İNTERNETİN İLK TÜRK GAZETESİ
08.01.2004
Perşembe
  For English
  Ana Sayfa
  Haberler
  Ekonomi
  Dış Haberler
  Politika
  Kadın-Aile
  Kültür Sanat
  Televizyon
  Spor
  Yazarlar
  Yorumlar
  Çizgi-Yorum
  Mizah
 
  Akademi
  Bilişim
  Eğitim
  Otomobil
  Röportaj
  Tüketici Masası
  Okur Hattı
 
  Bölge Haberleri

  Dünyada Zaman

 
  Arşiv Arama
  Abone Formu
  About Us
  Reklam
  Künye / İletisim
  Hava Durumu
  Namaz Vakitleri
  E - Kart
  Sanat Galerisi

Marmara...(Bütün Haberler)

bolgeler@zaman.com.tr

 

Yerel seçimler İstanbul’da siyaseti hareketlendirdi

İstanbul’da büyükşehir ve ilçe belediye başkan aday adayları, aday gösterilebilmek için yaptıkları çalışmalara hız verdi. Büyükşehir Belediye Başkanı Ali Müfit Gürtuna, belediye başkan adaylığı için AK Parti’den cevap beklediğini ifade ederken, İSKİ eski Genel Müdürü Prof. Dr. Veysel Eroğlu da dün AK Parti İstanbul İl Başkanlığı’na adaylık başvurusunda bulundu. Gürtuna’ya adaylık teklif edeceği haberleri gazetelere yansıyan CHP’de ise en güçlü aday adaylarından birinin Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Celal Doğan olması bekleniyor.

Hafta başında başladığı medya turuna devam eden Başkan Gürtuna, dün Zaman Gazetesi’ni ziyaret etti. Gürtuna, Genel Yayın Müdürü Ekrem Dumanlı, Genel Yayın Editörü Bülent Korucu ve Haber Müdürü Ali Akkuş’un da yer aldığı ziyaret esnasında, siyasi gündeme ilişkin soruları cevapladı. Gürtuna, yerel seçimlerde İstanbul’dan adaylığı konusunda isminin değişik partiler için ortaya atılmasını, “Partiler kendi aralarında konuşuyor. Bu konuştuklarını, aralarından birileri medyaya yansıtıyor. İlginç olunca haber yapılıyor.” şeklinde yorumladı. Gürtuna, bu tür iddiaların, kendisini AK Parti karşıtı gibi göstermek isteyenlerce ortaya atıldığını söyledi. Gürtuna, AK Parti dışında hiçbir partiyle adaylık müzakeresi olmadığını belirtti. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’la yaptıkları görüşmelerde pek çok konuyu konuştuklarını bildirerek, “Bu müzakerelerin neticesinin ortaya çıkması gerekiyor. Onun haricinde hiçbir partiden bir talebim olmadı.” dedi.

Gürtuna’nın Zaman gazetesini ziyaret ettiği saatlerde İSKİ eski Genel Müdürü Prof. Dr. Veysel Eroğlu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı aday adaylığı için AK Parti İstanbul İl Başkanlığı’na başvurdu. Eroğlu, adaylık başvurusunda bulunduktan sonra AK Parti İstanbul İl Başkanı Mehmet Müezzinoğlu ile birlikte düzenlediği basın toplantısında, “hayatının en önemli günlerinden birini yaşadığını” söyledi. Eroğlu, “Şimdi ben bir bürokrat değil, ‘her şey Türkiye için’ diyen, Türkiye sevdalısı, AK Parti’den ülkemize İstanbul sevdalısı bir siyasetçi olarak hizmet etmeye talibim.” dedi.

AK Parti’den İstanbul büyükşehir belediye başkan adayı olmak isteyen diğer isim Beyoğlu Belediye Başkanı Kadir Topbaş da aday adaylığı için yarın AK Parti İstanbul İl Başkanlığı’na başvuruda bulunacağını açıkladı.

İstanbul’da düzenlenen BELFO 2004 Belediyecilik Forumu’na katılan Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Celal Doğan, basın mensuplarının CHP’ye dönüp dönmeyeceği ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne aday olup olmayacağı sorularıyla karşılaştı. Eski partisi CHP’ye tekrar üye olacağını bildiren Doğan, İstanbul adaylığı konusunda da yeşil ışık yaktı. “İstanbul’dan aday olur musunuz?” sorusuna “Tabii olurum.” karşılığını veren Doğan, görev yeri neresi olursa olsun görevden kaçmayacağını sözlerine ekledi.

Birol Aydın / İstanbul, Cihan

08.01.2004


 

Emekli şahıs donarak öldü

Edirne’de bir barakada yalnız başına yaşayan emekli bir kişi soğuktan donarak hayatını kaybetti. Alınan bilgiye göre, eşi tarafından terk edildikten sonra Lari Cami Sokak’taki derme çatma bir barakada tek başına yaşayan SSK emeklisi Cemal Cüzdan (66), soğuktan donarak öldü.

İki çocuk babası olan Cemal Cüzdan’ın, 15 yıldır kendi yaptırdığı söz konusu barakada yaşadığı ve komşularının yardımlarıyla geçindiği belirtildi. Yaşlı kişinin kardeşi Cevat Cüzdan, ağabeyinin eşi tarafından terk edilmesinin ardından hayata küstüğünü belirterek, “Ağabeyim iki çocuğu olmasına rağmen yalnızlığı seçti ve insanlardan hep kaçtı. Birçok kez onu barakadan kurtarmaya çalıştıysak da başarılı olamadık.” dedi.

Cemal Cüzdan’ın dün sabah çay ocağına gelmediğini fark eden komşuları, barakanın içinde Cüzdan’ın donmuş cesediyle karşılaştıklarını anlattı. Muhammed Çakan, Edirne

08.01.2004


 

Yakıtı biten okulda üşüyorlar

Sakarya’da bulunan Selçukbey İlköğretim Okulu’nda eğitim gören öğrenciler, yakıt olmaması sebebiyle soğukta ders yapıyor. 17 Ağustos depremi sonrasında kurulan yeni yerleşim bölgesi Camili Mahallesi’ndeki Selçukbey İlköğretim Okulu’nda öğrenciler üç gündür evlerinden getirdikleri elektrikli sobalarla ısınmaya çalışıyor.

Toplam 10 sınıfta ders yapan 182 öğrenci kaloriferlerin yanmaması nedeniyle çok üşüdüklerini söyledi. Bir an önce okula yakıt getirilerek kaloriferlerin yanmasını isteyen öğrenciler, Camili ve Karaman mahallelerindeki kalıcı konutlar doğalgazla ısınırken, okullarının mazotla ısınmasına anlam veremediklerini bildirdi.

Diğer yandan yanmayan kaloriferler nedeniyle birçok öğrencinin hastalandığı ve okuluna devam edemediği öğrenildi.

Salih Hamurcu / Adapazarı

08.01.2004


 

‘Altyapı için kazı yapan Büyükşehir Belediyesi kapatmadan gidiyor’

Kocaeli’nin Körfez ilçesinde, Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı İzmit Su Müdürlüğü (İSU) tarafından kazılan ve bozulan yolların düzeltilmesi işinin Körfez Belediyesi’ne bırakılması, Belediye Başkanı Erhan Yenilmez’in tepkisine yol açıyor.

Mimar Sinan Mahallesi Bağdat Caddesi Petkim Spor Salonu’nun çevresinde açılan 100 metre uzunluğundaki çukur ve tümsekler, Körfez Belediyesi tarafından tekrar eski haline getirildi. İSU’nun açtığı ve vatandaşların şikayetçi olduğu yer hakkında konuşan Başkan Yenilmez, “Su ve kanalizasyon işleri İSU tarafından yürütülmektedir. Ancak vatandaşlarımız her yaşadığı sorunda belediyeyi suçlamaktadır.” dedi.

Yaşanan her sıkıntıyı İSU’ya aktardıklarını belirten Yenilmez, “Ancak çözüm üretmiyorlar. Burada siyasi bir art niyetin olduğunu düşünüyorum. Vatandaşlarımızın mağduriyetini sorumluluk alanımızın dışında olmasına rağmen gideriyoruz. Vatandaşlarımız hizmet değil, siyasi rant peşinde olanlara prim vermemelidir.” diye yakındı. Mustafa Eranıl, Körfez

08.01.2004


 

Görme engelli sporcu, 5 kıtada 5 maraton, 5 dağ tırmanışı yapacak

Türkiye’nin atletizm ve dağcılık yapan tek görme engelli sporcusu Necdet Turhan, yeni rekorlar kırmaya hazırlanıyor. Nilüfer Belediyespor Kulübü adına spor faaliyetleri yapan Turhan, 2002 yılında Ağrı Dağı’na zirve tırmanışı yapmıştı.

Görme Engelliler Spor Federasyonu tarafından gönderildiği New York Maratonu’nda Türkiye’yi temsil eden ilk görme engelli atlet olan milli sporcu, önümüzdeki yıllarda “5 kıtada, 5 maraton koşup, 5 zirve tırmanışı” gerçekleştirerek spor hayatında yeni başarılara imza atmaya hazırlanıyor.

2002 yılı Temmuz ayında yaptığı Ağrı zirve tırmanışı ile bu projenin Asya–dağ ayağını gerçekleştiren Turhan, önümüzdeki yıllarda da Afrika’da Klimanjero, Avrupa’da Mont Blanc, Amerika’da Aconcagua ve Avustralya’da Mount Kosciuszko dağlarına tırmanmayı hedefliyor. ODTÜ Dağcılık ve Kış Sporları Kolu onur üyeleri arasında yer alan Turhan, hatırlanacağı gibi Nilüfer Belediyespor Kulübü adına yaptığı ve 6 kişilik bir ekiple gerçekleştirdiği Ağrı Dağı zirve tırmanışında, “çan sesini izleme” yöntemiyle 5137 metreye çıkmayı başarmıştı. Turhan, dağcılık alanındaki bu başarının ardından atletizm alanında da bir “ilk”i gerçekleştirerek, ülkemizi ünlü New York Maratonu’nda temsil etmişti.

Türkiye Görme Engelliler Spor Federasyonu’nun ülkemizi temsilen New York Maratonu’na gönderdiği ilk görme engelli milli atlet olan Turhan, 42 kilometreyi 4 saat 44 dakikada koşarak, pek çok kişinin ideali olan New York Maratonu madalyasını almayı başarmıştı.

Turhan, maratonun zirvesi olarak kabul edilen ve dünyanın dört bir yanından binlerce sporcunun yarıştığı bu deneyimin ardından, önümüzdeki sezon yine Nilüfer Belediyespor Kulübü adına Berlin Maratonu’na katılarak, Amerika’dan sonra, projenin Avrupa maraton ayağını da tamamlamış olacak. Turhan, bu proje kapsamında önümüzdeki yıllarda da; Avustralya–Sidney Maratonu, Asya–Moskova Maratonu ve Afrika–Klimanjero Maratonu’na katılmayı hedefliyor.

Özellikle New York Maratonu gibi bir deneyimden sonra sporcu ufkunun genişlediğini ve önüne uzun vadeli hedefler koyduğunu belirten Turhan, bir kısmı Nilüfer Belediyespor Kulübü’nün katkılarıyla gerçekleşecek olan bu hedeflerin tamamının hayata geçirilmesi için, projenin başka kaynaklarca da desteklenmesi gerektiğini söylüyor. Halen haftanın 6 günü koşu partneri olan master atlet Harun Karaağaç ile birlikte antrenmanlarını sürdüren ve nihai hedefinin diğer iki kıtayı da bu projeye ekleyerek, 7 kıtada tırmanış ve maraton gerçekleştirmek olduğunu belirten Turhan, sonuçta başarısının Türkiye’nin başarısı olacağını vurguluyor.

Necdet Turhan’ın “5 kıtada 5 maraton ve 5 zirve” programı şöyle:

Maratonlar: 1. Avrupa–Berlin Maratonu, 2. Asya–Moskova Maratonu, 3. Afrika–Klimanjero Maratonu, Tanzanya, 4. Avustralya–Sidney Maratonu, 5– Amerika–New York Maratonu (Gerçekleşti).

Dağlar: 1. Afrika: Klimanjero (5895 mt, Tanzanya) 2. Avrupa: Mont Blanc (4807 mt, Fransız Alpleri) 3. Amerika: Aconcagua (6962 mt, Arjantin) 4. Avustralya: Mount Kosciuszko (2228 mt New South Wales/Avustralya) 5. Asya: Ağrı’ya tırmandı.

İlhan Basmacı / Bursa

08.01.2004


 

6 aileden 12 kardeş, aynı kulüpte aynı sporu yapıyor

Kocaeli’nin Körfez ilçesinde Uzakdoğu sporu alanında faaliyet gösteren Körfez Esenspor’da değişik ailelerden kardeşlerin bir araya gelmesi görenleri şaşırtıyor.

Kulüp başkanlığını Kenan Ay’ın yaptığı ve antrenörlüğünü İlhan Güneş üstlendiği kulüpte, 12 sporcudan her birinin yine aynı çatı altında bir kardeşe sahip olması, ilgi çekici bir rekabet meydana getiriyor. Bu kulübe Uzakdoğu sporlarını öğrenmek için gelen, Mert-Hüseyin İpek, Tuğba-Çağla Koçman, Doğukan-Metehan Durmuş, Mevlüt- İnanç Laçin, Hakan-Serhat Köseoğlu, Ragıb-Mevlüt Seferoğlu kardeşlerin, antrenmanlarda hep birbirleriyle maç yaptığı belirtildi.

Antrenör İlhan Güneş, “Güzel ve uyumlu bir şekilde çalışmalarımıza devam ediyoruz. Kardeşin kardeşle mücadelesi zaman zaman azimli bir şekilde ortaya çıkıyor. En azından evde birbirleriyle antrenman yapma imkanı olmuş oluyor. Çok güzel bir tesadüf. Biz ve talebelerimiz buna alışmış durumdayız. Aileler de bunun farkında. Dezavantajları da olmakla birlikte avantajları daha fazla.” dedi. Mustafa Eranıl, Körfez

08.01.2004


 

Gebzeli güreşçiler Antalya’ya gitti

Gebze Güreş İhtisas Kulübü, 8-11 Ocak tarihlerinde yapılacak Büyükler Grekoromen Güreş Türkiye Şampiyonası’na katılmak üzere Antalya’ya gitti.

Gebze Güreş İhtisas Kulübü Antrenörü Muhammed Oruç, Türkiye Grekoromen Güreş Şampiyonası’nda başarılı olacaklarını söyledi. Oruç, “Altyapı yatırımları yetersiz olmasına rağmen şampiyonaya çok iyi hazırlandık. 1985’ten beri hep zirvedeyiz ve 2 kez Avrupa Şampiyon Kulüpler Şampiyonu unvanını kazandık. Son dönemde birçok güreşçimiz başka takımlara gitti. Buna rağmen Antalya’da yapılacak şampiyonada güreşçilerimin başarılı olacağına güvenim tam. Şampiyonada başarılı olan güreşçiler Güreş Milli Takımı kampına katılacak.’’ dedi. Türkiye’de güreşe ve güreşçilere yeterli ilgi ve desteğin olmamasından yakınan Oruç, Gebze Belediye Başkanı Ahmet Penbegüllü’nün özel ilgisi ve desteği sayesinde bugünlere geldiklerini kaydetti.

Antalya’daki şampiyonaya katılacak güreşçiler ise şunlar:

55 kilo: Bayram Özdemir-Gençler Dünya Şampiyonu, 55 kilo: Serdar Oruç-Gençler Türkiye Şampiyonu, 60 kilo: Cengiz Papağan-Gençler Türkiye Şampiyonu, 66 kilo: Şeref Tüfenk-Gençler Avrupa ve Dünya Şampiyonu, 66 kilo: Erol Korkmaz-Gençler Türkiye Şampiyonu, 74 kilo: Ali Arıkoğlu-Türkiye Şampiyonu, 84 kilo: Nazmi Avluca-Avrupa ve Dünya Şampiyonu, 96 kilo: Mehmet Özal-Dünya Şampiyonu, 120 kilo: M. Fatih Bakır-Avrupa Şampiyonu. İltifat Neciyev, Gebze

08.01.2004


 

“Körfez’i en iyi şekilde ağırladık”

Suadiye Belediyespor Basın Sözcüsü Halil Karataş, pazar günü Körfez Belediyespor ile oynadıkları maçta en küçük bir tatsızlığın yaşanmadığını söyledi.

Karataş, “Birileri galibiyetimize gölge düşürmek için bizi karalamaya çalışıyor. Maç öncesi, sırası ve sonrasında en küçük bir olay yaşanmamıştır. Körfez Belediyespor’u en iyi şekilde ağırladık, uğurladık.” dedi. 2 bin taraftarın maçı izlediğini belirten Karataş, “Küçük grupların zaman zaman küfürlü tezahüratları oldu, bunu inkar edemeyiz. Ancak her maçta küfür ediliyor. Herkesin ağzını kapatamayız. Başkanımız maçı tribünden izlemiş ve küfür edilmemesi için çaba göstermiştir. Bir-iki kişi küfür etti diye taraftarımıza kızamayız. 2 bin kişiyi oraya toplamak kolay değil. Taraftarımız her türlü özveriyi gösteriyor, onlar bizim her şeyimiz.” şeklinde konuştu. Kocaeli, Cihan

08.01.2004


 

Çorluspor, ikinci yarı üst sıraları zorlamak istiyor

İkinci Futbol Ligi (B) Kategorisi (A) Grubu’nda mücadele eden Çorluspor’un kulüp başkanı Naim Güngör, “Hedefimiz ikinci yarıda puanlar alarak grubumuzda üst sıraya yükselmek.’’ dedi.

Güngör, yaptığı açıklamada, ikinci yarıda hırslı, mücadeleci ve başarılı bir Çorluspor yaratma çabası içinde olduklarını söyledi. Çorluspor oyuncularının başarıyı yakalayabilecek güçte olduğunu ifade eden Güngör, şöyle devam etti: “İlk yarıda oynadığımız maçlarda kritik gollere imza atarak puan kazandıran oyuncularımızdan Çetin, ligin ikinci yarısında Sivasspor’un formasını giyecek. Takımımıza bir forvet arayışımız sürüyor. Orta sahaya da takviye yapmayı düşünüyoruz. Hedefimiz ikinci yarıda puanlar alarak grubumuzda üst sıraya yükselmek.’’ Çorluspor ikinci yarı hazırlıklarını Ahmet Taner Kışlalı Tesisleri’nde sürdürüyor. Çorlu, aa

08.01.2004


 

Murat öğretmen kiracı olduğu için vakıftan yardım alamadı

1 Mayıs 2003’te üç öğretmenin hayatını kaybettiği Bingöl depreminde beş saat göçük altında kaldıktan sonra arkadaşları tarafından kurtarılan ilköğretim okulu öğretmeni Murat Beşiktepe, Milli Eğitim Vakfı’ndan (MEV) yardım alamamanın hüznünü yaşıyor.

Depremden kısa bir süre önce eşini ve yeni doğan bebeğini Malatya’ya gönderen Beşiktepe, depremde tamamen tahrip olan ev eşyalarını yeniden tedarik etmeye çalışıyor. Murat öğretmenin eleştirdiği Milli Eğitim Vakfı ise ‘kiracı öğretmenlere’ Bingöl depreminde yardım edemediklerini açıkladı. Beşiktepe’nin kapısını çalmayan MEV’in Türkiye’deki tüm okulların kantin gelirlerinin yüzde 15’ini aldığı öğrenildi. Behiye ve Faruk Korkmaz ile Serkan Akyaz öğretmenin hayatını kaybettiği Bingöl depreminde 5 saat göçük altında kaldıktan sonra kurtarılan Murat Beşiktepe, aylarca süren hastane macerasından sonra yeniden çok sevdiği öğrencileriyle buluştu. 50 kişinin yaşadığı 4 katlı apartmanda 16 kişi hayatını kaybederken, en alt katta ikamet eden Murat Beşiktepe, yaralı olarak önce Bingöl Devlet Hastanesi’ne, ardından ‘hayati tehlike’ kaydıyla Elazığ’daki Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’ne sevk edilmişti.

Elazığ’da 12 gün kaldıktan sonra Uludağ Üniversitesi’ne sevk edilen Beşiktepe, 13 gün de Bursa’da tedavi gördü. Doktorların raporu doğrultusunda annesinin evinde tedavisi devam eden Murat Beşiktepe, iyileşince Bursa’daki yeni görevine başladı. Depremden sonra Milli Eğitim Vakfı’nın (MEV) “Depremde zarar gören eğitim çalışanlarına yardım yapılacak” açıklamasıyla sevinen Beşiktepe, istenilen belgeleri iki kez vakıf merkezine göndermesine rağmen hiçbir yardım alamadı. Vakıf yetkililerinin “Yardım için müracaatın az olacağını tahmin ediyorduk. 800 başvuru olunca yardım yapmayacağımıza karar verdik.” açıklamasıyla mahzun olan Beşiktepe, şimdi Bursa’daki annesinin evinde eşi Gülçin ve çocuğu ile birlikte hayata yeniden tutunmaya çalışıyor.

MEV’in deprem mağduru öğretmenlere yardım etmemesi eğitim sendikalarının da tepkisini çekti. Türk Eğitim–Sen Bursa 2 No’lu Şube Başkanı Selçuk Türkoğlu; “MEV, mağdur öğretmene verdiği sözü tutmamıştır. Hastaneye sevk olunduğu uçak parasını bile cebinden ödeyen öğretmenin, aylardır Milli Eğitim’den kapısını çalan çıkmamıştır. Kuruluş amacında eğitim çalışanlarının zor ve sıkıntılı durumlarında yanında olacağı belirtilen vakıf, Beşiktepe’ye hiç destek olmadı.” dedi. Türkoğlu, MEV’in 1999 depreminde mağdur eğitim çalışanlarına yardım ettiğini hatırlattı.

MEV’in gelirleri dikkat çekici

Bu arada MEV’in resmi internet sitesindeki bilgilere göre; vakfın gelirleri şu kalemlerden oluşuyor: “Hayırsever kişi ve kuruluşların yapmış oldukları nakdî ve aynî bağışlar, vakfın kendi taşınmazları ile işletmelerinin gelirlerinden, vakıfça kiraya verilen okullardaki büfe ve kantin gelirlerinin yüzde 15’i, vakfın bastırdığı bağış makbuzlarından elde edilen gelirlerin yüzde 15’i, okullarda kullanılan ve basılı belge olarak adlandırılan belgelerin (öğrenci karneleri, diplomalar, öğrenci kişisel dosyaları, öğretmen not defterleri ve öğrenci kimlik kartları) bedelinin yüzde 40’ı.” Milli Eğitim Vakfı Genel Müdürü Hüseyin Gül, öğretmenlerin vakıf üyesi olmadığını belirterek; “Vakfımız öğretmenlere yardımcı olmak mecburiyetinde değildir. Ancak biz Bingöl depreminde devletten önce öğretmenlerimizin imdadına yetiştik ve belirlediğimiz kriterlere uyan öğetmenlere (emekliler de dahil) 150 milyar lira maddi yardımda bulunduk.” dedi.

Adapazarı depreminde olduğu gibi Bingöl depreminde de mağdur öğretmenlere yardım ettiklerini belirten Gül, yardım alabilme şartlarını şöyle açıkladı: “Biz oturduğu evin kendisinin olduğu ve yıkılan evin tapusunun kendi ismine olan öğretmenlerimize yardımcı olduk. Kiralık evlerde oturan öğretmenlere yardımda bulunmadık. Özel ve tüzel kişiliği haiz bir kuruluşuz. Tek gelirimiz bağışlar. Biz üzerimize düşeni yaptık. Öğretmenlerde ‘vakıf bize borçlu’ anlayışı var. Bizim darphanemiz yok ki hepsine yardım edelim. Depreme bizzat ben kendim gittim. Bingöl’de 1 kilo domates yokken biz öğretmenlerimizin ailelerine milyarlarca lira yardım ettik. Serkan Akyaz öğretmenin ailesine 25 milyar lira olmak üzere diğer mağdur öğretmenlerimize yardım ettik. Bizim iki bin tane öğretmene yardım yapacak gücümüz yok. Yıkılan eşyayı karşılama mecburiyeti de yoktur.” Bingöl depreminde mağdur olan öğretmenleri tamamen tespit ettiklerini anlatan Gül, önümüzdeki günlerde gerekli yardımların süreceğini söyledi.

Fatih Karakılıç / Bursa, Zaman

08.01.2004


 

Pirinç muslukların çalındığı polise bildirilmemiş

Edirne Müftülüğü’nün, tarihi Selimiye Camii’nden bir süre önce 4 adet pirinç musluğun çalındığını emniyete bildirmediği ortaya çıktı.

Emniyet Müdürü Uğur Gür, kullanımı ve korunması müftülüğe ait olan tarihi mekandaki hırsızlık olayı ile ilgili olarak şu ana kadar kendilerine herhangi bir müracaatta bulunulmadığını söyledi. Mimar Sinan tarafından yapılan Selimiye Camii’nin pirinç musluklarının çalınması ise müftülük tarafından basit bir hırsızlık olarak değerlendiriliyor.

Edirne’de son 3 yılda çalıntı kayıtlarına onlarca tarihi eser geçti. Kuşdoğan Camii’nde paha biçilemeyen 3 el dokuması halı, Muradiye Camii’nden iznik çinileri ve mezar taşları, Selimiye Camii’nden kartal kabartması, Darülhadis Camii’nden 5 adet pirinç musluk, Osmanlı sultanlarının ilk kılıç kuşandığı Eski Cami’den bir adet kılıç, Kıyık Camii’nden 5 adet pirinç musluk, Sokollu Mehmet Paşa Camii’nden 2 adet şamdan, Beylerbeyi Camii’nden bir adet şamdan, Alacamescid Camii’nden Sakal-ı Şerif, Yıldırım Beyazıt Camii’nden 3 adet el dokuması halı, 2 adet ikiz şamdan ve Sakal-ı Şerif, Üç Şerefeli Cami’den 3 adet şamdan. Selimiye Camii’den çalınan 4 adet pirinç musluk ise bu listeye dail değil. Uzmanlara göre çalınan pirinç musluklara paha biçilemiyor.

Birçok tarihi eserin izine rastlanamadığını ifade eden Gür, Edirne sınırları içerisinde bulunan tarihi mekanlardaki eserlerin sorumlu kişiler tarafından korunamadığını belirtti. Gür, bu durumun önüne geçmek için tarihi mekanlardaki tarihi eserlerin tek tek envanter listesini çıkarttıklarını bildirdi. Edirne’de birçok caminin mülkiyetine sahip olan Vakıflar Bölge Müdürü Hasan Çetinkaya da camilerin kullanımı ve içindeki tarihi eserlerin korunmasının müftülüğe ait olduğunu söyledi. Çetinkaya, şunları söyledi: “Vakıflar bu mekanları protokolle müftülüklerin kullanımına izin veriyor. Vakıflar ile müftülük arasında yapılan protokole göre, müftülüğün tarihi eserlerin bulunduğu camilerin iç güvenliğini kamera sistemi ile dış güvenliğini ise bekçi bulundurarak sağlaması gerekiyor. Ama maalesef müftülüğün, yapılan protokolü şu ana kadar uygulamadığı görülüyor.” dedi.

Müftü Saim: Basit bir hırsızlık olayı

Edirne Müftüsü İsa Saim ise Selimiye Camii’nin bahçesinde yaşanan hırsızlığı çok basit bir olay olarak niteleyerek, “Bu tür hırsızlık olayı Türkiye’nin her yerinde yaşanıyor. Bu sadece basit bir hırsızlık olayı.” dedi. Müftü Saim, vakıflardan korumasını sağlamak şartıyla kullanmak için devraldıkları camilerin ve tarihi eserlerin güvenliğini cami imamlarıyla korumaya çalıştıklarını söyledi. Bu arada Vali Fahri Yücel de, tarihi Muradiye Camii’ndeki dünyaca ünlü iznik çinilerinin çalınması olayından sonra buraya gece bekçisi tahsis ettiklerini söyledi.

Muhammed Çakan / Edirne

08.01.2004


 

GESOTİM, İran halkının takdirini kazandı

İran’ın Bem kentinde meydana gelen depremde arama kurtarma görevi yapan Gölcük Esnaf ve Sanatkarlar Odası Arama Timi (GESOTİM) yurda döndü. GESOTİM Komutanı, “130 bin nüfuslu kentteki ölü sayısının 50 bine ulaşacağını sanıyorum.’’ dedi.

Deprem bölgesinde 10 gün görev yapan 2’si kadın 15 kişilik ekip, Gölcük Kriz Merkezi’nde Kaymakam Kemal Karadağ, Belediye Başkanı İsmail Barış ve aileleri tarafından karşılandı. Tim Komutanı Necmi Kocaman, kriz merkezinde yaptığı konuşmada, depremin hemen ardından gittikleri Bem’de korkunç bir manzarayla karşılaştıklarını söyledi. Enkazlarda canlı kalmadığını ve görev yaptıkları sürede 58 ceset çıkardıklarını anlatan Kocaman, “130 bin nüfusu olan kentteki ölü sayısının 50 bine ulaşacağını sanıyorum. ”dedi. Karşılama töreninde bir konuşma yapan Gölcük Kaymakamı Kemal Karadağ ise İran’da görev yapan GESOTİM’in ilçenin gurur kaynağı olduğunu belirtti. Kaymakam Karadağ, GESOTİM’in İran halkının takdirlerini kazandığını kaydetti. İsmail Işık, Gölcük

08.01.2004


 

Sanayi ve Ticaret Bakanı Coşkun, Gebze’ye geliyor

Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun, Türk Standartları Enstitüsü (TSE) tarafından düzenlenen ve Türk Akreditasyon Kurumu (TÜRKAK) tarafından akredite olan laboratuvarların belgelerinin verilmesi törenine katılamak üzere Gebze’ye geliyor.

Gebze TSE Salonu’nda düzenlenecek olan tören saat 14.00’te başlayacak. Sektörün yaşadığı problemler ve çözüm önerilerinin de ele alınacağı programda Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun ile TSE Başkanı Kenan Malatyalı birer konuşma yapacak. Tören sonunda TÜRKAK tarafından akredite olan laboratuvarların belgeleri Bakan Coşkun tarafından verilecek. Tören verilecek olan kokteyl ve laboratuvar açılışı ile son bulacak. Gebze, Cihan

08.01.2004


 

Şehre uzak köy ve semtler karda daha çok çile çekiyor

Bursa, Düzce, Zonguldak ve Kandıra’da soğuk hava ve kar yağışı sebebiyle okullar tatil edildi. Prefabrik evlerde oturanlar ısınmakta zorlanıyor. 434 köy yolu kardan kapandı. Zonguldak’ta kıyıya vuran dalgaların boyu 6 metreye ulaştı.

Yurdun büyük bölümünü etkisi altına alan soğuk hava ve kar yağışı; Bursa, Sakarya, Kocaeli ve Düzce’de de birtakım aksamalara yol açtı. Bursa’da kar yağışı nedeniyle okullar bir gün tatil edildi. Sabah bazı sürücüler yollarda kalırken, bazıları da otomobillerini evlerine park etti. Bursa-Ankara yolunda kar yağışı nedeniyle uzun kuyruklar oluştu. Şehir merkezinde belediye ekipleri tuzlama çalışmalarını sürdürürken okulların tatil olması nedeniyle çocuklar kar topu oynadı. Bu arada Köy Hizmetleri İl Müdürlüğü, kar yağışı sebebiyle 265 köy yolunun trafiğe kapandığını, ekiplerin yolları açmaya çalıştığını bildirdi.

Adapazarı’nda kar yağışına hazırlıksız çıkan araç sürücüleri zor anlar yaşadı. 8 bin depremzedenin yaşadığı prefabrik kentlerde vatandaşlar ısınmakta zorluk çekiyor. Dernekkırı prefabriklerinde oturan depremzedelerden Nadi Kara ve Süleyman Gür, “Durulacak gibi değil. Devletin verdiği 100 milyon lira ile ısınmaya çalışıyoruz. Odun yok, kömür yok. Devletten aldığımız para ile kömür aldık, onunla idare etmeye çalışıyoruz.” dedi.

Köy Hizmetleri’ne bağlı ekipler kapanan 44 köy yolunu açmaya çalışıyor. Kar yağışının devamı halinde Geyve, Akyazı, Kocaali ve Karasu ilçelerinin yüksek kesimlerindeki köy yollarının kapanması bekleniyor.

İzmit şehir merkezine de yılın ilk karı önceki gece yağdı. Yüksek yerlerdeki yaklaşık 125 köy yolunun kapandığı bildirildi. Gece boyunca yağan kar yağışı ile şehrin en işlek caddelerinden, çınar ağaçlarının bulunduğu yürüyüş yolu beyazlara büründü. Tarihi İzmit Saat Kulesi’ni de örten kar yerde fazla birikmedi.

Kocaeli’nin Körfez ilçesine bağlı İlimtepe Mahallesi sakinleri de kar yağışı ile birlikte kış çilesi çekmeye başladı. Şehir merkezine uzaklığı 7 kilometre olan İlimtepe Mahallesi’nde kar kalınlığı 35-40 santimetreye ulaştı. İlimtepe’de oturan vatandaşların şehir merkezine geliş-gidişleri ise güçlükle sağlanabiliyor. Körfez Belediyesi’ne bağlı ekipler ise, buradaki yolları açık tutmak için çalışmalarını sürdürüyor.

Kocaeli’nin Kandıra ilçesindeki ilköğretim okulları da elverişsiz hava şartları yüzünden bir gün tatil edildi.

Düzce Valiliği’nden yapılan açıklamada, kar yağışı nedeniyle Düzce merkez ile Akçakoca, Yığılca, Çilimli, Cumayeri, Gölyaka, Gümüşova ve Kaynaşlı ilçelerinde okulların dün tatil edildiği belirtildi.

Zonguldak’ta kar yağışı sebebiyle, özellikle yüksek kesimlerdeki vatandaşlar zor anlar yaşarken, kıyılardaki dalga boyu 6 metreye kadar ulaştı. Şehir içindeki engebeli yapının neden olduğu trafik aksamalarına karşı merkez ilçe başta olmak üzere 10 beldede dün okullar tatil edildi. Fatih Karakılıç, Salih Hamurcu, Fikri Kaya, Mustafa Eranıl, Abdullah Karabacak; Bursa, Sakarya, İzmit, Körfez, Zonguldak

08.01.2004


 

Naim Süleymanoğlu MHP’den aday

Belediye başkan adaylığına soyunan dünya rekortmeni milli halterci Naim Süleymanoğlu, bu alanda da başarılı olacağına inanıyor.

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Beylikdüzü Kıraç belde belediye başkan adayı olan Süleymanoğlu, “Ben bu işin de altından kalkarım.” diyor. İçinde hiçbir korku taşımadığını ifade eden çiçeği burnunda siyasetçi, seçimi kazanacağına kesin gözüyle bakıyor. Çok sayıda göçmenin yaşadığı Kıraç beldesinde seçimlere hazırlanan Süleymanoğlu, Kıraç’ın sorunlarını bildiğini ve bu sorunları çözmek için kendine bir ekip kurduğunu söyledi. Süleymanoğlu, öncelikle beldeyi bir mahrumiyet bölgesi olmaktan çıkarıp yaşam seviyesini yükseltmeyi hedefliyor.

08.01.2004


 

Anadolu’nun ilginç yemekleri Safiye Sultan Lisesi’nde yarıştı

Özel Safiye Sultan Lisesi’nde her zamankinden farklı olarak bu sefer veliler sınava girdi. Okulun düzenlediği yemek yarışmasına katılan veliler, yörelerine ait yemeklerle jüriden birinci olmalarına yarayacak puanları almak için uğraştı.

Yarışmada birbirinden lezzetli 17 değişik yöresel yemek ile 4 değişik tatlı birincilik için yarıştı. Yarışmanın jüri üyeliğini yemek uzmanı Ayşe Tüter, Samanyolu Televizyonu’ndan Ahmet Böken, sinema sanatçısı Nihat Nikerel ile Ersen ve Dadaşlar Grubu’nun solisti Ersen yaptı. Bu yıl ikincisi gerçekleştirilen “Hünerli eller yemek yarışması”nda birinciliği Siirt yöresinden “Perde Pilavı” ile Saadet Akdeniz elde etti. Perde pilavının düğünden sonra yapıldığını belirten Akdeniz, yemeğin kayınvalidelerin gelinlerine mesaj vermelerinde aracı olduğunu kaydetti. Yarışmanın jüri üyelerinden Ahmet Böken zor bir iş yaptıklarını, daha profesyonel olan Ayşe Tüter’den yardım aldığını söyledi. Ayşe Tüter, yarışmadaki yemeklerin geleneksel Türk yemekleri olduğunu, bu yemeklerle daha önce de karşılaştığını belirtti. İstanbul, Cihan

08.01.2004


 

Medical Park Sağlık Kulübü çocuksuz ailelere umut oldu

Medical Park Sağlık Kulübü, doğal yöntemlerle çocuk sahibi olamayan çiftlere tıbbi destek amacıyla “500 Çifte Umut Doğuyor” isimli bir proje başlattı.

TV programcısı Esra Ceyhan’ın destekleriyle gerçekleşen projeyle, 500 aileye tüp bebek tedavisi uygulanması hedefleniyor. Kampanyanın tanıtımının yapıldığı Hilton Hotel’deki basın toplantısında, proje hakkında bilgiler veren Op. Dr. Usta, çocuk sahibi olamayan 500 aileye tüp bebek tedavisi uygulayacaklarını açıkladı. Usta, “Gücümüz yettiğince ailelere destek olmaya çalışacağız. Müracaat eden 500 kişiden 20’sinden hiçbir ücret talep etmeyeceğiz. Diğer ailelere de yüzde 45 oranında indirim uygulayacağız.” dedi. Medical Sağlık Kulübü’nün başlattığı kampanyanın başvuruları, 22 Ocak’a kadar devam edecek. Çocuk sahibi olamayan ve tedavi için yeterli parası bulunmayan çiftler 24 Ocak’taki çekilişe katılabilecek. İstanbul, Cihan

08.01.2004


 

Zaman Arkadaşım yılın en iyi çocuk dergisi seçildi

Özel Nilüfer Coşkun İlköğretim Okulu öğrencileri, Zaman Gazetesi’nin çıkardığı Arkadaşım dergisini yılın en iyi çocuk dergisi seçti.

Maltepe Özel Nilüfer Coşkun İlköğretim Okulu’nda düzenlenen törende Zaman Gazetesi Genel Yayın Müdürü Ekrem Dumanlı ve Arkadaşım Dergisi Editörü Yusuf Çağlar’a ödülleri takdim edildi. Törende kısa bir konuşma yapan Dumanlı, Arkadaşım dergisini ödüle layık gördükleri için öğrencilere teşekkür etti. Arkadaşım Dergisi Editörü Yusuf Çağlar da Zaman Gazetesi’nin 1 yıl içerisinde birçok ödül aldığını ancak en anlamlı ödülün çocuklar tarafından verilen bu ödül olduğunu belirtti. Okul Müdürü Ercan Kurban, yılın en iyi dergisi seçimini okul öğrencileri ve öğretmenleri arasında yapılan anketle belirlediklerini anlattı ve Arkadaşım dergisinin, oyların 1377’sini alarak birinci olduğunu söyledi. İstanbul, Cihan

08.01.2004


 

Plastik fabrikasındaki yangın ucuz atlatıldı

Gaziosmanpaşa’da bir plastik hammaddesi üreten fabrikada çıkan yangın korku ve paniğe yol açarken yangında ölen ya da yaralanan olmadı.

Habibler’deki Massa Plastik Fabrikası’nda, kaynaktan çıkan kıvılcımların plastik hammaddelerine sıçraması üzerine yangın çıktı. Alevler kısa sürede büyüyerek bütün fabrikayı sararken, işçiler yangını itfaiyeye haber verdiler. Yangına dört ayrı itfaiye grubu müdahale ederek, alevlerin fabrikanın mazot tankına sirayet etmesini önledi. İstanbul, Cihan

08.01.2004


 

Sportif sakatlanmalarda buz torbası tarihe karışacak

Türkiye’de ilk kez Interfarma tarafından üretilen Icefeel ve Coolfeel sayesinde sportif yaralanmalarda kullanılan buz torbaları ve soğuk uygulama paketleri tarihe karışıyor.

İcefeel ve Coolfeel adı verilen terletmeyen bandajlar sayesinde ani yaralanma ve zedelenmeler anında tedavi edilebilecek. Özellikle ayak ve el bileği, dirsek, diz, omuz ve sırttaki zedelenmeler, travmalar, kırık, çatlak, burkulma ve incinmelerden sonra oluşabilecek şişmelerin önlenmesinde, spor yaralanmalarında, kas ve lif zedelenmelerinde soğuk kompres uygulamaları, bu tip sakatlanmaların tedavisinde önemli bir adım olarak değerlendirilir. Vücudun şeklini alabilen Icefeel ve Coolfeel’in kullanımı son derece pratik ve ayrıca dokulara zarar vermeden tedavi edici özelliğe sahip. İcefeel ve Coolfeel uygulandığı kişilerin hareketlerini kısıtlamaması özelliğiyle de sporcular, çocuklar ve çalışanlar için oldukça ideal bir ürün. CE belgesine sahip ürünler, Velcro’lu tasarımı sayesinde klips gibi tutturuculara ihtiyaç duyulmuyor. İstanbul, Cihan

08.01.2004


Yazıcıya uyarla      Arkadaşıma gönder


GAZETE SAYFALARI


 

   BÜTÜN YAZARLAR


Bütün haberler 

   
   
   
   

 

 

Copyright© 1995-2003 Feza Gazetecilik A.S. / Çobançesme Mh. Kalender Sk. No: 21 34530 Yenibosna / İstanbul
Tel:+90 (212) 454 1 454 (pbx) Fax: +90 (212) 652 24 23 e-posta: okurhatti@zaman.com.tr
Bu site Zaman Gazetesi Bilgi İşlem ve İnternet Servisi tarafindan hazırlanmaktadır.