İNTERNETİN İLK TÜRK GAZETESİ
22.12.2003
Pazartesi
  For English
  Ana Sayfa
  Haberler
  Ekonomi
  Dış Haberler
  Politika
  Kadın-Aile
  Kültür Sanat
  Televizyon
  Spor
  Yazarlar
  Yorumlar
  Çizgi-Yorum
  Mizah
 
  Akademi
  Bilişim
  Eğitim
  Otomobil
  Röportaj
  Tüketici Masası
  Okur Hattı
 
  Bölge Haberleri

  Dünyada Zaman

 
  Arşiv Arama
  Abone Formu
  About Us
  Reklam
  Künye / İletisim
  Hava Durumu
  Namaz Vakitleri
  E - Kart
  Sanat Galerisi

Ekonomi

ekonomi@zaman.com.tr

 

Cep abonesi olmak kolay, iptal etmek zor

Türkiye'de cep telefonu abone sayısı 26 milyonu geçti. GSM şirketleri, yurdun hemen her köşesinde abone merkezleri kurarken, aboneliği iptal için sadece belli noktalarda hizmet veriyorlar. İstanbul gibi büyük şehirde bile GSM şirketlerinin birçoğu halen iki ya da üç ‘hat iptal' noktasıyla faaliyet gösteriyor. Hattını iptal ettirmek isteyen vatandaşlar da uzun süren işlemlere tabi tutuluyor.

Turkcell, Telsim, Aria ve Aycell arasında paylaşılan 26 milyon abone genellikle kendi GSM şirketine ‘bağımlı' gibi görünse de zaman zaman geçişler yaşanıyor. Şirketlerin kapsama alanı konusundaki yatırımlara yoğunlaşması cep telefonu kullanıcılarının tercihte daha ince detaylar aramasına yol açıyor. Diğer GSM şirketinin ortaya çıkan fiyat avantajı ya da kendi çevresindeki insanların genellikle aynı GSM şirketine geçmesi önde gelen ‘hat iptali' nedenlerinin başında geliyor.

Hat abonesi olma konusunda çok fazla sayıda ‘nokta’ ile tüketiciye ulaşan GSM şirketleri, hat iptali söz konusu olduğunda ise bunun kadar geniş bir ‘ulaşım imkanı’ tanımıyor. Türkiye’deki toplam GSM abonesinin üçte ikisine sahip olan Turkcell de bu tür sorunları artık yaşamamak için her ile tüm abonelik işlemlerini yapma yetkisine sahip ofisler kurdu.

Bir süre öncesine kadar örneğin Niğde’de oturan bir cep telefonu abonesi hattını iptal ettirmek istediğinde Ankara’ya, Denizli’de oturan bir cep telefonu abonesi hattını iptal ettirmek istediğinde ise İzmir’e gitmek zorunda kalıyordu. İstanbul gibi büyük şehirde bile bazı GSM şirketlerinin halen iki ya da üç ‘hat iptal’ noktasıyla hizmet veriyor olması aslında bu konuda yeterli yatırım olmadığını gösteriyor. Oysa aynı GSM şirketleri abone yaparken çok daha fazla noktada hizmet sunuyor. GSM şirketleri, hat iptal noktasının az tutulmasında ‘hat iptalinin hukuki boyutunu’ gerekçe gösteriyor. Cep telefonu hattı iptal edilirken bizzat kendiniz ya da noter vekaleti gerekiyor. Turkcell’den yapılan açıklamada, ‘Geçmişte sadece bölge ofisleri tam yetkiye sahipti. Ama abone sayısının artmasıyla birlikte yeniden yapılanmaya gidilerek hemen hemen her ile Turkcell ekstra adı altında 176 adet tam yetkili ofisler kuruldu. Ayrıca sayısı 572’ye ulaşan abone merkezlerinde de hat iptali için başvuru kabul edilmesine rağmen abonenin ‘borç durumu’ görüntülenemediği için anında iptal gerçekleşmiyor. Ayrıca telefonla gelen başvuruları da değerlendiriyoruz.’ denildi.

Aycell ise, Türkiye çapında 7 bin 160 ayrı noktada abone başvurusu kabul ederken 160 ana bayi de ‘hat iptali’ ve ‘hat devri’ gibi abonelik işlemlerini kabul edebiliyor. Aycell’in açıklamasında, ‘Abonelik iptali özel işlemler kategorisinde olduğundan dolayı sadece ana bayiler tarafından yapılabilmektedir.’ ifadesi bulunuyor.

6 milyon abonesi bulunan Telsim, abonelik konusunda binlerce cepshopu yetkili kılarken ‘hat iptali’ söz konusu olduğunda tüketici öncelikle bölge müdürlüklerine yönlendiriliyor. Telsim’in toplam 8 bölge müdürlüğü olduğu için tam yetkili cep shoplarda da hat iptali kabul ediliyor. Ancak, yaklaşık her ilde bir tane bulunan tam yetkili cep shoplar ‘anında’ iptal yapmıyor. Telsim’in İstanbul’da sadece üç bölge müdürlüğü var ve burada hat iptali kabul ediliyor. Aria’nın tüm abonelik işlemleri satış noktalarında gerçekleştiriliyor.

Telekomünikasyon Kurumu(TK) ’na göre yazılı, telefon veya internet üzerinden usulüne uygun olarak yapılan hat iptal başvurularının en geç 7 gün içerisinde sonuçlandırılması gerekiyor. Yine aynı süre içinde abonelik sözleşmesinin feshedildiği işletmeci kuruluş tarafından aboneye yazılı olarak bildirilmek zorunda.

Memduh Taşlıcalı / İstanbul

22.12.2003


Yazıcıya uyarla      Arkadaşıma gönder


GAZETE SAYFALARI


 

   BÜTÜN YAZARLAR


Bütün haberler


Başlıklar

> Asgari ücret 500 milyonun üzerinde olmalı

> Türkel, Türkiye’de ilk kez fuar yapacak

> Kültür balıkçılığı teşviki yükseltildi

> Cep abonesi olmak kolay, iptal etmek zor

> KOBİ zirvesinden ortak ses: İstihdam üzerindeki vergi yükü azaltılmalı

> 7 yeni yat limanı görücüye çıkacak

> İpek Yolu’nu canlandıracak Kars-Tiflis demiryolu projesi 6 başbakan gördü

> İnşaatına 10 yıl önce başlanan Bolu Dağı tüneli halen bitirilemedi

> 15 bin km bölünmüş yol 2010’da tamamlanacak

> 10 bin maden sahası özel sektöre açılıyor

> ‘Türk işadamı Afganistan’da başarılı oldu’

> Demircili Özkul Halı, 91 yılda 900 caminin halısını döşedi

> Memur-Sen: Kamu görevlisi yılbaşı hediyesi almasın

> Hazine bu hafta 63,1 milyon dolar borç ödeyecek 

   
   
   
   

 

 

Copyright© 1995-2003 Feza Gazetecilik A.S. / Çobançesme Mh. Kalender Sk. No: 21 34530 Yenibosna / İstanbul
Tel:+90 (212) 454 1 454 (pbx) Fax: +90 (212) 652 24 23 e-posta: okurhatti@zaman.com.tr
Bu site Zaman Gazetesi Bilgi İşlem ve İnternet Servisi tarafindan hazırlanmaktadır.