İNTERNETİN İLK TÜRK GAZETESİ
04.12.2003
Perşembe
  For English
  Ana Sayfa
  Haberler
  Ekonomi
  Dış Haberler
  Politika
  Kadın-Aile
  Kültür Sanat
  Televizyon
  Spor
  Yazarlar
  Yorumlar
  Çizgi-Yorum
  Mizah
 
  Akademi
  Bilişim
  Eğitim
  Otomobil
  Röportaj
  Tüketici Masası
  Okur Hattı
 
  Bölge Haberleri

  Dünyada Zaman

 
  Arşiv Arama
  Abone Formu
  About Us
  Reklam
  Künye / İletisim
  Hava Durumu
  Namaz Vakitleri
  E - Kart
  Sanat Galerisi

Haberler

haberler@zaman.com.tr

 

‘Mavi Akım’ sanıkları, 6 milyon liralık ‘ağır para cezası’na çarptırıldı

İmzalandığı günden beri tartışılan Mavi Akım Projesi ile ilgili mahkemeden ilginç bir sonuç çıktı. Devleti milyonlarca dolar zarara uğratmakla suçlanan sanıklara 6’şar milyon liralık para cezası verildi.

Rusya’dan Türkiye’ye doğalgaz getirmek amacıyla başlatılan Mavi Akım Projesi’yle ilgili yolsuzluk davasında BOTAŞ’ın 5 eski yöneticisine 11 ay 20’şer günlük hapis, 6’şar milyon liralık da ‘ağır’ para cezaları verildi.

BOTAŞ eski Genel Müdürü Gökhan Yardım ile kurumun eski yönetim kurulu üyeleri Kutluhan Çınbay, Uğur Başer, Hayri Nadir Bıyıklıoğlu ve Arif Bilal Uzuner, Samsun–Ankara boru hattını yüksek fiyata yaptırarak devleti milyonlarca dolar zarara uğratmakla suçlanıyordu. Ankara 6. Ağır Ceza Mahkemesi’nin dünkü karar duruşmasında sanıklar hakkında verilen hapis cezası 6 milyon 46’şar bin liralık para cezasına çevrildi. Ancak mahkeme daha önce sabıkaları bulunmayan sanıkların bir daha suç işlemeyeceklerine kanaat getirerek cezaları erteledi.

1997’de dönemin başbakanı Mesut Yılmaz’ın, Rusya Başbakanı Viktor Çernomirdin ile görüşmesinin ardından başlatılan Mavi Akım Projesi yine gündemde. Gazeteci–yazar Nazlı Ilıcak’ın 2001’de Devlet Güvenlik Mahkemesi’ne (DGM) yaptığı suç duyurusuyla gündeme gelen, ancak DGM yerine Ankara 6. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın dün yapılan son duruşmasına sanıklardan BOTAŞ eski Genel Müdürü Yardım, yönetim Kurulu eski üyeleri Çınbay, Başer ve Bıyıklıoğlu ile avukatları katıldı. Sanık Uzuner ise duruşmaya gelmedi. Duruşmada Hazine’den ve ilgili kurumlardan hiçbir avukatın bulunmaması dikkat çekti.

Mahkeme heyeti, 23 Mayıs’ta davaya müdahil olma talebi kabul edilen Nazlı Ilıcak’ın, müdahilliğini suçtan zarar görmesinin söz konusu olmadığı ve ‘görevi kötüye kullanmak’ suçundan yargılama yapıldığı gerekçesiyle kaldırdı. Cumhuriyet Savcısı Hatice Çetin, Rus Gazprom şirketi ve Türk firmalarından oluşan konsorsiyumun Samsun–Ankara boru hattını çok yüksek fiyata yaptığı, bu yolla devletin zarara uğratıldığı iddiasıyla sanıkların 4,5’ar yıla kadar hapis cezasına çarptırılması yönündeki mütalaasını yinelerken, sanıklar ve avukatları, son savunmalarında mütalaaya katılmadıklarını belirterek beraat talebinde bulundular.

Duruşma sonunda kararı açıklayan Mahkeme Başkanı Mehmet Berber, sanıkların ‘görevi kötüye kullanmak’ suçunu düzenleyen 240. maddesi uyarınca 1’er yıl hapis cezası ve 2’şer milyon lira para cezasına çarptırıldığını, ayrıca 3’er ay memuriyetten men edildiklerini söyledi. Suçun birden fazla kez işlenmesi halinde ceza artırımı öngören TCK’nın 80. maddesi ve cezada 6’da 1 indirim öngören 59. maddesini uygulayan mahkeme heyeti, sonuç olarak her sanığı 11 ay 20’şer gün hapis ve 6 milyon 46 bin lira ‘ağır para cezası’na çarptırdı. Sanıkların sabıkasız olması ve bir daha suç işlemeyeceklerine kanaat getiren mahkeme, hapis ve para cezalarına erteleme de yaptı.

Gazeteci Nazlı Ilıcak tarafından yapılan suç duyurusu üzerine Mavi Akım soruşturması ilk olarak Ankara DGM eski Savcısı Nuh Mete Yüksel tarafından başlatılmıştı. Bir süre sonra gazetelerde Yüksel’e atfen çıkan ‘ANAP lideri Mesut Yılmaz, Gazprom şirketi yetkilileriyle Mavi Akım pazarlığı yaptı’ şeklindeki iddialar üzerine dönemin ANAP lideri ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz, Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk’e şikayette bulunmuştu. Yüksel, kendisinin söylediği şeklinde gazetelerde çıkan haberleri yalanlarken DGM Başsavcısı Cevdet Volkan, soruşturmayı Yüksel’den alıp Savcı Cengiz Köksal’a vermişti. Ancak Mavi Akım soruşturmasıyla ilgili olarak DGM’de dava açılmadı. İddianamede sanıkların, Mavi Akım Projesi kapsamındaki Ankara–Samsun arası boru hattı inşaatını pahalıya yaptırmak suretiyle, yapımı üstlenen OHS konsorsiyumuna haksız menfaat sağladıkları belirtiliyordu.

Mavi Akım Projesi nedir?

Mavi Akım Projesi, Rusya Federasyonu topraklarında 396 km, Karadeniz’in altında 392 km ve Türkiye’nin Samsun sahillerinde kıyıya ulaştıktan sonra da Samsun–Ankara arasında 501 km kat ettikten sonra toplam 1.289 km’lik bir hat ile Türkiye’ye yılda 16 milyar metreküp gaz ulaştırmayı hedefleyen bir proje. Türkmenistan Devlet Başkanı Saparmurat Türkmenbaşı, Mavi Akım Projesi ile ilgili olarak Türk tarafına, “Biz Ruslara gazı 44 dolardan satıyoruz. Siz Ruslardan 133 dolara alıyorsunuz’ şeklinde eleştiride bulunmuştu.

Murat Aydın / Ankara

04.12.2003


Yazıcıya uyarla      Arkadaşıma gönder


GAZETE SAYFALARI


 

   BÜTÜN YAZARLAR


Bütün haberler


Başlıklar

> Hukuk 1’incisi engelli avukat 30 yıldır mesleğini yapamıyor

> Polis en büyük kozunu kaybetti

> Emniyetten ‘saldırılara hazırlıklı olun’ uyarısı

> Polis, Azad Ekinci'ye bir yıl önce ulaşmış

> TÜBİTAK’ın sergilemediği proje Brezilya’da altın madalya kazandı

> YÖK’te Kemal Gürüz dönemi bitiyor, gözler Sezer’de

> Veto edilen TÜBİTAK Yasası komisyonda aynen kabul edildi

> Yüksek Askeri Şûra bugün toplanıyor

> ‘Mavi Akım’ sanıkları, 6 milyon liralık ‘ağır para cezası’na çarptırıldı

> MİT Müsteşarı Atasagun’un annesi toprağa verildi

> Güzel davasındaki polisler beraat etti

> İşkence azalmadı yöntem değiştirdi

> Batık geminin atığını temizlemek için 150 bin dolar harcama yapıldı

> ‘Muhabbet fokurtusu’ nargile akciğerin en büyük düşmanı

> Günde bir portakal kanser riskini yarı yarıya azaltıyor

> Fransa’yı sel aldı: 3 ölü

> Çocuklar Suriye’deki okullara Türkiye’deki başörtüsü yasağı yüzünden gönderilmiş

> Aileler hukuk mücadelesi başlatıyor

> Delil için Nüfus İdaresi de bayramda çalışmış 

   
   
   
   

 

 

Copyright© 1995-2003 Feza Gazetecilik A.S. / Çobançesme Mh. Kalender Sk. No: 21 34530 Yenibosna / İstanbul
Tel:+90 (212) 454 1 454 (pbx) Fax: +90 (212) 652 24 23 e-posta: okurhatti@zaman.com.tr
Bu site Zaman Gazetesi Bilgi İşlem ve İnternet Servisi tarafindan hazırlanmaktadır.