İNTERNETİN İLK TÜRK GAZETESİ
07.12.2003
Pazar
  For English
  Ana Sayfa
  Haberler
  Ekonomi
  Dış Haberler
  Politika
  Kadın-Aile
  Kültür Sanat
  Televizyon
  Spor
  Yazarlar
  Yorumlar
  Çizgi-Yorum
  Mizah
 
  Akademi
  Bilişim
  Eğitim
  Otomobil
  Röportaj
  Tüketici Masası
  Okur Hattı
 
  Bölge Haberleri

  Dünyada Zaman

 
  Arşiv Arama
  Abone Formu
  About Us
  Reklam
  Künye / İletisim
  Hava Durumu
  Namaz Vakitleri
  E - Kart
  Sanat Galerisi

Karadeniz...(Bütün Haberler)

bolgeler@zaman.com.tr

 

Ereğli’de tarihî eşyaları koruma çağrısı yapıldı

Ereğli Köyleri Eğitim Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği’nin (EKÖDER) uzun çabalar sonucu topladığı, eskiden kullanılan araç ve gereçler ile ev aletlerinden oluşan sergi Kaymakam Aziz İnci tarafından açıldı.

Tarihi miras korunarak kuşaklar arası kültürel devamlılığın sağlanabileceğini vurgulayan Kaymakam İnci, “İnsanlar dedelerinin kullandıkları eşyaları görmekten büyük mutluluk duymaktadır. Bu tür faaliyetler tarihi eserlerin topluma tekrar kazandırılması açısından büyük önem arz etmektedir.” dedi.

Dernek Başkanı Ramazan Adıyaman da şunları söyledi: “Gençlerimiz kendilerinden bir önceki kuşağın bile günlük hayatlarından habersiz. İnsanlar ferdi olarak ellerindeki tarihi aletleri koruyamıyor. Bu nedenle tarihi eserlerin tanıtılacağı bir sergi açmayı düşündük. ” Adıyaman, ellerinde çürümeye terk edilen tarihi eşyaları bulunan vatandaşların yardımlarını beklediklerini belirtti.

Kadri Kılıç / Ereğli

07.12.2003


 

Çakır: Rize, turizm ve ticaretle kalkındırılacak

AK Parti Rize Milletvekili İlyas Çakır, ildeki sanayinin az olduğunu ifade ederek, kalkınma için turizm ve ticaretin geliştirilmesi gerektiğini söyledi. Çakır, yatırım yapacak girişimcilere her türlü desteği vereceklerini de ifade etti.

Rize ve Doğu Karadeniz Bölgesi’nin gelişmesinde en önemli etkenin bölgenin turizm ve ticaret potansiyeli olduğuna dikkat çeken Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Rize Milletvekili İlyas Çakır, bölgedeki turizm ve ticaret potansiyelinin geliştirilmesi için gereken tüm çalışmaları yaptıklarını söyledi. Çakır, bölgede yatırım yapmak isteyenlere gereken desteği vereceklerini ifade etti.

Rize’nin gelişmesi noktasında turizm ve ticaret potansiyelini harekete geçirmek amacıyla bir çalışma başlattıklarını dile getiren Çakır, ticaret alanında gümrük, liman ve serbest bölgelerde yaşanan bürokratik mevzuatlarda gerekli düzenlemeleri yaptıklarını, turizm alanında yatırım yapmak isteyenlere teşvik kredisi almak dahil her konuda ellerinden gelen desteği vereceklerini belirtti.

Ticaret için havayolu, denizyolu ve karayoluyla dışarıyla irtibatı Rize kadar müsait olan bir il olmadığını dile getiren Çakır, “Güneydoğu Anadolu Projesi (GAP) kapsamında bu bölgede yetiştirilen ürünleri Rize’den Birleşik Devletler Topluluğu’na pazarlamak için Rize Limanı’ndan daha müsait bir yer yoktur. Ticaretle ilgili gümrüklerde, limanlarda, serbest bölgelerde ve diğer kurum ve mevzuatlardaki eksiklikler son yapılan çalışmalarla tamamlandı. Şu anda Rize’deki ticaretle ilgili sıkıntı yok. Ticaretle uğraşan insanlarımızın aldığı RoRo Gemisi ile de her hafta Gürcistan’a sefer yapılıyor. Bunlar daha da artırılabilir. GAP’a kısa yol bağlantısı sayılan; İkizdere-İspir Ovit Dağı Yolu’nun tamamlanmasından sonra bu ticari potansiyel daha da artacaktır.” diye konuştu.

Bölgenin en önemli ekonomik kaynaklarından birisi olarak öne çıkan turizm alanında; dağın, deniz, kaplıca, yaylalar, rafting ve kayak yönünden Rize kadar müsait başka bir ilin olmadığının altını çizen Çakır, “Bunun geliştirilmesi için uygulanabilecek ne kadar turizm yatırım projesi varsa Turizm Bakanlığı yetkilileri ile tespit ettik. Bunları Rize’deki kamuoyuna deklare edeceğiz. Yatırım yapmak isteyen bütün insanlara teşvik belgesi alması hususunda elimizden gelen desteği vereceğiz ve bu yatırımları da gerçekleştirmiş olacağız. Bu hem Rize için hem de Doğu Karadeniz illeri için öncelikli sektördür.” dedi.

Rize’deki üretimle ilgili sorunlar bulunduğunun altını çizen Çakır, bunun için de organize sanayi bölgesi ve küçük sanayi siteleri kurulması başta olmak üzere serbest bölgenin geliştirilmesi için bir çaba içerisinde olduklarını ifade etti. Uzun süredir gündemde olan Rize Üniversitesi’nin de önemli bir proje olduğunun altını çizen Çakır, önümüzdeki günlerde Yüksek Öğretim Yasası (YÖK) meclis gündemine geldiğinde ilk işlerinin üniversiteyi kurdurmak olacağını söyledi.

Hasan Demir / Rize

07.12.2003


 

Sabri Bayraktar: Hayvancılık projesiyle verilen krediye faiz tahakkuk ettirilmeyecek

Tarım ve Köyişleri Bakanlığı’nca Kırsal Alanda Sosyal Destek Projesi adı altında çiftçilerin desteklenmesi ve kooperatif çatısı altında örgütlenmesi amacıyla proje başlatıldı.

Proje ile, ekonomik ve sosyal yoksunluk içerisinde bulunan kişi ve ailelerin gelir seviyelerini yükseltmek, köyden kente göçü önlemek amaçlanıyor. Yardım alacak ailelerin süt sığırcılığı ve koyunculuk projesiyle desteklenmeleri sağlanacak. Bakanlık, bu proje ile 2 yılda 200 kooperatife destek sağlamayı hedefliyor.

Proje ile ilgili açıklama yapan Ardeşen Tarımsal Kalkınma Kooperatif Başkanı Sabri Bayraktar, “Hazırlanan projeyle her ay 10 kooperatif desteklenecek ve uygulanacak hayvancılık projesiyle kredi verilecek. Verilen krediye faiz tahakkuk ettirilmeyecek. Geri ödeme; 5 yıllık plan dahilinde 1 ve 2 yıl ödemesiz, 3., 4. ve 5. yıllarda eşit taksitlerle geri alınacaktır. Ödemeler, borçlanma sözleşmelerinde yer alıp vade tarihlerinde yapılacaktır. Projeden yararlanmak isteyen vatandaşlar, tarım il müdürlüklerindeki destekleme şube müdürlüklerine başvurabilecekler.” dedi.

İsmail Yazıcı, Ardeşen

07.12.2003


 

Rize Emniyet Müdürü Öztürk, merkeze alınıyor

İçişleri Bakanlığı tarafından hazırlanan ve 30’u aşkın ilin emniyet müdürünün değişmesini öngören Emniyet Müdürleri Kararnamesi ile Rize Emniyet Müdürü Osman Öztürk Ankara’ya alınıyor.

Öztürk’ten boşalacak olan göreve ise İbrahim Kaya’nın atanacağı ileri sürüldü.

Hükümet ile Cumhurbaşkanlığı arasında uzun süredir sürüncemede kalan il emniyet müdürleri kararnamesinde uzlaşma sağlandı. 30’u aşkın il emniyet müdürünün değişmesini öngören kararname ile Rize Emniyet Müdürü’de değişecek. Yaklaşık iki yıldır Rize’de görev yapan ve son kararname ile Ankara’ya alınan Rize Emniyet Müdürü Osman Öztürk’ün yerine İbrahim Kaya’nın atanacağı belirtiliyor. Hasan Demir, Rize

07.12.2003


 

Rize’de 46 bin 447 öğrenci kızamık aşısı olacak

Her yıl 8 ile 30 bin arasında vakanın tespit edildiği kızamık hastalığına karşı mücadele için hazırlanan Kızamık Eliminasyon Programı kapsamında 8-26 Aralık tarihleri arasında yapılacak olan Okul Aşı Günleri kapsamında Rize’de 46 bin 447 çocuğa aşı yapılacak.

Dünyada aşı ile önlenebilir hastalıkların neden olduğu 1.7 milyon ölümün yaklaşık yarıdan fazlasının sebebi olarak tespit edilen kızamık hastalığının, Türkiye’de de yaygın olarak görüldüğü ve 3-4 yılda bir büyük salgınlara yol açtığı kaydedildi.

Rize’de ilköğretime devam eden yaklaşık 46 bin 447 çocuğun aşılanacağı Okul Aşı Günleri nedeniyle bir açıklama yapan Rize İl Sağlık Müdürü Dr. Hakan Diren, hedeflerinin kızamığa duyarlı tüm yaş gurubundaki çocukları içine alacak şekilde bir çalışma yapmak olduğunu söyledi. Diren şöyle konuştu: “Rize’de ilköğretim çağındaki 46 bin 447 öğrencimiz ile okul öncesi ve okul çağında olup ta okula devam etmeyen çocuklar aşılanacak. Bu şekilde kızamık virüsünün barınacağı ortam bırakılmayacak ve yerli kızamık virüsü elemine edilecektir. Yüksek rutin aşılama oranları ile de kızamığın tekrar yaygın hale gelmesi engellenecektir.” Hasan Demir, Rize

07.12.2003


 

Çaykur Rizespor, kötü gidişe Bursa maçıyla son vermek istiyor

Ligde son 7 maçta hiç galibiyet alamayan ve evinde oynadığı son 3 maçtan da sadece 1 puan çıkartabilen Çaykur Rizespor, bugünkü Bursaspor karşılaşmasına dönüm maçı gözüyle bakıyor.

Aldığı başarısız sonuçlarla ligde son sıralara kadar düşen Yeşil-Mavili ekip, sahasında oynayacağı Bursa ve Samsun maçlarını kazanarak yeniden çıkışa geçmek istiyor.

Kendileri için hayati önem taşıyan Bursaspor maçı hazırlıklarını dün yaptığı son idmanla tamamlayan Çaykur Rizesporlu futbolcular, Bursa maçını kazanarak kendilerini camiaya affettireceklerini belirtti. Bu önemli maç öncesi Rizespor camiasında seferberlik ilan edildi. Yeşil-Mavili taraftarların takımlarını yalnız bırakmamaları çağrısı yapılırken, maç bilet fiyatları da 1 milyon olarak açıklandı. Zorlu maç öncesi Yeşil-Mavili takımda cezalı Ali Eren ve Kürşat ile sakatlığı devam eden Serkan kadroda yer almazken, Rizespor’un Bursa karşısına şu muhtemel 11’le çıkması bekleniyor; Murat, Ahmet, Koray, Evren, Gürol, Şener, Sedak, Victoria, Zeki, Okan, Raphael.

Çaykur Rizespor ile Bursaspor arasında Atatürk Stadı’nda oynanacak olan karşılaşmanın başlama saati ise: 13.30

Yılmaz Zehiroğlu’ndan

federasyona tepki

Öte yandan ligin 12. haftasında oynanan ve hakem Ali Aydın’ın kural hatası yaptığı Fenerbahçe-Çaykur Rizespor maçının tekrarına karar veren Futbol Federasyonu Tahkim Kurulu’na Rize’den tepki yağıyor. Karara tepki gösteren Çaykur Rizespor Kulübü Genel Kaptanı Yılmaz Zehiroğlu, bu kararın ardından kimseye güvenlerinin kalmadığını ve Federasyon Başkanı Haluk Ulusoy’un derhal istifa etmesi gerektiğini söyledi.

Fenerbahçe maçında 85 dakika gösterdikleri emeklerinin masa başında kendilerinden alındığını söyleyen Zehiroğlu, “Federasyona, Tahkim Kurulu’na, Futbol Disiplin Kurulu’na güvenimiz kalmadı. Bence Türkiye liglerindeki tüm Anadolu takımları bu olaya tepki göstermelidir. Çünkü yarın aynı durum kendilerinin de başına gelebilir.” dedi. Kararın kendilerini iyice kamçıladığını ifade eden Zehiroğlu, ikinci maçta bir değil üç puan alacaklarını belirtti.

Hasan Demir / Rize

07.12.2003


 

Sporcusuyla gurur duyan antrenör, ringde gözyaşlarını tutamadı

Trabzon’da yapılan Türkiye Büyükler Ferdi Boks Şampiyonası dün yapılan final müsabakalarıyla sona erdi.

Trabzon Belediyespor ve milli takım antrenörlerinden Nazım Dalkıran, 63.5 kilo final müsabakasında öğrencisi Abdulkadir Köroğlu’nun aldığı başarı karşısında gözyaşlarına hakim olamadı.

BJK’lı rakibi Mustafa Karagöllü’yü zorlu bir mücadelenin ardından sayı ile mağlup eden Abdulkadir Köroğlu, sevincini hocası Nazım Dalkıran’la paylaşırken duygulu anlar yaşandı. Ring kenarında gözyaşlarına boğulan Dalkıran, 18 yıllık boks hayatında sporculuğunun yanında efendiliğiyle de ön plana çıkan sporcu görmediğini, yoğun atmosfer karşısında gözyaşına hakim olamadığını söyledi. Taftarların yoğun desteği ve maçın atmosferi karşısında çok duygulandığını ifade eden Dalkıran, Abdulkadir’in bu mutluluğu kendisine ve Trabzon halkına yaşattığı için çok mutlu olduğunu belirtti.

Maça iyi konsantre olduğunu belirten Abdulkadir Köroğlu ise, “Başta hocam olmak üzere desteğini esirgemeyen herkese teşekkür ediyorum.” dedi.

19 Mayıs Spor Salonu’nda gerçekleştirilen ve 42 ilden toplam 250 sporcunun katıldığı 6 gün süren müsabakalarda dün yapılan final karşılaşmaları sonunda ilk 3 dereceye giren sporcular şöyle:

48 Kilo: 1. Atagün Yalçınkaya (İstanbul), 2. Sulkhan Sunidze (İstanbul), 3. Ulvi Akyüz (Trabzon) ve Emin Güneş (Kars)

51 Kilo: 1. Kadri Kardel (İstanbul), 2. Ramazan Ballıoğlu (İstanbul), 3. Mücahit Çevik (Trabzon) ve Abdülkadir Koçak (İstanbul)

54 Kilo: 1. Ali Boğurcu (İstanbul), 2. Hakan Dolunay (BJK), 3. İbrahim Aygün (İstanbul) ve Hakan Paşaoğlu (Bayburt)

57 Kilo: 1. Sedat Taşçı (FB), 2. Muhammed Çat (Trabzon), 3. Gökhan Dolunay (İstanbul) ve Öner Şiphal (Bayburt)

60 Kilo: 1. Selçuk Aydın (Trabzon), 2. Nedim Baba (İstanbul), 3. Fatih Ayvaz (Trabzon) ve İbrahim Bostancı (Erzurum)

63.5 Kilo: 1. Abdülkadir Köroğlu (Trabzon), 2. Mustafa Karagöllü (BJK), 3. Gökhan Üstüner (Kırıkkale) ve Adem Bozkurt (İstanbul)

69 Kilo: 1. Bülent Ulusoy (Trabzon), 2. Savaş Kaya (Iğdır), 3. Ömer Aydoğan (Erzurum) ve Zekeriya Gocuk (Zonguldak)

75 Kilo: 1. Serdar Üstüner (İstanbul), 2. Fırat Karagöllü (İstanbul), 3. Fırat Bıçakçı (İstanbul) ve Zekeriya Uzun (Trabzon)

81 Kilo: 1. Yıldırım Tarhan (İstanbul), 2. Hasan Kılıç (İstanbul), 3. Nazmi Yüceer (Kırşehir) ve Hüseyin İşler (Kırşehir)

91 Kilo: 1. Ertuğrul Ergezer (İstanbul), 2. Eyüp Guşu (BJK), 3. İsrafil Nacarlı (Adıyaman) ve Oğuzhan Keleş (Kırıkkale)

Artı 91 Kilo: 1. Kurban Günebakan (BJK), 2. Samet Keskin (BJK), 3. Esabil Pekmezci (Kahramanmaraş) ve Emre Çakır (Balıkesir).

İstanbul ve Trabzonlu boksörlerin üstünlükleriyle sona eren şampiyonada dereceye giren sporculara ödüllerini, Trabzon Valisi Aslan Yıldırım, Gümüşhane Valisi Hasan Basri Güzeloğlu ile Trabzon Gençlik ve Spor İl Müdürü Şerif Özgür ve diğer protokol görevlileri verdi.

Fahri Öztoprak, Trabzon

07.12.2003


Yazıcıya uyarla      Arkadaşıma gönder


GAZETE SAYFALARI


 

   BÜTÜN YAZARLAR


Bütün haberler 

   
   
   
   

 

 

Copyright© 1995-2003 Feza Gazetecilik A.S. / Çobançesme Mh. Kalender Sk. No: 21 34530 Yenibosna / İstanbul
Tel:+90 (212) 454 1 454 (pbx) Fax: +90 (212) 652 24 23 e-posta: okurhatti@zaman.com.tr
Bu site Zaman Gazetesi Bilgi İşlem ve İnternet Servisi tarafindan hazırlanmaktadır.