İNTERNETİN İLK TÜRK GAZETESİ
13.12.2003
Cumartesi
  For English
  Ana Sayfa
  Haberler
  Ekonomi
  Dış Haberler
  Politika
  Kadın-Aile
  Kültür Sanat
  Televizyon
  Spor
  Yazarlar
  Yorumlar
  Çizgi-Yorum
  Mizah
 
  Akademi
  Bilişim
  Eğitim
  Otomobil
  Röportaj
  Tüketici Masası
  Okur Hattı
 
  Bölge Haberleri

  Dünyada Zaman

 
  Arşiv Arama
  Abone Formu
  About Us
  Reklam
  Künye / İletisim
  Hava Durumu
  Namaz Vakitleri
  E - Kart
  Sanat Galerisi

Ege

bolgeler@zaman.com.tr

 

İzmir’in metropol ilçe sayısı 18’e çıkacak

Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası İzmir Şube Başkanı Tuncay Boyacı, İzmir Büyükşehir Belediyesi sınırları içine dokuz ilçenin dahil olacağını söyledi.

Büyükşehir belediyelerinin sınırlarını değiştiren kanun teklifinin TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilmesiyle birlikte İzmir’de çalışmalara başladıklarını belirten Boyacı, “İzmir’in şu anda dokuz metropol ilçesi var. Kanun teklifinin kabul edilmesiyle birlikte yaptığımız çalışma sonucuna göre dokuz ilçe daha İzmir Büyükşehir Belediyesi sınırları içine dahil olacak. Böylece metropol ilçe sayısı 18’e çıkacak. Büyükşehir belediyesi sınırları içine girecek ilçeler Aliağa, Foça, Menemen, Seferihisar, Urla, Menderes, Torbalı, Kemalpaşa ve Bayındır. Bayındır biraz sınırda kalıyor ama büyük bir ihtimalle o da dahil olacak.” dedi.

Kanun teklifinin bilgileri dahilinde olduğunu belirten İzmir Büyükşehir Belediyesi yetkilileri ise, “Sınırların karayolu veya harita kilometresine göre mi olacağını biz de bilmiyoruz ama 50 kilometre sınırı İzmir için gerçekten çok önemli. Kaç ilçenin dahil olacağı konusunda şu anda bir şey söylememiz doğru olmaz ancak belde belediyelerle birlikte dokuzu geçer. Metropol ilçe sayısının yükümüzü arttıracağı da kuşkusuz. Onun için güçlü bir kadro olması gerekiyor.” şeklinde konuştu.

Büyükşehir belediyelerinin sınırlarını genişleten kanunun çok gecikmiş ve daha önce çıkması gereken bir kanun olduğunu belirten İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu da, “Metropol şehir planlaması için mevcut kanun uygun değildi.” dedi. İzmir’e gelen Bakan Aksu, Vali Yusuf Ziya Göksu’yu ziyaret etti. Şehrin güvenliği ve gelişmesi hakkında yetkililerden bilgi almak amacıyla temaslarda bulunduğunu dile getiren Aksu, “TBMM’de kabul edilen, büyükşehir belediyelerinin sınırlarını yeniden belirleyen yasanın daha önce çıkarılması gerekirdi. Yasanın çıkarılmasına hiç kimse itiraz etmiyor, sadece seçim öncesi çıkarıldı diye itiraz ediyorlar ve bunu bir seçim yatırımı olarak değerlendiriyorlar. Eğer bu yasayı seçimden sonra çıkarmış olsaydık, 5 yıl sonra uygulanacaktı. Türkiye’nin bir 5 yıl daha beklemeye tahammülü yok.” şeklinde konuştu. Kanunda, vizyonu olan önemli değişikliklerin yer aldığını dile getiren Aksu, “Kanunla büyük ölçekli problemler hallediliyor. Belediyelerin kaynak ihtiyacı vardı. Metropol kent planlaması için mevcut yasa yeterli değildi, yeni düzenleme gerekiyordu. Böyle bir durumda kent gelişimini, birlik beraberliğini sağlamak için bu yasaya ihtiyaç vardı. İtiraz edenler, zamana itiraz ediyor. Bizim hizmet dışında hiçbir hedefimiz yoktur. Yaşanabilir kentler meydana getirmek amacındayız. Kimse bunun altında başka bir şey aramasın.” şeklinde konuştu.

Nüfusu 5 milyondan fazla veya valilik binası başlangıç sayılarak il merkezinin, en uzak ilçelerin belediye sınırına kuş uçuşu 50 kilometreden az mesafesi olan büyükşehirlerde il mülkî sınırı, valilik binası merkez kabul edilmek üzere belirlenecek. Nüfusu 2 milyondan 5 milyona kadar olan büyükşehirlerde 50 kilometre yarıçaplı, nüfusu 1 milyondan 2 milyona kadar olan büyükşehirlerde 30 kilometre yarıçaplı, nüfusu 1 milyondan az olan büyükşehirlerde 25 kilometre yarıçaplı dairevî alanlar içinde kalan ve o il sınırı içinde bulunan alanlar büyükşehir belediye sınırı olacak. Bu sınırlar içinde kalan bütün ilçeler “büyükşehir ilçe belediyeleri”, bütün beldeler “ilk kademe belediyeleri” sayılacak. İlçenin mülkî idarî ve mücavir alan sınırları ile beldelerin belediye ve mücavir alan sınırları, büyükşehirlerin belediye sınırı olacak. Bu sınırlar içinde kalan köyler, ilgili ilçe ve ilk kademe belediyelerine bağlı mahalle statüsüne dönüşecek ancak orman köyleri kendi statüsünü koruyacak.

Belirtilen mesafeler içinde büyükşehir belediyesine bağlanan ilçe ve ilk kademe belediyelerinin mülkî idare sınırları ile mücavir alan sınırları içinde kalan köyleri, bu mesafelerin dışına taşınsa da büyükşehir belediyesinin sınırları içine alınacak. Bağlı bulunduğu ilçe veya belde merkezinin belirtilen mesafeler dışında kalması durumunda, bu ilçe ve beldelerin büyükşehir sınırları içinde kalan köyleri büyükşehir belediye sınırları dışında bırakılacak. Seçimlerde ilk kademe belediyesi olarak bağlanan beldelerde yaşayanlar, bağlı oldukları büyükşehir belediyesi için oy kullanacak. AK Parti milletvekillerinin verdiği bir önergeyle yasaya göre oluşacak sınırların büyükşehir belediyeleri için seçim çevresi kabul edilmesi hükme bağlandı. 28 Mart 2004 tarihinde yapılacak yerel seçimlerde büyükşehir belediyeleri için bu sınırlar, Yüksek Seçim Kurulu tarafından esas olarak alınacak.

Mustafa Kuşen / İzmir

13.12.2003


Yazıcıya uyarla      Arkadaşıma gönder


GAZETE SAYFALARI


 

   BÜTÜN YAZARLAR

 

Kötülüklere giden yol medyadan geçmemeli...

NEDİM YALÇIN

Bütün haberlerYAZARLAR

NEDİM YALÇINBaşlıklar

> İzmir’in metropol ilçe sayısı 18’e çıkacak

> Biri kar maskeli iki soyguncu akaryakıt istasyonunu soyup bir kişiyi yaraladı

> İçişleri Bakanı Aksu: Kapkaçla ilgili yasa hazırlığı yapıyoruz

> Boyner’in açıklamaları İzmir esnafını kızdırdı

> İzmir Valiliği İl Özel İdare bütçesi 2004 yılında 111 trilyon

> Vatandaşlar otobüslerin takip ettiği yol ve güzergahları haritadan görebilecek

> Validen muhtarlara 20 emir

> ‘ABD’nin tekstil ürünlerinde Çin’e kota uygulaması pamuk fiyatlarını düşürdü’

> Denizli İl Genel Meclisi jeotermal sözleşmesini ‘geçersiz’ saydı

> Cezaevi L tipine dönüştürülecek

> Gürün, yeniden aday olduğunu açıkladı

> Öğrenci taşıyan belediye otobüsü at arabasına çarptı

> Güvençer: Valiliğe yardım için gelen kadınların yüzde 40’ı yalan söylüyor

> ‘Samanyolu Konukları’ Manisa'da

> Kırkağaç ANAP yönetimi istifa etti

> Belediye mezbahasında deneme üretimi başladı

> Trafik kazasından sonra devrilen kerestelerin altında vefat etti

> Altay’ın 6 günlük seferi başlıyor

> PAÜ öğretim görevlisi Millî Takım’ın başına getirildi

> Dört kişi kalmalarına rağmen şampiyon oldular

> Uşakspor’da revizyon devam ediyor

> İzmirspor Mersin ile moral arayacak

> Dostluk turnuvasında kavga çıktı 

   
   
   
   

 

 

Copyright© 1995-2003 Feza Gazetecilik A.S. / Çobançesme Mh. Kalender Sk. No: 21 34530 Yenibosna / İstanbul
Tel:+90 (212) 454 1 454 (pbx) Fax: +90 (212) 652 24 23 e-posta: okurhatti@zaman.com.tr
Bu site Zaman Gazetesi Bilgi İşlem ve İnternet Servisi tarafindan hazırlanmaktadır.