İNTERNETİN İLK TÜRK GAZETESİ
04.01.2004
Pazar
  For English
  Ana Sayfa
  Haberler
  Ekonomi
  Dış Haberler
  Politika
  Kadın-Aile
  Kültür Sanat
  Televizyon
  Spor
  Yazarlar
  Yorumlar
  Çizgi-Yorum
  Mizah
 
  Akademi
  Bilişim
  Eğitim
  Otomobil
  Röportaj
  Tüketici Masası
  Okur Hattı
 
  Bölge Haberleri

  Dünyada Zaman

 
  Arşiv Arama
  Abone Formu
  About Us
  Reklam
  Künye / İletisim
  Hava Durumu
  Namaz Vakitleri
  E - Kart
  Sanat Galerisi

YAZARLAR


MUSTAFA ÜNAL m.unal@zaman.com.tr
 
 

Andıç süreci

Kur’an Kursu Yönetmeliği önce medyada küçük bir haber olarak yer aldı, birkaç gün sonra kampanyaya dönüştü. Diyanet İşleri Başkanlığı’nın iyi niyetle hazırladığı yeni düzenleme, dört koldan gelen haber ve yorumlarla gerilimin konusu oluverdi.


Cumhuriyet Gazetesi’nin başını çektiği kampanyaya Cumhurbaşkanı Sezer ilgisiz kalmadı Diyanet İşleri Başkanı Bardakoğlu’nu Çankaya’ya çağırdı ve yönetmeliği geri çekmesini istedi. Ve tansiyon düştü.

Arkasından Başbakanlık Müsteşarı Ömer Dinçer’in 1995’te yaptığı konuşma gündeme geldi. Bu kez düğmeye CHP Gurup Başkan Vekili Ali Topuz bastı. Dinçer’in profesör sıfatıyla bir panelde yaptığı konuşmanın; ‘cumhuriyet karşıtlığı’ içerdiği, siyasal İslamcılığın propagandasını yaptığı savunuldu.

Medyadaki haber ve yorumların hem dozu hem de sayısı giderek arttı, daha da devam edeceğe benzer. Konuşmasının arkasında duran Dinçer, iddialar karşısında ‘Cumhuriyete karşı olan aklını peynir ekmekle yemiştir.’ dedi. CHP’nin isteği malum; Dinçer’in istifası.

Dinçer, devlette büyük çaplı yapısal değişim ve dönüşüm öngören ‘kamu yönetimi reformu’ çalışmasının mimarıydı. Henüz yasalaşmayan tasarının birçok kesimin tepkisini çektiğini bilmeyen yok. Dinçer gerilimi henüz gündemden düşmeden, Hüsrev Kutlu sahneye çıktı. Yeri ve zamanı değilken Kutlu, Meclis kulisinde bulunan Atatürk’ün ‘mareşal üniformalı’ fotoğrafına kafayı taktı. İleri geri laflar etti. Sivri çıkışını sürdürdü. Muhafız alayına bakan odasında askerlerin eğitiminden kaynaklanan ‘sağ ol, marş marş’ gibi komutları dinlemekten bunaldığını belirtti. Durduk yerde başka bir krizin tetikçisi oldu. En çok da partisini zora soktu.

Parti yönetimi hemen soruşturma başlattı. Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Aytaç Yalman, bazı gazetelerin Ankara yöneticilerini arayarak Hüsrev Kutlu’nun sözlerinden duyulan rahatsızlığı anlattı. Yalman Paşa uzun süredir sessizdi. Kutlu sayesinde sessizliğini bozdu.

Bir gün sonra Genelkurmay Genel Sekreterliği açıklama yaparak Hilmi Özkök Paşa’nın Kutlu’nun sözlerinden rahatsız olduğunu kamuoyuna duyurdu. Bu arada eşzamanlı olarak İstanbul Fatih Camii’nde Mahmud Hoca’nın kızının cenaze namazından manzaralar gündeme geldi. Kutlu’nun neden olduğu son krizden payını cenaze namazındaki görüntüler de aldı. Dün Kutlu’nun dosyasından bir fotoğraf, Milliyet ve Cumhuriyet gazetesine servis edildi. Kutlu, gizli çekildiği hemen belli olan fotoğrafta Menzil Dergahı’nın şeyhi Feyzullah Erol’un Ankara’da iftar yemeğinde görünüyor.

Bunların hepsi son 15-20 günde yaşandı. Her birinin doğru yanlış tarafları tartışılabilir. Ancak fotoğrafa bütün olarak bakıldığında ortaya çıkan manzara Türkiye’nin yakın tarihte aşinası olduğu, hiç de hoş olmayan kimi gelişmelere işaret ediyor.

Dahası yine medyanın belli bir istikamete yönlendirildiği andıçvari süreçten söz edilebilir. Haberlerin yer alış ve yorumları; 28 Şubat’tan tanıdık.

Amaç belli; AK Parti’nin iktidar alanını daraltmak ve yıpranmış haliyle 28 Mart’taki yerel seçimlerde oyunu düşürmek. Gerek toplum gerekse devletin içinde AK Parti’yi sistem açısından ‘sorunlu’ görenlerin bulunduğunu bilmeyen yok. AK Parti’ye karşı yeri geldiğinde acımasızca mücadele etmek için fırsat kollayanların varlığı da malum.

Bu durumun farkında olan R. Tayyip Erdoğan gerilimin tarafı olmamak için konuşmalarına, attığı her adıma azami dikkat ediyor. Bu yüzden suyu bulandırmak isteyen kriz tacirleri bir süredir işsizdi. AK Parti’de il yöneticisinden milletvekiline herkesin aynı duyarlılığı göstermesi gerekir. 28 Şubat çok eskide değil, daha dün yaşandı.

Bütün göstergeler ‘andıç süreci’ yaşadığımıza işaret ediyor. Bunun şiddetli 28 Şubatvari sürece dönüşmesi de mümkün, ucuz atlatılması da... Öncelikle AK Partililerin her daim uyanık olması, muarızlarına koz vermemesi gerekir.


04.01.2004


Yazıcıya uyarla      Arkadaşıma gönderÖnceki Yazıları

> (02.01.2004) - İşte Başbakan’ın aile fotoğrafı

> (31.12.2003) - 2003’ün siyasi olayı?

> (28.12.2003) - Böyle vergi düşman başına

> (26.12.2003) - CHP’de Topuz, Derviş farkı

> (24.12.2003) - Erbakan krizi

> (21.12.2003) - Şeb-i Arus’tan şeb-i yeldaya

> (19.12.2003) - Mevlâna’nın davetine icabet

> (17.12.2003) - Kıbrıs atağı

> (14.12.2003) - Türk futbolunda fetret devri

> (12.12.2003) - MHP çıkış arıyor
GAZETE SAYFALARI


 

   BÜTÜN YAZARLAR


Bütün yazılarYAZARLAR

A. TURAN ALKAN

ABDULLAH AYMAZ

ABDÜLHAMİT BİLİCİ

AHMED ŞAHİN

AHMET SELİM

ALİ BULAÇ

ALİ ÇOLAK

ALİ H. ASLAN

ALİ ÜNAL

BÜLENT KORUCU

EKREM DUMANLI

ERHAN BAŞYURT

ETYEN MAHÇUPYAN

EYÜP CAN

FİKRET ERTAN

FİKRİ TÜRKEL

HASAN ÜNAL

HEKİMOĞLU İSMAİL

HİLMİ YAVUZ

HÜSEYİN GÜLERCE

İBRAHİM KIBRIZLI

İSKENDER PALA

KADİR DİKBAŞ

KERİM BALCI

M. ALİ YILDIRIMTÜRK

M. NEDİM HAZAR

MEHMED NİYAZİ

MELİH ARAT

MİRZA ÇETİNKAYA

MUSTAFA ARMAĞAN

MUSTAFA ÜNAL

NEVVAL SEVİNDİ

NİHAL B. KARACA

REHBER ABİ

SAMİ USLU

SELÇUK GÜLTAŞLI

SELİM IŞIKLAR

ŞAHİN ALPAY

TAMER KORKMAZ

ZİYA PERVER
 

   
   
   
   

 

 

Copyright© 1995-2003 Feza Gazetecilik A.S. / Çobançesme Mh. Kalender Sk. No: 21 34530 Yenibosna / İstanbul
Tel:+90 (212) 454 1 454 (pbx) Fax: +90 (212) 652 24 23 e-posta: okurhatti@zaman.com.tr
Bu site Zaman Gazetesi Bilgi İşlem ve İnternet Servisi tarafindan hazırlanmaktadır.