GÜNCEL ANA SAYFAYA DÖNÜŞ

 

06/12/2001

Ana Sayfa

Haberler

Ekonomi

Dış Haberler

Politika

Kültür Sanat

Spor

Yazarlar

Yorum

Strateji

Haber İndeksi

Bölge Haberleri

Dünyada Zaman

Arşiv - Arama

Televizyon

Hodri Meydan

Millet Kürsüsü

Tüketici Masası

Röportajlar

Medya Analiz

Bilişim

Eğitim

Akademi

Hayat

Otomobil

Girişim

Çocuk

İnsan Kaynakları

Reklam

İletişim / Künye

ENGLISH

Okur Hattı

Basın Özetleri

Haber Üyeliği


YAZARLAR/biyografi

 

Faruk MERCAN  f.mercan@zaman.com.tr

1971'de Ağrı'da doğdu. Bitlis Öğretmen Lisesi ve Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu. Gazeteciliğe; 1993 yılında, Ankara'da yayın yapan Dünya Radyo'da başladı. 1995'ten itibaren Zaman Gazetesi Ankara Bürosu'nda görev yaptı. 1996 yılında Zaman Gazetesi’nin merkezi İstanbul'a tayin olunan Mercan, bir yıl boyunca politika sayfaları editörlüğü görevinde bulundu. Halen, ağırlıklı olarak güvenlik, istihbarat, adli ve askeri konularda araştırmalar yapıyor ve yazılar yazıyor. Yazarın, Milliyet yayınları arasında Şubat 1999’da yayımlanmış Susurluk Prensleri isimli bir de kitabı bulunuyor.


Fatih URAZ  f.uraz@zaman.com.tr

30.12.1960 Adana doğumlu. Gazi Üniversitesi İktisat Fakültesi mezunu, 12'si A olmak üzere 22 kez milli formayı giydi. 1977-1994 yılları arasında sırasıyla Hacettepe, Boluspor, Sitespor, Samsunspor, Beşiktaş, Adanademirspor, Kayserispor, Konyaspor ve Gaziosmanpaşa takımlarında futbol oynadı. Evli ve 2 erkek çocuk sahibi olan Uraz İngilizce bilmektedir.


Fikret ERTAN  f.ertan@zaman.com.tr

1948 Eskişehir doğumlu. Yunus- emre İlkokulu, Eskişehir Maarif Koleji, İstanbul İktisat Fakültesi (1 yıl) ve Middlesex Polytechnic (Londra) Sosyal Bilimler (3 yıl). Askerlik, Diyarbakır-Silvan, Ankara'da Jandarma olarak. İş hayati 1976-77 Seka-İzmit Montaj Müdürlüğü, İngilizce mütercimi. Özel sektör 1977-1986. Sanayi kuruluşunda ortak ve yönetici 1986, ZAMAN gazetesi kurucularından ve diş haberler müdürü. Daha sonra ayni gazetede Ankara Haber Müdürü ve 1988 yılından bu yana Devran köşesi yazarı.


Fikri TÜRKEL  f.turkel@zaman.com.tr

1960'da Bulgaristan Kırcali'de doğdu. Ortaokul ve Lise'yi İzmir'de okudu. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden mezun oldu. Gazeteciliğe 1987'de ZAMAN gazetesinde başladı. STV'de 1993'ten itibaren 5 yıl ekonomi şefi, haber müdür yardımcılığı, halkla ilişkiler müdürlüğü yaptı. Ayrıca değişik programlarda yapımcı ve yönetmen olarak çalıştı. 1997 kasım ayından itibaren tekrar ZAMAN gazetesinde gazeteciliğe başladı. Halen ZAMAN gazetesinde haftalık ekonomi sohbetleri yayınlanıyor. 4 yıldır da AKSİYON dergisinde köşe yazarlığı yapıyor. Evli ve 4 çocuk babasıdır.


Güntay ŞİMŞEK  g.simsek@zaman.com.tr

1968'de Erzurum'un Olur ilçesinde doğdu. İlk ve orta öğrenimini ilçesinde, lise tahsilini Bursa Otelcilik Ve Turizm Meslek Lisesi'nde yaptı. 1988'de Erzurum Atatürk üniversitesi Edebiyat Fakültesi'nden mezun oldu ve aynı yıl askerlik görevi için orduya katıldı. Bursa'da lise eğitim aldığı yıllarda Tercüman gazetesinin İnci ekinde ve Bulvar gazetesinde foto muhabiri olarak gazeteciliğe adım attı. Askerlik görevinden sonra 1990 yılında, Atatürk Havalimanı'nda, Zaman gazetesinin muhabiri oldu. 1994 yılında Zaman gazetesi bünyesinde, hava, kara, deniz ve demiryolu sektörlerini kapsayan 'Ulaşım Sayfası' çıkarılması fikrini geliştirerek, editörlüğünü üstlendi. Haftada bir yayımlanan 'Ulaşım Sayfası'nda yorumlar yazarak köşe yazarlığına adım attı. 1995 yılı ortalarında Ekonomi Servisi'nde şef yardımcılığı, 1996 yılının başında Zaman gazetesinin Haber Müdürlüğü görevine getirildi. 1998 yılı sonu itibarıyla TGRT televizyonunda Airport isimle havacılık proğramını yapmaya başladı. 1999 yılı Mayıs ayında gazetenin Haber Müdürlüğü görevini bırakarak, sadece yazar olarak haftada 4 gün, uzmanlık alanı konularıyla ve sütunuyla başbaşa kaldı. Gazetedeki görevlerine paralel olarak da, 1993 yılında İstanbul Havalimanları Muhabirleri Derneği'nin kurulmasında görev alarak hem kurucu hem de yönetim kurulu üyesi oldu. Aynı yıl dernek bünyesinde Türkçe–İngilizce olarak hazırlanarak, havalimanlarında dağıtılan, "Airport Reporter Magazine" isimli derginin de yazı işleri müdürlüğü görevini üstlendi. Bu görevi 1998 Mayıs ayına kadar yürüttü. Şu an Zaman gazetesinde yazılarına devam eden Güntay Şimşek, diğer yandan TGRT'ye Airport isimli program hazırlıyor.


Hasan SUTAY  h.sutay@zaman.com.tr

Kütahya'nın Simav ilçesine bağlı İmranlar köyü, 1961 doğumluyu. İlkokulu köyde okuduktan sonra, yatılı olarak Savaştepe Öğretmen Lisesi'ne girdi. 6 yılı yatılı okudu. Niyeti öğretmen olmaktı. 1974 yılında öğretmen okullarının, öğretmen lisesine dönüştürülmesiyle birlikte, niyeti de değişti. 1978 yılında Savaştepe Öğretmen Lisesi'nden mezun olduktan sonra Ankara Üniversitesi Basın Yayın Yüksek Okulu'na (Şimdiki Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi) girdi. Anarşik hadiseler yüzünden uzun süre okula devam edemedi. 3. sınıftan 2 ders bırakarak ayrıldı. 1985 yılında Refah Partisi'nin başında Ahmet Tekdal'ın bulunduğu dönem Basın ve Halkla İlişkiler sorumlusu olarak 6 ay kadar çalıştı. ZAMAN Gazetesi'nin kuruluş aşamasından itibaren (Ağustos 1986) değişik servislerde vazife yaptı. Yurt haberleri, kültür sanat, özel kalem, muhasebe, gençlerle diyalog, açık sütun köşesi, haber merkezi, (Konya) temsilcilik, istihbarat şefliği.. gibi. 1994 yılı mayıs ayından itibaren AKSİYON'un kuruluş faaliyetlerinde bulundu. Daha sonra 1,5 yıl yazı işleri müdürlüğü yaptı. Bir yıl kadar ZAMAN Gazetesi kültür sanat servisi sorumluluğu da yapan Sutay, Hodri Meydan ve Basın Harmanı'nın hazırlanmasına katkıda bulunuyor.


Hasan ÜNAL  h.unal@zaman.com.tr

1986 ve 1993 yılları arasında İngiltere'de doktora çalışmaları yapmış olan Ünal, doktorasını 1992 sonlarında tamamladığı "1908-1909 Bosna Krizi" çalışmasıyla Manchester Üniversitesi'nden almıştır. Hasan Ünal 1993 yılından bu yana Bilkent Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümünde Öğretim Üyeliği yapmaktadır. Halen Bilkent Üniversitesi'nde Balkanlar ve Yunanistan üzerine dersler vermekte olan Ünal'ın "The National Interest, The World Today, Middle Eastern Studies" gibi uluslararası dergilerde çalışmaları yayınlanmıştır. Hasan Ünal ayrıca ZAMAN gazetesinde dış politika üzerine düzenli köşe yazıları kaleme almaktadır.


Hayri BEŞER  h.beser@zaman.com.tr

1972 yılında Trabzon'un Yomra ilçesine bağlı Oymalı köyünde dünyaya geldi. 1977 yılında ailece İzmit'in Maşukiye beldesine taşındılar. 1979-84 yılları arasında Meşukiye İlkokulu'nu tamamladıktan sonra orta öğrenim için İzmit İmam Hatip Lisesi'ne kaydoldu. 1991'de İHL'den mezun olurken, aynı yıl (daha sonra adı İletişim Fakültesi olarak değiştirilen) İstanbul Üniversitesi Basın Yayın Yüksek Okulu'nu kazandı. Birinci sınıftan sonra dil eğitimi ve futbol oynamak maksadıyla kaydını dondurmadan Almanya'ya gitti. Burada 1992-93 yılları arasında hem yabancı dil eğitimi gördü, hem de amatör olarak futbol oynadı. Sağlık problemlerinden dolayı futbola devam etmesi mümkün olmayınca üniversite tahsilini göz önüne alarak 1 yılı doldurmadan Türkiye'ye döndü. Tahsiline kaldığı yerden devam ederken, 1993'ün Kasım ayında stajyer olarak ZAMAN Gazetesi spor servisinde çalışmaya başladı. 1995'in Mart ayından itibaren ise profesyonel anlamda mesleğe geçiş yaptı. Üniversite tahsilini 1996'da tamamladı. Aynı yılın ağustos ayında 'Spor Sayfaları Sorumlusu' görevini üstlendi. Aralık 1997-Temmuz 1998 tarihleri arasında vatani görevini ifa etti. 6 Ağustos 1998 tarihinde ise evliler kervanına katıldı ve halen ZAMAN Gazetesi spor servisinde çalışmaktadır.


Hekimoğlu İSMAİL  h.ismail@zaman.com.tr

1932 yılında Erzincan'da doğdu. Asıl adı Ömer Okçu'dur. Dedesinin ismi olan Hekimoğlu İsmail imzasıyla yazılarını yazdı, böyle tanındı. Babası, İstiklâl Savaşı sırasında Kazım Karabekir Paşa'nın emrinde 4 yıl askerlik yaptıktan sonra, memleketine döndüğünde İstiklal Madalyası'nı satıp, viran olan evini yaptırdı. Savaşlar içinde büyüyen Hekimoğlu İsmail'in anne ve babasının okuma yazması yoktu. Dolayısıyla yazarımız kitap bulunmayan evde doğdu, büyüdü. Lise tahsilinden sonra Amerika'da elektronik üzerine ihtisas yaptı.1967'de meşhur Minyeli Abdullah romanını yazdı. O günden bu yana pek çok dergi ve gazetede yazılar yazan Hekimoğlu'nun, 20'den fazla eseri vardır. Yurt içi, yurt dışı konferansları da yüzlercedir. Halen ZAMAN gazetesinde makaleleri yayınlanan Hekimoğlu İsmail'e, Harran Üniversitesi tarafından "Edebiyat Doktoru" unvanı verilmiştir. 1950'den itibaren çeşitli zamanlarda yazıları dolayısıyla mahkemelere verildi. Hekimoğlu 1953'ten beri sigara parasını kitaba verip, bir ömür boyu talebe gibi çalışmıştır.

Eserleri: 1- Minyeli Abdullah (Roman), 2- Maznun (Roman), 3- Menan Cinleri (Hikâyeler), 4- Bir Millet Uyanıyor, 5- Düşünceler, 6- Yokuş, 7- Yapraklar, 8- Mum, 9- İnsan Bu, 10-Sevdalı Şiirler 1 (Derleme), 11- İyiliğin Kaynağı, 12- Sevdalı Şiirler 2 (Derleme), 13- 100 Soruda Bediüzzaman, 14- Sonsuza Yürüyüş, 15- Müslüman ve Para, 16- İlimler ve Yorumlar, 17- Derdimi Seviyorum (5 Cilt), 18- Ölüm Yokluk Mudur? 19- Neye Nasıl İnanırım?, 20- Güneşi Arayan Adam, 21- Mehmed Akif'e Göre, 22- Hayata Düşülen Dipnotlar.


Hilmi YAVUZ  h.yavuz@zaman.com.tr

14 Nisan 1936'da İstanbul'da doğdu. Modern şiirden ve kültür tarihinden yararlanarak kurduğu imge ve dil örgüsüyle Türk şiirinde kendine özgü bir yer edinmiş şair ve yazar. 1954'te İstanbul'da Kabataş Erkek Lisesi'ni bitirdi. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ndeki öğrenimini yarıda bırakarak İngiltere'ye gitti. BBC Türkçe Yayınlar Bölümü'nde çalıştı. 1969'da Londra Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümü'nü bitirdi. Türkiye'ye döndükten sonra çeşitli yayınevlerinde ve ansiklopedilerde çalıştı. Cumhuriyet, Milliyet, Yeni Ortam gazetelerinde ve çeşitli dergilerde bir bölümü Ali Hikmet imzasıyla incelemeler, eleştiriler ve denemeler yazdı. Mimar Sinan Üniversitesi'nde uygarlık tarihi, Boğaziçi Üniversitesi'nde felsefe dersleri verdi. 1989'da İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı'nın kültür ve sanat danışmanı oldu. İlk şiirleri 1952'de Kabataş Erkek Lisesi'nde edebiyat öğretmeni Behçet Necatigil'in yönetiminde çıkan Dönüm dergisinde yayımlandı. Bu dönemde daha çok İkinci Yeni akımının etkisinde imgeci ürünler verdi. Sonraki yıllarda ise gelenek ile çağdaş bir bakışı kaynaştıran, biçimle özün dengelendiği bir düzey sergiledi. İslam mistisizminden, özellikle de tasavvuf felsefesinden yararlanarak kendine özgü bir sözcük dağarcığı geliştirdi.

Doğu Şiirleri'yle (1977), 1978 Yeditepe Şiir Armağanı'nı, Zaman Şiirleri'yle (1987) Sedat Simavi Vakfı Edebiyat Ödülü'nü kazandı. Öbür şiirlerini Bakış Kuşu (1969), Bedrettin Üzerine Şiirler (1975), Yaz Şiirleri (1981), Gizemli şiirler (1984), Söylen Şiirleri (1989), Ayna Şiirleri (1992), Çöl Şiirleri (1995) ve Akşam Şiirleri (1998) adlı kitaplarda topladı. Söylen Şiirleri ve Ayna Şiirleri dışındaki bütün kitaplarında yer alan şiirlerini 1989'da "Hüzün ki En çok Yakışandır Bize"de bir araya getirdi. Daha sonra Söylen Şiirleri'ni ve Ayna Şiirleri'ni de içine alacak şekilde genişlettiği toplu şiirlerini bu defa iki ciltte topladı: Gülün Ustası Yoktur (1993) ve Erguvan Sözler (1993). Deneme, inceleme ve makaleleri ise Felsefe ve Ulusal Kültür (1975), Roman Kavramı ve Türk Romanı (1977), Kültür Üzerine (1987), Felsefe Üzerine (1987), Yazın Üzerine (1987), Denemeler Karşı Denemeler (1988), Dilin Dili (1991) ve İstanbul Yazıları (1992) adlı kitapları içinde yer alır. Okuma Notları (1992), İstanbul'u Dinliyorum (1993), Ah Kadınlar (1996), Osmanlılık, Kültür, Kimlik (1997); Yazın, Dil ve Sanat (1997); Denemeler(1997); Felsefe Yazıları (1997); Modernleşme, Oryantalizm, İslam (1998); (Bu kitabıyla Türkiye Yazarlar Birliği'nin "fikir kitabi" ödülünü aldı. (1999) Anlatı türündeki; Taormina 1990'da, Fehmi K.'nin Acayip Serüvenleri 1991 ve Kuyu (1994) yayımlandı. Bu üç anlatı kitabını daha sonra "Üç Anlatı" (1995) adıyla bir kitapta topladı. Son kitabi Ani-Deneme-Günlük türlerinin bir birleşimi olan Geçmiş Yazı Defterleri (1998) adlı kitabıdır. Hilmi Yavuz, Mimar Sinan Üniversitesi'nde Uygarlık Tarihi ve Boğaziçi Üniversitesi'nde Felsefe dersleri vermeye devam etmekte ve haftalık yazıların ZAMAN gazetesinde sürdürmektedir.


Halil İbrahim EKİZ  i.ekiz@zaman.com.tr

1.1.1960 tarihinde Kahramanmaraş'ta doğdu. İlk, orta, lise tahsilini Kahramanmaraş ve Manisa'da 1983'te bitirdikten sonra 1987 yılında Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih - Coğrafya Fakültesi Antropoloji Bölümü'nü bitirdi. 1987 Ekiminden beri ZAMAN gazetesinde çalışıyor. Ağustos 1988 ve Mart 1989 tarihleri arasında kısa dönem olarak vatani görevimi yaptı. 4 yıldan beri de ZAMAN Gazetesi spor servisinin sorumlusu ve yazarı olarak görev yapıyor.


Hüseyin GÜLERCE  h.gulerce@zaman.com.tr

1950 Keşan (Edirne) doğumlu. İlkokulu Enez'de, ortaokulu Keşan'da bitirdi. Edirne Öğretmen Okulu'nda okudu. İstanbul Yüksek Öğretmen Okulu'nu ve İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi Fizik-Matematik bölümünü bitirdi. İstanbul'da 1969-1977 yılları arasında Yeniden Milli Mücadele dergisinde ve Bayrak gazetesinde muhabirlik ve köşe yazarlığı yaptı. Yalova Lisesi Fizik Öğretmenliği ve Müdürlüğü ile Bursa Milli Eğitim Müdür Yardımcılığı görevlerinde bulundu. Gülerce, yazarlığın yanı sıra ZAMAN gazetesi Genel Yayın Yönetmenliğinde de bulundu. Eserleri: "Türkiye'nin Kimlik Arayışı" isimli eseri bulunuyor.


Hüseyin SÜMER  h.sumer@zaman.com.tr

1969 yılında İzmir'de dünyaya geldi. İzmir Balçova Lisesi'nden sonra Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi'nden mezun oldu. Türkiye Gazetesi Ekonomi ve Dış Haberler servislerinde stajer olarak çalıştı. 1993 yılında Zaman Gazetesi'nde profesyonel Gazetecilik yaşamına başladı. Zaman'da Aile Servisi ve Ekonomi sayfaları sorumlulukları yanısıra iletişim ve Ekonomi Kulisi yazıları yazdı. Yedi yıldır sürdürdüğü Tüketici Köşesi yazılarına devam etmekte olup okuyucunun da beğenisini alan köşe, sahasında bir çok ödülün sahibi oldu.

| Ana Sayfa | Haberler | Ekonomi | Dış Haberler | Politika | Kültür Sanat | Spor | Yazarlar | Haber İndeksi |

Copyright© 1995-2000 Feza Gazetecilik A.Ş. / Çobançeşme Mh. Kalender Sk. No: 21 34530 Yenibosna / İstanbul
Tel:
+90 (212) 639 34 50 (pbx)  Fax: +90 (212) 652 24 23  e-posta: okurhatti@zaman.com.tr
Bu site Zaman Gazetesi Internet Servisi tarafından hazırlanmaktadır.