşıma kapandı    [12.11.2003]
Bursa Valisi: Kanunsuz bir yürüyüş yapılmak istenmişti, bunu önledik    [12.11.2003]
Gemlik'te geniş güvenlik önlemleri alındı    [12.11.2003]

15:16

Düzceli 45 eylemciye dava açıldı

''Düzce depreminde mağdur oldukları ve sorunlarının çözümlenmediği'' gerekçesiyle eylem yaptıkları başkentte dün gözaltına alınan 45 kişi hakkında, Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu'na muhalefet iddiasıyla 5'er yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı.

Sıhhiye'deki Abdi İpekçi Parkı'nda 12 Eylül'den beri eylem yapan Düzceliler'e destek vermek için dün Ankara'ya gelen bir grup, Başbakanlığa yürümek isteyince güvenlik güçleri tarafından gözaltına alınmıştı. Bu kişilerin hukuki durumlarını dikkate alan Savcı Uçar, sorgunun ardından 45 kişi hakkında Asliye Ceza Mahkemesi'ne dava açtı.

15:14

İnegöl'de durdurulan DEHAP'lılar yüzünden Bursa-Ankara Karayolu ulaşıma kapandı

Bursa'nın Gemlik İlçesi'nde düzenlenmek istenen açık hava toplantısına katılmak üzere çeşitli illerden gelen, ancak İnegöl girişinde durdurulan DEHAP'lılar nedeniyle, Bursa-Ankara karayolu ulaşıma kapandı.

Diyarbakır, Adana, Batman, Ankara gibi illerden gelen katılımcıların bulunduğu 70 otobüs, İnegöl'e 25 kilometre mesafedeki Mezitler mevkiinde güvenlik güçlerince durdurulurken, otobüslerden inen yaklaşık 4 bin kişilik grup, Bursa-Ankara karayolunun ulaşıma kapanmasına yol açtı.

Bu konuyla ilgili diğer haberler
DEHAP'lı bir grup Emniyet Müdürlüğü'nü taşladı    [12.11.2003]
Gemlik'teki toplantıya katılmak için yola çıkan 2 otobüs Yalova girişinde durduruldu    [12.11.2003]
DEHAP'lı bir grup Emniyet Müdürlüğü'nü taşladı    [12.11.2003]
Bursa Valisi: Kanunsuz bir yürüyüş yapılmak istenmişti, bunu önledik    [12.11.2003]
Gemlik'te geniş güvenlik önlemleri alındı    [12.11.2003]

15:08

Musul'da Amerikan askerlerinin düzenlediği operasyonda 39 kişi gözaltına alındı

Musul'da ABD askerlerince düzenlenen operasyonlarda 39 kişi gözaltına alınırken, bunlardan 15'inin Saddam Fedaisi olduğu bildirildi.

ABD askeri yetkililerinden alınan bilgiye göre, Zincili ve Amil mahallelerinde ihbar üzerine yapılan operasyonlarda, durumu şüpheli 39 kişi gözaltına alındı.

15:06

Doğu Anadolu'da yağışlar yaşamı olumsuz etkiliyor

Doğu Anadolu Bölgesi'ni etkisi altına alan yağışlı hava, yaşamı olumsuz etkiliyor.

Meteoroloji Bölge Müdürlüğü yetkilileri, son 4 gündür bölgeyi etkisi altına alan yağışlı havanın bugün de süreceğini bildirdiler. Erzurum'da kar yağışının beklendiğini kaydeden yetkililer, diğer illerde de yağışların aralıklarla süreceğini söylediler. Yağışların etkili olduğu Ağrı'da, sebze halini su bastı. Kentte, zemin katlardaki birçok evde su baskını tehlikesi yaşanırken, naylon satışları da arttı.

14:53

Mardin'de trafik kazası meydana geldi: 4 ölü, 5 yaralı

Mardin'de meydana gelen trafik kazasında 4 kişi öldü, 5 kişi yaralandı.

Edinilen bilgiye göre, İpek Yolu Alakuş mevkiinde, Kızıltepe İlçesi'nden Nusaybin'e giden Abdürrezak Bazcak yöntemindeki 07 UL 285 plakalı kamyon, sürücüsünün kimliği belirlenemeyen 35 Y 1823 plakalı otomobile çarpı. Kazada, isimleri henüz tespit edilemeyen 2'i çocuk 4 kişi, olay yerinde öldü.

14:52

Gemlik'te geniş güvenlik önlemleri alındı

Bursa'nın Gemlik İlçesi'nde, saat 15.00'te düzenleneceği duyurulan açık hava toplantısı nedeniyle geniş güvenlik önlemleri alındı.

Dün akşam ilçeye konuşlanan Bursa Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı bin 200 polis memuru ile 300'e yakın jandarma, sabah saatlerinden itibaren önlemleri sıklaştırdı. İlçenin giriş ve çıkışları güvenlik güçlerince denetim altında tutulurken, şehirlerarası otobüslerin yanı sıra tüm araçlar durdurularak, yolcular kimlik kontrolünden geçiriliyor. Açık hava toplantısının yapılacağı duyurulan İskele Meydanı'nda ise, güvenlik güçleri yoğun güvenlik önlemleri aldı. Bölgede barikatlar kuran güvenlik güçleri, meydana girişlere izin vermiyor. Bu arada, DEHAP Gemlik İlçe Yönetimi'nden yapılan açıklamada, Tutuklu Hükümlü Yakınlarıyla Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği'nce bulunulacak basın açıklamasının, polisin izin vermemesi halinde gerekirse parti binasında yapılacağı bildirildi.

Bu konuyla ilgili diğer haberler
DEHAP'lı bir grup Emniyet Müdürlüğü'nü taşladı    [12.11.2003]
Gemlik'teki toplantıya katılmak için yola çıkan 2 otobüs Yalova girişinde durduruldu    [12.11.2003]
DEHAP'lı bir grup Emniyet Müdürlüğü'nü taşladı    [12.11.2003]
İnegöl'de durdurulan DEHAP'lılar yüzünden Bursa-Ankara Karayolu ulaşıma kapandı    [12.11.2003]
Bursa Valisi: Kanunsuz bir yürüyüş yapılmak istenmişti, bunu önledik    [12.11.2003]

14:32

Gemlik'teki toplantıya katılmak için yola çıkan 2 otobüs Yalova girişinde durduruldu

Bursa'nın Gemlik İlçesi'nde düzenlenmek istenen açıkhava toplantısına katılmak üzere İstanbul'dan yola çıkanları taşıyan 2 otobüs, Yalova girişinde durduruldu. Otobüsler, yolcuların üst aramalarının yapılmasının ardından geri gönderildi.

Grubu taşıyan otobüslerin, Topçular İskelesi yakınlarında durdurulduğunu ifade eden Yön, yolcuların üst aramalarının yapılmasının ardından, şehre girişlerine izin verilmeyen otobüslerin geri gönderildiğini bildirdi.

Bu konuyla ilgili diğer haberler
DEHAP'lı bir grup Emniyet Müdürlüğü'nü taşladı    [12.11.2003]
DEHAP'lı bir grup Emniyet Müdürlüğü'nü taşladı    [12.11.2003]
İnegöl'de durdurulan DEHAP'lılar yüzünden Bursa-Ankara Karayolu ulaşıma kapandı    [12.11.2003]
Bursa Valisi: Kanunsuz bir yürüyüş yapılmak istenmişti, bunu önledik    [12.11.2003]
Gemlik'te geniş güvenlik önlemleri alındı    [12.11.2003]

14:30

Nasıriye'deki saldırıda ölü sayısı 22'ye ulaştı

Irak'ın Nasıriye kentinde İtalyan askeri üssüne saldırıda, 14 İtalyanın öldüğü bildirildi. Böylece, saldırıda ölenlerin sayısı 22'ye ulaştı.

İtalyan ajansı ANSA'daki habere göre, bomba yüklü kamyon kullanılarak düzenlenen saldırıda ölen İtalyanların sayısı 14'e yükseldi. Saldırıda, 8 Iraklının da öldüğü bildirilmişti. Fransa Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Herve Ladsous, düzenlediği kısa basın toplantısında, ''Dışişleri Bakanı Dominique de Villepin, dost ve müttefiklerimize yönelik bu saldırıyı şiddetle kınadı'' dedi. Sözcü, de Villepin'in İtalya Dışişleri Bakanı Franco Frattini'ye bir taziye mesajı gönderdiğini de ekledi. Papa İkinci Jean Paul ise olayı barış misyonuna yönelik ''aşağılık bir saldırı'' olarak niteledi. İngiltere Başbakanı Tony Blair ise İtalyan hükümeti ve halkına başsağlığı diledi.

14:21

Dokunulmazlık çalışmaları bayramdan sonra tamamlanacak

TBMM Yasama Dokunulmazlıklarını Araştırma Komisyonu Başkanı Hüsrev Kutlu, çalışmalarını bayramdan sonra tamamlamayı planladıklarını bildirdi.

Kutlu, komisyon toplantısının başlangıcında yaptığı açıklamada, Anayasa-Adalet Karma Komisyonu'nun dosyaları görüşmeyi erteleme kararından sonra araştırma komisyonunun çalışmasının daha da önem kazandığını söyledi. Çalışmalarına hız vereceklerini bildiren Kutlu, raporlarını bayramdan sonra TBMM Başkanlığı'na sunabileceklerini söyledi.

14:18

Dokunulmazlık dosyaları ertelendi

Anayasa-Adalet Karma Komisyonu, CHP Milletvekillerinin ret oyuna karşı dokunulmazlıklarla ilgili araştırma komisyonu çalışmalarını tamamlayıncaya kadar dokunulmazlık dosyalarını görüşmeme kararı aldı.

Karma Komisyon, yaklaşık 2 saat süren bir toplantı yaptı. Komisyon Başkanı Burhan Kuzu, toplantıdan sonra düzenlediği basın toplantısında, yaklaşık bir yıldan bu yana biraraya gelmediklerini söyledi. Bu sürenin birkaç ayının kurulma çalışmaları ile geçtiğini ardından da dokunulmazlıkla ilgili araştırma komisyonunun kurulduğunu kaydeden Kuzu, dosyaları görüşmek üzere toplanmamalarının bundan kaynaklandığını söyledi. Bu arada yasama dokunulmazlığı konusunun aralarında yeraldığı Anayasa değişiklikleri için bir Uzlaşma Komisyonu kurulma girişiminde bulunulduğunu anımsatan Kuzu, bu komisyonun da CHP'nin üye vermemesi nedeniyle çalışmaya başlayamadığını anlattı. Kuzu, basın toplantısında CHP TBMM Grubu'na ''Dokunulmazlık konusunda samimi iseniz Uzlaşma Komisyonu'na üye verin çalışmaya başlansın'' çağrısında bulundu.

Kuzu, komisyon gündeminde 64 milletvekili hakkında 107 dosya bulunduğunu da bildirdi. Kuzu'nun verdiği bilgiye göre, aralarında Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, Çevre ve Orman Bakanı Bakanı Osman Pepe ile İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu'nun da bulunduğu 43 AK Parti'li, 19 CHP'li, 1 DYP'li, 1 de Bağımsız milletvekilinin dokunulmazlığının kaldırılması isteniyor. 107 dosyadan 52'si AK Parti'li, 47'si CHP'li, 7'si DYP'li, 1'i de bağımsız milletvekillerine ait suçlamaları içeriyor.

14:16

Başbakan Erdoğan ile Gül biraraya geldi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül ile biraraya geldi.

Bilkent Otel'de Türkiye İş Kurumu'nun 2. Olağan Genel Kurulu toplantısına katılan Erdoğan, daha sonra otelin bir başka bölümünde Dışişleri Bakanı Gül ile görüştü. Görüşmede, Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Uğur Ziyal ile Büyükelçi Deniz Bölükbaşı'nın da hazır bulunduğu bildirildi.

14:15

Born: Türkiye'nin AB yolunda izlediği yolda Almanya'nın desteğine güvenebilirsiniz

Almanya'nın Ankara Büyükelçisi Dr. Wolf Ruthart Born, geçen hafta yayınlanan Avrupa Komisyonu İlerleme Raporu'nun, Türkiye'nin uyguladığı başarılı reform programıyla doğru yolda olduğunu tasdik ettiğini söyledi.

Born, yaptığı yazılı açıklamada, raporda altı çizilen birtakım eksikliklere rağmen, genel anlamda olumlu olduğunu belirterek, geçen yılki ilerleme raporundan bu yana Türkiye'nin yasal olarak etkileyici gayret göstererek Kopenhag Kriterleri'ni uygulamada önemli adımlar attığını ve şimdi sıranın dikkat çekilen eksiklerin giderilmesine geldiğini kaydetti.

Alman Büyükelçi Born, Türkiye'nin şimdiye kadar izlediği başarılı yoldan ilerlemeye devam edeceğine inandığını da kaydederek, ''bu yolda Almanya'nın desteğine güvenebilirsiniz'' ifadesini kullandı.

14:15

Kaybolan balıkçı teknesindeki dördüncü balıkçının cesedine de ulaşıldı

Samsun'un Yakakent İlçesi'nde 17 gün önce ''West'' adlı tekneyle denize açıldıktan sonra kaybolan dördüncü balıkçının cesedi de bulundu

Edinilen bilgiye göre, Yakakent İlçesi sahilinde aramalarını sürdüren ekipler, Çayağzı yöresinde sahile vurmuş ceset buldu. Yapılan tespitte, cesedin kayıp balıkçılardan Fırat Var'a (24) ait olduğu belirlendi.

14:13

Dünya'nın en hafif 'notebook'u piyasaya sürülüyor

Japon Sony firması, dünyanın en hafif taşınabilir bilgisayarını (notebook) haftaya piyasaya sürüyor.

Şirketten yapılan açıklamaya göre, PCG-X505/SP adı verilen ''notebook'' 785 gram geliyor. 10.4 inçlik ''sıvı kristal'' ekrana sahip bilgisayar, haftaya çarşamba günü Japonya'da 349 bin 800 yenden (yaklaşık 4.7 milyar TL) piyasaya sürülecek.

14:10

Berlusconi: Bizi yıldıramazlar

İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi, Irak'ın Nasıriye kentinde 20 kişinin öldüğü İtalyan üssündeki saldırının kendilerini yıldırmayacağını bildirdi.

Berlusconi, yaptığı açıklamada, ''Hiçbir gözdağı, Irak'ın yeniden toparlanmasına ve hükümetine, güvenliğine ve özgürlüğüne yeniden kavuşmasına yardımcı olma arzumuzdan vazgeçiremez'' dedi.

Bu arada, Portekiz, bugün İtalyan askeri üssüne düzenlenen saldırıya rağmen, Nasıriye'ye bir jandarma birliği göndermeye hazırlanıyor.

14:03

Borsa 2.seansın ilk dakikalarında arttı

İMKB Bileşik Endeksi, 2. seansın ilk dakikalarını, 1. seans kapanışa göre 24.59 puan artışla, 15,441.83 puandan geçti. Hisse senetleri 1. seans kapanışına göre, yüzde 0.16 oranında değer kazandı.

14:01

DEHAP'lıları taşıyan otobüsler İnegöl girişinde durduruldu

Bursa'nın Gemlik İlçesi'nde düzenlenmek istenen açıkhava toplantısına katılmak üzere çeşitli illerden gelen DEHAP'lıları taşıyan otobüsler, İnegöl girişinde güvenlik güçlerince durduruldu.

Diyarbakır, Adana, Batman, Ankara gibi illerden gelen katılımcıların bulunduğu 70 otobüs, İnegöl'e 25 kilometre mesafedeki Mezitler mevkiinde, yola barikat kuran polis ve jandarma ekipleri tarafından durduruldu.

13:58

Irak'taki İtalyan üssündeki patlamada 20 kişi öldü

Irak'ın Nasıriye kentindeki İtalyan üssüne düzenlenen saldırıda, 20 kişi öldü.

Hastane kaynakları, saldırıda, 12 İtalyan askerinin yanı sıra 8 Iraklının öldüğünü, 12'sinin yaralandığını söylediler. Irak'taki koalisyon kuvvetleri sözcüsü de, saldırının, bomba yüklü kamyonla yapıldığını açıkladı. Sözcü Andrea Angeli, 3 katlı bir binanın harap olduğunu ve ölenler arasında Iraklıların da bulunduğunu doğruladı. Angeli, kamyonun, üssün girişindeki kapıya çarptığını ve Saddam döneminde Ticaret Odası tarafından kullanılan karakol binası önünde infilak ettiğini kaydetti.

13:51

DEHAP'lı bir grup Emniyet Müdürlüğü'nü taşladı

Bursa'nın Gemlik ilçesinde bugün düzenlenmek istenen açık hava toplantısına katılmak üzere İstanbul'dan hareket etmelerine izin verilmeyen DEHAP'lı bir grup, Beyoğlu İlçe Emniyet Müdürlüğü binasını taşladı.

Dolapdere'de bulunan Bilgi Üniversitesi'nin önünde toplanan yaklaşık 200 kişilik DEHAP'lı grup, terör örgütü ve elebaşı lehine sloganlar atarak kendilerini Gemlik'e götürecek otobüslere binmeye hazırlandılar. Ancak polis, belgelerini kontrol ettiği 10 otobüsün ''şehirlerarası yolcu taşıma belgelerinin olmadığını'' tespit ederek, hareketlerine izin vermedi.

Bunun üzerine otobüslerden inerek dağılma görüntüsü veren grup, ara sokaklardan Tarlabaşı Bulvarı'na çıkarak yerden söktükleri kaldırım taşlarıyla Beyoğlu İlçe Emniyet Müdürlüğü binasına saldırdı. Görevli polislerin de havaya ateş açarak karşılık verdiği grup, olay yerine yetişen Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü'ne bağlı polislerin biber gazı sıkarak gerçekleştirdikleri müdahale sonucu tamamen dağıldı.

Bu konuyla ilgili diğer haberler
Gemlik'teki toplantıya katılmak için yola çıkan 2 otobüs Yalova girişinde durduruldu    [12.11.2003]
İnegöl'de durdurulan DEHAP'lılar yüzünden Bursa-Ankara Karayolu ulaşıma kapandı    [12.11.2003]
Bursa Valisi: Kanunsuz bir yürüyüş yapılmak istenmişti, bunu önledik    [12.11.2003]
Gemlik'te geniş güvenlik önlemleri alındı    [12.11.2003]

13:43

Bitlis ve ilçelerinde etkili olan yağışlar yaşamı olumsuz etkiliyor

Bitlis ve ilçelerinde 5 günden bu yana etkili olan yağışlar nedeniyle yaklaşık 50 ev ve işyerinin hasar gördüğü bildirildi.

Hizan Belediye Başkanı Cezail Aktaş ise ilçenin dört tarafının dağlarla kaplı olması nedeniyle, dağlardan akan suların ilçe merkezine indiğini, özellikle kanalizasyon ve içme suyu şebekelerinin yağıştan büyük hasar gördüğünü söyledi.

13:41

El Bedran: Terörizmle mücadele birimi kurmaya çalışıyoruz

Irak İçişleri Bakanı Nuri el Bedran, terörizmle mücadele için bir Irak kuvveti kurmaya çalıştıklarını bildirdi.

Bağdat'ta yayınlanan Es Sabah gazetesinde yayınlanan demecinde, terörizmin gerçek bir olgu olduğunu kaydeden El Bedran, bu olgunun son zamanlarda arttığını ve etkin bir güçle buna karşı koymak gerektiğini söyledi.

13:37

Almanya'da başörtüsü yasağı tepkilere neden oldu

Alman Baden-Württemberg eyaletinin, kamu hizmetinde başörtüsünü yasaklayan yeni yasası yoğun tepkilere neden oldu.

Almanya Müslümanlar Merkez Konseyi tarafından yapılan açıklamada, söz konusu yasayla Müslümanlara karşı ayrımcılık yapılmasına imkan tanındığı ve uyumun engellendiği ileri sürüldü. Açıklamada, yasanın tarafsızlık ilkesine aykırı olduğu için Alman anayasasını da ihlal ettiği iddia edildi.

13:35

Kerkük ve Tikrit'te çok sayıda silaha el konuldu

ABD kuvvetlerinin önceki gün Kerkük ve Tikrit'te çok sayıda silah ve mermiye el koyduğu bildirildi.

Bağdat'ta yayınlanan Essabah gazetesi, Kerkük'te 5 bin top mermisi, bin havan topu mermisi ve BM-21 tipi 300 roket ele geçirildiğini yazdı. İki operasyonda 57 kişinin tutuklandığı kaydedildi.

13:32

Danışma Kurulu'nda uzlaşma sağlanamadı

AK Parti, TBMM Danışma Kurulu'nda uzlaşma sağlanamaması üzerine Yuvacık Barajı ile ilgili Meclis Araştırma Komisyonu raporunun, TÜBİTAK Yasa Tasarısı ile içkili tesislerin okullara mesafesinin 100 metreye indirilmesini öngören yasa tasarısının bugün görüşülmesine ilişkin önerisini TBMM Genel Kurulu'na getirecek.

TBMM Danışma Kurulu, Meclis Başkanı Bülent Arınç'ın başkanlığında toplandı.

13:31

Bayram tatili KKTC'de 9 gün uygulanacak

KKTC Bakanlar Kurulu, Ramazan Bayramı tatilini idari tatille uzatarak 9 gün olmasını kararlaştırdı.

Başbakan Derviş Eroğlu başkanlığında yaklaşık 2 saat süren Bakanlar Kurulu toplantısında, Ramazan Bayramı tatilinin idari izinle uzatılması kararlaştırıldı.

13:24

Kerkük'teki Kürtler Türkiye'nin hastane yapmasına engel oldu

Kerkük Vilayet Meclisi Başkanı Tahsin Kahya, Türkiye'nin Kerkük'te yaptıracağı hastanenin ele alındığı meclis toplantısında, Kürtlerin hastanenin yapımına itiraz ettiklerini söyledi.

Hastane yapımı konusunu görüşmek üzere toplanan Kerkük Vilayet Meclisi'nde yapılan, 30 üyeden 23'ünün katıldığı oylamada, 6 üye hastane yapımına ''evet'' derken, 8'i çekimser, 9'u ise ret oyu verdi.

Meclis Başkanı Kahya, hastane yapımının Kerkük için çok önemli olduğunu ve yapım için bütün hazırlıkların tamamlandığını belirterek, Kürtlerin neden itiraz ettiklerine anlam veremediğini kaydetti.

13:19

Babacan: Bankacılık Yasa Tasarısı gerekirse değişir gerekmezse değişmez

Devlet Bakanı Ali Babacan, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu'nun (BDDK) daha hızlı ve etkin tahsilat yapmasını amaçlayan yasa tasarısının, gerekirse değişebileceğini bildirdi.

Babacan, Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın bütçe tasarılarının görüşüldüğü TBMM Plan Bütçe Komisyonu çıkışında, gazetecilerin sorularını yanıtladı. Babacan, IMF'den sözkonusu tasarıya ilişkin uyarı mektubu gelip gelmediği yolundaki soru üzerine, ''Biraz çalışalım bakalım.. Perşembe günü komisyonda görüşülecek''dedi.

Babacan, ''yasaya IMF'nin itirazı var mı?'' şeklindeki soruyu ise ''sonra konuşalım; gerekirse değişir, gerekmezse değişmez'' diyerek yanıtladı.

13:18

Konya'da trafik kazası sonucu 4 mühendis öldü

Konya'nın Akşehir İlçesi yakınlarında meydana gelen trafik kazasında, 4 mühendis hayatını kaybetti.

Edinilen bilgiye göre, Akşehir-Konya Karayolu'nun 27. kilometresinde, Afyon yönüne giden Yakup Veli Kasap (42) yönetimindeki 34 KCY 97 plakalı araç, kontrolden çıkarak Argıthanı Köprüsü'nden düştü.

Kazada, inşaat mühendisi olan sürücü Yakup Veli Kasap (42), inşaat mühendisi Ercan Özel (48) ve makine mühendisi Asaf Kekeç (43) olay yerinde hayatını kaybetti. Ağır yaralı olarak Akşehir Devlet Hastanesi'ne kaldırılan inşaat mühendisi Sıtkı Kodaz (51) ise müdahaleye rağmen kurtarılmadı.

12:56

Hatemi: Nükleer silah peşinde değiliz

İran Cumhurbaşkanı Muhammed Hatemi, Tahran'ın gizlice nükleer silah üretmeye çalışmadığını yineledi.

Hatemi, Bakanlar Kurulu toplantısından sonra, Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı'nın (UAEA) Mısırlı Başkanı Muhammed El Baradei'nin İran'ın nükleer programındaki ihlallere ilişkin raporuyla ilgili olarak gazetecilere yaptığı açıklamada, El Baradei hakkında bazı şikayetleri olduğunu söyledi. Hatemi, El Baradei'nin diğer etmenleri de göz önüne alması gerektiğini, 20 yıldır süren nükleer faaliyetler sırasında bazı eksikliklerin olmasının doğal olduğunu, ancak bunun Nükleer Silahların Yayılmasını Önleme Anlaşması'nın (NPT) ihlal edildiğini göstermediğini belirtti.

12:53

Hamas, Filistin yönetimiyle yeniden ateşkes sürecine girmeyi düşünüyor

Filistinli Hamas, İsraillilere yönelik saldırıların sona erdirilmesi konusunda Filistin yönetimiyle yeni bir ateşkes anlaşması sürecine girebileceğini bildirdi.

Hamas sözcüsü Adnan Asfur, yeni herhangi bir ateşkes teklifi üzerinde çalışmaya hazır olduğunu ve yanıtını teklifi inceledikten sonra vereceğini söyledi.

12:51

İtalyan karakolunda patlama: 12 ölü

Irak'ın güneyindeki Nasıriye kentinde, İtalyan karakolunda meydana gelen patlamada en az 12 kişinin öldüğü bildirildi.

İtalyan haber ajansı ANSA, saldırıda ölen 12 kişinin İtalyan askeri olduğunu duyurdu.

12:50

Unakıtan: 2004 kayıt dışı ekonomiyle mücadele yılı olacak

Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, 2004 yılının kayıt dışı ekonomiyle mücadele yılı olacağını belirterek, yeni yılda vergi kaçıranları zor günlerin beklediğini söyledi.

Unakıtan, Maliye Bakanlığı bütçesini TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'na sunarken, önümüzdeki yıl enflasyon muhasebesine geçileceğini, bu şekilde reel kazançlar üzerinden vergi ödenmesinin sağlanacağını bildirdi. Unakıtan, uygulama nedeniyle gelir ve kurumlar vergisi tahsilatlarında bir miktar gerileme yaşanabileceğine de işaret etti.

Motorlu Taşıtlar Vergisi'nde de sistem değişikliğine gidileceğini anlatan Unakıtan, bu şekilde sistemin daha adaletli hale getirileceğini vurguladı.

Unakıtan, 2004'de kayıt dışı ekonomiyle mücadeleye ağırlık verileceğini de bildirerek, mali miladın kaldırılarak ekonominin önünün açılması, vergi barışında tahminlerin ötesinde başarı elde edilmesi ve enflasyon muhasebesi imkanı sonrası, kayıt dışıyla kapsamlı ve etkin mücadeleye girişmenin ''Tam zamanı'' olduğunu belirtti.

12:41

Kurey: Yol haritasına bağlıyız

Filistin Başbakanı Ahmed Kurey, Filistin-İsrail anlaşmazlığına çözüm öngören uluslararası barış planı ''yol haritası''na bağlı olduklarını söyledi.

Yeni hükümeti tartışmak ve güvenoylaması için toplanan Filistin meclisinde, Filistin lideri Yaser Arafat'tan sonra söz alan Kurey, ''Stratejik bir seçim olarak barışa bağlıyız, yol haritasına ve İsrail ile imzalanan anlaşmalara bağlıyız'' dedi.

12:41

DEHAP'lılara polis engeli...

Bazı siyasi partiler ile sivil toplum örgütleri tarafından Bursa'nın Gemlik ilçesinde bugün düzenlenmek istenen açık hava toplantısına katılmak isteyen bir grup DEHAP'lı, Kartal'dan yola çıktı.

Pendik, Maltepe ve Kartal'daki 7 otobüs polis tarafından önce otoparka götürüldü. Otobüsler, ''şehirlerarası seyahat belgeleri'' incelendikten sonra bırakıldı.

Bu arada, Dolapdere ile Bağcılar'daki 20 otobüs, aynı yerlerde güvenlik önlemi alan emniyet kuvvetleri tarafından durduruldu. Yapılan kontrollerde otobüslerin ''şehirlerarası seyahat belgesi'' olmadığının tespit edilmesi üzerine, yola çıkmalarına izin verilmedi.

Bunun üzerine otobüslerden inen partililer, şehirlererası trafik şartlarına uygun otobüslerin gelmesi için beklemeye başladılar.

Bu konuyla ilgili diğer haberler
DEHAP'lı bir grup Emniyet Müdürlüğü'nü taşladı    [12.11.2003]
Gemlik'teki toplantıya katılmak için yola çıkan 2 otobüs Yalova girişinde durduruldu    [12.11.2003]
DEHAP'lı bir grup Emniyet Müdürlüğü'nü taşladı    [12.11.2003]
İnegöl'de durdurulan DEHAP'lılar yüzünden Bursa-Ankara Karayolu ulaşıma kapandı    [12.11.2003]
Bursa Valisi: Kanunsuz bir yürüyüş yapılmak istenmişti, bunu önledik    [12.11.2003]
Gemlik'te geniş güvenlik önlemleri alındı    [12.11.2003]

12:39

Irak'taki İtalyan karakolundaki patlamada ölen 6 kişinin İtalyan jandarması olduğu bildirildi

Irak'ın güneyindeki Nasıriye kentinde, İtalyan karakolunda meydana gelen patlamada ölen 6 kişinin İtalyan jandarması olduğu ve enkaz altında mahsur kalanlar olabileceği belirtildi.

Karakoldan bir yetkili, 6 İtalyan jandarmasının öldüğünü doğrularken, Binbaşı Roberto Riccardi, enkaz altında mahsur kalanlar olabileceğini kaydetti.

İtalya Cumhurbaşkanı Carlo Azeglio Ciampi yaptığı açıklamada, patlamanın bir terörist eylem olduğunu belirtti.

12:31

"Kaya Çilingiroğlu 1 hafta sonra taburcu edilebilir"

Florence Nightingale Hastaneleri Grubu Genel Koordinatörü Dr. Mücahit Atmanoğlu, dün işyerinin önünde uğradığı silahlı saldırı sonrası hastanelerinde tedavi altına alınan işadamı Kaya Çilingiroğlu'nun, bir hafta sonra taburcu edilebileceğini bildirdi.

Dr. Atmanoğlu, saldırı sonucu sağ ve sol dizleri ile sağ ayak bileğinden yaralanan Çilingiroğlu'nun sağlık durumunun iyi olduğunu söyledi.

12:31

Eroğlu: AB, Kıbrıs Rum yönetimini barış için zorlamalı

KKTC Başbakanı Derviş Eroğlu, AB'nin, gelecek yıl Mayıs'ta birliğe katılacak Kıbrıs Rum kesimini, barış anlaşması üzerinde ödün vermesi için zorlaması gerektiğini bildirdi.

Eroğlu, Reuters'e verdiği demeçte, Rum yönetiminin, bir kez AB'ye katılmasından sonra, barış anlaşması üzerinde uzlaşmak için motivasyonunun az olacağını söyledi.

''AB'ye kabul edilen Güney, uzlaşma masasına gelecek mi?'' diye soran Eroğlu, bu şartlar altında AB'den, ''Rum kesimine uzlaşma masasına oturmasını ve ödün vermesi gereken tarafın yalnızca Türk tarafı olmayacağını'' söylemesini bekleyeceklerini kaydetti.

12:25

ANAP'ın muhasebecisinin yargılanmasına başlandı

ANAP'ın 142 milyar lirasıyla borçlarını kapattığı ileri sürülen partinin muhasebe müdürvekili Bayram Darıca, 5 yıla kadar hapis istemiyle yargılandığı davada, suçunu kabul etti.

Ankara 17. Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülen davanın bugünkü ilk duruşmasına tutuklu sanık Darıca ile ANAP'ın avukatı Şenol Özel katıldı.

Yargıç Ali Muzaffer Mutlu, partinin suçtan zarar görme ihtimaline karşı ANAP'ın müdahilliğine karar verdi.

Duruşmada savunma yapmak istediğini belirten Darıca, Balgat'ta iki ayrı ganyan bayisine at yarışı borçlarını ödediğine ilişkin savcılık ifadesini doğruladı ve ''Suçumu kabul ediyorum. Söyleyeceklerim şimdilik bu kadar'' dedi.

12:23

Verheugen: Kıbrıs sorununa Aralıktaki seçimlerden sonra çözüm bulunmalı

AB Komisyonu'nun genişlemeden sorumlu üyesi Günter Verheugen, KKTC'de aralıkta yapılacak seçimlerden sonra Kıbrıs sorununa çözüm bulunması gerektiğini söyledi.

Vergeugen, İtalyan La Repubblica gazetesine verdiği demeçte, ''Türkiye konulu tüm görüşmelerimde, Kıbrıs en hararetli mesele. Bunun kriterlerden biri olmadığını biliyorum. Ama sorunu saydam bir şekilde dile getirdiğimi, bu tercihimin de doğru olduğunu düşünüyorum'' dedi.

12:19

Arafat İsrail'e diyalog çağrısında bulundu

Filistin lideri Yaser Arafat, İsrail'e diyalog çağrısında bulundu.

Yeni Filistin hükümeti için toplanan Filistin meclisinde kürsüye çıkan Arafat, şiddete son vermek için İsrail ile diyalog istedi.

12:10

Ekspres KOBİ Kredisi Protokolü imzalandı

Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun, işletme kredisi kapsamında Küçük ve Orta Boy işletmelere (KOBİ) 75 milyar lira kredi verileceğini açıklarken, 8 ay vadeli kredilerin, 3 eşit taksitte geri ödeneceğini söyledi.

Ekspres Kobi kredisine ilişkin protokol, Başkan Coşkun'un huzurunda, KOSGEB ve Halkbank yetkilileri tarafından imzalandı. Bakan Coşkun, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı'ndaki imza töreninde yaptığı konuşmada, KOBİ'lere verilen destek sayısının 12'den 38'e çıktığını, ayrıca bürokratik engellerin kaldırılarak, işlem sayısının da 48'den 5'e düşürüldüğünü hatırlattı. Halk Bankası ile KOSGEB arasında imzalanan KOBİ Ekspres Kredisi protokolüne göre, her firma başına 75 milyar lira olarak kullandırılacak, kredinin vadesi 8 ay olacak.

Öte yandan Halk Bankası Genel Müdürü Bilgin, bir soru üzerine, Bankacılık Düzenleme Denetleme Kurulu (BDDK) Başkanlığı'na atanmasına ilişkin kararnamenin, Cumhurbaşkanlığı'nda olduğuna işaret ederek, kuruma ilişkin ve bu yönde gelecek hiç bir soruya cevap vermek istemediğini söyledi.

12:08

Irak'ın kuzeyinde bir Amerikan askeri öldürüldü

Irak'ın kuzeyinde 1 Amerikan askeri öldürüldü.

Amerikalı ordu sözcüsü Binbaşı Josslyn Aberle, patlamanın dün olduğunu ve askerin, yola yerleştirilen bir bombanın, Amerikan ordusuna ait araç geçtiği sırada infilak etmesi sonucu öldüğünü söyledi. Kimliği açıklanmayan askerin, 4. Piyade Tümeni'nden olduğu kaydedildi.

12:06

"İsrail, Kurey'e yardım için askeri operasyonlardan kaçınmaya hazır"

İsrail Başbakanı Ariel Şaron'un diplomasi danışmanı Zalman Şoval, İsrail'in, Filistin Başbakanı Ahmed Kurey'in iktidar koltuğuna oturmasına yardım etmek amacıyla işgal altındaki topraklarda yoğun askeri operasyonlardan kaçınmaya hazır olduğunu belirtti.

12:04

Borsa 1. seansta artarak kapandı

İMKB Bileşik Endeksi 1. seansta, dünkü kapanışa göre 193.10 puan artışla, 15,417.24 puandan kapandı. Hisse senetleri ortalama yüzde 1.27 oranında değer kazandı.

12:03

El konulan bankalardaki her türlü mal, hak ve alacaklar Hazine'ye intikal etmiş sayılacak

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'na (TMSF) devredilen bankalardaki alacakların tahsilini hızlandırmak amacıyla hazırlanan kanun tasarısı, yarın Adalet Komisyonu'nda ele alınacak.

''Bankalar Kanunu ile Bazı Kanunlarda ve Bir Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun Tasarısı'', 11 kanun ile bir kanun hükmünde kararnamede değişiklik yapıyor. Tasarı, 32 asıl ve 4 geçici maddeden oluşuyor. Tasarıya göre, yönetim ve denetimi fona devredilen, bankacılık yapma izni ve yetkileri BDDK tarafından kaldırılarak tasfiyeye tabi tutulan bankaların yönetim ve denetimini doğrudan veya dolaylı olarak elinde bulunduran ortaklarının kendi lehlerine kullandıkları her türlü banka kaynakları, yakınlarına ve muvazaalı olarak 3. kişilere aktardıkları her türlü mal, hak ve alacaklar, başkaca bir işleme gerek olmaksızın kanunen Hazine'ye intikal etmiş sayılacak ve Hazine alacağı olacak.

11:51

Galatasaray A.Ş.'ye 1.3 trilyon vergi cezası kesildi

Galatasaray Sportif Sınai ve Ticari Yatırımlar A.Ş.'ye, 1.3 trilyon lira vergi cezası kesildi.

Galatasaray A.Ş.'den Borsa'ya gönderilen açıklamada, Maliye Bakanlığı Hesap Uzmanları Kurulu tarafından şirkette yapılan vergi incelemesi sonucunda, Kasım 2001'de imzalanan bir cezai şart ödeme protokolu ile ilgili olarak 10 Kasım 2003 tarihinde Damga Vergisi, KDV, gecikme faizleri ve cezaları ile beraber toplam 1 trilyon 295 milyar 562 milyon 350 bin lira tutarında ceza kesildiği bildirildi.

11:43

Talabani Irak'ta bir an önce geçici hükümet kurulması çağrısında bulundu

Irak'ta ABD'nin atadığı Geçici Hükümet Konseyi'nin (GHK) bu ayki başkanı ve Irak Kürdistan Yurtseverler Birliği lideri Celal Talabani, ülkede en kısa sürede geçici hükümet kurulması çağrısında bulundu.

Talabani, Reuters ajansına verdiği demeçte, ''Irak'ta yeni anayasa oluşturulmadan, geçici hükümet kurulmasının çok mantıklı ve gerekli olduğunu düşündüğünü'' söyledi.

11:41

Irak'ta İtalyan karakolunda patlama meydana geldi: 6 ölü

Irak'ın güneyindeki Nasıriye kentinde, İtalyan polis karakolunda meydana gelen patlamada en az 6 kişinin öldüğü bildirildi.

İtalyan ANSA ajansının haberinde, TSİ 09.50 sularında meydana gelen patlamada en az 6 kişinin öldüğü belirtildi.

11:26

Bolu Depremi'nin 4. yılında, depremde yaşamını yitirenler anıldı

Bolu'da, 12 Kasım 1999 tarihindeki depremde yaşamını yitirenler törenle anıldı.

Bolu'daki Deprem Anıtı'nda düzenlenen törende, Vali Mehmet Ali Türker, Bolu 2. Komando Tugay Komutanı Tuğgeneral Hakkı Yılmaz Çiyan, Belediye Başkanı Yüksel Ceylan, anıta çelenk sundu. Depremde hayatını kaybeden 48 kişi anısına saygı duruşunda bulunulmasının ardından, İstiklal Marşı okundu. Törene katılanlar daha sonra Bolu Deprem Müzesi'ni gezdiler.

11:25

Irak'ta İtalyan karakolundaki patlamada çok sayıda kişi yaralandı

Irak'ın güneyindeki Nasıriye kentinde, İtalyan polis karakolunda meydana gelen patlamada çok sayıda kişinin yaralandığı belirtildi.

Irak'ın güneyini kontrol altında tutan İngiltere öncülüğündeki çokuluslu gücün sözcüsü Binbaşı Charlie Mayo, patlamanın TSİ 09:50 civarında meydana geldiğini söyledi. Sözcü, patlama nedeniyle çok sayıda kişinin yaralandığını belirtti.

Roma'daki İtalyan Askeri Polisi Başkomutanlığı sözcüsü ise ''Çokuluslu Uzman Birimi'nin askeri polis üssü önünde bomba patladı. Askerlerimiz ve Iraklılar arasında çok sayıda yaralı var'' dedi.

11:22

Babacan: 2003 yılı başarı ve rekorlar yılı olmuştur

Devlet Bakanı Ali Babacan, Irak Savaşı'nın olumsuzluklarına rağmen 2003 yılının Türk ekonomisi açısından başarı ve rekorlar yılı olduğunu söyledi.

Babacan, DPT ve Hazine Müsteşarlıklarının 2004 yılı bütçelerini Plan ve Bütçe Komisyonu'na sunuşunda, 2003 yılında elde edilen başarıda, halkın kendilerine güveninin yanı sıra ekonomik programı uygulamada gösterdikleri kararlılık ve disiplinin de son derece etkili olduğunu belirtti.

11:22

Erdoğan, Star Gazetesi'nden 25 milyar lira tazminat kazandı

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Star Gazetesi'nden 25 milyar lira manevi tazminat kazandı.

Ankara 13. Asliye Hukuk Mahkemesi'nde görülen davanın bugünkü karar duruşmasına, Erdoğan'ın avukatları Serhat Kemal Yılmaz ve Günaydın Çalışkan ile davalıların avukatı Süheyla Şen katıldı.

Yargıç Mahmut Ülgey, 25 milyar lira manevi tazminatın yasal faiziyle davalılardan tahsiline karar verdi.

11:21

Sri Lanka'da Başbakan ve Devlet Bakanı'nın görüşmesinde anlaşmaya varılamadı

Sri Lanka Devlet Başkanı Çandrika Kumaratunga ile Başbakan Ranil Wickremesinghe'nin, ülkedeki siyasi krizin patlak vermesinden sonra ilk kez bir araya geldiği, ancak bu görüşmeden bir anlaşma çıkmadığı bildirildi.

İki tarafın kaynakları, kapalı kapılar ardında yaklaşık 2.5 saat görüşen Kumaratunga ile Wickremesinghe'nin henüz uzlaşmaya hazır bir tavır sergilemediklerini kaydetti.

11:17

Felluce'de 5 Iraklı öldürüldü

Irak'ta dün akşam Amerikan ateşiyle 5 Iraklı öldü, 4'ü yaralandı.

Irak polisinin açıklamasına göre, Amerikan askerleri, Bağdat'ın 50 km batısındaki Felluce kentinin girişinde bir kamyona ateş açtı. Açılan ateşte vurulan beş Iraklı olay yerinde öldü, dördü yaralandı.

11:14

Straw: Koalisyon güçleri Iraklılar'a iktidarı planlanandan daha önce teslim edebilir

İngiltere Dışişleri Bakanı Jack Straw, ABD önderliğindeki koalisyon güçlerinin, Iraklılara iktidarı planlanandan daha önce teslim edebileceğini söyledi.

11:08

Trabzon'da freni tutmayan kamyon uçurumdan yuvarlandı

Trabzon Belediyesi Çevre Sağlığı ve Temizlik İşleri Müdürlüğü'ne ait çöp kamyonu, frenleri tutmayınca yaklaşık 100 metre yükseklikteki uçurumdan yuvarlandı.

Alınan bilgiye göre, Kaymaklı Mahallesi Başak Sokak'ta çöp toplayan Muzaffer Aktuğ (34) yönetimindeki 61 DE 775 plakalı kamyon, yolun kaygan olması nedeniyle frenleri tutmayınca kaymaya başladı. Sürücü Aktuğ, araçtan atlayarak kurtulurken, yaklaşık 100 metrelik uçurumdan alt yola yuvarlanan kamyon, Mustafa Göktopal'a ait evin duvarına çarparak durdu.

11:07

Japonya'da 6.5 büyüklüğünde deprem meydana geldi

Japonya'nın kuzeydoğusunda 6.5 büyüklüğünde deprem oldu.

Başkent Tokyo'da da hissedilen depremin can veya mal kaybına yol açtığına dair bilgi edinilmediği bildirildi. Yetkililer, sismik hareketliliğin tsunamiye yol açmayacağını ve ulaşım hatlarının sallantıdan etkilenmediğini söylediler.

11:03

Sezer: Depremlerin önceden bilinememesi karşılaşılan yıkımların özrü olarak değerlendirilemez

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, depremlerin önceden bilinemeyen ve engellenemeyen doğal felaketlerden olmasının, karşılaşılan büyük yıkımların özrü olarak değerlendirilemeyeceğini belirtti.

Sezer, Düzce depreminin 4. yılı dolayısıyla bir mesaj yayınladı. Cumhurbaşkanı Sezer, şunları kaydetti:

''Depremlerin önceden bilinemeyen ve engellenemeyen doğal felaketlerden olması, karşılaşılan büyük yıkımların özrü olarak değerlendirilemez. Birey, toplum ve devlet olarak deprem konusuna daha duyarlı yaklaşmalı, depremleri ve getirdiği yıkımları unutmamalı, gerekli önlemleri zaman yitirmeden almalıyız."

11:00

EBRD, Bakü-Ceyhan boru hattına 250 milyon dolar krediyi onayladı

Türkiye'nin de üyesi bulunduğu Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD), Bakü-Ceyhan petrol boru hattı için toplam 250 milyon dolarlık krediyi onayladı.

EBRD Yönetim Kurulu, bu çerçevede, Hazar Denizi'nin Azerbaycan kesimindeki Çıralı ve Güneşli kıyı petrol yataklarının geliştirilmesinin finansmanı için 60 milyon dolarlık krediye de onay verdi. Bu saha halen British Petroleum (BP) liderliğindeki konsorsiyum tarafından geliştiriliyor.

10:59

ASO Başkanı Çağlayan taburcu oldu

Geçirdiği kalp krizi nedeniyle Başkent Üniversitesi Hastanesi'nde tedavi gören Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Zafer Çağlayan taburcu oldu.

10:48

Borsa 1. seansın ilk yarısında yükseldi

İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB) Ulusal 100 Endeksi, 1. seansın ilk yarısında yükseldi. Endeks, seansın 1 saat 15 dakikalık bölümünü, dünkü kapanışa göre 157.67 puan artışla 15,381.81 puandan geçti. Hisse senetleri ortalama yüzde 1.04 oranında değer kazandı. Bu bölümde işlem hacmi 210.9 trilyon lira olarak gerçekleşti.

10:47

Irak'ta bir karakolda patlama meydana geldi

Irak'ın Nasıriye kentinde, İtalyan polis karakolunda büyük bir patlama olduğu bildirildi. İtalyan ordusundan Yüzbaşı Marco Mele, ''Büyük bir patlama olduğunu söyleyebilirim. Ölü ya da yaralı olup olmadığını bilmiyorum'' dedi.

10:43

Razov: Mavi akım için üzerinde anlaşabileceğimiz bir çözüm bulunacağını umuyoruz

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Sergeyiç Razov, Türkiye ile Rusya arasındaki ekonomik ilişkilerin gelişmesinin en önemli unsurunun Mavi Akım projesi olduğunu belirterek, ''Bu konuda üzerinde anlaşabileceğimiz bir çözüm bulunacağını ümit ediyoruz'' dedi.

Razov, ikili ilişkilerin gelişmesinin en önemli faktörünün Mavi Akım projesi olduğunu belirterek şunları kaydetti: ''Moskova, aralarında fiyat ve vergi konularının da bulunduğu ve daha önceden üzerinde anlaşmaya varılmış projenin, uzun vadeli perspektifte iki ülkenin çıkarlarına cevap verdiğinden emindir. Mavi Akım'ın ticari boyutu hakkındaki görüşmeler, ilgili taraflar arasında yürütülmektedir. Karşılıklı kabul edilebilir bir çözümün bulunmasını ümit ediyoruz. Rusya Dışişleri Bakanlığı, bu projenin tam olarak uygulanması için üzerine düşen diplomatik katkıyı tam anlamıyla sağlamaya devam ediyor.''

Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül'ün Moskova ziyareti için ''aktif bir şekilde çalıştıklarını'' belirten Razov, ''Bu ziyaretin, Türk-Rus ilişkilerinin daha da gelişmesini sağlayacağını, bu ilişkileri potansiyele ve günümüz gerçeklerine yanıt veren yeni bir seviyeye çıkaracağını umuyoruz'' dedi.

10:32

Kazakistan'da trafik kazası meydana geldi: 8 ölü, 8 yaralı

Kazakistan'ın Karagandı bölgesinde meydana gelen trafik kazasında 8 kişi öldü, 8 kişi yaralandı.

Olağanüstü Durumlar Ajansı'ndan verilen bilgiye göre, Karagandı'nın Buhar Jırav kasabasında dün gece bir otobüsün bir minibüse çarpması sonucu, aralarında minibüs sürücüsünün de bulunduğu 8 kişi olay yerinde hayatını kaybetti.

10:24

Milli Eğitim Bakanlığı 7'si dış kaynaklı 44 proje yürütüyor

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), turistik el sanatları ürünleri üretiminden okullarda internetin yaygınlaştırılmasına kadar geniş yelpaze oluşturan 7'si dış kaynaklı toplam 44 proje yürütüyor.

MEB'in, bütçe görüşmeleri için hazırladığı kitapta, ''eğitimde kalitenin artırılması, teknoloji transferi, eğitim ortamlarının iyileştirilmesi ve bilgiye ulaşımın kolaylaştırılması'' amacıyla yürütülen projeler anlatıldı.

MEB'in, Dünya Bankası ve Avrupa Birliği kaynaklarıyla yürüttüğü 7 proje bulunuyor.

Bunlardan, 8 yıllık temel eğitim için Dünya Bankası ile yapılan toplam 600 milyon dolarlık anlaşmayla kaynağı sağlanan Temel Eğitim Projesi, en büyük projeyi oluşturuyor. İki ayrı dilim halinde kullanılan kredinin ikici dilimi olan 300 milyon dolar ile gelecek yıl mevcut 300 ilköğretim okuluna anasınıfları inşa edilmesi, 5 bin 802 ilköğretim okuluna eğitim yazılımı sağlanması, kırsal kesimdeki okullar ile okul öncesi eğitim kurumlarına eğitim materyalleri sağlanması amaçlanıyor.

10:23

İsrail'de toplanan mama Türkiye'de kullanılmadı

İsrail'de, üç bebeğin beyin hasarı nedeniyle ölmesi üzerine piyasadan toplatılan mamanın Türkiye'de kullanılmadığı bildirildi.

Sağlık Bakanlığı'ndan alınan bilgiye göre, tıbbi amaçlı mamalara, Sağlık Bakanlığı Ana Çocuk Sağlığı ve Aile Planlaması Genel Müdürlüğü'nce kontroller yapılarak ithal izni veriliyor.

10:21

Kuyucak Hidroelektrik Santrali yılbaşında üretime geçecek

Aydın'ın Kuyucak İlçesi'ne bağlı Kurtuluş Beldesi'nde inşaatı devam eden hidroelektrik santralının yılbaşından itibaren üretime geçeceği belirtildi.

Bereket Enerji A.Ş. tarafından inşaatına 15 Nisan 2003 tarihinde başlanan, Feslek Sulama Suyu Regülatörü ve Sağ Sahil Sulama Kanalı üzerine yapılan santralin yılbaşında üretime geçebilmesi için 130 kişilik bir ekiple gece gündüz çalıştıklarını belirten şantiye şefi Fevzi Elitez: ''Şu anda 10'ar saat süreli 2 vardiya halinde, günde 20 saat çalışıyoruz. Önümüzdeki günlerde çalışan sayımız 180'e çıkacak. Hedefimiz yılbaşından itibaren elektrik üretimine başlamaktır. Sağlanacak enerji, bölgede çok önemli avantajları beraberinde getirecek.'' dedi.

10:20

Çanakkale Boğazı'nda karaya oturan gemi 3 gündür yardım talebinde bulunmadı

Çanakkale Boğazı çıkışında karaya oturan Güney Kıbrıs bandıralı ''Mana'' adlı kuru yük gemisi, 3 gündür yardım talebinde bulunmadı.

Yetkililer, 153 metre boyunda, 14 bin 458 grostonluk geminin kaptanının 3 gündür yardım talebinde bulunmadığını ve geminin kendi imkanlarıyla kurtulmaya çalıştığını belirttiler. Söndüren-6 römorkörü kaza yerinde bulunuyor.

10:15

MİT'e ait bir binada yolsuzluk iddiasıyla 2 kişi hakkında dava açıldı

Yenimahalle'deki MİT Müsteşarlığı'na ait bir binanın onarım işinde kullanılan 110 kilogram demirin 110 ton olarak gösterildiği iddiasıyla, 2 kişi hakkında dava açıldı.

Edinilen bilgiye göre, Cumhuriyet Savcısı M. Zeki Aksu tarafından asliye ceza mahkemesine açılan davanın iddianamesinde, Yenimahalle'deki MİT Müsteşarlığı'nın 6 numaralı binasının onarım ve inşaat işlerinde kullanılan 110 kilogram ince betonarme demirinin 110 ton olarak gösterildiği ifade edilerek, onarım işini üstlenen firmaya 26 milyar 382 milyon 427 bin lira fazla ödemeye yapıldığı kaydedildi.

10:14

Türkiye, Ağustos 2003 itibariyle OECD ülkelerinde işsizliğin en yüksek yaşandığı dördüncü ülke oldu

Türkiye'nin, Ağustos 2003 itibariyle, OECD ülkeleri içinde işsizliğin en yüksek yaşandığı dördüncü ülke olduğu bildirildi.

İş-Kur Çalışma Raporu'nda, Ağustos 2003 itibariyle ortalama işsizlik oranının Avrupa Birliği'ne (AB) üye ülkelerde yüzde 8.8, OECD ülkelerinde de ortalama yüzde 7.3 olduğu belirtilerek, aynı dönemde, Türkiye'deki işsizlik oranının ise yüzde 10 olduğu belirtildi.

10:13

BİLSAT uydusundan görüntü akışı başladı

Türkiye, haberleşme uydularının ardından ilk mini araştırma uydusu BİLSAT sayesinde de uzaydan yararlanmaya başladı. TÜBİTAK Bilgi Teknolojileri ve Elektronik Araştırma Enstitüsü (BİLTEN) tarafından teknoloji transferi yöntemiyle üretilerek uzaya gönderilen BİLSAT, görüntü göndermeye başladı.

İngiliz ve Türk mühendislerinin ortak çalışması olarak tasarlanarak üretilen ve 27 Eylül 2003 tarihinde Rusya Federasyonu'ndaki Plesetsk askeri üssünden fırlatılan Türkiye'nin ilk yer gözlem uydusu BİLSAT'tan ilk görüntüler alındı. TÜBİTAK BİLTEN, ''www.bilten.metu.edu.tr/bilsat'' adresli internet sitesinde bundan sonra uydudan alınan görüntüleri yayınlayacak. Ayrıca, sitede uyduyla ilgili diğer bilgilere ulaşılabilecek ve yanıtlanması istenilen sorular bırakılabilecek.

10:12

Yargıtay, Bekir Kumbul'un beraat kararını bozdu

Yargıtay Ceza Genel Kurulu, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Bekir Kumbul'un, ''görevini kötüye kullandığı'' gerekçesiyle yargılandığı davada verilen beraat kararını bozdu.

Kumbul, Yargıtay 4. Ceza Dairesi'nde yargılandığı davada, suçun unsurları oluşmadığı gerekçesiyle beratına karar vermişti. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, kararı temyiz etti.

10:09

Microsoft açıkları kapatıyor

Yazılım firması Microsoft, ürünlerindeki açıkları kapatmak amacıyla dün 3'ü kritik nitelikte 4 yeni yama daha yayımladı.

Microsoft ürünlerindeki açıklar, bilgisayar korsanlarının bilgisayarları ele geçirmesine ve kendi yararlarına kullanmasına olanak veriyor.

Kritik açıkların internet tarayıcısı IE6.0, Windows 2000 ve Windows XP programlarında olduğu bildirildi. Kuruluş, açıklardan Windows 2003 server'ların etkilenmediğini de duyurdu. Microsoft'un son yamaları, www.microsoft.com/security adresinden indirilebiliyor.

10:05

Mahalli İdareler Seçimleri'nde Milletvekili Genel Seçimi'nde kullanılan seçmen listesi kullanılacak

Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK), 28 Mart 2004 Pazar günü yapılacak Mahalli İdareler Genel Seçimleri'nde kullanılacak seçmen kütüklerinin güncelleştirilmesine ilişkin esas ve ilkelerini belirlediği kararı, Resmi Gazete'de yayımlandı.

Karara göre, 28 Mart 2004 Pazar günü yapılacak Mahalli İdareler Genel Seçimleri'nde 3 Kasım 2002 tarihinde yapılan Milletvekili Genel Seçimi'nde veya bundan sonra herhangi bir nedenle yapılan diğer seçimlerde kullanılan seçmen listeleri güncelleştirilerek kullanılacak. Askıya çıkarılan sandık seçmen listeleri 5 Ocak 2004 Pazartesi günü saat 17.00'de indirilecek.

YSK'nın kararına göre, 3 Kasım 2002 tarihinde yapılan Milletvekili Genel Seçimi sonucunda elde edilen seçmen kütüklerinden oluşturulan sandık seçmen listelerine veya daha sonra yapılan seçimlerde güncelleştirilen listelere herhangi bir sebeple yazılmamış olanlar, 28 Mart 1986 tarihinde ve ondan önce doğanlar, başka bir sandık seçmen listesinde yazılı olup da sürekli oturmak amacıyla listenin askıya çıkarıldığı seçim muhtarlık bölgesine gelenler, sandık seçmen listesinde veya tutuklu seçmen listesinde kendisine ait bilgilerde yanlışlık veya eksiklik bulunanlar, taksirli suçlardan hükümlü veya tutuklu olduğu halde seçmen listesine yazılmamış bulunanlar, askerlikten terhis olanlardan seçmen kütüğünde kaydı bulunmayanlar yazılmak için bizzat başvuracaklar.

10:04

Karayollarında durum...

Kış koşulları nedeniyle, karayollarının bazı kesimlerinde ulaşım sağlanamıyor.

Karayolları Genel Müdürlüğü'nden yapılan açıklamaya göre, Bayburt-Çaykara yolu Soğanlıdağ mevkii ile Yukarınarlıca-Bahçesaray yolunun 25 ve 35. kilometreleri arası (Karabet Geçidi), kar nedeniyle ulaşıma kapalı bulunuyor.

Tarsus-Adana-Gaziantep otoyolunun 117. kilometresindeki Ceyhan ve 156. kilometresindeki Toprakkale viyadüklerindeki çalışmalar nedeniyle, trafik kontrollü olarak sağlanıyor.

Cide-Şenpazarı-Ağlı yolunun 9. kilometresinde yol gövdesindeki oturma nedeniyle, ulaşım tek şeritten gerçekleştiriliyor.

Kayseri-Kırşehir yolunun Mucur geçişindeki altgeçit inşaat çalışmaları sürüyor.

09:32

Borsa güne düşüşle başladı

İMKB Bileşik Endeksi, dünkü kapanışa göre 79.34 puan kayıpla, 1. seansın ilk dakikalarını 15,144.80 puandan geçti. Hisse senetleri, ortalama yüzde 0.52 oranında değer kaybetti.

09:24

Gürcistan'da gerginlik devam ediyor

Gürcistan'da 2 Kasım'da yapılan parlamento seçimlerinden sonra bazı muhalefet partilerinin protesto yürüyüşleriyle başlayan gerginlik devam ederken, Cumhurbaşkanı Eduard Şevardnadze'ye Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve Ermenistan Cumhurbaşkanı Robert Koçaryan'dan destek geldi.

Azerbaycan Cumhurbaşkanlığı basın merkezinden yapılan açıklamaya göre, Aliyev dün Şevardnadze'ye telefon ederek, seçimlerden sonra Gürcistan'da ortaya çıkan siyasi gelişmeler hakkında görüş alışverişinde bulundu. ''Gürcistan yönetiminin mevcut krizden yapıcı bir çıkış yolu bulacağından ve karışıklık çıkartma planlarına imkan vermeyeceğinden emin olduğunu'' belirten Aliyev, Şevardnadze'nin ülkedeki istikrarın korunması yönünde attığı adımları desteklediğini belirtti. Gürcistan'da 2 Kasım'da yapılan parlamento seçimlerinin sonuçlarını kabul etmeyen ''Saakaşvili-Ulusal Hareketi'' ve ''Burjanadze-Demokratlar'' seçim blokları taraftarlarının parlamento önündeki protesto gösterileri sürüyor. Öte yandan bir süre ara verilen oy sayımı tekrar başlarken, Merkez Seçim Komisyonu'nun dün akşam açıkladığı sonuçlara göre, iktidar yanlısı ''Yeni Gürcistan İçin'' bloku yüzde 20,56 oy oranıyla ilk sıradaki yerini koruyor.

09:22

Borsa'da da bayram tatili 9 gün uygulanacak

Borsa'da Ramazan Bayramı nedeniyle bayram tatili, yarım ve bir gün idari izinli sayılan 24 ve 28 Kasım tarihlerini de kapsayacak şekilde 9 gün uygulanacak.

Borsa Başkanlığı duyurusuna göre, 24 Kasım'ın yarım gün, 28 Kasım'ın tam gün idari izin sayılması nedeniyle 24-28 Kasım tarihleri arasında İMKB pazar ve piyasalarında uygulanacak işlem ve takas esasları yeniden düzenlendi.

Hisse Senetleri Piyasası'nda 24-28 Kasım tarihleri arasında işlem yapılmayacak. 20 Kasım'da yapılacak işlemlerin takası 1 Aralık'ta, 21 Kasım'da yapılacak işlemlerin takası 2 Aralık'ta gerçekleştirilecek.

09:21

Tesco'nun Kipa ortaklığında halka açık B grubu hisselerinin de çoğu satıldı

Tesco Plc, Kipa'nın yönetimi kontrol eden A grubu hisselerinin ardından halka açık B grubu hisselerinin de çoğunluğunu satın aldı.

İngiltere'nin dev perakende şirketi Tesco Plc.'den Borsa'ya gönderilen açıklamada, Kipa'nın toplam sermayesinin yüzde 74.10'una karşılık gelen 8 milyar 751 milyon 909 bin 998 adet B grubu hissesinin toplam 154 trilyon 33 milyar 615 milyon 964 bin 800 lira karşılığında satın alındığı bildirildi.

09:18

Kapalıçarşı'da dolar 1 milyon 495 bin liradan güne başladı

İstanbul serbest piyasada dolar 1 milyon 495 bin lira, euro 1 milyon 725 bin liradan güne başladı. Kapalıçarşı'da 1 milyon 489 bin liradan alınan dolar, 1 milyon 495 bin liradan satılıyor.

1 milyon 720 bin liradan alınan euronun satış fiyatı ise 1 milyon 725 bin lira olarak belirlendi.

09:18

Kamu işçilerinin ikramiyeleri ödeniyor

Kamu kesiminde çalışan işçilere 6772 sayılı Yasa uyarınca 2003 yılında ödenmesi gereken ilave tediyenin tamamı, 21 Kasım'a kadar ödenecek.

Konuya ilişkin Bakanlar Kurulu kararı, Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi.

08:56

Aylık gecikme zammı yüzde 4'e çekildi

Amme alacağının ödeme süresi içinde ödenmeyen kısmına vade bitiminden itibaren her ay için ayrı ayrı yüzde 7 olarak uygulanan gecikme zammı, yüzde 4'e çekildi.

Bakanlar Kurulu'nun konuya ilişkin kararı, Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlandı. Bu arada Maliye Bakanlığı'nın Tahsilat tebliği ile de, yıllık yüzde 60 olarak uygulanan tecil faizi oranı, bugünden geçerli olmak üzere yüzde 36'ya indirildi.

08:34

Libya, ACEH savaşı için Endonezya'ya askeri yardım ve eğitim vermeyi planlıyor

Libya'nın Aceh üyeleriyle mücadelesine yardım için Endonezya'ya askeri yardım ve eğitim vermeyi planladığı bildirildi.

Genelkurmay Başkanı General Endriartono Sutarto, basın yayın organlarına yaptığı açıklamada, 1980'li yıllarda Aceh üyelerine eğitim veren Libya'nın şimdi de onlarla daha etkin mücadele etmesi için Cakarta yönetimine askeri techizat ve üyeleri eğiten çok sayıda uzman göndereceğini söyledi.

07:29

Çeçen Bakan İtalya'da uluslararası toplumdan destek istedi

Transnasyonal Radikal Parti'nin davetlisi olarak İtalya'da bulunan Çeçenistan'ın Eski Sağlık Bakanı Ömer Hanbiyev, Çeçenistan'da barışın tesisi için uluslararası camiadan destek istedi.

Çeçenistan lideri Aslan Mashadov hükümetinin Sağlık Bakanı Ömer Hanbiyev, İtalya'nın dün akşam Torino kentinde yaptığı konuşmada, Çeçenlerin Rusya Federasyonu tarafından toplukıyıma uğratıldıklarını söyledi. Sürgündeki Çeçen hükümetinin Dışişleri Bakanı İlyas Ahmedov'un önerdiği barış planına uluslararası kuruluşlardan destek talep eden Hanbiyev, ''Maalesef son beş yıl içinde dünya bizlere kulak vermedi'' dedi.

07:26

BM: Afganistan barış sürecinin kritik safhasına giriyor

BM Güvenlik Konseyi, Afganistan'ın barış sürecinin en kritik safhasına girdiğini, ancak sağlanan ilerlemelerin terörizm ve uyuşturucu bağlantılı suçlarla sekteye uğrayabileceğini bildirdi.

Afganistan'ı ziyaret eden Konsey heyetine başkanlık eden Almanya'nın BM nezdindeki Daimi Temsilcisi Günter Pleuger, sunduğu raporda, 2 yıl önce varılan Bonn Anlaşması'nda belirlenen hedeflerin önemli bölümünün sağlandığı Afganistan'ın terörizm, aşiretler arası çatışmalar, uyuşturucu bağlantılı suçlar ve kadın haklarının sistematik olarak ihlaliyle karşı karşıya bulunduğunu belirtti.

Öte yandan, BM'deki diplomatik kaynaklar, Afganistan Devlet Başkanı Karzai'nin, Taliban'ın ılımlı kanadıyla aracılı gizli görüşmeler yürüttüğünü bildirdiler.

07:22

Türkiye-ABD arasındaki ticaretin siyasi ve askeri ilişki düzeyine çıkarılması istendi

Türkiye ile ABD arasındaki ekonomik ilişkilerin, siyasi ve askeri ilişkiler düzeyine çıkartılması istendi.

Başbakan Tayyip Erdoğan'ın dış politika danışmanı ve Türkiye-ABD Dostluk Grubu Başkanı Egemen Bağış, New York Times gazetesinde yayınlanan bir makaleye, gönderdiği mektupla cevap verdi. ''Türkiye-ABD ilişkileri irdelenirken çok önemli bir kavram her zaman gözardı ediliyor'' diyen Egemen Bağış, şu görüşleri dile getirdi: ''Türkiye ile ABD arasındaki ilişki esas itibariyle, siyasi ve askeri ilişkilerden kaynaklanan stratejik bir ortaklıktır. Bununla kıyaslandığında, iki ülke arasındaki ekonomik ilişki düzeyi çok yetersiz kalmaktadır. Ekonomik ilişkilerimizin stratejik ortaklığımızla aynı düzeye çıkartılması asla ihmal edilmemelidir. Bu düzeyin yükseltilmesi, dostluğumuzun güçlü bir ifadesi olacağı gibi ilişkimizi de yeni boyutlara yükseltecek ve halklarımızın ortak çıkarlarına hizmet edecektir. Bu husus ise kaçınılmaz olarak bölgesel istikrara katkı sağlayacaktır. "

Türkiye'nin tercihli sanayi bölgeleri sistemine dahil edilmesini de isteyen Bağış, ''ülkemize yabancı sermaye akışını arttıracağı gibi bölgede ekonomik büyümenin ve istikrarın sağlanmasına da katkıda bulunacaktır'' dedi.

07:14

Tayvan'da 5.5 büyüklüğünde deprem meydana geldi

Tayvan'ın kuzeydoğusunda bugün Richter ölçeğine göre 5.5 büyüklüğünde bir deprem meydana geldiği bildirildi.

Tayvan Merkezi Meteoroloji Bürosu'ndan yapılan açıklamada yerel saatle 08.02'de (TSİ 00.02) meydana gelen depremin merkez üssünün ülkenin kuzeydoğu sahilindeki Ilan kentinin 17.9 kilometre açığında, yerin 20.7 kilometre altı olduğu belirtildi.

07:13

El Reşid Oteli saldırısını görüntüleyen NBC ateş altına alındı

Bağdat'ta ABD Savunma Bakan yardımcısı Paul Wolfowitz'in kaldığı otele yapılan roketli saldırıda, Wolfowitz'in ve otel sakinlerinin sarsılmış görüntülerini çekip yayınlayan Amerikan NBC televizyonu ekibi, Amerikalı yetkililer tarafından ateş altına alındı.

NBC televizyonunun muhabiri Jim Miklaszewski ve kameraman Jim Long, Bağdat'ta kaldığı sırada Wolfowitz'in oteline yapılan saldırıdan hemen sonraki görüntülerin bütün dünyaya dağıtımını sağlamıştı. Ancak Irak'taki bazı Amerikan yönetimi yetkililerinin, olay sırasında Miklaszewski ve kameramanın bu sahneleri çekmesini sonra da çekilen görüntülerin yayınlanmasını engellemeye çalıştığı belirtiliyor.

07:10

Pentagon Irak'ın yeniden imarı için yeni bir koordinasyon merkezi oluşturdu

ABD'nin, Irak'ta yeniden yapılandırma projelerini koordine ederek öncelikli projeleri oluşturmak, Irak'a bağışların ve petrolden kazanılan gelirin nasıl harcanacağını belirlemek üzere Bağdat'ta yeni bir koordinasyon ofisi oluşturuldu.

Irak'ın yeniden yapılanmasını koordine edecek ofiste, hükümet ve özel sektör ihale uzmanlarından oluşan yaklaşık 100 kişinin çalışması beklenirken, bu merkeze Emekli Amiral David Nash yöneticilik edecek. Bu ofis, ABD'nin Irak'taki sivil yöneticisi Paul Bremer'a rapor verecek ve yeni ofis, özel şirketlere ihale dağıtmakla sorumlu olmayacak. Ofis sadece Amerikan Uluslararası Kalkınma Ajansı (USAID) gibi varolan hükümet kuruluşlarını, Irak'ta Amerikan fonlarıyla yapılacak ikinci tur, 20 kadar inşaat projelerinde yönlendirecek.

07:08

ABD: Irak Geçici Hükümet Konseyi 'gelişmenin önündeki engel'

ABD'nin Irak'taki sivil yöneticisi Paul Bremer, aniden çağrıldığı Washington'da bir dizi üst düzey temasta bulunurken, ABD Başkanı George W. Bush yönetiminin, Afganistan'daki Hamit Karzai hükümeti modeli bir oluşumu Irak'ta Geçici Hükümet Konseyi'nin yerine bir an önce geçirmeyi planladığı belirtiliyor.

Beyaz Saray'ın acil çağrısı üzerine, Irak'taki koalisyon güçlerinin parçası olan Polonya'nın Başbakanı Leszek Miller ile görüşmesini iptal ederek Washington'a dönen Bremer, ABD Dışişleri Bakanı Colin Powell, ABD Savunma Bakanı Donald Rumsfeld, ABD Başkanı George W. Bush'un Ulusal Güvenlik Danışmanı Condoleezza Rice ile biraraya geldi.

Amerikan Fox News televizyonu, Bremer'ın, ABD Başkanı Bush ve Başkan yardımcısı Dick Cheney ile de görüştüğünü de duyurdu. Pentagon yetkililerine göre, Bremer'ın ziyareti ''rutin'' bir bilgilendirme çerçevesinde gerçekleşiyor.

00:57

Bursa'da 6 DEHAP yöneticisi gözaltına alındı

Bursa'da, aralarında DEHAP İl Başkanı'nın da bulunduğu 6 yönetici gözaltına alındı.

Gemlik İlçesi'nde bugün ''Barış İçin Demokratik Çözüm Kampanyası'' adı altında yapılması planlanan yasadışı gösteriye katılımcı topladıkları iddia edilen, aralarında DEHAP Bursa İl Başkanı Nizam Kaplan'ın da bulunduğu 6 yönetici gözaltına alındı.

00:44

Erdoğan, işadamlarına iftar yemeği verdi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, işadamlarına iftar yemeği verdi.

Başbakanlık Resmi Konutu'ndaki yemeğe, iş dünyasından TÜSİAD Başkanı Tuncay Özilhan, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Ferit Şahenk, Ömer Dinçkök, Aydın Doğan ve Bülent Eczacıbaşı katıldı. Yemeğe daha sonra, TÜSİAD eski Başkanı Erkut Yüceoğlu, Başaran Ulusoy ve Nuri Çolakoğlu da iştirak etti.

Resmi Konuta daha sonra Devlet Bakanları Kürşat Tüzmen, Ali Babacan ile Beşir Atalay, Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun, Adalet Bakanı Cemil Çiçek ve Maliye Bakanı Kemal Unakıtan da geldi.

00:07

Denktaş: Kıbrıs konusunda yeni bir pencere açılacak

KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Türkiye'nin ve KKTC'nin Kıbrıs konusunda neler yapılabileceğine ilişkin bir çalışma yaptığını belirterek, Kıbrıs konusunda ''yeni bir pencere açılacağını'' bildirdi.






GAZETE SAYFALARI


 

   YATIRIM
  Dolar  1,490,000
  Euro  1,728,000
  Altın  18,600,000
  İMKB  15,771,44

   BÜTÜN YAZARLAR


 

   
   
   
   

 

 

Copyright© 1995-2003 Feza Gazetecilik A.S. / Çobançesme Mh. Kalender Sk. No: 21 34530 Yenibosna / İstanbul
Tel:+90 (212) 454 1 454 (pbx) Fax: +90 (212) 652 24 23 e-posta: okurhatti@zaman.com.tr
Bu site Zaman Gazetesi Bilgi İşlem ve İnternet Servisi tarafindan hazırlanmaktadır.