İNTERNETİN İLK TÜRK GAZETESİ
28.12.2003
Pazar
  For English
  Ana Sayfa
  Haberler
  Ekonomi
  Dış Haberler
  Politika
  Kadın-Aile
  Kültür Sanat
  Televizyon
  Spor
  Yazarlar
  Yorumlar
  Çizgi-Yorum
  Mizah
 
  Akademi
  Bilişim
  Eğitim
  Otomobil
  Röportaj
  Tüketici Masası
  Okur Hattı
 
  Bölge Haberleri

  Dünyada Zaman

 
  Arşiv Arama
  Abone Formu
  About Us
  Reklam
  Künye / İletisim
  Hava Durumu
  Namaz Vakitleri
  E - Kart
  Sanat Galerisi

Marmara...(Bütün Haberler)

bolgeler@zaman.com.tr

 

İşyerine Türkçe isim koyanlara Dil Kurumu onur belgesi verdi

Özel İlkbahar İlköğretim Okulu öğrencileri tarafından desteklenen “Türkçe isim kullanan işletme sahiplerine onur belgesi verme” kampanyasına güç katmak için Bursa’ya gelen Türk Dil Kurumu Başkanı Prof. Dr. Şükrü Haluk Akalın, vatandaşların Türkçe isim taşımayan işyerlerinden alışveriş yapmamalarını tavsiye etti.

Prof. Dr. Akalın; “Türkiye bütün işyerlerinde Türkçe ve Türkçeleşmiş adların kullanılmasını hak eden bir ülkedir. Bu çalışma ile ülkemizin diğer kurumlarına örnek oldunuz. Biz 2004 yılını Türkçenin şahlanış yılı ilan ettik.” dedi.

Bursa’da, Türk Dil Kurumu ile Özel İlkbahar İlköğretim Okulu’nun işbirliğinde işyerlerine Türkçe isim veren esnafa onur belgesi dağıtıldı. Nilüfer ilçesinde işletmesine Türkçe isim koyan Yıldırım Alışveriş Merkezi’nin sahibi Lütfü Ekit’e onur belgesi veren Türk Dil Kurumu Başkanı Prof. Dr. Şükrü Haluk Akalın, dilde yaşanan yabancılaşmanın kültür yozlaşmasına yol açtığını belirtti.

‘Alışveriş yapmayın’ tavsiyesi

Türkiye genelinde işletmelerine Türkçe isim veren işyerlerini onur belgesiyle ödüllendirdiklerini ifade eden Akalın, “Ülkemizde Türkçe bilincini yaygınlaştırmamız gerekiyor. Bu bilinç oluştuğunda, vatandaşlarımız yabancı isimli şirketlere tepkilerini alışveriş yapmayarak gösterebilirler.’’ diye konuştu.

Şükrü Haluk Akalın, Türk insanının günlük hayatta 200–300 kelime ile konuştuğunu, bunun Türkçenin değil, insanların kelime haznesinin kısır olmasından kaynaklandığını anlattı.

İşyerleri adlarında görülen yabancılaşmanın aslında bir kimlik bunalımı olduğunu ifade eden Akalın; “Türkiye’nin büyük şehirlerinden başlayarak en ücra noktalarına kadar işyerlerinde yabancı kaynaklı adların kullanılması, gerçekten de kültürümüzü, kimliğimizi etkileyen bir kötüye doğru gidiştir. Türkçe adlar alması Türk Dil Kurumu’nun en büyük dileğidir. Her beldede Türkçe isim kullanılmasına çalışan belediye başkanlarımızı ödüllendiriyoruz.” dedi.

Okul Müdürü Taşan Deniz ise okullarında Türkçe bilincinin oluşması için özel çalışma yaptıklarını dile getirdi. Konuşmaların ardından Bursa genelinde bin 500 işyerine onur belgesi dağıtan öğrencilere ve okul idarecilerine plaket veren Türk Dil Kurumu Başkanı Akalın, öğrencilerden büyük ilgi gördü.

Fatih Karakılıç / Bursa

28.12.2003


 

Muhtar, sahte belge düzenlediği iddiasıyla görevden alındı

İzmit’te bir mahalle muhtarı, sahte belge düzenlediği gerekçesiyle görevinden uzaklaştırıldı.

Kocaeli Valiliği’nden yapılan yazılı açıklamaya göre, Merkez Saraybahçe Belediyesi’ne bağlı Şirintepe Mahallesi muhtarı olan İbrahim Güçlü’nün, Hikmetiye beldesi ile Körfez Mahallesi’ne taşındıkları gerekçesiyle 21 kişiye sahte nakil belgesi düzenlediği belirlendi. Yapılan araştırmada, Şirintepe’de ikamet etmedikleri ortaya çıkan 21 kişinin naklen gittikleri belirtilen adreslerde de oturmadıkları tespit edildi. Bunun üzerine Muhtar İbrahim Güçlü, soruşturmanın selameti için verilecek olan kesin hükme kadar görevinden uzaklaştırıldı. İzmit, Cihan

28.12.2003


 

Muayene olmaya gelenler duman içinde sıra bekliyor

Gebze’deki Köklüçeşme Sağlık Ocağı’nın sobasından çıkan duman, bacanın çekmemesi yüzünden hastaların ve personelin bulunduğu ortama yayılıyor. Buraya şifa bulmak ve muayene olmak için gelenler dumandan zarar görmemek için soğuk da olsa kapı girişlerinde bekliyor.

Kocaeli’nin Gebze ilçesindeki Köklüçeşme Sağlık Ocağı’nın soba dumanını çekmeyen bacası, sağlık personeli ve muayeneye gelenler için tehlike teşkil ediyor.

Edinilen izlenimlere göre, Köklüçeşme Mahallesi 523. Sokak 5 numaradaki bir binanın iki katında bulunan sağlık ocağı, Köklüçeşme, Osman Yılmaz ve Mustafapaşa mahallelerindeki 50 bin nüfusa, bacası tüterek hizmet veriyor. Ocakta, tüten duman yüzünden bazen göz gözü görmüyor. Muayene için gelenler, bu yüzden giriş kapısının merdivenlerinde beklemeyi tercih ediyor. Vatandaşlar, yoğun dumandan özellikle çocuk ve yaşlıların etkilendiğini belirterek, çocukları korumak için kapının dışına çıkmak zorunda kaldıklarını belirtiyor. Ocaktaki sağlık personeli de, havaların soğuk olması halinde bile cam açık çalışarak sorunu çözmeye çalışıyor.

Bu arada, bacada, bugüne kadar birkaç kez alevlenme olduğu ve muhtemel bir yangının, itfaiye ekiplerinin zamanında müdahalesiyle engellendiği öğrenildi. İlçe Sağlık Grup Başkanı Dr. İsmail Dağcı, sorunu bildiklerini, ancak sahibi bir süre önce vefat eden binanın varislerinden tadilat için henüz izin alınamadığını ifade ederek, “Bu yüzden geçici çözümler uygulanıyor. İnşası tamamlanan yeni bir bina 20 güne kadar faaliyete geçecek.’’ dedi. Sağlık Ocağı’ndaki 3 doktor, 13 ebe, 1 sağlık memuru ve 1 hizmetli, günde ortalama 150 hastaya hizmet veriyor. Gebze, aa

28.12.2003


 

Edirne’de ilçe hastanelerine ambulans takviyesi yapıldı

Edirne Valiliği İl Özel İdare bütçesinden tanesi 65 milyar lira olan tam donanımlı 3 adet ambulans alımı yapılarak ilçelerdeki devlet hastanelerine tahsis edildi.

Edirne Valisi Fahri Yücel, yeni ambulansların Uzunköprü, Keşan ve Enez devlet hastanelerinin acil servislerine gönderildiğini açıkladı. İl Sağlık Müdürü uzman doktor Sualp Palabıyık, Edirne Merkez Hızır Acil Servis’inde 4 adet tam donanımlı ambulansın hizmet verdiğini belirterek, alınan bu yeni ambulansların ilçelerdeki açıkları kapattığını söyledi. Hızır Acil’de 17 sağlık memuru ve hemşire, 7 hekim ve 5 şoför kadrosuyla 24 saat hizmet verdiklerini ifade eden Palabıyık, “Servisimiz 2’si cep telefonu, 3’ü sabit olmak üzere toplam 5 telefonla çağrılara cevap veriyor.” dedi. Hızır Acil Şube Müdürü Garanhan Güldiken de, 2004 yılında birçok yenilikler yapılacağını müjdeleyerek her ambulansta bir bilgisayar, görüntülü çağrı telefonları bulundurulacağını açıkladı.

Yılmaz Sönmez / Edirne, Cihan

28.12.2003


 

Romanyalı Dimitru İslamiyet’i kabul etti

Kocaeli’nin Gölcük ilçesinde Romanyalı Flarain Dimitru Müslüman olarak Yakup ismini aldı.

Gölcük Müftülüğü’ndeki törende konuşan Flarain (Yakup) Dimitru “Yıllarca fıtratıma uygun bir din aradım. Hıristiyanlık hayatıma ters ve eksiklikleri var.” dedi. Dimitru, şunları söyledi: “Kur’an ve Hz. Muhammed’in (sas) hayatını okudum ve böylece günahlardan uzak kalmaya çalıştım. Sonra elime Hz. Muhammed’in (sas) krallara gönderdiği İslam’a davet mektupları geçti. Okudum ve çok etkilendim. Türkiye’ye gelince bu inancım daha da pekişti. Buradaki yaşantı bana güven ve huzur verdi.” Kendi arzusuyla Müslümanlığı kabul ettiğini açıklayan Yakup Dimitru “Bundan sonraki hayatımda da İslam prensipleri içerisinde yaşayacağım.” dedi. İsmail Işık, Gölcük, Cihan

28.12.2003


 

Biga’da üniversite-aile kaynaşması başladı

Çanakkale’nin Biga ilçesindeki üniversite öğrencileri ile bölgede yaşayan aileler “Üni-Aile Projesi”nde bir araya geldi.

Proje kapsamında Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Biga İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nde okuyan öğrenciler, bölgedeki ailelere veriliyor. “Üniversite ve halk el ele” sloganıyla yola çıktıklarını belirten proje sorumlusu Çanakkale International Center Başkanı Mesut Şenol, eşi benzeri görülmemiş bir projeyi hayata geçirdiklerini belirterek, öğrencilerin eşleştikleri aileler ile çay-kahve ikramı, yemek düğün daveti gibi sosyal ortamlarda bir araya geleceklerini söyledi. 25 aile, yapılacak olan çekiliş öncesi heyecanlarından yerlerinde oturamadı. İlk çekilen kurada öğrenci Serkan Kaplan, oğlu olmayan; ama çekiliş sonrası ‘Oğlumuz oldu.’ diyen aileye emanet edildi. İsmail Bahadır, Biga, Cihan

28.12.2003


 

16’sı doktor 28 kişilik ekip İran’a gitti

Kocaeli’de 17 Ağustos depremi sonrası kurulan Kocaeli Yüksek Öğretim Derneği (KYÖD) Medical Arama Kurtarma Timi, İran’a.

Sağlık Bakanlığı onayı ile bölgeye giden 16’sı doktor, hemşire ve yardım personelinden oluşan 28 kişilik ekip, Kocaeli Sivil Savunma Müdürlüğü’nde hazırlıklarını tamamlayarak hareket etti. Marmara depremi sonrası birçok afet bölgesinde görev alan KYÖD ekibinin başkanı Dr. Hakan Tanta, eğitim verdikleri Bursa’dan 8 kişilik ekibin de kendilerine katıldığını söyledi.

Ekip olarak Düzce ve Bingöl’de yaşanan afetlere katıldıklarını ve 17 Ağustos depreminden sonra kurulduklarını belirten Dr. Tanta, “Sağlık Bakanlığı tarafından medikal ekipleri eğitmek amacıyla yetki aldık. İran’da yaşanan depremi öğrendikten sonra Sağlık Bakanlığı ile bağlantı kurduk. Bakanlığın verdiği emir ile en kısa sürede toparlandık. Umarız bölgede görevimizi yerine en iyi bir şekilde yerine getirerek enkaz altında sağ kalanlara yardımcı oluruz.” dedi. Medikal arama kurtarma ekibinin Türkiye’de ilk kez Kocaeli’de kurulduğunu belirten KYÖD Başkanı Reşat Keçeci de, her türlü afete hazır olan bu tür insanı yardım kuruluşlarının desteklenmesi gerektiğini vurguladı.

Hazırlıklarını bitiren ekip, İl Sivil Savunma Müdürü Ramazan Yılmaz ve KYÖD Başkanı Reşat Kececi tarafından uğurlandı. 12 doktor ve 8 lojistik arama kurtarma ekibine Bursa’dan katılan 4’ü doktor 4’ü hemşire olmak üzere toplam 28 kişilik ekip malzemeleri araçlara yükledikten sonra Köseköy’de bulunan Cengiz Topel Havaalanı’ndan uçak ile İran’a hareket etti.

Fikri Kaya / İzmit, Cihan

28.12.2003


 

Kaynarca, beyaz et ve sütte tırmanışa geçti

Sakarya’nın Kaynarca ilçesinde tavuk eti ve süt üretiminin giderek büyüdüğü ve ciddi bir ekonomik gelir elde edildiği bildirildi.

Kaynarca Kaymakamı Y. Fatih Kadiroğlu, ilçede 15-20 bin kapasiteli 700 tavuk çiftliği bulunduğunu söyledi. Ayrıca günlük 30 ton süt topladıklarını kaydeden Kadiroğlu, yaptığı açıklamada halkı tarım ve hayvancılığa teşvik ettiklerini vurguladı. Köylere Hizmet Götürme Birliği’nin verimli bir şekilde çalıştığını anlatan Kadiroğlu, şu bilgiyi verdi: “Birliğimiz üreticiden süt alarak piyasada üretici lehine denge sağlıyor. Günde ortalama topladığımız 30 ton süt, Kaynarca ilçesi için büyük bir rakam. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’ndan 40 fakir vatandaşa süt ineği vererek hem geçimlerini sağlamak, hem de süt üretimini teşvik etmeyi planlıyoruz.” Duran Savaş, Adapazarı, Cihan

28.12.2003


 

Bakan Pepe, İzmit’te fidan dağıtacak

Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe, yeni yıl nedeniyle İzmit’te ücretsiz fidan dağıtacak.

Kocaeli Valiliği’nden yapılan yazılı açıklamada, aynı zamanda Kocaeli milletvekili olan Bakan Pepe’nin, “Yeni yıla fidan dikerek yeni umutlarla girelim’’ ve “Yeni yılda daha yeşil bir Türkiye’’ sloganları kullanılan kampanya kapsamındaki fidan dağıtımı yapılacak. Yarın Yürüyüş Yolu’nda yapılacak olan fidan dağıtım kampanyasında, “Halkın fidan dikimi konusunda motivasyonunun sağlanması ve yeşil çevreyi korumacılığın teşvik edilmesinin amaçlandığı” belirtildi. Kocaeli, Cihan

28.12.2003


 

Jandarma, kardeş okula yardım yaptı

Yalova Jandarma Bölük Komutanlığı’na bağlı Çiftlikköy İlçe Jandarma Komutanlığı, kardeş okul ilan ettiği Sultaniye İlköğretim Okulu’na 2 adet televizyon, ses yayın cihazları, kırtasiye ve giyecek yardımı yaptı.

Jandarma Komutanlığı, ayrıca çevre düzenlemesi yapıp okulun tamamını boyadı. Sultaniye İlköğretim Okulu Müdür Yardımcısı Hakkı Bahadır, Çiftlikköy Jandarma Komutanlığı’nın eğitime verdiği destekten dolayı teşekkür etti. Okuldaki eksiklerin öğrenciler ve veliler üzerinde olumsuz etki yaptığını vurgulayan Bahadır, jandarmanın verdiği destekle öğrenciler ve velilerdeki olumsuz düşüncelerin değiştiğini söyledi. Ali Karadeniz, Yalova, Cihan

28.12.2003


 

Yerel seçimlere yaklaşırken belediye bürokratları görevi bırakmaya başladı

Mahalli İdareler Genel Seçimleri yaklaşırken, İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) bürokratları arasında başkanlık heyecanı başladı.

Belediye bürokratlarından bazıları değişik ilçe ve illerden belediye başkan aday adayı olmak üzere istifalarını verirken, bazıları da dilekçelerini hafta başı vermeye hazırlanıyor. Aralarında Projeler Daire Başkanı Nihat Macit, İGDAŞ Genel Müdürü Süreyya Polat, Eğitim Müdürü Mehmet Doğan, İSFALT Genel Müdürü Hasan Arpacı’nın da olduğu 8 bürokratın aday adaylığı kesinleşmiş durumda.

Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) kararına göre; 28 Mart 2004’te yapılacak yerel seçimlerde aday olmak isteyen kamu görevlileri ve Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) mensuplarının en geç 30 Aralık 2003 günü mesai bitimine kadar görevlerinden ayrılmaları gerekiyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde görev yapıp da seçimlerde aday adayı olmak isteyen bürokratlar, son kararlarını bu hafta verecek. Örneğin Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanlığı için aday adayı olan İGDAŞ Genel Müdürü Süreyya Polat hafta sonunu bu ilde geçiriyor. Malatya’dan aday adayı olan Eğitim Müdürü Doğan da istifasını vermiş olmasına rağmen, cumartesi, pazar görüşmelerini burada sürdürmeyi devam ettiriyor. Doğan pazartesi günü AK Parti’den aday adaylığı için müracaat edecek.

Projeler Daire Başkanı Nihat Macit, Kağıthane’den aday adayı. Yaklaşık 40 senelik Kağıthaneli olduğunu ifade eden Nihat Macit, AK Parti’den adaylığını sunmak üzere salı günü istifasını verecek.

İSFALT Genel Müdürü Hasan Arpacı, AK Parti’den Kartal belediye başkan aday adayı. Partinin ilçe ve il teşkilatlarıyla görüşmelerinin çok olumlu geçtiğini kaydeden Arpacı, hafta başı istifa edip adaylığını açıklayacağını söylüyor. Hamidiye Kaynak Suları AŞ Genel Müdürü Arif Dağlar’ın ismi de kulislerde yine aynı partiden Kartal aday adaylığı için konuşuluyor.

Bilgi İşlem Daire Başkanı Behram Ayazdır, AK Parti Esenyurt aday adayı. AK Parti’nin il ve ilçe teşkilatlarıyla görüşmelerinin sürdüğünü bildiren Ayazdır, durumunu bir–iki gün içinde kesinleştirip istifasını vereceğini belirtiyor.

Sosyal ve İdari İşler Müdürü Celal Sevencan da, AK Parti’den Küçükçekmece aday adaylığı için kolları sıvadı. Sevencan yarın istifasını verecek.

KİPTAŞ Genel Müdürü İsmet Yıldırım, AK Parti’den Ümraniye belediye başkan aday adayı olmak istiyor. Partiden henüz kendisine bu yönde bir teklif gelmediğini kaydeden Yıldırım’ın önümüzdeki hafta gerekli başvuruyu yapması bekleniyor.

Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Ümit Özerol’un ismi, AK Parti İstanbul aday adayları arasında yer alıyor. Ağaç AŞ Genel Müdürü Ahmet Erorhan’ın da Karabük’ten aday adayı olacağı belirtiliyor.

Birol Aydın / İstanbul

28.12.2003


 

İETT’nin sinema tarihi belgeselleşti

İstanbul Elektrik Tünel ve Tramvay (İETT) şehiriçi yolculukların sinemadaki tarihî seyrini içeren bir belgesel hazırladı.

Bir Yudum İnsan programındaki araştırmacı kişiliği ile tanınan Nebil Özgentürk, İETT için hazırladığı belgeselde tramvaydan otobüse uzanan geçiş dönemini, değişen sinema mekan ve karakterlerini, topluma yön veren olayları inceledi.

Zamanımızın önemli bir bölümünü bir yerden başka bir yere gitmek için harcarız. Çoğunlukla da çabuk, güvenilir ve en önemlisi ucuz olan ulaşım araçlarını tercih ederiz. Ama Musevi, Hıristiyan ve Müslüman gibi farklı kültürleri bir arada barındıran kalabalık nüfusa sahip İstanbul’da yaşıyorsanız, gideceğiniz en yakın yer bile saatlerinizi alacak demektir. İETT’yi daha iyi anlamak, geçmişe köprü kurmak ve Yeşilçam sahnelerinde yer alan İstanbul’u görmek için pencere açıldı. Sinemanın büyüsüne kapılarak eski İstanbul’da ve nostaljik tramvaylarda yol aldığımız ve ‘kendimiz’den bir şeyleri bulacağımız 55 dakikalık “Türk Sineması’nda İETT’nin Serüveni” belgeseli yakında Atv’de yayınlanacak. İstanbul, Cihan

28.12.2003


 

Havalimanı hacı adayları için hazır hale getiriliyor

Atatürk Hava Limanı’nda, 2003 yılında hacca gidecek vatandaşların yolculuk öncesi kolay ve rahat bir şekilde hazırlık yapabilmeleri için bir dizi düzenleme yapıldı.

Bu yıl İstanbul’dan ortalama 33 bin hacı adayının kutsal topraklara gideceğini planlayan Dış Hatlar Terminali İşletmecisi TAV, hac dönemi boyunca E bilet–bagaj adasının yanına iki adet ön check–in bankosu koyarak, buraları THY, Saudia Hava Yolları ve uçuş için anlaşma sağlayan tur operatörlerine tahsis etmeyi planladı. Hacı adayları için E kontuarı karşısında “aşı odası” kurulacak. Adayların mescitleri ve yolculuk hazırlığı yapacakları bölümleri kolayca bulmaları için çok sayıda yönlendirme tabelası terminalin değişik yerlerine konacak. Konferans salonlarının bulunduğu kattaki bir ofis THY ve İstanbul Müftülüğü’ne tahsis edilirken, Akfen Konferans Salonu erkek, Tepe Salonu da bayanlar için ilave mescit ve ihram giyme yeri olarak düzenlenecek. Bay ve bayan tuvaletleri de hacı adaylarının rahat abdest almaları için özel bir şekilde hazırlandı. Öte yandan uğurlayıcı ve karşılayıcılar, hac gidiş gelişlerinde yoğunluğun yaşandığı saatler dışında terminale alınmayacak. Türk Hava Yolları’nın 29 Aralık’taki uçuşu ile başlayacak hac seferleri 29 Ocak’ta Saudia Hava Yolları’nın seferi ile son bulacak.

Seyfettin Koçak / İstanbul

28.12.2003


 

Bakırköy’ün kapkaç çetesi çökertildi

Bakırköy ve çevresinde 20’den fazla kapkaç, hırsızlık ve gasp olayına karıştıkları belirlenen 7 kişilik bir çete yapılan operasyonla çökertildi.

Kendilerine ‘Deli Fişek Çetesi’ adını verdikleri bildirilen zanlıların Bakırköy ve civarında banka ve döviz bürolarına giren ve çıkan vatandaşları hedef seçerek kapkaç ve gasp suçlarını gerçekleştirdikleri ileri sürüldü. Avcılar’da yakalanan zanlıların evlerinde ve üst aramalarında iki adet 7.65 mm çapında ruhsatsız tabanca, 6 adet dolu fişek ve 1 adet çalıntı Volkswagen marka minibüs, 20 adet 5 milyon TL’lik sahte para, 10 gr. hintkeneviri ile birlikte hırsızlık olaylarında kullanılan çok sayıda tornavida ve kesici alet ele geçirildi. Yakalanan zanlılar hakkında yapılan tahkikat neticesinde şahısların 7 kapkaç, 4 gasp olayı, 2 oto hırsızlık olayını gerçekleştirdikleri tespit edildi. Şahıslar emniyetteki sorgulamanın ardından Bakırköy Adliyesi’ne sevk edildi. İstanbul, Cihan

28.12.2003


 

Lale Ajans, bir çatı altında toplandı

Zaman Gazetesi’ne reklam ve dağıtım hizmeti veren Lale Ajans, 6 ilçedeki temsilciliklerini Fatih’te açtığı merkeze topladı.

Akdeniz Caddesi 38 numaralı binada açılışı yapılan ajans, Fatih, Eminönü, Gaziosmanpaşa, Eyüp, Bayrampaşa ve Esenler ilçelerine hizmet verecek.

Fatih Belediye Başkanı Eşref Albayrak, Eminönü Belediye Başkanı Lütfi Kibiroğlu, Eyüp Belediye Başkanı Ahmet Genç, Zaman Gazetesi Genel Yayın Müdürü Ekrem Dumanlı, Genel Yayın Editörleri Bülent Korucu ve Mehmet Kamış’ın yanı sıra çok sayıda davetlinin katıldığı açılışta konuşan Fatih Belediye Başkanı Eşref Albayrak, Zaman Gazetesinin seviyeli bir yayın politikasına sahip olduğunu belirterek büronun Fatih’te olmasından mutluluk duyduğunu belirtti. Zaman Gazetesi Genel Yayın Müdürü Ekrem Dumanlı, “Şu anda Zaman Gazetesi olarak tirajımız 400.000’e yaklaştı. Ancak tiraj tek başına yeterli değildir. Tiraj ile imaj aynı anda kaliteye ulaştığı zaman gazete kaliteli olur.” dedi. Lale Ajans’ın beş katlı yeni hizmet binası konuşmaların ardından hizmete açıldı. Mustafa Kirazlı, İstanbul

28.12.2003


 

‘Balık Günü’ İTܒde gergin kutlandı

İstanbul Teknik Üniversitesi Denizcilik Fakültesi’nde düzenlenen ve Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’ın da katıldığı 12. Balık Günü kutlamaları öğrencilerin protestosuyla gergin geçti.

Okulda yatılılığın kalkması ve yemekhanede jetonlu sisteme geçilmesine karşı olan öğrenciler, rektörü ve bakanın konuşmalarını alkışlamayarak protesto ettiler. Öğrenciler adına konuşan öğrenci zabiti Levent Karabulut, “Okulda yatılı kalmak istedik, kabul edilmedi. Denizciliğin gereği olan hiyerarşiyi yatılı olmada devam ettirmek istedik; ama olmadı.” şeklinde konuştu. “Yemekhanede jetonlu sistemi üniversitemize yakıştıramadık.” diyen Karabulut’un sözleri öğrenciler tarafından uzun süre ayakta alkışlandı. Öğrencilerin bu tepkisi programın akışını değiştirdi. Önceden hazırladığı metni okumayan İTÜ Rektörü Prof. Dr. Gülsün Sağlamer, üniversitenin bütün kampuslerinde jetonlu sistemin kullanıldığını belirterek her şeyi devletten beklemenin yanlış olduğunu belirtti. İstanbul, Cihan

28.12.2003


 

Gebzeli güreşçiler Antalya’da yapılacak şampiyonaya hazırlanıyor

Gebze Güreş İhtisas Kulübü Antrenörü Muhammed Oruç, Türkiye Serbest Güreş Ligi’nde başarısız olmalarının nedenini, altyapı yatırımlarının yetersiz oluşuna ve geçen yıllarda karma yapılan maçların bu yıl ayrı ayrı yapılmasına bağladı.

Türkiye’de güreşe ve güreşçilere yeterli ilgi ve desteğin olmamasından yakınan Oruç, yokluklar içinde mücadele ettiklerini söyledi. Antrenör Oruç, 1985 yılından beri yapılan müsabakalarda hep zirvede olduklarını hatırlatarak son dönemde birçok güreşçinin başka kulüplere transfer olduğunu ve küme düşmelerinin en büyük nedenlerinden birinin de bu ayrılmalar olduğunu kaydetti. Oruç, “Türkiye’deki birkaç kulüp hariç, tüm güreş kulüpleri sıkıntı içinde. Bizim bütün bu zorluklara karşı yetiştirdiğimiz güreşçilerin milli takımlarda yer almaması bizi üzüyor. Şu anda kulübümüzde dünya ve Avrupa güreş müsabakalarında derecelere girmiş, madalya kazanmış güreşçilerimiz var; ama ne hikmetse kulübümüzden hiçbir güreşçi Milli Takım’a çağrılmadı.” şeklinde konuştu.

Öte yandan, 8-11 Ocak 2004 tarihlerinde Antalya’da yapılacak Büyükler Grekoromen Türkiye Şampiyonası’na günde çift idman yaparak hazırlandıklarını belirten Muhammed Oruç, müsabakalarda önemli başarılar kazanacaklarına inandığını vurguladı. İltifat Neciyev, Gebze

28.12.2003


 

Lige flaş transferlerle başlayan Bursa ilk yarıda hüsrana uğradı

Süper Lig’in ilk yarısını 16. sırada bitiren Bursaspor’da, Gheorghe Hagi’nin 12. haftadaki istifasından sonra takımın başına gelen Ümit Kayıhan yönetimindeki Yeşil-Beyazlılar, 5 maçta 3 puan topladı.

İlk yarıda Yeşil-Beyazlı takımda bin 397 dakika ile İlie Miu en fazla forma giyen futbolcu olurken, bu futbolcuyu bin 384 dakika ile Okan Yılmaz ve bin 227 dakika ile Frasineanu izledi.

İlk yarıda 7 kez berabere kalan Bursaspor, sadece Konyaspor ve Adanaspor’u yenmeyi başardı. Elde ettiği 13 puanla ilk yarıyı 16. sırada kapatan Yeşil-Beyazlılarda en fazla Romen oyuncular forma giydi. Devre arası transfer görüşmelerinde Fenerbahçe ve Galatasaray’a takas yoluyla satılacağı konuşulan geçen sezonun gol kralı Okan Yılmaz, attığı 6 golle takımın en golcü futbolcusu olurken kendisini 5 golle Ganea izledi. Frasineanu, Yakup ve Mehmet Al da 1’er gol attı. Takımın en hırçın futbolcusu ise gördüğü 6 sarı kartla Erman Güraçar olurken, Miu, Ömer ve Sertan 4’er kez sarı kart gördü. Ganea ve Junior ise ilk yarıda kırmızı kart gören futbolcular arasında yer aldı. İlk yarının son haftasında deplasmanda Samsunspor’la 0-0 berabere kalan Bursaspor, uzun bir aradan sonra deplasmanda puan almanın sevincini yaşadı. Süper Lig’e bu yıl katılan Karadeniz temsilcisi Akçaabat Sebatspor ise yeni bir takım olmasına rağmen 14 puan toplayarak ligi 15. sırada tamamladı. Uzanlar nedeniyle kötü günler geçiren Adanaspor da ligde 11 puanla 17. sırada yer aldı. Bursaspor kendi sahasında oynadığı 8 maçta 2 galibiyet elde ederken, 6 maçta sahadan beraberlikle ayrıldı.

Yeşil-Beyazlılar, deplasmanda oynadığı 9 maçtan sadece 1 puan toplayabildi, 8 kez rakiplerine boyun eğdi. Takımın başına geldiği ilk günlerden itibaren devre arasında transfer yapılacağını belirten Teknik Direktör Ümit Kayıhan ve yönetimin transfer çalışmaları sürüyor. Yeşil-Beyazlıların gündemine birçok futbolcu girerken, hiçbir futbolcuyla resmi sözleşme yapılmadı. Fatih Karakılıç, Bursa

28.12.2003


 

İnegölspor, ikinci yarı hazırlıklarına ümitli başladı

İnegölspor Teknik Direktörü Kemal Batmaz, ilk yarıyı istedikleri yerde tamamlayamadıklarını söyledi. Batmaz, “İkinci yarıda arzuladığımız sonuçlara imza atabilmek için önümüzdeki devre arasını en iyi şekilde değerlendirmemiz gerekiyor.

İnegöl ve Antalya’da yapacağımız kamplarda eksiklerimizi giderip ikinci yarıya iyi bir başlangıç yapmak amacındayız.” dedi. Takviye konusunda çalışmalarının devam ettiğini, tespit ettikleri isimler üzerinde araştırmalarının büyük bir titizlik içinde sürdüğünü ifade eden Batmaz, “Bize kenarda oturacak oyuncu değil, eksikliğini duyduğumuz mevkiyi dolduracak, mevcut kadrodaki oyuncularla rekabet edebilecek kaliteli oyuncu gerekiyor. Bunun için de oldukça seçici ve titiz davranıyoruz.” diye konuştu.

Öte yandan, teknik heyetten zaman zaman şans bulmalarına rağmen kendilerini gösteremeyerek yedek kulübesinde beklemek zorunda kalan genç Ümit ile Kerem, Eskişehir Şekerspor’a sezon sonuna kadar kiralık olarak verildi. Bursaspor altyapısından yetişen Ümit, İnegölspor PAF takımında attığı goller ve sergilediği istikrarlı oyun ile teknik heyetin gözüne girip A takım kadrosuna dahil edildi. Diğer yandan, 16 maçta elde ettiği 21 puanla 8. sırada tamamladığı ilk yarının ardından iki haftalık devre arası tatiline çıkan İnegölspor, tatilin bitmesinin ardından tesislerde bir araya gelerek çalışmalara başladı. İnegölsporlu futbolculara 30 Aralık’taki yılbaşı nedeniyle iki gün daha izin verilecek. Yakup Uzer, İnegöl

28.12.2003


Yazıcıya uyarla      Arkadaşıma gönder


GAZETE SAYFALARI


 

   BÜTÜN YAZARLAR


Bütün haberler 

   
   
   
   

 

 

Copyright© 1995-2003 Feza Gazetecilik A.S. / Çobançesme Mh. Kalender Sk. No: 21 34530 Yenibosna / İstanbul
Tel:+90 (212) 454 1 454 (pbx) Fax: +90 (212) 652 24 23 e-posta: okurhatti@zaman.com.tr
Bu site Zaman Gazetesi Bilgi İşlem ve İnternet Servisi tarafindan hazırlanmaktadır.